Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.09.2007., 14:51   #21
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Je li mijenjana pogonska skupina?Vidim nove su gusjenice(zapadni đir sa gumenim umetcima)
Jeste, ubačen je MAN-ov motor od 1500 KS, ali je ostavljena mogućnost da se ubaci i IVECO motor.

Govorim za M-84D.
zutaib is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 14:52   #22
tenkovi me previse podsjecaju na jna i ostale zastarjele tipove vojske.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 15:02   #23
Quote:
zutaib kaže: Pogledaj post
Jeste, ubačen je MAN-ov motor od 1500 KS, ali je ostavljena mogućnost da se ubaci i IVECO motor.

Govorim za M-84D.
Koliko mu je povećana masa?Sa tako snažnim motorom i inače dobar omjer snaga/masa se dodatno poboljšava.Sreća pa plinske turbine nisu bile na razmatranju
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 15:30   #24
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Koliko mu je povećana masa?Sa tako snažnim motorom i inače dobar omjer snaga/masa se dodatno poboljšava.Sreća pa plinske turbine nisu bile na razmatranju
Masa je povećana za oko 15-20% (novi motor, sustavi, reaktivni oklop), ali je to apsorbirano dobijenom snagom, tako da je odnos težina/pokretljivost ostao pa skoro na nivou osnovnog tenka M-84AB.

Momci, pošto vidim da vas interesiraju tenkovi, a ja sam vrlo blizu ekipa koje rade na našim tenkovima (proizvodnja, modernizacija) ekskluzivno za vas!

HV odustaje od projekta Degman M-95 (zavarena kupola).

105 tenkova HV-a M-84AB ide na nadogradnju i modernizaciju na nivo M-84D (to je već u tijeku), ali se sa tim vrlo malo izlazi u javnost pošto Đuro Đaković ima vrlo dobre šanse da odradi modernizaciju kuvajtskih M-84AB na nivo M-84D. Prema mojim izvorima, iz te igre za modernizaciju kuvajtskih tenkova su već otpali Srbi i Rusi, a pregovori sa hrvatskom su u završnoj fazi.

Stoga, da bi nešto mogli prodati nekomu (Kuvajtu), taj netko prvo traži da je taj oružani sustav (M-84D) u sastavu oružanih snaga zemlje proizvođača.

Pored ovoga, iz vrlo pouzdanih izvora znam (još se o tomu govori samo u krugovima HV-a, ministarstva odbrane i Vlade) da Hrvatska u sljedeće dvije godine najvjerojatnije ide u nabavku 120 tenkova Leopard 2A6 od njemačke kroz ofset program (nešto slično kao i sa finski Patriama), jer će tek tada HV dostići punu NATO kompatibilnost.

Ovi dana je i Njemački ministar odbrane u Zagrebu, pa malo povežite stvari . . .

Znači, procijenjeno je da se Hrvatskoj ne isplati razvoj modernog tenka (vrlo skup, složen i zahtjevan posao), već će se odraditi modernizacija 105 komada M-84 AB na nivo M-84D, a zatim će 99% novi borbeni tenk HV-a biti tenk Leopard 2A6, gdje se već polutajno pregovara sa Njemačkom o kupnji 120 tenkova.

Po meni - pametna odluka, jer je po svim neovisnim izvorima Leopard 2A6 najbolji tenk svijeta. U našoj Slavoniji Leo bi bio "gospodar ravnice"!

Đuro Đaković se kroz ofset program (126 Patria za HV i 130 Patria za Makedoniju) okreće proizvodnji drugih i modernijih oružanih sustava. Hravtska je ipak premala zemlja da snosi troškove razvoja i proizvodnje suvremenog borbenog tenka.

Pozdrav!
zutaib is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 15:35   #25
slavoniji ce sljedecih 50-100 godina trebati traktori, a ne tenkovi.
nadam se i makedoniji.

al sigurna sam da u djuri djakovicu to i sami znaju.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 15:37   #26
Quote:
Natch kaže: Pogledaj post
slavoniji ce sljedecih 50-100 godina trebati traktori, a tenkovi.
nadam se i makedoniji.
Tako smo se nadali i 1990., pa svi znamo šta i kako je bilo!

Objasni to onima 13 000 naših poginulih. Da smo tada imali 120 Leoparda 2A6, mislim da niti 130 ljudi ne bi poginulo.
zutaib is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 15:39   #27
Quote:
zutaib kaže: Pogledaj post
Tako smo se nadali i 1990., pa svi znamo šta i kako je bilo!

Objasni to onima 13 000 naših poginulih. Da smo tada imali 120 Leoparda 2A6, mislim da niti 130 ljudi ne bi poginulo.
rekla sam vec da se moderni ratovi ne vode tenkovima.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 15:48   #28
Quote:
Natch kaže: Pogledaj post
rekla sam vec da se moderni ratovi ne vode tenkovima.
da,a ameri su kroz pustinju dopičili do bagdada na baotianima!
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 17:29   #29
zutaibe, od kuda brojka od 105 m-84ki? Na dokumentima MORHa o stanju oruzanih snaga dosljedno se spominje brojka od 75 komada.

Sto se leova tice, pretpostavljam da bi se onda uzeli rabljeni A4 modeli modernizirani na A6 standard? Kako bilo, 200tinjak tenkova mi se cak cini i puno, kada usporedimo sa okolnim zemljama, ili cak jednom njemackom koja planira ukupnu brojku smanjiti na svega 350 komada u slijedecih desetak godina.
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 18:38   #30
Quote:
zutaib kaže: Pogledaj post
zatim će 99% novi borbeni tenk HV-a biti tenk Leopard 2A6, gdje se već polutajno pregovara sa Njemačkom o kupnji 120 tenkova.
Pijme ga!

Dobre vijesti!
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 01:07   #31
Quote:
el Duderino kaže: Pogledaj post
Kako bilo, 200tinjak tenkova mi se cak cini i puno, kada usporedimo sa okolnim zemljama, ili cak jednom njemackom koja planira ukupnu brojku smanjiti na svega 350 komada u slijedecih desetak godina.
Vojska Srbije: 212 M-84

Plus Munje, M-80 BVP-i, BOV-ovi, Prage, BRDM-i i ostala krama.

Plus više topništva. Na primjer, imaju 72 Gvozdike, dok se u HV-u te samohotke broje na prste.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 01:20   #32
Svakako treba pratiti i što jedini pravi potencijalni neprijatelj imade. Ipak, pitanje je i koliko će si oni toga moći priuštiti, jer je kod njih stanje s budžetom jednako loše, a dugoročno možda i gore. Svakako bi 100 leova bilo više nego dovoljno za susret i s duplo više 84ki. Dakako, nitko ne garantira da ni Srbija neće kupiti rabljene leoparde iz istih njemačkih zaliha. Na kraju krajeva, novac je novac, a svi bismo u nekoj ne tako dalekoj buducnosti ioanko trebali biti velika sretna obitelj unutar NATOa.
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 01:32   #33
Manaslu daj ,stvarno, 212 tenkova, gvozdici, prage, to je mizerija

Akcenat je na UAV sistemima, Smerch-u sa termobaričnom bojevom glavom, Iskanderu...
Kontraktnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 11:08   #34
Mizerija ili ne, to su sadašnje operativne brojke. 212 M-84 je brojka koja će se ostaviti nakon umirovljenja T-55 i T-72. Službena cifra Ministarstva obrane Srbije. A Gvozdika nije loš top.
A što se nove opreme tiče... siguran sam da će i Srbija nabavljati nove sustave - kad-tad će se i za to alocirati sredstva. Pa i sad polako nabavlja ponešto - nešto snajpera, 30mm topove za modernizaciju BVP-a M-80, obavlja se remont tih 5 Migova-29, razvila je novu samohotku od 152mm (Nora na FAP-u), odavno su operativni Bumbar i M90 Stršljen.
Iskander nisam baš siguran da će vam NATO dozvoliti. Bugarska je imala SS-23, pa su ih morali uništiti.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 14:27   #35
Mislio sam generalno, da je to sve mnogo važnije od tenkova

Tenkovi su ostali samo psihološki faktor
Kontraktnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 15:58   #36
Točno, svi su elementi važni. Evo, recimo, topništvo. Kraljica bojišnice. A Srbija ima dosta više Nora, 130mm topova, 155mm haubica i 122mm D-30 nego Hrvatska. A mi smanjujemo i ono što imamo, što ima smisla za neke lošije i starije sustave, ali ne i za npr. topove od 130mm.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 18:37   #37
Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
Kakva je razlika između M-84A4 standarda i M-84D?
znam...
kad ga pogode jedan krepa a drugi grune
 
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 14:54   #38
Što mislite, ako Degman uspije kao tenk, kakve su šanse da nam osim Kuvajčana i druge države korisnice T-72 ustupe svoje tenkove na nadogradnju?
Recimo jedna Bugarska, iako članica NATO-a, ako poželi zadržati tenkove i kakav takav standard u oklopu za prihvatljiviju cijenu?
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 15:15   #39
Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
Pijme ga!

Dobre vijesti!
+1
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 15:50   #40
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
+1
Ja sam ipak skeptičan, i čini mi se kao prevelika brojka, uzevši u obzir i prisutne Degmane i tendenciju "detenkizacije" mnogih drugih zemalja.
Bilo bi bolje kada bi imali više informacija, kao npr. misli li se uzimati 2A4 pa možda ovdje nadograđivati, pa dio i prodavati dalje ili nešto drugo?
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:01.