Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.07.2011., 16:52   #1
5. Božja zapovijed: Ne ubij!

Dali se ova zapovijed odnosi i na ubojstvo zivotinja, buduci da su i zivotinje ziva bica (razlikuju se jedino po tome da nemaju dusu i nemaju svijet kao covjek). Po meni ubojstvo zivotinje je isto ubojstvo...Nemojte me krivo shvatit ja NISAM vegetarijanka, ali nekada razmiljam o tome i stvarno me to muci :// . Dali ste ikada o tome razmisljali? i koji je vas stav prema ovome? Negdje sam cak citala da je nekoc davno bio grijeh ubit zivotinju bas radi ove zapovjedi, ali su to izmjenili radi toga sto covijek ne funkcionira bez mesa, i raznorazne bolesti se primaju na njega.Raspisite se, ali evo odma vas molim da ne ismijavate ovu temu, ako nemate sta pametno za rec NEMOJTE RADJE NISTA NI RECI. Unaprijed zahvaljujem
qeen iva is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 17:14   #2
Od kad to životinje nemaju dušu?
Dino007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 17:17   #3
Quote:
Dino007 kaže: Pogledaj post
Od kad to životinje nemaju dušu?
Po onome sto nas uce nemaju...I uopce nije tema imaju li zivotinje dusu ili nemaju vec dali ubojstvo zivotinje krsi zapravo 5. Bozju zapovjed
qeen iva is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 17:39   #4
Naravno da krši, životinje imaju svijest kao takvu i mi kao ljudi koji imamo višu svijest ne smijemo uzimati njihov život. Po meni je ubojstvo dozvoljeno samo u samoobrani.
Dino007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 17:46   #5
Quote:
Dino007 kaže: Pogledaj post
Naravno da krši, životinje imaju svijest kao takvu i mi kao ljudi koji imamo višu svijest ne smijemo uzimati njihov život. Po meni je ubojstvo dozvoljeno samo u samoobrani.
Da istina, ja isto tako razmisljam jer ubojstvo je ubojstvo, nekome si svijesno skratio zivot, bio on covjek ili zivotinja na isto dode.Samo eto ljudi nemogu bez mesa zivjeti, em radi neke navike, em radi zdravlja.Ja takoder jedem meso, ali cesto se sjetim toga da cinim grijeh time i onda si ogadim jelo ://
qeen iva is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 17:49   #6
Dapače bog je potencirao klanje,očigledno uživa kad krv prska na sve strane.

#1Zovnu Jahve Mojsija te mu iz Šatora sastanka reèe: (2) "Govori Izraelcima i kaži im: 'Kad tko od vas želi prinijeti Jahvi žrtvu od stoke, prinijet æe je ili od krupne ili od sitne stoke. (3) Ako njegov prinos za žrtvu paljenicu bude od krupne stoke, neka prinese muško bez mane. Neka ga dovede k ulazu u Šator sastanka da pred Jahvom bude primljen. (4) Neka stavi svoju ruku na glavu žrtve paljenice da mu za njegovo ispaštanje bude primljena. (5) Neka zatim zakolje junca pred Jahvom. A Aronovi sinovi, sveæenici, neka prinesu krv.......
hogar23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 17:50   #7
Na žalost godine i godine konzumiranja životinskog mesa su dovele do toga da je ono postalo neophodno za zdravlje.
Dino007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 18:03   #8
Quote:
qeen iva kaže: Pogledaj post
Po onome sto nas uce nemaju...I uopce nije tema imaju li zivotinje dusu ili nemaju vec dali ubojstvo zivotinje krsi zapravo 5. Bozju zapovjed
ne samo (takozvana)5.zapovjest već i ostale, su dati čovjeku radi čovjeka a ne radi životinja a za to su izraelci imali druga pravila i zakoni.

a pošto svi zakoni se ulivaju u Isusu hristu tada trebamo držati svih 600 i kusur zapovjesti Puno zar ne ? Ne brini nije puno Isus ih je komrimirao na dvije

Ljubi Gospodina Boga svojega svim srcem svojim, i svom dušom svojom, i svim umom svojim. 38 To je najveća i prva zapovijed. 39 Druga, ovoj slična: Ljubi svoga bližnjega kao sebe samoga. 40 O tim dvjema zapovijedima visi sav Zakon i Proroci."

Dakle zakon je za čovjeka radi čovjeka.
__________________
Pitanje za trinitarijance Isus je Bog??Lakše je napadati tuđu neg branit svoju osobnost,vjeru,naciju,....
haArec is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 18:17   #9
Životinje su stvorene radi čovjeka, nemaju dušu i zato ih nije grijeh ubiti ukoliko je razlog prehrana ili odjeća.
Božje zapovijedi nemaju veze sa životinjama ili biljkama. Prve tri govore o odnosu čovjeka prema Bogu, a ostalih 7 o međuljudskim odnosima.

Ne treba te gristi savjest zato što jedeš meso. To je potpuno normalno i zdravo.
__________________
Bog je beskrajna sfera čije je središte svugdje, a periferija nigdje. ✞
Alojzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 18:36   #10
Prema kršćanskim učenjima nemaju dušu ili jednostavno nemaju dušu? Možeš li ikako argumentirati svoju izjavu?

Inače, ubijanje bilokojih bića iz čiste obijesti se tretira kao grijeh.
Tore is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 18:43   #11
Quote:
Tore kaže: Pogledaj post
Prema kršćanskim učenjima nemaju dušu ili jednostavno nemaju dušu? Možeš li ikako argumentirati svoju izjavu?

Inače, ubijanje bilokojih bića iz čiste obijesti se tretira kao grijeh.
Ne razumijem prvu rečenicu.

Budući da mogu idućih tjedan dana pisati samolijevom rukom što mi stvara problem davati ću manj detaljne odgovore.

Bog je stvorio ljude na svoju sliku, a ne životinje.

Sa zadnjom rečenicom se slažem.
__________________
Bog je beskrajna sfera čije je središte svugdje, a periferija nigdje. ✞
Alojzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 19:22   #12
Quote:
Alojzije kaže: Pogledaj post
Ne razumijem prvu rečenicu.

Budući da mogu idućih tjedan dana pisati samolijevom rukom što mi stvara problem davati ću manj detaljne odgovore.

Bog je stvorio ljude na svoju sliku, a ne životinje.

Sa zadnjom rečenicom se slažem.
Crkva je priznala evoluciju, a uz to vatikanski astronom kaže da su vanzemaljci naša braća (ako postoje). Onda se javlja problem slike naše duše koja je vrlo slična Božjoj. Možemo samo govoriti o svijesti koju razvijena bića imaju, a životinje ne. A službeni stav kršćana da životinje ne idu u raj, jer nemaju dušu. A možda i imaju, samo nije razvijena. A i ljudska duša je nerazvijena kada je embrij, a kao takva umre. I ona će u raj kao čovjek, a ne kao embrij. Sve u svemu teška teorije koja se ne može ničim dokazati.
Onaj koji ubija životinje iz obijesti, mene su učili na vjerovauku u osnovnoj školi da ne čini grijeh, ali da s time pokazuje svoje "teško" srce. Ali nije nam svećenik nije rekao da je grijeh imati teško (svirepo) srce. (prema životinjama)
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 19:35   #13
Quote:
Alojzije kaže: Pogledaj post
Ne razumijem prvu rečenicu.
Kako ne razumiješ, pa vidiš da si odgovorio baš na tu rečenicu:

Quote:
Bog je stvorio ljude na svoju sliku, a ne životinje.
Tore is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 19:46   #14
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Onaj koji ubija životinje iz obijesti, mene su učili na vjerovauku u osnovnoj školi da ne čini grijeh, ali da s time pokazuje svoje "teško" srce. Ali nije nam svećenik nije rekao da je grijeh imati teško (svirepo) srce. (prema životinjama)
Vidiš, ja sam na vjeronauku učio da baš je grijeh i nešto šta treba spomenuti na ispovijedi.
Tore is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 19:53   #15
Quote:
Alojzije kaže: Pogledaj post
Životinje su stvorene radi čovjeka, nemaju dušu i zato ih nije grijeh ubiti ukoliko je razlog prehrana ili odjeća.
Božje zapovijedi nemaju veze sa životinjama ili biljkama. Prve tri govore o odnosu čovjeka prema Bogu, a ostalih 7 o međuljudskim odnosima.

Ne treba te gristi savjest zato što jedeš meso. To je potpuno normalno i zdravo.
nije tema o duši al bih samo....
USPORJEDI SA NEKOLIKO PRJEVODA:
3.Moj.24:18
4.Moj.31:28
Otkriv.8:9
Otkiv.16:3
Duša ima krv, jede, može umrijeti 2.Moj 7:18; Jerem 2:34; Ezeh. 18:4
__________________
Pitanje za trinitarijance Isus je Bog??Lakše je napadati tuđu neg branit svoju osobnost,vjeru,naciju,....
haArec is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 20:24   #16
Stvar je u tome da sam ja negdje citala da je nekoc davno, davno, davnoo bio grijeh ubit (bilo zivotinja ili covjek) no to se izmjenilo radi covjekovog nagona (lov) i potrebe za hranom, te radi medicinskih razloga.Offtopic: covjeka pokrece dusa, kada izade dusa iz tijela covjek je MRTAV... sta onda po vama pokrece zivotinju ako nije isto to-DUSA ?!?
qeen iva is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 20:43   #17
Quote:
Alojzije kaže: Pogledaj post
Životinje su stvorene radi čovjeka, nemaju dušu i zato ih nije grijeh ubiti ukoliko je razlog prehrana ili odjeća.
Božje zapovijedi nemaju veze sa životinjama ili biljkama. Prve tri govore o odnosu čovjeka prema Bogu, a ostalih 7 o međuljudskim odnosima.

Ne treba te gristi savjest zato što jedeš meso. To je potpuno normalno i zdravo.
Ako raspravaljamo na temelju Biblije, onda je jasno da su prvi ljudi bili vegetarijanci i da je Bog dozvolio da se životinje jedu tek nakon potopa kada su se drastično izmjenili životni uvjeti na zemlji. Zato treba izbjegavati jesti meso.
Toza is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 21:20   #18
Quote:
Toza kaže: Pogledaj post
Ako raspravaljamo na temelju Biblije, onda je jasno da su prvi ljudi bili vegetarijanci i da je Bog dozvolio da se životinje jedu tek nakon potopa kada su se drastično izmjenili životni uvjeti na zemlji. Zato treba izbjegavati jesti meso.
al i dan danas je još uvjek drastičan uvjet zar ne? ( još smo nakon potopa ili?) malo of topic ne zamjeri odmah se vraćam temi

Mir i ljubav i blagoslov
__________________
Pitanje za trinitarijance Isus je Bog??Lakše je napadati tuđu neg branit svoju osobnost,vjeru,naciju,....
haArec is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 23:48   #19
Quote:
qeen iva kaže: Pogledaj post
Stvar je u tome da sam ja negdje citala da je nekoc davno, davno, davnoo bio grijeh ubit (bilo zivotinja ili covjek) no to se izmjenilo radi covjekovog nagona (lov) i potrebe za hranom, te radi medicinskih razloga.Offtopic: covjeka pokrece dusa, kada izade dusa iz tijela covjek je MRTAV... sta onda po vama pokrece zivotinju ako nije isto to-DUSA ?!?
Čovjek ne umre kada duša izađe iz njega, nego duša izađe kada čovjek umre.
Dino007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 23:53   #20
Quote:
Tore kaže: Pogledaj post
Vidiš, ja sam na vjeronauku učio da baš je grijeh i nešto šta treba spomenuti na ispovijedi.
To je bilo 1973. a pop je imao 80 godina. A koristio sam katekizam od babe.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:24.