Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.07.2017., 17:55   #461
Htio bi promjeniti prezime, preddiplomski studij sam završio i sad ću upisati zadnju godinu diplomskog. Ako upišem godinu po starom prezimenu i onda ga promjenim na zimu, oće li mi na diplomi pisat novo ili staro prezime?
Hoću li imat ikakvih problema s diplomama?
anhero is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 22:20   #462
Molim pomoć! Gdje i kako mogu dobiti potvrdu o promjeni prezimena bivše supruge, vratila se na svoje djevojačko prezime.Samo trebam potvrdu
dbrko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2017., 09:40   #463
Par pitanja.

Postoje li neka ograničenja što se tiče novog izabranog imena osim ovih koje sam pronašla u zakonu:

Promjena osobnog imena neće se odobriti ako se predloženim osobnim imenom vrijeđaju i ugrožavaju prava i slobode drugih ljudi, pravni poredak i javni moral, odnosno ako se predloženo osobno ime ne sastoji samo od riječi. Promjena osobnog imena neće se odobriti osobi protiv koje se vodi kazneni postupak zbog kaznenog dijela koji se progoni po službenoj dužnosti.

Konkretno, zanima me da li bi mi odobrili ime koje nije posve hrvatsko (npr. Carmen). Ne bih mijenjala svoje ime nego bih samo dodala još jedno ime na svoje.

Da li se baš mora napisati obrazloženje zašto želiš novo ime, jer taj podatak ne nalazim nigdje u zakonu. Da li je ok bilo kakvo objašnjenje, npr. dodala bih ime koje mi se sviđa...mislim stvarno kompliciraju ...zakon je prilično jasan i jednostavan

Pitanje za one koji su promijenili ime – jeste li zbog promjene imena imali problema sa zapošljavanjem? Kako poslodavci gledaju na to što je netko promijenio ime.
Royal Red is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2017., 10:14   #464
Nema razloga da ne odobre.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2017., 11:12   #465
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Nema razloga da ne odobre.
super, hvala!
Royal Red is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 13:02   #466
Pozdrav! Naišla sam na par istih pitanja, ali nisam našla odgovor; postoji li problem s diplomama nakon promjene imena i prezimena? Ja sam udajom promijenila prezime pa bi sad prije promjene svih dokumenata odmah promijenila i ime, ali onda ću biti potpuno nova osoba u odnosu na ono što mi piše na diplomi.
red queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 09:47   #467
Mene zanima kako je sa diplomom Ekonomskom faksa u Zg.

Znam da su svaki papirić masno naplaćivali...čini mi se da sam onu potvrdu da sam mag.oec (na diplomi piše diplomirani ekonomist) platila 500 kn.
Royal Red is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 12:06   #468
Quote:
Royal Red kaže: Pogledaj post
Mene zanima kako je sa diplomom Ekonomskom faksa u Zg.

Znam da su svaki papirić masno naplaćivali...čini mi se da sam onu potvrdu da sam mag.oec (na diplomi piše diplomirani ekonomist) platila 500 kn.
Mada predpostavljam da se sama diploma ne mijenja nego se uz nju prilaže izvod iz matične knjige rođenih.(tamo se vidi kada je ime promijenjeno)

Btw. jučer sam predala zahtjev za promjenu imena. Službenik je sam popunio formular. Nije me pitao za razlog zašto mijenjam. Moram doći za 2 tjedna da mi predaju rješenje.
Royal Red is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 19:38   #469
Da bi predali zahtjev za promjenu imena, trebate doći na općinu (kada na porti kažete što trebate oni će vas poslati u sobu koja je zapravo matični ured) i donijeti 35 kn biljega, presliku osobne i uvjerenje da se protiv vas ne vodi kazneni postupak. Domovnica ne treba.

Svakako se telefonski informirajte prije, jer mi se procedura čini staromodnom pa možda uskoro nešto promjene/moderniziraju.

Biljege možete kupiti na skoro svakom kiosku.

Nemojte pobrkati uvjerenje da se protiv vas ne vodi kazneni postupak sa onom potvrdom o nekažnjavanju. Ovo je baš uvjerenje da se protiv vas (sada) ne vodi kazneni postupak. Može se zatražiti putem interneta (preko sustava e-građani). Nakon što sam na e-građani podnijela zahtjev da mi se izda to uvjerenje dobila sam ga na mail za par minuta.
Royal Red is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2018., 10:38   #470
Na kraju sam dobila rješenje o promjeni imena za 3 i pol tjedna, a ne za dva. Tako da provjerite telefonski prije nego krenete po rješenje.

Odmah u matičnom uredu izvadite i novi izvod iz matične knjige rođenih. Za to vam treba samo 20 kn biljega. Na poleđini bi trebala biti napomena o promjeni imena. Kopirajte ga obostrano.Taj izvod će vam trebati kad budete išli predati zahtjev za izdavanje nove osobne iskaznice.

U Petrinjsku (za osobnu) sam nosila taj izvod (original i kopija) i rješenje o promjeni imena (original i kopija). Rekli su da im rješenje ne treba, rade sve preko izvoda iz matične knjige rođenih. Mislim da su zadržali kopiju. Dolje na jednom šalteru (mislim da je to šalter inače za promjenu prebivališta) trebaju prvo promjenit podatke, pa se onda gore na prvom katu predaju dokumenti za osobnu.
Royal Red is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2018., 21:22   #471
Bi li mi itko mogao reći kakav je postupak sa onima koji žive u inozemstvu, a iz RH su?
C0D3r is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2018., 22:14   #472
koja slova (koje abecede) su dozvoljena i tko donosi odluku kod izbora novog imena / prezimena
na primjer:
gsdzmhrnj hbtjlkz
moze i sa sto vise kvacica
Filozoficar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2018., 00:44   #473
Dozvoljena su slova latinske abecede, a u nju spadaju y, x, w i q
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2018., 10:56   #474
Quote:
C0D3r kaže: Pogledaj post
Bi li mi itko mogao reći kakav je postupak sa onima koji žive u inozemstvu, a iz RH su?
Ako vani imaš prebivalište onda su ovi nadležni https://www.zagreb.hr/sektor-za-gradjanska-stanja/46963
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2018., 14:20   #475
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Dozvoljena su slova latinske abecede, a u nju spadaju y, x, w i q
ustav kaze malo drukcije, a ne znam koliko se to odnosi na imena
w q y su u kategoriji ćirilice (primjer: Bukobap)
ali ok, neki post iznad kaze da ne smije biti uvredljivo...

a kaj sa umlautima i naglascima?

mötlëy crüë

höwëvër ït nëëds mörë ümläuts
Filozoficar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2018., 14:38   #476
Možda gledaju slično ovom
"Slovne oznake na registarskim pločicama upisuju se latiničnim pismom...."
ali znat će se u nadležnom uredu za opću upravu
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2018., 18:25   #477
pozz,zanima me pravni postupak odricanja cijele svoje obitelji,dakle mijenjanje prezimena,i da me se vise ne povezuje s njima nikako....
Gaissa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2018., 08:00   #478
Nema odricanja samo promjena imena
https://gov.hr/moja-uprava/drzavljan...sobno-ime/1556
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2018., 13:19   #479
Quote:
Royal Red kaže: Pogledaj post
Da bi predali zahtjev za promjenu imena, trebate doći na općinu (kada na porti kažete što trebate oni će vas poslati u sobu koja je zapravo matični ured) i donijeti 35 kn biljega, presliku osobne i uvjerenje da se protiv vas ne vodi kazneni postupak. Domovnica ne treba.

Svakako se telefonski informirajte prije, jer mi se procedura čini staromodnom pa možda uskoro nešto promjene/moderniziraju.

Biljege možete kupiti na skoro svakom kiosku.

Nemojte pobrkati uvjerenje da se protiv vas ne vodi kazneni postupak sa onom potvrdom o nekažnjavanju. Ovo je baš uvjerenje da se protiv vas (sada) ne vodi kazneni postupak. Može se zatražiti putem interneta (preko sustava e-građani). Nakon što sam na e-građani podnijela zahtjev da mi se izda to uvjerenje dobila sam ga na mail za par minuta.
Kako preko e-gradani? Na stranici e-gradani pise ovako:

"Predaja zahtjeva i dobivanje uvjerenja putem sustava e-Građani trenutno je omogućena u svrhe, za koje se sukladno Zakonu o sudskim pristojbama, ne naplaćuje sudska pristojba:
zasnivanje radnog odnosa,
ostvarivanje prava na dodatak za djecu,
ostvarivanje prava iz zdravstvenog, invalidskog ili mirovinskog osiguranja,
ostvarivanje prava na socijalnu zaštitu.

Ako je uvjerenje potrebno u bilo koju drugu svrhu ili ste po nekoj drugoj osnovi oslobođeni plaćanja sudskih pristojbi, predaja zahtjeva i izdavanje uvjerenja obavlja se na općinskim sudovima, neovisno o mjestu prebivališta osobe za koju se uvjerenje traži. Detalji o predaji zahtjeva sudu dostupni su putem ove poveznice."

Znaci, ako je u svrhu promjene prezimena, potrebno je ici ispuniti zahtjev (i platiti takse) na opcinski sud? Ako je moguce to preskociti i samo kliknuti online, i ja bih...?
carried_away is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2018., 13:40   #480
Ne možeš klikat nego trebaš prošetat.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:25.