Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Pogledaj rezultate ankete: Da li to što imate dijete utječe na vaše mišljenje o abortusu
Imam dijete,protiv sam abortusa. 15 6.61%
Imam dijete,za pravo na abortus sam. 31 13.66%
Nemam dijete,protiv abortusa sam. 27 11.89%
Nemam dijete, za pravo na abortus sam. 113 49.78%
Imam dijete, abortus može samo iznimno. 9 3.96%
Nemam dijete, abortus može samo iznimno. 32 14.10%
Glasovatelji: 227. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2011., 17:58   #541
Aleluja. Jel to sve zbog toga kaj vam ide na živce prigovaranje i osuđivanje, te stavovi crkve?
I nekakvo olakšanje i izgovor jer ipak nije seks samo za reprodukciju kak crkva veli nego ima malo i za užitak?
Pobogu ljudi, pa valjda ste to nadrasli. Ako imate takve stavove onda morate iza njih stajati a ne pokušavati mijenjati teoriju evolucije da ide u prilog nekim stavovima.
Nisam protiv abortusa i moji stavovi i mišljenje o ovoj temi nemaju veze sa crkvom.
No tvrditi da je nešto što postoji zadnjih niti 100 godina promijenilo čovjekovu prirodu ...zamijenilo mjesta svrhe i funkcije i slično... ne znam jesam li dobro shvatila.
I ne znam gdje smo se pogubili u nerazumjevanju toga da nagon, instinkti, neki postupci nisu svjesni i ne mogu se kontrolirati a i oni koje osvijestimo i uspijemo kontrolirati ne znači da nam ih nije priroda dala radi nekih svojih razloga.
I nuždu ne vršimo više bilo gdje i naučili smo to kontrolirati, no to ne znači da vršenje nužde sad ima neku drugu funkciju nego je imalo prije.
I na kraju, zašto je toliko bitno, da se opravda abortus, tvrditi da seks nije za produženje vrste već za zabavu i užitak samo?
Je li u tom slučaju lakše? Nešto slično kao "bog ne postoji i sve je to bezveze pa nije grijeh abortirati"? A u ovom slučaju "nije to toliko važno, to je ionako samo za užitak"?
Pokušavam shvatiti
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 23:38   #542
ja tebe ništa ne razumin
nisam ti ja iz crkvenih krugova, ja sam ti jako, jaaaako daleko od toga.
nitko ovdje ne traži opravdanje za abortus nego pojašnjavanje zašto i iz kojih razloga ljudi uopće rade abortus.

na religiji imaš temu abortus koja je povezana s vjerom i crkvom, moje spminjanje crkve je služilo kao najbliža usporedba samo to
ova bi trebala bit slobodnih i vjerom neopterećenih stavova
kotepita is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 09:03   #543
Dobro, ne kužim ni ja sama sebe ponekad
Pojašnjenje! Zašto ljudi rade abortus je uglavnom jasno. Zato što ne žele dijete.
Mene više zanima zašto ljudi osjećaju krivicu zbog toga. Tu je zavrzlama.
Ako izuzmemo vjeru koja je uvelike ljudima usadila krivnju, no normalno je da i ljudi koji nisu vjernici imaju savjest i neke životne vrijednosti kojima se vode. Meni se ovaj dio ovdje o negiranju želje i užitka kao dio evolucijskog procesa učinio kao izgovor za umirenje savjesti u slučaju abortusa ili opravdavanja abortusa
Možda griješim, ne znam. Rekoh, tako mi se čini.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 11:10   #544
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Mene više zanima zašto ljudi osjećaju krivicu zbog toga. Tu je zavrzlama.
Mislim da odgovor lezi u zenama koje su bez obzira na religioznost ucinile abortus.
Osobno, nisam srela niti jednu koja (bila vjernica ili ne) nakon abortusa nije osjecala krivicu, neugodu ili gorcinu. Svaka je na ovaj ili onaj nacin, s vremenom pocela pricati o tome... i promisljati kako umanjiti to nesto sto je vrlo slicno osjecaju oduzimanja zivota.
..tu je kao sto kazes "zavrzlama"... malo dublja..
Michelagnola is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2012., 22:10   #545
Quote:
Michelagnola kaže: Pogledaj post
Mislim da odgovor lezi u zenama koje su bez obzira na religioznost ucinile abortus.
Osobno, nisam srela niti jednu koja (bila vjernica ili ne) nakon abortusa nije osjecala krivicu, neugodu ili gorcinu. Svaka je na ovaj ili onaj nacin, s vremenom pocela pricati o tome... i promisljati kako umanjiti to nesto sto je vrlo slicno osjecaju oduzimanja zivota.
..tu je kao sto kazes "zavrzlama"... malo dublja..
Nije točno da sve žene osjećaju ikakvu "krivicu" zbog pobačaja, jer nemaju zašto to osjećati. Štoviše, mnoge osjećaju suprotno tome - olakšanje. One koje osjećaju "krivicu" u pravilu su vjernice koje nisu ni bile sigurne u svoju odluku kad su išle na pobačaj. A ti si ispovjednica žena koje odlaze na abortuse?
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2012., 10:58   #546
Quote:
north wind kaže: Pogledaj post
Nije točno da sve žene osjećaju ikakvu "krivicu" zbog pobačaja, jer nemaju zašto to osjećati. Štoviše, mnoge osjećaju suprotno tome - olakšanje. One koje osjećaju "krivicu" u pravilu su vjernice koje nisu ni bile sigurne u svoju odluku kad su išle na pobačaj. A ti si ispovjednica žena koje odlaze na abortuse?
Citaj pazljivije, mozda bolje shvatis,

Odgovarala sam Gildi na pitanje zasto ljudi osjecaju krivicu, dakle nisam prva ili jedina koja je uvela pojam "krivice" u raspravu... te dodala pojmove kao: neugoda i gorcina..
Zatim, zapocela sam rjecju "osobno", a ne "pravilo je.."
Dakle, i dalje stojim pri tome da odgovor glede "krivice" lezi u zenama sa iskustvom abortusa.. i njihovim osjecanjima
Michelagnola is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2012., 19:43   #547
Quote:
Michelagnola kaže: Pogledaj post
Citaj pazljivije, mozda bolje shvatis,

Odgovarala sam Gildi na pitanje zasto ljudi osjecaju krivicu, dakle nisam prva ili jedina koja je uvela pojam "krivice" u raspravu... te dodala pojmove kao: neugoda i gorcina..
Zatim, zapocela sam rjecju "osobno", a ne "pravilo je.."
Dakle, i dalje stojim pri tome da odgovor glede "krivice" lezi u zenama sa iskustvom abortusa.. i njihovim osjecanjima
Bojim se da si ti ta koja je krivo shvatila. Ja nisam nigdje ni rekla da si ti "prva" koja je uvela pojam "krivice" u raspravu, niti je to ovdje bitno pitanje, nego sam te pitala za tvoja saznanja o toj "krivici" oko pobačaja s obzirom na tvoje "poznavanje" ispovijedi žena o pobačaju, koje si ovdje javno iznijela. No, nisi odgovorila na moje pitanje - jesi li ti ispovjednica žena koje rade pobačaje - kad imaš takva saznanja o "krivici"?

Prema psihološkim istraživanjima, inače, "krivicu", "nelagodu" i "gorčinu" zbog pobačaja doživljavaju u pravilu one žene koje dobivaju negativne osude okoline zbog pobačaja ili imaju moralne dileme oko pobačaja ili koje su to radile pod nečijim pritiskom ili koje misle da je pobačaj "ubojstvo", ali one koje nisu imale nikakvih dilema i pritisaka ili koje njihovi najbliži zbog toga ne osuđuju i koje ne misle da je pobačaj "ubojstvo" - u pravilu nemaju nikakve "krivice". Obrnuto, mnoge žene s takvim stavovima nakon pobačaja doživljavaju upravo obrnute emocije - olakšanje i rješenje problema.
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 15:08   #548
Ponovit cu (opet):
Dakle, zaintrigiralo me pitanje "krivice" i to smatram itekako bitnim i relevantnim u raspravi cija je tema "Abortus..."
Zasto?
Da postoji samo jedna jedina zena, koju tisti takav osjecaj, ja bih to navela i smatrala vrijednim o tome raspravljati...

Tebe medjutim svrdla to kako sam ja dosla do svojih saznanja (?!).. koje osim toga "javno iznosim"!
Pa forum je javan, zar ne?
Ili ja nisam primjetila da smo zapravo na obrani doktorata, te da svaku izjavu moramo potkrijepiti egzaktnim brojem provedenih eksperimenata, kako bi agrumentirano stekli pravo na odobravanje zirija...

NO, da odignemo ovaj diskurs sa osobne razine, dolazimo opet do dva razlicita pojma:
ja govorim o osjecaju "krivice", a ti pak o "olaksanju" ...
Ne sumnjam da postoji veliki broj zena koji se tako osjeca, ali o tome nisam nista spomenula, niti me posebno muci, a jos manje me zanima kako si ti dosla to takvih saznanja... jer to na kraju krajeva nije bilo niti pitanje.
Michelagnola is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2012., 19:21   #549
Quote:
Michelagnola kaže: Pogledaj post
Ponovit cu (opet):
Dakle, zaintrigiralo me pitanje "krivice" i to smatram itekako bitnim i relevantnim u raspravi cija je tema "Abortus..."
Zasto?
Da postoji samo jedna jedina zena, koju tisti takav osjecaj, ja bih to navela i smatrala vrijednim o tome raspravljati...

Tebe medjutim svrdla to kako sam ja dosla do svojih saznanja (?!).. koje osim toga "javno iznosim"!
Pa forum je javan, zar ne?
Ili ja nisam primjetila da smo zapravo na obrani doktorata, te da svaku izjavu moramo potkrijepiti egzaktnim brojem provedenih eksperimenata, kako bi agrumentirano stekli pravo na odobravanje zirija...

NO, da odignemo ovaj diskurs sa osobne razine, dolazimo opet do dva razlicita pojma:
ja govorim o osjecaju "krivice", a ti pak o "olaksanju" ...
Ne sumnjam da postoji veliki broj zena koji se tako osjeca, ali o tome nisam nista spomenula, niti me posebno muci, a jos manje me zanima kako si ti dosla to takvih saznanja... jer to na kraju krajeva nije bilo niti pitanje.
Nemam ja ništa protiv da ti javno iznosiš svoja saznanja, ali tvrditi ovako nešto generalno jednostavno nije točno:

Quote:
Michelagnola kaže: Pogledaj post
Osobno, nisam srela niti jednu koja (bila vjernica ili ne) nakon abortusa nije osjecala krivicu, neugodu ili gorcinu. Svaka je na ovaj ili onaj nacin, s vremenom pocela pricati o tome...
Ovdje generaliziraš na sve žene.

Dakle, ili se tebi "ispovijedio" jako mali broj žena koje su sve imale osjećaj "krivnje" (pa se onda može postaviti i logično pitanje zašto su to uopće radile), ali onda je to neki slučajni manji uzorak ili jednostavno iznosiš neistinu ako generaliziraš na sve žene, budući da psihološka istraživanja pokazuju nešto drugo? Nešto od toga jest, a nešto nije. Zato sam te i pitala odakle ti to? Osjećaj "krivnje" postoji pod točno određenim uvjetima, ali ne postoji samo taj osjećaj i sigurno ne kod svih žena, nego i osjećaj "olakšanja" kod nekih drugih, što sam također navela pod kojim uvjetima. Meni to jest bitno pitanje, jer se time bavim.
I nije jasno čemu ljutnja?
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2012., 08:58   #550
Ne znam,sada možda ču ga izvalit pa,ali me interesira da li je pitanje prava abortusa opravdano iz etičkih razloga pa i kod katoličke crkve ako je plod začet nasilno,kao npr. silovanjima u ratnome stanju zemlje?
Ovo je sasma jasno i prihvatljivo,kako drugačije na to pitanje gledaju roditelji koji več imaju dijete,za razliku od onih koji ga nemaju,govorim bez ikakoga lamentiranja u osuđivanju ikoga.
nikolinaviolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2012., 10:09   #551
Preokrenut cu iscitavanje:
Quote:
Michelagnola kaže: Pogledaj post
Osobno, nisam srela niti jednu koja (bila vjernica ili ne) nakon abortusa nije osjecala krivicu, neugodu ili gorcinu. Svaka je na ovaj ili onaj nacin, s vremenom pocela pricati o tome... i promisljati kako umanjiti to nesto sto je vrlo slicno osjecaju oduzimanja zivota.
Naglasak je na "osobno"; te "svaka" od tih koje sam srela osobno...

No, ja sam samo dala svoj komentar, na temelju vlastitih iskustava, bez ikakvih drugih aspiracija.. i ne bavim se time.
S moje strane ne postoji ljutnja!!
Michelagnola is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2012., 17:42   #552
Quote:
Michelagnola kaže: Pogledaj post
Preokrenut cu iscitavanje:


Naglasak je na "osobno"; te "svaka" od tih koje sam srela osobno...

No, ja sam samo dala svoj komentar, na temelju vlastitih iskustava, bez ikakvih drugih aspiracija.. i ne bavim se time.
S moje strane ne postoji ljutnja!!
OK, ako je naglasak na osobno.



Onda idemo razmišljati o tome što si ti rekla stavljajući naglsak na osobno:

Zora Evenei is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2012., 18:19   #553
Quote:
Michelagnola kaže: Pogledaj post
Preokrenut cu iscitavanje:
Naglasak je na "osobno"; te "svaka" od tih koje sam srela osobno...
No, ja sam samo dala svoj komentar, na temelju vlastitih iskustava, bez ikakvih drugih aspiracija.. i ne bavim se time.
S moje strane ne postoji ljutnja!!
Ok, samo onda to i nije baš neki relevantan uzorak.
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2012., 00:55   #554
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Roditelji? Svakako bi se zalagali da je život majke/supruge vrjedniji od besvjesnog zametka od par dana. Svako izjednačavanje prava zametka od par dana s vlastitom suprugom/majkom, po meni je odiozno do krajnjih granica.

Tko bi išao proglašavat svoju suprugu/majku ubojicom s predoumišljajem radi zametka? Pretpostavljam pretežito kler, koji nikad u braku nije bio niti je "imao" djecu.
crkva se previše mješa u sve, a pogotovo u abortuse i takve stvari... zar je bolje rađati djecu pa ih ostavljati negdje,bacati u smeće,...pa onda je zaista bolje da ni ne dolazi na svijet... svatko ima svoje razloge i ima potpuno pravo na to...
vražičak is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2012., 01:05   #555
[QUOTE=Cherie;36496384]Mislim da je, bez obzira da li je netko roditelj ili ne, odnos prema abortusu individualan.

Nekim ženama takvo što nije bog zna kakvo moralno pitanje, dozvolit će da im se maternica izvrne kao čarapa i iz nje sastruže nakupina stanica (kako je to netko nazvao), navući gaćice, poravnati suknju, uzet taksi, otići doma i osjetiti olakšanje što je to iza njih.

A onda opet nekim drugim ženama je abortus teška emocionalna trauma, jer to za njih nije nakupina stanica - to je biće od 8 do 10 tjedana sa očima, ušima, plućima, srcem, udovima i prstićima, ima spol i izgleda kao minijaturna beba. Spadam u ovu drugu skupinu, u fetusu u maternici vidim potencijalnu energiju kompletnog bića. A život svakog bića treba biti zaštićen.

svaka žena ima svoje razloge...no to biće nema nikakve organe u tom razdoblju od 8 do 10 tjedan...to je tek zametak... a šta uopće pričate o moralu?? zar je moralno osuđivate druge ljude? šta mislite da ste vi savršeni...
vražičak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:10.