Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.06.2005., 03:22   #21


Evo i slike. S donje strane LEM vidi se mlaznica raketnog motora. Također ako obratiš pažnju, sa svakom kutu na gornjeg dijela LEM-a se vide po četiri mlaznice malih raketnih motora koji su služili za pomicanje i okretanje LEM-a u svim smjerovima. Jedna takva skupina od četiri mlaznice je točno ispod ove bijele kugle svijetla. Pri uzletanju "uzletila" bi samo ova gornja kugla. Donji dio, ovaj od zlata sa nogama i glavnim motoom, ostao je na Mjesecu.
bariole is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2005., 23:01   #22
Nije isto

Quote:
El Tomo kaže:
Samo mi nije jasno zasto ne obustave proizvodnju neke puske (ili bilo cega) kada se dogodi nesreca i netko nastrada.
Razlika je kad eksplodira neki vojni (ili državni kao npr. NASA) objekt (ovom slučaju space shuttle) na kojem se radilo mjesecima (ili godinama...). Kužiš kad eksplodira puška, onda kažu da je greška u proizvodnji. Pokvario se neki stroj koji je tu pušku proizvodio, ili je neki tip našto zeznuo. Proizvede se milijun takvih pušaka i ako jedna zakaže nikom ništa. No na shuttleu se radilo dugo. I to na jednom jedinom. Mogli su sve provjerit 100 puta (i vjerojatno jesu), ali svejedno im je grunuo. To implicira da (kako kažeš "savršeni ameri") to ne znaju, ne mogu ili sl. To je VELIK udarac na njihov prenapuhani ego (isprika poštenim Amerikancima). Bar ja tako mislim...
__________________
kako oblikovati potpise?
Allnou is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2005., 09:03   #23
hvala bariole, može onda još jedno pitanje, koje gorivo koriste ti raketni motori?
55:45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2005., 21:13   #24
Quote:
55:45 kaže:
hvala bariole, može onda još jedno pitanje, koje gorivo koriste ti raketni motori?
Google is my friend:
http://www.abc.net.au/science/moon/rocket.htm

NASA dictated that hypergolic propellants, DiNitrogen Tetroxide and AeroZine 50 (50% Hydrazine, 50% Unsymmetrical Dimethyl Hydrazine), would be used.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2005., 09:44   #25
Quote:
El Tomo kaže:
Google is my friend
Forum is too ;D (brže možda nije, ali je lakše i zanimljivije) e i kad bi bili još toliko ljubazni da me obavijestite o zadnjoj stvari steći ću psihički mir i neću više ništa pitati, naime, kol'ko to čudo troši? Jest malo banalno, al ja sam tek jedan obični odnos i zanimaju me ti trivijalni pragmatični detalji. tnx a bunch, moi over&out
55:45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2005., 14:57   #26
Quote:
55:45 kaže:
Forum is too ;D (brže možda nije, ali je lakše i zanimljivije) e i kad bi bili još toliko ljubazni da me obavijestite o zadnjoj stvari steći ću psihički mir i neću više ništa pitati, naime, kol'ko to čudo troši? Jest malo banalno, al ja sam tek jedan obični odnos i zanimaju me ti trivijalni pragmatični detalji. tnx a bunch, moi over&out
jako puno .. jesi gledao kad na filmu il negdje uzletanje ili lansiranje rakete i onda odleti u zrak i odbaci one ogromne spremnike .. e te spremnike potrosi da uzleti s mjeseca ili marsa bi trebalo ipak dosta manje jel su oni i manji sad kolko je to litara po kilometrazi pojma nemam
__________________
The crushing pressure weighing down upon my weary back
The tedious routines of day to day poise to attack
The poisonous pollution and the pointlessness of care
And in a blink we blow away to dust upon the air
satanfromNorthPole is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2005., 15:29   #27
(a brate toliko valjda i sam znam:) tnx anyway
55:45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2005., 15:36   #28
Quote:
55:45 kaže:
(a brate toliko valjda i sam znam tnx anyway
nis nis volim se pravit pametan ,ponekad nes i korisno kazem
__________________
The crushing pressure weighing down upon my weary back
The tedious routines of day to day poise to attack
The poisonous pollution and the pointlessness of care
And in a blink we blow away to dust upon the air
satanfromNorthPole is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2005., 17:27   #29
Troši koliko treba..

Pitanje je bedasto. Ozbiljno bedasto je.

Raketni motori imaju enormno veći raspon snage između min. i max. nego što to ima automobil. Što znači da potrošnja enormno ovisi o režimu rada motora.

Režim rada motora pak strahovito ovisi o tome što se želi postići. Zbog inercije u svemiru se može putovati milione kilometara da se ne sakuri niti gram goriva, s druge strane tone goriva se mogu potrošiti i za trivijalni put..

Treća stvar je da goriva motora izrazito variraju. U pravilu je tu riječ o ugkljiovodičnim lancima ili vodiku, ali postoji milion varijacija na gorivo i s obzirom da su energetske koncetracije goriva u ovsinosti o masi i volumenu bitno drugačije, samo pitanje "potrošnje" naprosto nema svrhe jer brojke naprosto nisu usporedive s ničim.

Npr. Jedna raketa na vodik guta 8 miliona tona vodika i 0.5 miliona tona oksidanta što je u rangu space shutla za neki posao. Druga raketa na kruto gorivo guta 0.1 milion tona goriva za isti posao, ali koristi kruto gorivo. Na prvi pogled raketa 2 je bolja. Ali to ništa ne znači jer ti ne znaš koliko košta jedno gorivo, koliko koštaju takve rakete, koji su problemi obaju raketa i sl. Složeni su tu odnosi.
bariole is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2005., 21:17   #30
Ako je riječ "troši" bedasta, preformuliraj pitanje u "potroši". Dakle, koliko goriva treba da se dostigne prva/druga/treća kozmička, da se dođe do Mjeseca i nazad, da se sleti na neku kometu...


.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2005., 22:44   #31
Jel znate što je prokleto zanimljivo pitanje? Ja sam si ga postavio nedavno i rješio ga. Znalcima će možda biti glupo.

Nagradno pitanje:

Naime, kako to da su astronauti u bestežinskoj okolini dok su u orbiti? Te orbite su često poprilično blizu Zemlje te gravitacija djeluje ohoho jako. Ko rješi dobije kuglu sladoleda s okusom vode.
__________________
Vlastoručni
shipka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2005., 22:56   #32
Kojeg goriva, s kakvim motorom i kolikim teretom? Kužiš u tome je problem..

Postoje brda goriva, brda motora i brda potreba.

Space shutle pri uzlijetanju stvarno kuri nešto u rangu par miliona kubika vodika + 0.5 tona oksidanta (mislim da koristi najobičniji kisik) te dodatne dvije booster rakete do vrha pune krutog goriva (to su one dvije bijele rakete sa svake strane tanka). Dakle buster rakete ne koriste vodik.

Space shutle ima nosivost od oko 24 tone tereta i pretpostavljam da s takvim teretom vjerojatno može dosći geostacionarnu orbitu. To je na 36000 km visine.

Jedan ICBM troši puno puno manje jer ne nosi toliki teret te ne koristi vodik kao gorivo već obično neku varijaciju JP-a (goriva za mlazne avione, slična su dizelu). Takvo gorivo sadrži enormno više energije od vodika po litri te stoga ICBM prividno "guta" puno manje litara...
bariole is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2005., 23:02   #33
Quote:
shipka kaže:
Jel znate što je prokleto zanimljivo pitanje? Ja sam si ga postavio nedavno i rješio ga. Znalcima će možda biti glupo.

Nagradno pitanje:

Naime, kako to da su astronauti u bestežinskoj okolini dok su u orbiti? Te orbite su često poprilično blizu Zemlje te gravitacija djeluje ohoho jako. Ko rješi dobije kuglu sladoleda s okusom vode.
jel zato sto kruze?
__________________
The crushing pressure weighing down upon my weary back
The tedious routines of day to day poise to attack
The poisonous pollution and the pointlessness of care
And in a blink we blow away to dust upon the air
satanfromNorthPole is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2005., 23:09   #34
Quote:
satanfromNorthPole kaže:
jel zato sto kruze?
Pa mogu ja kružit po sobi pa neću biti u bestežinskom

Ali da, to je otprilike to. Ali koja je magična riječ koja nam suši robu?
__________________
Vlastoručni
shipka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2005., 16:40   #35
centarfor:?

a je je, dobro kaže, blesavo je takvo pitanje - kol'ko troši, kol'ko troši? - kol'ko uliješ, tol'ko troši ;D ma ok, ali kad si već ljubazno ubacio fotku zanimljivo je bilo pitati koliko treba goriva za tu slet-uzlet operaciju i gdje mu stane, ne ;)
55:45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2005., 16:49   #36
Quote:
shipka kaže:
Pa mogu ja kružit po sobi pa neću biti u bestežinskom

Ali da, to je otprilike to. Ali koja je magična riječ koja nam suši robu?

Centrifuga.
__________________
...lurking in the dark...
raliSHA is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2005., 16:57   #37
Quote:
shipka kaže:
Ali da, to je otprilike to. Ali koja je magična riječ koja nam suši robu?
Sunce

A u hitnim slucajevima moze i mikrovalka posluziti...
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2005., 02:08   #38
Joj, vi pametnjakovići vi!

raliSHA može pokupiti svoj sladoled od vode kad god hoće u prostorima redakcije.
__________________
Vlastoručni
shipka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2005., 03:04   #39
Quote:
shipka kaže:
Joj, vi pametnjakovići vi!

raliSHA može pokupiti svoj sladoled od vode kad god hoće u prostorima redakcije.
A ja, a ja!?!?!?!

Pa zar nije tocan odgovor Sunce i mikrovalka?

I ja bi sljadoljed od vodata...
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2005., 03:14   #40
Quote:
El Tomo kaže:
A ja, a ja!?!?!?!

Pa zar nije tocan odgovor Sunce i mikrovalka?

I ja bi sljadoljed od vodata...
Ajde dobiješ i ti, možda te to potakne da napokon naučiš malo fizike
__________________
Vlastoručni
shipka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:32.