Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.03.2017., 00:19   #661
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
U redu, nemoj me shvatiti doslovno, navodno je par puta razbio prozor i/ili dopustio/nagovorio učenike da to učine, kako bi im zorno predočio razliku između vrste škole i odgoja na kakve su navikli i Summerhilla.
Čudno bi mi bilo da je to uradio, jer je to protivno duhu Summerhilla: NEMA NIKAKVOG NAGOVARANJA NI NA ŠTA.
Nema usmjeravanja ni sugestija.
U tom smislu je i promašena usporedba sa Društvom mrtvih pjesnika, jer se tamo očito sve usmjerava u jednom pravcu - onom kreativnosti, oslobođenja potisnutih impulsa, itd, što je svakako pozitivno, ali to nije to.

Također bi mi bilo čudno da je Neill poticao učenike na oštećivanje imovine, pošto je to bilo nešto što se nije radilo u zajednici:
"Jednog sam proljeća tjednima sadio krumpire, i kada sam u ljeto otkrio osam iščupanih biljaka, digao sam veliku galamu. Ali između moje galame i galame autoritativne osobe postoji razlika. Ja sam galamio zbog krumpira, a autoritativna osoba bi u to uvukla pitanje morala – što je lijepo a što ružno činiti. Ja nisam rekao kako je ružno krasti moje krumpire; nisam od toga napravio pitanje dobra i zla – nego pitanje mojih krumpira. Bili su to moji krumpiri i trebali su ih ostaviti na miru.
Reći ću to drugačije. Djeca mene ne smatraju autoritetom kojeg se treba bojati. Ja sam im jednak, i galama koju dižem zbog svojih krumpira za njih nije ništa važnija od one koju bi djeca digla zbog probušene gume na biciklu. Kada ste jednaki s djetetom, možete na njega galamiti bez opasnosti


Za razbijene prozore, probušene gume na bicikli i slične nepodopštine, učenici su imali posebne savjete i zasjedanja, gdje su oni sami odlučivali što poduzeti (s prestupnikom) i kako riješiti problem


(Eventualno je Neill mogao jednom učeniku dopustiti da nešto razbije, više kao izuzetak, zbog njegovih specifičnih problema i ako je mislio da mu to može pomoći... ?)
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 23:16   #662
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Za razbijene prozore, probušene gume na bicikli i slične nepodopštine, učenici su imali posebne savjete i zasjedanja, gdje su oni sami odlučivali što poduzeti (s prestupnikom) i kako riješiti problem


(Eventualno je Neill mogao jednom učeniku dopustiti da nešto razbije, više kao izuzetak, zbog njegovih specifičnih problema i ako je mislio da mu to može pomoći... ?)
Vjerojatno je O'Neillova osobnost (ali i društveni sloj iz kojeg su dolazili učenici) otklanjala "Gospodar muha" situacije među učenicima...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 07:02   #663
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Početak vrednovanja rada pri raspodjeli dogodio se u onom trenutku kada je naš davni predak sjekiru koju je izradio zamijenio za komad mesa životinje koju je ulovio netko drugi.

Od tada se rad vrednuje sve do danas, preko robovlasništva i feudalizma do kapitalizma.

Počekak vrednovanja rada (i sirovina, energije ...... ) nije počeo s kapitalizmom, slobodno tržište nije nastalo niti je izum kapitalizma, nepravde i glupsti današnjeg drušva nisu nastale jučer sa kapitalizmom (ili socijalizmom ili konzumerskim, krono .... kapitalizmom) već su nastajale i stvarale se tijekom razvoja čovječanstva.
Tako je, samo robovlasništvo i feudalizam više nisu prisutni, pa se shodno primjeru referiram na današnje vrijeme kada je zahvaljujući razvoju tehnologije moguće uz trenutne inpute svakom živom biću osigurati barem hranu za život no apsurdno ipak svakodnevno umire nekoliko desetaka tisuća ljudi od gladi i neuhranjenosti. Istina, oduvijek je raspodjela bila u pravilu nepravedna ili izrazito nepravedna (izuzev određenih sredina kroz povijest). Čak time niti nejdem u cjepidlačenje razmjera gdje netko dobije za isti rad duplo više šta je zapravo ogromna razlika, nego u odnose gdje nečija podjednaka količina uloženog rada privredi dvije novčane jedinice, a druge osobe doslovce dvije tisuće novčanih jedinica.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 20:58   #664
.
.
A e ... kapitalistički predatorski ekonomski sustav i demokratski politički
sustav.

Prema tome rezultat demokracije je upravo onakav kakav se jedino i može
očekivati od ovakve kombinacije.

Home - A Visual Portrayal Of Earth: To protect the happiness of some ...
for the misery of others.
__________________
I used to be catholic but converted to Narcissism
TwoFish is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 07:36   #665
Quote:
TwoFish kaže: Pogledaj post
.
A e ... kapitalistički predatorski ekonomski sustav i demokratski politički
sustav.

Prema tome rezultat demokracije je upravo onakav kakav se jedino i može
očekivati od ovakve kombinacije.
Treba shvatiti da je nevažan naziv sustava, bitna je provedba koja jest ili nije u korist općeg dobra. Jedan čovjek može da vuče sve konce i da vladaju pošteni uvjeti, a opet možemo imati i vladavinu par stotina ljudi i da je situacija katastrofalna. Definitivno da tome prisvajanje enormnih količina sredstava u svoje vlasništvo nejde u korist, i iako ogromni, nije jedini problem lošeg sustava.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 21:13   #666
Je li došlo vrijeme da predsjednici država prestanu biti u svim stvarima "vrhovni zapovjednici vojske"? Npr. kada su u pitanju odluke hoće li se napasti neka država u ime "obrane civila" ili zato jer tobože posjeduje takvo i takvo oružje (kao što je bilo s Irakom onda)? Da, potaklo me vezano ovo uz "Trumpovu odluku" da se raketira Sirija. Nijedan predsjednik SAD-a očito ne može biti nezavisan po tom pitanju i svatko tko je ikad pomislio da može je bio naivan. Meni je teško vjerovati da je to baš Trumpova odluka. Jedna cijela ogromna mašina ovisi o ratu kao biznisu, a ta mašina je jača i od Trumpa i od bilo kojeg potencijalnog američkog predsjednika. Neće ni Assad tako dugo čini se...

Jest da ovo gore zvuči kao fantazija, ali načelno je moguće.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 07:23   #667
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Je li došlo vrijeme da predsjednici država prestanu biti u svim stvarima "vrhovni zapovjednici vojske"? Npr. kada su u pitanju odluke hoće li se napasti neka država u ime "obrane civila" ili zato jer tobože posjeduje takvo i takvo oružje (kao što je bilo s Irakom onda)? Da, potaklo me vezano ovo uz "Trumpovu odluku" da se raketira Sirija. Nijedan predsjednik SAD-a očito ne može biti nezavisan po tom pitanju i svatko tko je ikad pomislio da može je bio naivan. Meni je teško vjerovati da je to baš Trumpova odluka. Jedna cijela ogromna mašina ovisi o ratu kao biznisu, a ta mašina je jača i od Trumpa i od bilo kojeg potencijalnog američkog predsjednika. Neće ni Assad tako dugo čini se...
I Obama je bio u istoj situaciji pa nije napao. Tako da ne vidim razloga zašto to nebi bila Trumpova navlastita odluka. Mislim, proljeće je stiglo pa da si ovako narcisoidan ima potrebu da malo digne rejting. U travi se žute cvijetovi i zuje zlačane pčele, ne?.....Normalno da se vjerojatno sa savjetnicima konzultirao, pa jedino po tome nije baš skroz nezavisan.
A sad to da pretsjednici SAD-a provode interesnu politiku SAD-a je samorazumljivo pošto su istomišljenici iste uz omanje varijacije. Inače nebi bili pretsjednici.
La Baba yaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 08:59   #668
Meni je baš drago da ih je prasnuo. A ima i političkog rezona za to i te kako.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 09:12   #669
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Je li došlo vrijeme da predsjednici država prestanu biti u svim stvarima "vrhovni zapovjednici vojske"? Npr. kada su u pitanju odluke hoće li se napasti neka država u ime "obrane civila" ili zato jer tobože posjeduje takvo i takvo oružje (kao što je bilo s Irakom onda)? Da, potaklo me vezano ovo uz "Trumpovu odluku" da se raketira Sirija. Nijedan predsjednik SAD-a očito ne može biti nezavisan po tom pitanju i svatko tko je ikad pomislio da može je bio naivan. Meni je teško vjerovati da je to baš Trumpova odluka. Jedna cijela ogromna mašina ovisi o ratu kao biznisu, a ta mašina je jača i od Trumpa i od bilo kojeg potencijalnog američkog predsjednika. Neće ni Assad tako dugo čini se...

Jest da ovo gore zvuči kao fantazija, ali načelno je moguće.
Ako u unutarnjoj politici još možda možemo razgovarati o nekakvom demokratskom odlučivanju, u vanjskoj toga nema, pogotovo kad govorimo o ratu... ako se baš ne provodi mobilizacija, nema redovnog vojnog roka, vodi se moderni "proxy" rat.

Tako da... sve je moguće... tko od nas zna koji i kada konkretno dio oligarhije ima završnu riječ u nekoj odluci.
Mravu na dnu planine je priopćeno da je vrijeme na vrhu planine sunčano... pomoću moderne medijske mašinerije... a on je neodlučno stao i ostao se pitati da li da se skloni u mravinjak i koliko se sve to njega tiče... dok se oluja nije spustila u podnožje.

Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Meni je baš drago da ih je prasnuo. A ima i političkog rezona za to i te kako.
Političkog, poslovnog...

Jordan's arms expo: Where war is business, and business is good

Oružje nije tu da truli u skladištima... barem ne do kraja.

Valjda se čovjek navikne da trguje s tim kao sa mliječnim proizvodima...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 09:22   #670
Fascinantno.....a kada to točno rat nije bio biznis?
La Baba yaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 10:04   #671
Quote:
La Baba yaga kaže: Pogledaj post
Fascinantno.....a kada to točno rat nije bio biznis?
Pa uvijek je bio biznis, slažem se...

Samo, malo je drugačije kada trguješ kamenim sjekirama od posebne vrste kremena i onim igračkama sa expo-a (ili nuklearnim raketama sa ostavljenom bojevom glavom...).

Svijet je danas malo više stisnut... ali ne baš toliko da bi i zadnji ljudski mrav mogao prisluškivati (da ne kažem utjecati) na to što veliki dečki planiraju... može im samo vjerovati na riječ da je sve pod kontrolom.

Kako napraviti... zaustavite Zemlju, silazim.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 18:31   #672
U ratu uvijek neko negdje nekom nešto prodaje ... moguće i neprijatelju ako mu treba.... npr naftu itd.
No Tramp je ovo sad samo simbolički ovako malo tamo poslao vatromet da vidi kako će se između ostalog svidjeti sve to Rusima. Da nema tamo Rusa osjetili bi Sirijci i malo žešći Trampov pravednički gnjev.
Sumnjam da je iznimno uzrujan radi ubojstva civila i korištenja kemijskog oružja.
La Baba yaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 20:51   #673
Quote:
La Baba yaga kaže: Pogledaj post
Sumnjam da je iznimno uzrujan radi ubojstva civila i korištenja kemijskog oružja.
Cinični um, čak i kad se približava istini, uvijek promašuje bit stvari. Možda najviše promašuje baš u trenucima kad joj se najviše približava.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 05:51   #674
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Cinični um, čak i kad se približava istini, uvijek promašuje bit stvari. Možda najviše promašuje baš u trenucima kad joj se najviše približava.
a koja je onda bit?
La Baba yaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 09:39   #675
Quote:
La Baba yaga kaže: Pogledaj post
a koja je onda bit?
Bit čega?
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 10:01   #676
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Bit čega?
Pa bit stvari valjda. Ova promasena.
La Baba yaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 11:18   #677
Quote:
La Baba yaga kaže: Pogledaj post
Pa bit stvari valjda. Ova promasena.
Bit koje stvari? Misliš li na konkretnu bit određene stvari ili na općenitu bit općenite stvari?
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 11:37   #678
1. 90 % svega je smeće (Sturgeonov zakon)

2. 90% ljudi nema pojma.

3. 90 % političara su smeće .

iz toga slijedi

Demokracija je bizarna ideja da će najpodliji i najambiciozniji koji dođu na vlast na krilima svoje sebične ambicije i izborom ljudi koji nemaju pojma nekim čudom raditi za OPĆE DOBRO
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 11:50   #679
Svakog onog koji počne mudrijašiti o tome kako alternativa vodi u diktaturu
treba kazniti sa 10 udaraca bičem.

Zato što svi oni koji mudrijaše o diktaturi pojedinca nekim čudom zanemaruju jednostavnu činjenicu da je i volja neuke mase isto tako diktatura.

Povijesnih primjera ima bezbroj a posljednji je Brexit tj suluda ''odluka naroda' da iz negativnih i ksenofobičnih razloga istupi iz zajednice i nanese štetu i samom sebi i toj zajednici.

Da je tu odluku donijela kraljica svi bi rekli da je luda baba i diktator.
Ali kada ju je donio ''narod'' svi mudro šute jer eto istina i najbolji put se može odrediti brojanjem glasova
KOJE LICIMJERJE.

Kako ljudima nije jasno da je bolje da vojsku (narod) u borbi vodi slab general nego glasovanje vojnika. PRINCIP LIDERSTVA I PRINCIP POSLUŠNOSTI ODLUČUJUĆI SU U ŽIVOTU POJEDINCA I ŽIVOTU ZAJEDNICE.

kako neznalicama nije jasno da život samo imitira šah i da je ova šahovska maksima zlatna

ona kaže bolje igrati sa lošim planom nego bez ikakovog plana.

Tj bolji je (slab vođa ili ''diktator'' ) nego narod bez ikakovog plana (tj vrludanje tamo-amo tzv narodne volje, a što su ustvari instikti mase )

A zamislite koliko bi onda dobro bilo imati dobrog generala (političkog lidera) za vođu...
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 12:08   #680
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Tj bolji je (slab vođa ili ''diktator'' ) nego narod bez ikakovog plana (tj vrludanje tamo-amo tzv narodne volje, a što su ustvari instikti mase )

A zamislite koliko bi onda dobro bilo imati dobrog generala (političkog lidera) za vođu...
Vrludanje bez ikakvog plana vodi vrlo brzo u novu diktaturu, tj. vođa će se naći...

Ali, nije mi jasno... zbog čega vam je potpuno isto zapovijedanje brodom na oceanu, seoskom zadrugom, carstvom Aleksandra Velikog, megakompanijom i današnjom jedino preostalom supersilom ?

U maloj zajednici ljudi se mogu dogovoriti, pogotovo kada je i najglupljem među njima jasno kako alternative nema, jer će svakoga pojedinačno pojesti mrak, tj. džungla puna zvijeri.

Pa, kad bi takva svijest postojala, u modernijem izdanju naravno, demokracija bi bila moguća.
U ogromnom "welfare raju (relativno gledajući)" većih zemalja današnje EU, gubi se postepeno osjećaj pojedinačne odgovornosti i mogućeg doprinosa pojedinca.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:57.