Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.12.2002., 20:13   #41
Simona,
izuzetci samo potvrdjuju pravilo. Znaš, ne volim baš mnogo pričati o tome zbog izrazite boli koju ti ljudi osjećaju i ne volim se sa tim "igrati", ali ako je neko slijep, onda makar nije gluh i ima pamet, pa što ne bi bio zahvalan na onom što ima? To sutra može i mene snaći, ili nekog u mojoj porodici, opet bih rekao Hvala Bogu. A što su prikazali to mladunče- nisi dala dovoljno podataka i nemam komentar. Ne znam o čem se radi i zašto je rodjeno takvo.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2002., 20:25   #42
Re: Bog i covjecanstvo

Quote:
Miroslav kaže:
Zbog cega je Bog uopste stvorio ljude?
Ima li neko neki logican odgovor?
Sve što vam je dato - samo je uživanje u životu na ovom svijetu, a ono što je u Allaha - bolje je i trajnije za one koji vjeruju i u Gospodara svoga se uzdaju;za one koji se klone velikih grijeha i razvrata i koji, kad ih ko rasredi, opraštaju;za one koji se Gospodaru svome odazivaju, i koji molitvu obavljaju, i koji se o poslovima svojim dogovaraju, a dio od onoga čime smo ih opskrbili udjeljuju,i za one koji se odupiru onima koji ih ugnjetavaju.(42:36-39)

Allah je naucio Adema , prilikom stvaranja, znanju o svim stvarima.To znanje je unutarnja Objava satkana u dusi svakog covjeka, i ona je unutrasnja potvrda Jedinstva Bozijeg.Kao vanjska potvrda tog jedinstva Allah je postavio covjeka(Adema) kao namjesnika(kalifa) na zemlji.Zatim nakon sto je Allah rekao da Adem predoci znanje skupu meleka i jinna i nakon sto je naredio da isti pocinje sedzdu Ademu, Iblis(jedan od jinna) je negirao Adamovo namjesnistvo tako sto je smatrao da je bolji od covjeka(posto je stvoren od vatre).Allah ga je prokleo i "dopustio" ( u skladu sa njegovim bicem koje takodje ima slobodnu volju)mu da zove za sobom one koje moze.

Unutarnja potrvda Bozijeg jedinstva je utkana u srce i dusu covjeka a covjek svojim "trudom" treba da je potvrdjuje kroz zivot.Covjek potvrdjujuci tu objavu postoje pravedan namjesnik(kalifa na zemlji).Historija poskazuje da je nemoguce da covjek bude namjesnik(tjelo vlasti) ukoliko ne postoji unutrasnja potvrda Bozijeg jedinstva.Na taj nacin je Islam harmonija unutrasnje Bozijeg jedintva(duhovno - moralni kodeks) i namjesnistva na zemlji(sudsko - pravni sistem).Iblis pokusava da "zavede" covjeka sa puta unutarnje objave Bozijeg jedinstva jer "zna" da kad bi covjek krenuo tim putam da mu on(Iblis) ne bi mogao nicim nauditi.

Bog je stvario ljude da potvrdjuju Njegovo jedinstvo(tewhid)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2002., 20:28   #43
Quote:
Shady kaže:
Pes,
vidim ja već poodavno da treba s tobom od toga početi.
S dokazom da Bog postoji? Imas ga? Pa sto cekas?
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2002., 21:12   #44
Svijet. Um. Eto, čak dva za tebe.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2002., 21:16   #45
A jakog ti dokaza. Zato sto ne znas kako je nastalo, mislis da je to Bog stvorio. Nista lakse nego kad nema objasnjenja - neko izmisliti.
Mozda postanak svijeta i razvoj inteligencije samo za sada nismo u stanju odgonetnuti.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2002., 21:19   #46
Je, očito je materiju stvorio neko drugi, a ne Bog. Kao što sam rekao- nagadjanja, samo nagadjanja!
A zašto ne pogledaš sebe kako si stvorena, ne treba ti nikakav bolji dokaz... samo sebe pogledaj.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2002., 21:21   #47
Pa ja priznam da samo nagadjam(o), ti si taj koji tupi kao da je svaki dan s Bogom na kavi i sve tocno zna.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2002., 21:37   #48
Pes,
upravo si ti ta koja kažeš da Boga treba osobno pitati... i da dobijaš odgovore. Ja niti pitam, niti šta ištem, niti dobijam ikakve odgovore.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2002., 21:42   #49
Hehe, ja za sebe imam dokaze, a bas zato sto ti nemas nikakve, mogu te zezati da si lakovjeran.
Osim toga to opet ne kaze puno. Moze taj Bog biti sasvim nesto drugo od onoga sto mi mislimo. Moze npr. iza svega stajati neka jako puno naprednija civilizacija od nase ili nesto tako. Ja imam samo za sebe dokaze da postoji nesto/netko i ono je sto bismo mi nazvali dobrim, a tko i sto to jest - blage veze. Nije mi ni vazno u ovom trenutku. Saznat cu vec.
Hehe, mozda je cak i parsi u pravu i postoji neka gospa Eris.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2002., 21:54   #50
Quote:
Pale Blue Eyes kaže: Shady, Ne vjerujem u Boga... no ne znam da li postoji ili ne. No ako vjerovanje u Boga rezultira obozavanjem istog... onda to vuče konkluziju da je to Bogu i bila namjera... biti obozavan
Pale, Bog je stvorio svijet da bi bio spoznat, to sam ja gore rekao, a spoznaja (učenost) jedne takve Veličine neminovno nas vodi obožavanju. No, problem tvog neshvaćanja upravo si sama definirala: problem je u tome što ne vjeruješ da ima Bog, i onda ti sve djeluje glupo i egoistično (ja to tako uopće ne vidim). Da znaš da Boga ima, vjerovatno bi ovo drugačije i posmatrala. (p.s. Nisi mi odgovorila na pitanje ko je na slici u tvom avataru, ako mogu znat?
Quote:
Pale Blue Eyes kaže: Ja nikada ne bih trazila svoje dijete da me obozava... to mi je nekak bolesno i egoisticno.
A da li bi željela IMATI dijete? E to je pitanje! To jest, zašto ljudi žele imati djecu? probaj to shvatiti, jer upravo sam gore napisao Jango Feetu da je ovo pitanje karaktera! U tome je problem neshvaćanja u vas, ateista. Pes je gore sasvim, sasvim u pravu. Prvo treba ustvrditi ima li Boga? Ako se to preskoči, nemoguće je raspravljati o tome zašto je Bog nešto želio, jer će svaka strana polaziti sa svojih stanovišta. Ateistima je sve to glupo, vjernicima je istina.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2002., 03:41   #51
Quote:
Shady je izjavio:
Prvo treba ustvrditi ima li Boga? Ako se to preskoči, nemoguće je raspravljati o tome zašto je Bog nešto želio, jer će svaka strana polaziti sa svojih stanovišta. Ateistima je sve to glupo, vjernicima je istina.


Samim tim što nama ateistima ta ideja o obožavanju kao vrhunskom cilju djeluje glupo, to onda povlači na zaključak da je postojanje Boga kao takvog generalno glupa ideja.

samim tim što vama vjernicima ideja o obožavanju djeluje savršeno logična, to je zato što je vama ideja da postoji Bog kao takav savršeno logična.

____________________________________


E, sad pitanje je što je tu logično, da postoji Bog ili ne? Pa naravno da ovdje o tome nema govora - vjera se ne osniva na logici, već vjerovanju u nešto što ne mora biti logično i ta logičnost nije uopće u pitanju.


Ja, ako hoćeš, mogu dokazati da Bog ne postoji, a jedino što mi možeš ti dokazati jest samo da vjeruješ da Bog postoji. To je cijena koju moraš platiti kao vjernik: dokazivanje je stvar logike - a ti ne pripadaš tom svijetu.

U ovoj temi, Bog i čovječanstvo, jedna je stvar dokaziva, jedna nije. Jedna je stvar logike, druga je stvar vjerovanja. Nijednu ne možemo osporiti. Kao da su to dva aspekta koja su u sukobu i komplementarnom popunjavanju od samih početaka našeg postojanja...

Glavni cilj jest obožavanje Boga - ali samo za tebe - samo zato, što ti tako vjeruješ. To je tvoje pravo. S tom spoznajom najmoćniji si, ali samo u sebi - ona nema snagu u svijetu koji te okružuje, jer svijet koji te okružuje nije produkt tvojeg vjerovanja.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2002., 11:03   #52
Quote:
Jango Fett kaže:
Samim tim što nama ateistima ta ideja o obožavanju kao vrhunskom cilju djeluje glupo, to onda povlači na zaključak da je postojanje Boga kao takvog generalno glupa ideja.
I meni kao vjernici ideja o obozavanju Boga djeluje glupo.
Ja vjerujem da ga ima, postujem i cijenim sve sto nam je dao i bar u zadnje vrijeme se trudim njegovu investiciju u mene opravdati.
Po mojoj slobodnoj procjeni je to daleko bolje od nekakvog obozavanja od kojeg nitko nista nema. Kaj to Bogu treba? Pa nije mu valjda tastina ko Mt. Everest.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2002., 04:11   #53
Re: Bog i covjecanstvo

Quote:
Miroslav kaže:
Zbog cega je Bog uopste stvorio ljude?
Ima li neko neki logican odgovor?
Zamisli si da si ti sve sto postoji. Kada si to zamislis postavi si pitanje: Tko sam Ja? Da ti skratim, nemozes spoznati tko si ti jer si ti sve, odnosno ne postoji nista sto ti nisi. Da bi ti mogao spoznati tko si ti, mora postojati nesto sto ti nisi. A s obzirom da si ti sve, pa si tako i ono sto jesi i ono sto nisi, da bi si uopce mogao iskustveno spoznati nesto sto ti nisi moraju postojati djelovi tebe koji neznaju da su dijelovi tebe. I to je napravljeno pomocu zaborava. Dijelovi Boga koji su zaboravili da su dijelovi Boga su duse.
Ukratko, Bog je stvorio ljude i sve ostale oblike zivota, da bi iskustveno dozivio, spoznao sebe kao cjelinu kroz kolektivno iskustvo svih svojih pojedinacnih dijelova.
Glam is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2002., 17:29   #54
Re: Bog i covjecanstvo

Quote:
Miroslav kaže:
Zbog cega je Bog uopste stvorio ljude?
Ima li neko neki logican odgovor?
Zbog toga sto nije dobro biti sam.
 
Odgovori s citatom
Old 27.12.2002., 17:30   #55
Bog nije bio sam ni prije nego je ljude stvorio.
Imas nesto bolje?
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2002., 17:42   #56
Quote:
Gospon Pes kaže:
Bog nije bio sam ni prije nego je ljude stvorio.
Imas nesto bolje?
Bravo, vidim da napredujes u znanju o Bogu.

Samo naprijed!

Evo dajem tebi prednost dok se ne sjetim jos kojeg argumenta.
 
Odgovori s citatom
Old 28.12.2002., 06:57   #57
Quote:
Jango Fett kaže: E, sad pitanje je što je tu logično, da postoji Bog ili ne? Pa naravno da ovdje o tome nema govora - vjera se ne osniva na logici, već vjerovanju u nešto što ne mora biti logično i ta logičnost nije uopće u pitanju.
A ko je to rekao da se vjera ne zasniva na logici, moliću finu?!? Je li to neki kršćanski kliše? To pitam jer i mnogi od njih tvrde kako je vjera razumu neshvatljiva i da treba samo vjerovati. Ako je to u pitanju, onda valjda znaš makar toliko da postoje i drugi religijski koncepti, osim kršćanstva, pa i da se cijela filozofija (kao put ka Bogu) temelji na logici. A sad bi ti eto pobijao sve filozofe nama znane, koji rekoše da Bog ima i postoji.

Ja kažem da se religija zasniva na logici. Jedino se možda kakva politeistička nadristruktura bazira isključivo na vjerovanju i odbacuje logiku, ali istinska religija ne može doći u sukob sa logikom. Ako nešto u njoj ima nelogično (od čega nije imuna ni jedna vjera) taj dio treba odbaciti i time ju očistiti! Generalno, religija ne mora nužno biti u sukobu sa logikom!
Quote:
Jango Fett kaže: Ja, ako hoćeš, mogu dokazati da Bog ne postoji, a jedino što mi možeš ti dokazati jest samo da vjeruješ da Bog postoji.
Ufffff!!!!! hajde to dokaži, pliz, evo nestrpljiv sam već od ovoga trena. Najveći umovi svijeta nisu imali smjelosti negirati Boga, eto recimo jedan Stiven Hoking (USA) najveći živi fizičar današnjice. Da ti citiram jedan njegov dio, da vidiš kako razmišlja učen i oprezan čovjek posvećen znanosti? Hoćeš?
Quote:
Jango Fett kaže: U ovoj temi, Bog i čovječanstvo, jedna je stvar dokaziva, jedna nije...
To ti samo misliš, dragi Jango! Dokaži koja je dokaziva a koja nije, i zašto jedna jeste a druga nije. Hajde, čekam.
Quote:
Jango Fett kaže: Jedna je stvar logike, druga je stvar vjerovanja.
Krivo! Ti već u startu izlažež da je nepostojanje Boga logičkim putem dokazivo, dok za postojanje unaprijed kažeš da je dokazivo. Bolje ovako reći: Od dvije tvrdnje (Boga ima - Boga nema) jedna je tačna druga nije! Samo to može biti temelj za dijaloga, dok ti (suprotno ovome) unaprijed isključuješ jednu mogućnosti, na korist druge. Daj, dakle, dokaz, čekam!
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2003., 13:47   #58
Re: ...

Quote:
Baphomet kaže:

Logičnije je da su ljudi stvorili Boga, u strahu od prihvaćanja odgovornosti za osobne živote i postupke.
Po B Pascalu postoje 4 razlicite kombinacije:
1. Ako vjerujemo u Boga i on postoji bicemo nagradjeni
2. Ako vjerujemo u Boga i on ne postoji najgore sto se moze desiti su gresna zadovoljstva.
3. Ako ne vjerujemo u Boga i on postoji moze se nadrljati kasnije.
4. Ako ne vjerujemo u Boga i on ne postoji nista se ne desava.

Ja vjerujem u Boga i sretan sam...Pitam se da li ima smisla da ista mjenjam iako mozda zivim u zabludi ? Sto ako promjenim misljenje i budem nesretan? Jel to vrijedi truda?
Po meni je status quo sasvim u redu.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2021., 14:22   #59
Zašto je Bog stvorio čovjeka?
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:39.