Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.10.2015., 22:16   #1
Realna osoba=potcjenjuje sebe.

Sigurno vam se desilo nekada da vam je neko rekao "Glup sam" i da ste mu vi odma rekli da nije ili da ste vi sebi rekli takodje.
Neki ljudi za sebe govore da su nesposobni,glupi,ruzni debeli i ostalo,naravno to osoba moze reci u ljutnji ili kada je u takvoj situaciji i nekada ne misli zaista to sto kaze.

Ali ima nekih ljudi koji jesu glupi i misle za sebe da su glupi i nesretni u zivotu medjutim konstantno u razgovoru sagovornik kaze suprotno i to je okej.Naravno da neces nekome potvrditi da je glup,ruzan cak i da jeste.Ali ako osoba to misli za sebe zaista onda valjda jeste.
Problem je zasto se odma na tu osobu gleda kao na osobu koja ne postuje sebe,potcjenjuje se i ima lose misljenje o sebi?Mozda je neko samo objektivan i realan?
Mislim ne volim kad to meni neko govori zato i izbjegavam govoriti to.
Ako ja za sebe mislim da sam glup,ne mislim nego znam,osjecam,sagledam to zaista iz objektivnog ugla bez da sam u nekoj krizi ili sta ja znam pa me kriza tjera na lose misljenje, nego budem zaista kriticki realan prema sebi.Zasto sam onda ja osoba koja ima lose misljenje o sebi?Zasto odma napadi?Naravno neces reci nekome:da jesi krmaca debela,da jesi glup ko ona stvar ali cemu sve to napadanje?
Jednostavno moramo se pomiriti da nekim ljudima nista ne ide od ruke,nekima ide sve od ruke,nekima skoro sve,nekima pola pola itd itd..Neki su uspjesni neki neuspjesni.Neki su Sve(bogati,lijepi,pametni,dobri itd) a neki su Nista-suprotno od toga
Zasto se konstantno na osobu koja je realna i iskrena gleda tako?
ForumskiForumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 22:33   #2
Iz vlastitog iskutstva to rade osobe iz lažne skromnosti koje očekuju sažaljenje i potporu sugovornika. Glup/a sam, jadan sam, ružan itd. Zašto svi napadaju? Stara poslovica kaže: ko ne cijeni sebe ne može cijeniti drugoga. Simple as that. Biti bogat i slavan je u sadašnjem vremenu sinonim za uspjeh. Međutim većina tih zvijezda je u biti nesretna i život im je neispunjen pa se okreću površnim užicima i nikad ne nađu unutarnji mir.
__________________
The breath of life, what is a man without a wife?
That's absurd like a butcher without a knife
Beth Nahrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 22:44   #3
Quote:
Beth Nahrin kaže: Pogledaj post
Iz vlastitog iskutstva to rade osobe iz lažne skromnosti koje očekuju sažaljenje i potporu sugovornika. Glup/a sam, jadan sam, ružan itd. Zašto svi napadaju? Stara poslovica kaže: ko ne cijeni sebe ne može cijeniti drugoga. Simple as that. Biti bogat i slavan je u sadašnjem vremenu sinonim za uspjeh. Međutim većina tih zvijezda je u biti nesretna i život im je neispunjen pa se okreću površnim užicima i nikad ne nađu unutarnji mir.
Sazaljenje nikad ne trazim.Iritira me to i nervira.
Nego kazem,ne razmisljajuci o reakciji njihovoj i kasnije se pokajem sto sam rekao.Tako da vise ne govorim,drzim to u sebi.
Lazna skromnost?Hmm..Ja samo kazem kako jeste.
Bogat sam samo naveo kao primjer,nisam znao sta drugo.Novac ne kupuje srecu.
A kad bi ta osoba krenula nabrajati glup sam,nesposoban,ruzan to bi tek onda rafal i paljba krenula da ne treba tako da razmislja.
Naravno,ima osoba kao sto rekoh koji zele privuci paznju,govore u ljutnji ali ima onih koji zaista to misle.
ForumskiForumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2015., 02:43   #4
Nisi pretjerano lijep i nisi baš pametan je bolje reći nego glup si i ružan
a postoje i mnoge druge riječi u vokabularu za manjak inteligencije i 'ljepote' - iako je ona kao subjektivna..ugl..
krmelj8 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:09.