Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.03.2017., 15:22   #1
Demokracija je farsa

Kako je moguće da neobrazovani i neinteligentni ljudi imaju pravo glasa na izborima čime određuju ne samo svoju, nego i tuđu sudbinu?
Stalno su nas uvjeravali da ne možemo biti bogata nacija ako nemamo demokraciju. Kako onda Kina bilježi dvoznamenkaste stope rasta u jednopartijskom sistemu? Kako afričke i južnoameričke zemlje nemaju što za jesti iako imaju demokraciju?

Sve se svodi na ovo pitanje: može li narod biti u krivu?

Imamo rasista i šovinista trumpa kojeg je narod doveo na vlast, znači narod je donio lošu odluku.
U francuskoj Le Pen ima solidne postotke podrške a radi se o čistoj fašistici.
Hrvati su glasali za HDZ jer se bore protiv komunista i jugoslavena.

Alternativa je moć koncentrirana u malom krugu ljudi, pa ja pitam, što je loše u tome?
Ako kralj ili diktator donose dobre odluke, zašto bismo ih skidali s vlasti?

Da bi demokracija funkcionirala, kompletan narod mora biti racionalan, a on to nije niti će ikad biti jer čovjek je prije svega emocionalno, pa tek onda racionalno biće.
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 15:27   #2
"U demokraciji se samo pohlepni i odvratni ljudi uspinju do vrha. Jer su oni jedini koji će se sami onamo dogurati. Samo degenerirane rase su demokratske"

(D.H. Lawrence)
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 15:30   #3
Tako je! Treba nam jedna Partija i avangarda klasne svijesti koja će razmišljati umjesto nas i voditi nas prema eshatonu besklasnog društva gdje ćemo svi biti jednaki i gdje ćemo svi pisati poeziju!

[/ironija]
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 15:38   #4
Kakav glupi izljev ogorcenja. Ne znam gdje bi poceo uopce, a mozda poceti ni ne treba.

Prava dobrocudnost ne zamjera drugima.

Lazna dobrocudnost zamjera drugima sto ne ulazu isti napor u to da budu socijalno prispjeli, pa ih onda po toj liniji diskvalificira kao socijalno neprispjele u izljevima ogorcenja i zamjeranja - koji s druge strane uzdizu zamjeraca u moralna nebesa.

Sto se lazni dobrocud sam sebi doima uspjesnijim u diskvalifikaciji drugih, javlja se narcisoidnost tj osjecaj koji nagradjuje to sto si drukciji od drugih - po (hinjenoj) dobroti. To lako prelazi u patologiju.

People pleaseri svoje people pleasanje s vremenom uzdignu u moralni imperativ koji namecu ostalima ili se pak sami sebi onda doimaju predobri za druge ili bolji od drugih. Potreba za biti bolji od drugih na taj naopak slave-morality nacin je zapravo kompenzirajuci narcizam koji kompenzira za originalnu slabost da zadovoljis sebe naustrb drugog iz koje proizlazi cijela ta prica.

Dakle, autoru teme, ti si lazni dobrocud s totalitarnim tendencijama, a interni konflikt ocit iz suocavanja tvog potpisa i tvog prosjecnog ogorcenog upisa na forumu skoro pa garantira to da nisi sposoban racionalno razmisljati na temu.

Zadnje uređivanje addx : 06.03.2017. at 15:53.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 15:38   #5
Ti odbijaš shvatiti, i obrazovani i inteligentni ljudi mogu glasovati za Trumpa i LePen, a što se tiče Kine i afričkih zemalja, one uopće nisu liberalne, tako da tvoja ideologija ne prolazi kod njih.

Budi pošten i priznaj, narod više ne puši fore o tzv. ljudskim pravima pa izmišljam kako je demokracija farsa jer im ne mogu nametnuti svoju ideologiju.
lavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 15:41   #6
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
"U demokraciji se samo pohlepni i odvratni ljudi uspinju do vrha. Jer su oni jedini koji će se sami onamo dogurati. Samo degenerirane rase su demokratske"

(D.H. Lawrence)
Ti ih isto vadiš...
Kada se već na sve strane galami o fašizmu, ovo podcrtano je školski primjer fašističke retorike. Ni najcrnjem Trumpu ne bi palo na pamet da se danas tako izražava u javnosti.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 15:42   #7
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Tako je! Treba nam jedna Partija i avangarda klasne svijesti koja će razmišljati umjesto nas i voditi nas prema eshatonu besklasnog društva gdje ćemo svi biti jednaki i gdje ćemo svi pisati poeziju!

[/ironija]
Na putu prema tamo će avangarda izgubiti motivaciju... ček, nije li to bilo nedavno ?

Demokracija nije već prostrt stol za koji sjedneš i krkaš... uostalom, rekli su i stari Grci koju pametnu o tome.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 15:46   #8
Quote:
lavko kaže: Pogledaj post
Budi pošten i priznaj, narod više ne puši fore o tzv. ljudskim pravima pa izmišljam kako je demokracija farsa jer im ne mogu nametnuti svoju ideologiju.
Da stvarno, tko je vidio da netko ima prava, treba to sve ukinuti.

Hvala na dokazu da sam u pravu
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 15:55   #9
Nevjerojatno je koliki je umor kod nekih od demokracije...

Nije pobijedio moj favorit ? "Promijeniteee naroood !!" (Bertolt Brecht o Partiji NjDR 1953. za vrijeme nemira u Istočnom Berlinu)

Izvin'te me što psujem, ali teren totalitarizmu najjače pripremaju oni sa detektorom za "fašističke" kandidate...

Liberalizam se razdvojio od demokracije... jer smjesa nije bila protresena dulje vrijeme.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 15:57   #10
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Da stvarno, tko je vidio da netko ima prava, treba to sve ukinuti.

Hvala na dokazu da sam u pravu
Ma možeš ti postaviti ovu temu na svim pdf-ima, ali ipak nećeš dobiti odgovor koji želiš, jer to nije demokracija, a uostalom sve diktature su bile konzervativne, žalim ništa trans wc-ova.
lavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 16:01   #11
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Da stvarno, tko je vidio da netko ima prava, treba to sve ukinuti.

Hvala na dokazu da sam u pravu
Pa ti si prvi krenuo ukidat pravo glasa "neobrazovanima i neinteligentnima"...
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 16:12   #12
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post

Da bi demokracija funkcionirala, kompletan narod mora biti racionalan, a on to nije niti će ikad biti jer čovjek je prije svega emocionalno, pa tek onda racionalno biće.
Demokracija je vladavina većine. Pobjeđuje onaj tko je dobio najveći broj glasova, ne onaj tko je dobio glasove tisuću najpamenijih ljudi u državi.

Vladavina je to bolja što su vladari bolji (bez obzira kako su izabrani), većina će izabrati bolje vladare što je pametnija, obrazovanija i inteligentnija.

Dakle, uspješnost demokracije ovisi o obrazovanju i inteligenciji većine birača u državi.

Danas, kada su škole dostupne svima obrazovanost ne bi trebala biti problem, ali .......

Problem je u tome što nikome ne fali pamet. A ni obrazovanje. Koliko ste puta čuli ono: * istina je da nemam škole, ali imam životnu školu ....*?

Uglavnom, pametnom demokracija služi da vidi u kakvom okruženju živi i da si po tome planira život.

Jer vlast je slika i prilika većine građana, vlast je slika i prilika onih građana koji su tu vlast, svojom brojnošću doveli na tron.

Postoji li bolji sistem od demokracije? Postoji, recimo tehnokracija, vladavina stručnjaka. Ako ti za upravljanje automobilom treba vozačka škola, trebala bi škola i za upravljanje državom.

Međutim, takvo nešto nije u interesu političkoj eliti. Pristup ovakvoj političkoj eliti ima svatko, bez ikakvih moralnih, etičkih ili obrazovanih ograničenja. Ukratko, političar može biti svatko.

A što je biračko tijelo neobrazovanije i manje pametno to je lakše doći na vlast i vladati. Lakše je i biti u oporbi.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 16:17   #13
Quote:
lavko kaže: Pogledaj post

Budi pošten i priznaj, narod više ne puši fore o tzv. ljudskim pravima pa izmišljam kako je demokracija farsa jer im ne mogu nametnuti svoju ideologiju.
Super, ljudska prava su tzv.? Ne trebaju narodu? Nema problema, postojali su sistemi bez ljudskih prava, recimo feudalizam i robovlasništvo.

Može li se narod koji više ne puši fore o tzv. ljudskim pravima izjasniti što bi radije od toga dvoga?

Ili taj narod misli da ljudska prava treba ograničiti nekom drugom, ali ne i njemu? Pa ono, neka crnci budu robovi, neka žene budu poltačene, kaže bijeli muškarac. Dok ne dođe drugi, bijeliji muškarac i ne kaže - od sutra si i ti rob, nisi dovoljno bijel.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 18:00   #14
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Kako je moguće da neobrazovani i neinteligentni ljudi imaju pravo glasa na izborima čime određuju ne samo svoju, nego i tuđu sudbinu?
Hmmm, dakle želiš reći da treba IQ test napraviti prije pristupanju izborima?

Ako je problem što su oni neobrazovani i neinteligentni, onda ih obrazuj
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 18:22   #15
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Nevjerojatno je koliki je umor kod nekih od demokracije...

Nije pobijedio moj favorit ? "Promijeniteee naroood !!" (Bertolt Brecht o Partiji NjDR 1953. za vrijeme nemira u Istočnom Berlinu)

Izvin'te me što psujem, ali teren totalitarizmu najjače pripremaju oni sa detektorom za "fašističke" kandidate...

Liberalizam se razdvojio od demokracije... jer smjesa nije bila protresena dulje vrijeme.
Znači jedina alternativa fašizmu je totalitarizam?

Meni ovo zvuči kao bezizlazna situacija, najebali smo kako god
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 18:24   #16
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Hmmm, dakle želiš reći da treba IQ test napraviti prije pristupanju izborima?
Pa to je dobra ideja.
Da glasa prvih 10% po kvocijentu inteligencije,svakako bi nam bilo bolje
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 18:41   #17
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Kakav glupi izljev ogorcenja. Ne znam gdje bi poceo uopce, a mozda poceti ni ne treba.
Meni to izgleda kao prilično razumna kritika sa kojom bi se mogao složiti. Naime, demokracija je dosta loš način upravljanja koji daje dobre rezultate sa vjerojatnošću koja nije veća od slučajnog pogađanja.
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 18:43   #18
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Znači jedina alternativa fašizmu je totalitarizam?
Fašizam jest jedan od oblika totalitarizma. Totalitarizam je viši rodni pojam od fašizma, ako hoćeš tako. Nije svaki totalitarizam fašizam, ali svaki fašizam jest oblik totalitarizma.

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Meni ovo zvuči kao bezizlazna situacija, najebali smo kako god
Govori u svoje ime. I - try harder.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 18:44   #19
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Hmmm, dakle želiš reći da treba IQ test napraviti prije pristupanju izborima?

Ako je problem što su oni neobrazovani i neinteligentni, onda ih obrazuj
Nije stvar samo u inteligenciji nego i u karakternim osobinama i sustavu vrijednosti. Inteligentni ljudi mogu donositi odluke koje su loše po druge ljude. To je pogotovo psihopatima čest hobi.
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 18:54   #20
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Meni to izgleda kao prilično razumna kritika sa kojom bi se mogao složiti. Naime, demokracija je dosta loš način upravljanja koji daje dobre rezultate sa vjerojatnošću koja nije veća od slučajnog pogađanja.
Pa evo za pocetak

Quote:
Ako kralj ili diktator donose dobre odluke, zašto bismo ih skidali s vlasti?
A ako diktator donosi lose odluke, kako ces ga skinuti s vlasti?

Drugo, kako ces odabrati prvog diktatora? Nasljednike ce on sam valjda imenovati.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:11.