Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija

Fotografija Fotografiram. Dakle, svijet postoji.
Podforumi: Foto natječaji, Fotoaparati i oprema, Video

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.05.2013., 10:09   #1
Početnička i ina pitanja

U ovoj temi postavljaju se konkretna pitanja i problemi koji su vas zatekli tijekom fotografiranja.
Dozvoljeno je postaviti i slike u vezi kojih tražite pomoć, u skladu s pravilima PDF-a.
Bilo bi lijepo i korisno za sve da ovdje stavite i fotografiju na koju ste primjenili dobivene savjete i, nadam se, uspješno rješili problem koji vas je mučio.


Da ne otvaram novu temu, pitat cu tu..

Izradjujem nakit od zice i htjela bih napraviti dobre fotografije, da se vide namotaji i detalji motanja.. Ne trazim nista posebno, samo da fotografija bude malo cisca nego sto mi je sada..

Imam Nikon coolpix s9000 12,1 megapixela. Mozete li mi pomoc gdje slikati (sunce, hlad, sobna svjetlost) i koje mi je opcije najbolje ukljuciti..

Hvala..

Ovo su sadasnje slike s kojima nisam zadovoljna. Vazna mi je dobra svjetlost i sunce zbog boje kamena..






Zadnje uređivanje Sabaa : 13.05.2013. at 11:40.
Plavabarbie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2013., 10:28   #2
Plavabarbie ove fotografije su ti ispale ovako plave zbog krivog white balancea. Znači ako fotkaš po danu vani namjestiš na daylight i to će ti dati ispravne boje.

Drugu važnu stvar si i sama rekla, treba ti dobro svjetlo, tj. puno svjetla. Meni je idealno mjesto za fotkanje takvih sitnica pored nekog velikog prozora gdje dopire puno svjetla.
__________________
KURAC!
Foto natječaj 586 - Livada
Sabaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2013., 10:45   #3
Quote:
Plavabarbie kaže: Pogledaj post
Da ne otvaram novu temu, pitat cu tu..

Izradjujem nakit od zice i htjela bih napraviti dobre fotografije, da se vide namotaji i detalji motanja.. Ne trazim nista posebno, samo da fotografija bude malo cisca nego sto mi je sada..

Imam Nikon coolpix s9000 12,1 megapixela. Mozete li mi pomoc gdje slikati (sunce, hlad, sobna svjetlost) i koje mi je opcije najbolje ukljuciti..

Hvala..

Ovo su sadasnje slike s kojima nisam zadovoljna. Vazna mi je dobra svjetlost i sunce zbog boje kamena..

http://i795.photobucket.com/albums/yy235/plavabarbie/forum2_zpscc98f3d5.jpg

http://i795.photobucket.com/albums/yy235/plavabarbie/forum3_zpsd6c7b7e9.jpg

http://i795.photobucket.com/albums/yy235/plavabarbie/forum1_zpsd6e3cc17.jpg


probaj sa ovim

http://www.youtube.com/watch?v=--wO67tpj8I

i naravno sa dobrim postavkama balansa bijele i to ...

Zadnje uređivanje Sabaa : 11.05.2013. at 11:25.
phoenixos is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2013., 10:47   #4
Phoenix nešto ne valja s linkom, ne otvara jedan video, nego početnu stranicu youtubea.
__________________
KURAC!
Foto natječaj 586 - Livada
Sabaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2013., 10:47   #5
Ok, hvala.. Isprobat cu pa se javim ako bude problema..
Plavabarbie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2013., 10:51   #6
Samo pitaj ako te još nešto zanima.
__________________
KURAC!
Foto natječaj 586 - Livada
Sabaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2013., 13:35   #7
aj da sad probam sa linkom
phoenixos is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2013., 14:18   #8
Planirala sam i to napraviti, mozda i budem ovaj vikend.. Javim vam se s rezultatima.. Hvala..
Plavabarbie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2013., 14:32   #9
objesi ih na onaj prozirni flaks za ribolov.
Pipi97 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 11:17   #10
a da negdje vani u sjeni uključi macro opciju i proba tako?

p.s.
trebam savjet za grupnu fotku u crkvi? bljeskalica u plafon? (plafon je poprilično visok pa ne znam koliko bi se svjetla vratilo)
ili možda s onim plastičnim difuzorom? neću imati previše mogućnosti za nagađanje, a nemam iskustva s crkvama.
hellboy152 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 12:43   #11
@hellboy152: Bljeskalica bi ti mogla biti slaba. Kakvu imas? Sto se tice svjetla, u takvim prostorima bi ti on mogao biti problem. Svaka crkva ima razlicito osvjetljenje. Ne samo od svojih lampi nego i od dnevnog svjetla, odn velicine i kolicine prozora, smjestaja istih i slicno. Takve stvari vidis kad dodjes u crkvu. I tu je "izazov" takvog fotkanja.
Prvo sto mi pada napamet, ako nemas nekoliko flasheva i postavljas ih okolo, radio odasiljace i tako je da probas uzeti stativ (ako to fotkanje nije brzo, uzurbano nego bus imal malo vremena) i narihtaj expoziciju na sto sporiju (time dobivas ambijentalno svjetlo) a blendom (ako koristis flash) kontroliras kolicinu svjetla od flasha. Ako zelis, mozes bouncati od stropa (kakav god on bio) i izvuci bijelu karticu iz flasha, ako je imas, da dobasci svjetlo prema ljudima. Ne znam koliko je ljudi i hoce li ti to biti dovoljno. Ako nemas karticu, komad bijelog papira i zamotaj oko flasha da ti baca svjetlo i naprijed. Expozicijom ces se morati malo igrati dok ne vidis do kud mozes ici da dobijes i ambijentalno svjetlo, ali da su ljudi opet ostri. Ok, namjestis ih i kazes: Sada vas najljubaznije molim da se smirite par sekundi i ne pomicete previse dok ne opalim dvije, tri...
I onda opalis. Mozda ce ti 1/50 biti dovoljno, mozda i 1/100, a mozda ce ti biti potrebna i 1/8 sekunde. Zato iz predostroznosti ih "umiris" prije samog okidanja. Milimetraski pomak ljudi se nece vidjeti, posebno ako je neki siri objektiv. Problem je sto svaka crkva ima svoju "boju" interijera koja "upija" svjetlo, visinu stropa, prozore vec spomenute i tako redom. I jako je tesko imati "definiciju" fotkanja u crkvama. Ako mozes, odi u crkvu dan, dva ranije, pitaj, zamoli dal mozes opaliti dvije tri fotke i onda ces vidjeti sto ces dobiti i oko kojihi vrijednosti se kretati.
Eto, ukratko.
__________________
"Gravitation cannot be held responsible for people falling in love. How on earth can you explain in terms of chemistry and physics so important a biological phenomenon as first love? Put your hand on a stove for a minute and it seems like an hour. Sit with that special girl for an hour and it seems like a minute. That's relativity."

Zadnje uređivanje Lagonda : 13.05.2013. at 13:01.
Lagonda is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 12:44   #12
ima li uopće njen kompakt Nikon makro opciju?

al' da, preporučila bih dnevno svjetlo, baš kao što Saaba kaže.
a ako imaš neku frendicu ili frenda s DSLR-om, probaj ju/ga zamoliti da ti poslika radove. također najbolje ispada na dnevnom svjetlu. sunce, bijela podloga ispod nakita.
Crimson Wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 12:59   #13
@Plavabarbie: Taj fotic ti moze naizgled davati ok fotke, medjutim, SLR svijet ce ti dati puno bolje rezultate. Posebno po pitanju makro dijelova i tako.
Ako imas nekog u blizini da ti pomogne s takvom apraturom, to bi ti mozda moglo biti od koristi. WB ti je krivo podesen. Ako fotkas vani, stavi na auto ili na daylight. Ne znam jel ti mozes imati custom wb na svom foticu. Ako mozes, i to mozes odraditi onda pa da budes sigurna.
Sama ostrina i detalji ti ipak proizlaze od samog stakla. Ako imas dobar objektiv, mozes imati vrlo dobre rezultate. Ako imas macro objektiv, to jos moze biti i bolje. Ovisi sve o velicina objekta tj predmeta kojeg fotkas.
Ako si u Zg ili okolici, mozemo nesto probati.
E sad, sto se tice svjetla, najbolje ti je fotkati s vrlo puno svjetla. Postoje nekakvi boxevi u koji se inace stavlja nakit i takvi predmeti i gdje se svjetlo pusta sa svih strana, koje je naravno proslo kroz mlijecnu stijenu, i tako imas difuzno svjetlo s vise strana. Imam i takav box. Pozadina i pod toga je takodjer bijelo (iako ti mozes mijenjati to) tako da se to ne "mijesa" s predmetom (kao kad fotkas to na stolu, klupi, bilo gdje).
Svjetlo ti ne smije biti direktno. Npr da Sunce osvjetljava to. Jer onda imas ostre i velike sjene. Dobro je imati "sjeverni prozor". Tako mi to zovemo jer Sunce ne dolazi nikad na sjever. A preko suncanog dana daje dosta svjetla za mnoge situacije. Ili one boxove gdje se svjetlo omeksava prolazom kroz mlijecne stijene. Ima puno tih sitnica koje mozes koristiti kako bi dobila odlican uradak.
Sto se tice tvog aparata problem kod fotki je to sto ces imati relativno dosta suma. Posebno ako podizes ISO vrijednosti. Razlog tome je mali chip. Sto manji chip s nekom odredjenom kolicinom pixela, to veci sum. Cista fizika.
Stvar je u tome sto FF aparati ili APS-C imaju puno veci chip od ovakvih malih aparata koji imaju chip velicine malog nokta. Zato ces najvjerojatnije i primjetiti da ti fotke imaju "nesto" preko cijele fotke i mislit ces da nisu "kristalno" ciste. To je sum.
To se jako dobro vidi kad povecas fotku na 100%.
Za kvalitetne fotke treba ipak ici na veci senzor.
Da malo "izbjegnes" taj problem suma, trebas na predmet dopeljati sto je vise svjetla moguce. Dva ili cak tri flasha oko predmeta. Onda mozes fotkati na najmanjem ISO-u i sve ce ti biti relativno jako i dobro osvjetljeno. Time promatracu "izbijas" iz okvira same slike tamnije dijelove (u tamnim dijelovima se najvise sum "vidi") i tako mozes "dobiti bolju" fotku.
Ako te jos nekaj zanima, pitaj.
__________________
"Gravitation cannot be held responsible for people falling in love. How on earth can you explain in terms of chemistry and physics so important a biological phenomenon as first love? Put your hand on a stove for a minute and it seems like an hour. Sit with that special girl for an hour and it seems like a minute. That's relativity."
Lagonda is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 15:07   #14
@Lagonda
I meni se čini da će jedna bljeskalica biti slaba. Znam kako kontrolirati svjetlo ali mene brine da će okidač morati ići ispod 1/30 pa da ću dobiti mutne fotke ili da dignem ISO na cca 800-1000 pa zanemarit taj šum. Fotke će ići na maksimalno A4 format pa mislim da se nebi toliko kužio.
Imam yn648 II, yn460 i okidače za njih pa ću ih probat zajedno iskoristit. Ono što je mene zanimalo je da u svakom slučaju odbijam od stropa?
Nisam u mogućnosti otići par dana prije ali zato mogu doći ranije pa okinuti par fotki da vidim na čemu sam.
hellboy152 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 15:21   #15
Quote:
hellboy152 kaže: Pogledaj post
p.s.
trebam savjet za grupnu fotku u crkvi? bljeskalica u plafon? (plafon je poprilično visok pa ne znam koliko bi se svjetla vratilo)
ili možda s onim plastičnim difuzorom? neću imati previše mogućnosti za nagađanje, a nemam iskustva s crkvama.
Blic direktno u grupu i okini. Ovdje je bitno hoćeš li imati fotku ili ne, a ne koliko je fotka kvalitetna. Druga solucija ti je bez blica uz ISO1600-3200, a i uz tako veliki iso ti brzine mogu biti 1/30 ili sporije (ovisi o crkvi).
Ako imaš dobar širac i neku od plastičnih kapica za blic možeš probati okinuti koju fotku s time prema stropu. To će ti pojesti puno svjetla pa ti treba širac da budeš blizu.
mljac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 16:27   #16
Hvala vam na savjetima.. Probala sam prvo pokraj prozora i daylight opcijom.. Planiram si napraviti kucni light box, jer bih za nekih mjesec dana slike stavljala na net i zelim da to izgleda sto bolje..
@Lagonda, nisam u ZG, u Osijeku sam. Hvala na savjetima i ponudi, iako mi to tvoje zvuci prekomplicirano..

Evo novih fotografija, mislim da su se malo poboljsale.. Zapravo, puno sam zadovoljnija neg prosli put.. Boje kamena su realnije, i dosta dobro se vidi uzorak pletenja..









http://i795.photobucket.com/albums/y...ps608dc7e4.jpg

Kako vam se sad to cini..?

Zadnje uređivanje dile : 19.05.2013. at 14:38. Reason: fotka viška
Plavabarbie is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 16:34   #17
Cine mi se jos malo plavkaste, ali puno bolje nego prva serija.

Ako si bila u hladu, probaj sa Shade ili Cloudy opcijom, ako ju tvoj fotic ima, bit ce jos malo toplije boje.

Ustvari, mozes se igrati sa WB i okini fotku sa svakom opcijom, pa vidi na kojoj su ti najbolje boje.

Eh, da ne zaboravim, i nakit ti je lijep.
__________________
KURAC!
Foto natječaj 586 - Livada
Sabaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 16:36   #18
Isprobat cu onda sve redom, iako mi je ovo dosta dobro.. Pogotovo se vidi razlika na 2. slici koju sam prvi put stavila i sada kada sam to ponovno uslikala.. Puuuno vjernije izgleda kamen..

I hvala..
Plavabarbie is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 16:39   #19
Ako si ti zadovoljna realnoscu boja ne moras mijenjati, a ja sad ovo gledam preko moba, pa mozda nije najrealnije.
__________________
KURAC!
Foto natječaj 586 - Livada
Sabaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 16:46   #20
Malo je plavo, al sam to malo maknula u nekakvom jednostavnom programu za slike sada, izgleda jos malo bolje nego sto sam stavila..

Vjerojatno cu vas jos trebat.. Pogotovo kad budem slike vani radila, na raznim pozadinama..
Plavabarbie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:17.