Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.10.2009., 21:09   #1
Svi Sveti, Dušni dan, pokojnici, noć vještica, etnološko-deskrptivni vid

Kao što naslov teme kaže zanima me da poštovani posjetitelji foruma iznesu običaje, vjerovanja, radnje, predaje legende vezane uz taj dan.
Ponizno molim da ne bi ova rasprava otišla u vode kršćanstvo ovo, poganstvo ono, Crkva simte tamte, nego da raspravljamo i opisujemo običaje te predaje vezane uz taj dan. Volio bih da se navede barem regija iz koje potječe koji običaj.
Moj doprinos su tri običaja
1. Hrvatsko zagorje: običaj je iz moje obitelji. U noći između Svih Svetih i Dušnog dana moj djed bi na stolu u blagovaonici ostavio otvorene boce vina i rakije (po jednu) te nekoliko čaša. Obrazloženje je bilo, ako dođu duše predaka da se imaju čime počastiti.
2. Hrvatsko zagorje, i sjever Hrvatske: na Sve Svete kad bi se išlo posjećivati groblje, djevojke koje bi bile pred udaju bi gledale na poleđinu križa koji je na grobu nekoga od njihove obitelji. Naime, dečki bi, ukoliko bi im se svidjela cura iz koje kuće/zadruge/obitelji, kredom napravili znak na poleđini križa. To je značilo da će oko sv. Andrije (30.11) stići prosci u tu kuću...
3. Sisačka posavina: primjetio sam na jednom sporvodu, kad je lijes bio spušten u raku, jedan član obitelji u grob je toga časa odmah na lijes bacio šaku kovanica. Pitao sam poslije za razlog. "Da ga iskupimo iz kuće", tako mi rekoše...

da vas čujem....
__________________
Gemišt je psihički zdrava stvar.
akont-ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2009., 17:43   #2
Izgleda da bas i nema onih koji znaju obicaje Sad je aktualan Halloween

U svakom slucaju, lijepo od tebe sto si svoje podijelio s nama. Meni je bilo zanimljivo citati
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2009., 23:04   #3
Poz
Jugoistočno od Karlovca: Baš sam danas o tome razgovarao sa mamom pa mi kaže kakav je bio običaj za sisvete. Kao i sada sviječe i cviječe ali kod kuče se za ručak pripremala juha od kokota sa onim lošijim djelom kokota (glava želudac ...) a za večeru bi pekli cijelog kokota.Bilo je to poslije 45-te tako da se moja mama toga sjeća jer jesti meso nije bilo svaki dan kao danas.
__________________
Volim vjetar u kosi
maks62 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:11.