Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2005., 17:32   #1
Priroda ne haje za dogme...

Cinici bi kazali: "Kad bi Bog postojao, crkve ne bi trebale gromobrane!"

Nevrijeme koje je u petak zadesilo srednju Dalmaciju koncentrirano je oslobodilo svoju energiju i na jednoj crkvici...


Quote:
OSOJE - Prava mala katastrofa zadesila je u petak ujutro zaselak Osoje, pet kilometara udaljen od Donjeg Doca, u omiškoj općini: grom koji je udario u crkvu svetog Luke na brijegu usred mjesta, gotovo je u potpunosti uništio sakralnu građevinu i oštetio gotovo sve kuće!
Grom rascijepio crkvu......

Pririda ne poznaje naše vjerske dogme, crkvica na vrhu brijega za nju predstavlja samo povećanu koncentraciju električnog polja, pukotinu u izolaciji zraka koja ovara put megavoltampernom elektricitetu nagomilanom u niskim jurećim oblacima. A gromobranska instalacija u krškom području slabe vodljivosti tla i nije baš od neke veće pomoći...

Al javili su se i dežurni proroci. Jer rijetki stanovnici Osoja, i splitski vikendaši "teret teškoga a neizrečenoga grijeha nose, a seoski je župnik antikrišt koji u crkvici crne mise slavi".

Bezobzirnost, stohastičnost i neselektivnost sirove prirodne sile ili nadprirodno snajpersko rušenje epicentra grijeha?


Lepota života je u tome što smo slobodni vjerovati u što god želimo...



V.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2005., 19:48   #2
Re: Priroda ne haje za dogme...

Quote:
Vještac kaže:
Cinici bi kazali: "Kad bi Bog postojao, crkve ne bi trebale gromobrane!"

Nevrijeme koje je u petak zadesilo srednju Dalmaciju koncentrirano je oslobodilo svoju energiju i na jednoj crkvici...




Grom rascijepio crkvu......

Pririda ne poznaje naše vjerske dogme, crkvica na vrhu brijega za nju predstavlja samo povećanu koncentraciju električnog polja, pukotinu u izolaciji zraka koja ovara put megavoltampernom elektricitetu nagomilanom u niskim jurećim oblacima. A gromobranska instalacija u krškom području slabe vodljivosti tla i nije baš od neke veće pomoći...

Al javili su se i dežurni proroci. Jer rijetki stanovnici Osoja, i splitski vikendaši "teret teškoga a neizrečenoga grijeha nose, a seoski je župnik antikrišt koji u crkvici crne mise slavi".

Bezobzirnost, stohastičnost i neselektivnost sirove prirodne sile ili nadprirodno snajpersko rušenje epicentra grijeha?


Lepota života je u tome što smo slobodni vjerovati u što god želimo...



V.
Gromovi nemaju nikakve veze sa crkavma , nego imaju sa zakrivljenoscu prostora. Mozda ta crkva je bas po tom specificna
aenima11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 23:03   #3
Netko tko pise lepota umjesto ljepota,opisuje dogadjaj u dalmaciji...cudno da crkvicu vise ne gadjaju srpski migovi...
bozanstvena333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2005., 13:29   #4
Quote:
bozanstvena333 kaže:
Netko tko pise lepota umjesto ljepota,opisuje dogadjaj u dalmaciji...cudno da crkvicu vise ne gadjaju srpski migovi...
Draga moja božanstvena333,

bojim se da ću te razočarati, znak "j" fali u tekstu isključivo iz tipfeler razloga mojega tipkanja, što si mogla i pretpostaviti u slučaju da si čitala moje postove. No jasno mi je da ih nisi čitala, a za tvoje dobro ti preporučujem da ih i ne čitaš, samo ćeš se nepotrebno iznervirati.

Oprošteno ti je!

Ali da ne budeš posve razočarana, priznat ću ti da sam južnjak, Dalmatinac, Splićanin, regionalista i autonomaš. I da ono što ti zoveš državom Hrvatskom, ja smatram Konfederacijom Hrvatske,Slavonije,Istre,Dalmacije i Dubrovačke Republike.

Nisam do sad čitao tvoje postove, te sam ih sad malo pogledao. Prvi dojam je da nemaš ženski mentalni sklop već muški, te da te u razmišljanjima sputava prirodna nemogućnost širega uvida. S toga te ne mogu preoštro suditi, jedino mogu primjetiti da sa takvim krutim mentalnim sklopom zasigurno ne možeš biti - Nostradamusova kćerka.

Prije - Kardinalov sin.





V.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2005., 13:35   #5
Quote:
bozanstvena333 kaže:
Netko tko pise lepota umjesto ljepota,opisuje dogadjaj u dalmaciji...cudno da crkvicu vise ne gadjaju srpski migovi...
Cudim se da ne gadjaju i Zagreb.
Tam od lepog Zagorja...
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2005., 13:36   #6
Quote:
bozanstvena333 kaže:
Netko tko pise lepota umjesto ljepota,opisuje dogadjaj u dalmaciji...cudno da crkvicu vise ne gadjaju srpski migovi...
da! kako to prije nisam vidjela

naime... čitam ovaj topic i sve mi je čudno što mi ne pada na pamet baš nikakav odgovor
a nije ni čudo što nemam odgovor, kad sam skroz fulala poantu
 
Odgovori s citatom
Old 01.03.2005., 14:44   #7
Quote:
Gospon Pes kaže:
Cudim se da ne gadjaju i Zagreb.
Tam od lepog Zagorja...

"P: Zasto u Zagorju nije bilo rata ?
O: Nema Srba, a nema ni Hrvata !"


Zagorska, Zabok
chagljev hihot is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2005., 14:54   #8
Re: Priroda ne haje za dogme...

Quote:
Vještac kaže:

Bezobzirnost, stohastičnost i neselektivnost sirove prirodne sile ili nadprirodno snajpersko rušenje epicentra grijeha?

V.
bit će da je ovo jen', dva, tri
pathway is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2005., 16:24   #9
Cool ma ne moze bog po svojoj kucici tuci...

tko zna sto je cilj bozjem snajperisti bio, mozda je lose naciljao... il im se neki saboter u redove uvukao pa mu se to lakse ucinilo jer je kucica prazna bila, to jest samo bog unutra zivio. al kako je taj ili neki roda njegovoga, stari pricaju, vec i svog sina jednoc zrtvovao, nije mu ga bas prevec ni zao bilo ))
ygraine is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2005., 16:40   #10
mislis da je i tako nesto moguce?
da je jos i pio dok je radio
jezushkristush i tamo se svasta dogadati pocelo
kuda ide onaj svijet
ygraine is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2005., 15:31   #11
Quote:
Gospon Pes kaže:
Cudim se da ne gadjaju i Zagreb.
Tam od lepog Zagorja...
Da, Zagreb je tradicionalno "Lepi beli grad"...


I nešto posve usput...

Najveća ironija je da se do nametnute ijekavizacije Hrvatske, Dalmacije, Istre i Slavonije, u Hrvatskoj i Slavoniji govorilo ekavicom, a u Dalmaciji i Istri i primorju - ikavicom.

Ijekavicom se govorilo u centralnoj Srbiji (šumadiji) , Crnoj gori, dijelu Hercegovine, te u Dubrovačkoj republici. U Vojvodini - ekavicom.

Za vrijeme kraljevine SHS i Jugoslavije se počevši od 1880. provode jezične reforme standardizacije jezika kojima je među ostalim bio cilj dalmatinsku i istarsku ikavicu i hrvatsku i slavonsku ekavicu zamijeniti srpsko-crnogorskom ijekavicom.

Tako na primjer nakon mislim 1880 godine:

"lipota" i "lepota" postaje "ljepota".

Osek postaje Osijek
Rika posteje Rijeka
Split postaje Spljet
Pelisac postaje Pelješac

No splićani nikada nisu prihvatili nametnutu promjenu imena njihova grada.

Paradoksalno je da je u sadašnjoj HR (konfederaciji) koja je tradicionalno bila ekavsko-ikavska sada standardna ijekavica, a u Srbiji koja je u svom centralnom dijelu bila ijekavska - sada standardna ekavica


Lud zbunjenog!



V.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2005., 15:54   #12
Quote:
Vještac kaže:
Da, Zagreb je tradicionalno "Lepi beli grad"...

Rika posteje Rijeka V.
Imam mali amandman: Ono što teče zove se Rečína, a kada sam prvi put razgovarao s domăćima čuo sam za nekog da "Dela v Reké."
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2005., 17:45   #13
Re: ma ne moze bog po svojoj kucici tuci...

Quote:
ygraine kaže:
tko zna sto je cilj bozjem snajperisti bio, mozda je lose naciljao...
Došao mu je porez na nekretnine
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2005., 19:24   #14
Quote:
Vještac kaže:
Lud zbunjenog!
Ne kaže se uzalud da su jezici "živi". Tako se i oni, kao i ljudi, menjaju pod uticajem drugih (jezika) ili okolnosti.
 
Odgovori s citatom
Old 02.03.2005., 20:52   #15
Quote:
adriatic kaže:
Imam mali amandman: Ono što teče zove se Rečína, a kada sam prvi put razgovarao s domăćima čuo sam za nekog da "Dela v Reké."
Amandman prihvaćen.

Quote:
Riječki ljetopis:

1281. god. Prvi spomen imena grada na latinskom jeziku (Flumen) u zaključku mletačkog Velikog vijeća. U mletačkim, a i drugim, latinski pisanim izvorima, Rijeka (sadašnja) se naziva još Flumen sancti Viti ili kraće Flumen. Slavensko pak stanovništvo služi se imenom Rika ili Reka.

V.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2005., 22:29   #16
I još nešto zanimljivo...

4000 godina prije Krista osniva se staro ilirsko naselje uz sadašnju Dravu.

U 4 stoljeću prije Kista upadaju Kelti, ali ostaju na tome području i stapaju se sa lokalnim preživjelim stanovništvom.

Kelti naselju daju ime Mursa.

Mursa stoljećima prerasta u grad.

1196.godine po odluci hrvatsko-ugarskog kralja Emerika, Mursa se zove - Osek. (Mađarski ESZEK – zbog oseke).

Nakon 1880., Osek već spominjanom jezičnom reformom postaje srpsko-crnogorsko ijekavizirani - Osijek.

A zatim 1991 godine, početkom domovinskog rata puni su TV ekrani transparenata kojima hrvatski građani iskazuju otpor prema srpskoj agresiji:

"Osijek nikada neće biti - Osek!"

Na svu sreću smo u ratu pobijedili i uspijeli ponosno zadržati - srpsko-crnogorsko ime toga drevnoga grada.

Kao da smo 1991-1995, u suradnji sa Srbima ratovali kontra - Mađara !?!


Lud! I zbunjen!



V.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2005., 16:01   #17
Quote:
"P: Zasto u Zagorju nije bilo rata ?
O: Nema Srba, a nema ni Hrvata !"
Sve Slovini .

To se traži.
__________________

Now the sun's gone to hell
And the moon's riding high
...
Semargl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2005., 17:01   #18
Quote:
Semargl kaže:
Sve Slovini .

To se traži.

Neee..... naprotiv...vic je vise "ultraseparatistickog" tipa , valjda nekog Kelt-off -skog





Inace, u dijelu Zagorja gdje imam familiju cudni diftong izmedju ekavskog E i ikavskog I ipak vuce mrvicu vise na - I
chagljev hihot is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:37.