Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2017., 18:54   #101
Quote:
comi1 kaže: Pogledaj post
Obroci se jedu na poslu,gabelci...popodne nesto nabrzaka ili sendvic neki,vikend kod roditelja pa se jos uzme i od njih za sljedeci tj..

Gledam na onom tri.dva.jedan kuhaj,ono prijavis se u kuhare...
kraljica nezna kaj je svinjetina a kaj govedina...jbt,takva bi me spremila u grob prije kamiona bez kocnica..
gableci su financijsko zdravstvena kataklizma. 20 kuna minimalno. 600 kuna na mjesec. bolji auto za radni vijek. a boje i lakovi. i dijaliza ne gine.
__________________
ignore lista: bat kol, Biljka112, 7nationarmy, Adama, CelMar, mukotrpak, manchild, miki1988, zecopas, antet, Bjesomar_,danijel0
organiceko258 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 19:59   #102
a ne, trebao bih biti 10 sati na poslu i apstinirati od jela.
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 20:03   #103
Quote:
organiceko258 kaže: Pogledaj post
gableci su financijsko zdravstvena kataklizma. 20 kuna minimalno. 600 kuna na mjesec. bolji auto za radni vijek. a boje i lakovi. i dijaliza ne gine.
Zbog kojeg to gableca 'dijaliza ne gine'?
listen21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 20:08   #104
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
ali onaj tko ne radi puno, ima više vremena za obići par mjesta i naći povoljnije cijene, te više vremena za kuhanje
eto ja vjerujem da se za 7 kn može skuhati obrok, tjestenina s malo šalše (ili riža ) za 1 osobu
Tu fali proteina.
A to znači da sam nakon toga gladna. Radila teško ili ne radila.
Jednostavno, barem malo proteina mi treba da bih neko vrijeme ostala sita.

Ne mora biti meso, može i 2 jaja. Ali to je već 4 kune.
listen21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 20:13   #105
Ja nebi u današnje doba preživjela bez gastro ponude u Konzumu, Intersparu i sličnima.
Najedeš se ko životinja za 15-20 kn, a ne moraš se ni maltretirat s kuhanjem i pranjem i trošit vrijeme. To nema nigdje

Btw. ima i stanova od 100 € pa i manje, ako vam nije problem živjet u npr. Sesvetama. Ko da svi moraju živjet u tramvajskoj zoni.
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 20:15   #106
a eto očito su ljudi različiti
ja iskreno nemam pojima te stvari,niti kalorijske vrijednosti i što već se tu spominje
jaja rijetko jedem, valjda meni ne trebaju proteini da ne bi bio gladan

znam ljude koji godinama jedu samo jabuke i sve od njih,ništa drugo, pa eto živi i dalje, već 5-6 godina tako
ali to je njegov izbor, valjda mu paše i to radi iz nekog razloga
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 20:38   #107
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
a eto očito su ljudi različiti
ja iskreno nemam pojima te stvari,niti kalorijske vrijednosti i što već se tu spominje
jaja rijetko jedem, valjda meni ne trebaju proteini da ne bi bio gladan

znam ljude koji godinama jedu samo jabuke i sve od njih,ništa drugo, pa eto živi i dalje, već 5-6 godina tako
ali to je njegov izbor, valjda mu paše i to radi iz nekog razloga
"Žive".
Naravno da žive, neće umrijeti.

Pitanje je kakve su im fizičke sposobnosti. I kakve će im te sposobnosti biti za 5-10-20 godina.
Imaš ljude koji u 50-tim godinama bicikliraju kilometre i kilometre tjedno i dižu 100+ kg na osnovnim vježbama sa šipkom, a s druge strane imaš ljude u istim tim godinama koji se zapušu nakon 2 kata stepenica i uvijek kad ustanu iz sjedećeg položaja ih vidiš da se onak nagnu na stranu, stave ruku na leđa ili slično jer ih bole zglobovi.
O prehrani ovisi i hormonalna slika. Proguglajte malo povezanost masti i hormona pa ćete shvatiti kolko su blesavi rolandusovi savjeti tipa "dobar ručak je kelj i krumpir" ili "za gablec na posao ponesi jabuku i bananu", "a meso jedi svakih 5 dana".

Svi mi počnemo fizički propadati nakon određenog vremena. Na tebi je da biraš kad i kojom brzinom

Zato i rekoh u postu broj #16 - ako ti je cilj vegetirati, onda se slažem, jedi ko rolandus za 3 x 7 kn dnevno
eqinor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 20:45   #108
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
a eto očito su ljudi različiti
ja iskreno nemam pojima te stvari,niti kalorijske vrijednosti i što već se tu spominje
jaja rijetko jedem, valjda meni ne trebaju proteini da ne bi bio gladan
Ne radi se o brojanju kalorija, nego o psihofizičkom stanju u kojem nema naglih 'skokova', npr. napadaj glad, nagli pad energije, umor... To je ono što se ljudima češće događa ako u hrani nema proteina.
Za nekakvu 'stabilnost' je potrebno pojesti barem malo proteina.
Quote:
znam ljude koji godinama jedu samo jabuke i sve od njih,ništa drugo, pa eto živi i dalje, već 5-6 godina tako
ali to je njegov izbor, valjda mu paše i to radi iz nekog razloga
To su neki ekstremi. Ja ne znam niti vegetarijance kojima bi bilo dovoljno pojesti samo rižu i sataraš za ručak. A kamoli samo jabuke.
Ako i ručaju samo povrće, onda su to neke mahunarke i sl...
listen21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 20:58   #109
Iskreno se čudim ljudima koji redovno jedu na Gastro odjelima velikih trgovina. Ponekad tamo uzmem jelo i u 90% slučajeva zaključim da je:
a) skupo
b) uglavnom loše, i ima miris po preprženom ulju. Salate znaju imati okus početnog stadija fermentacije.
Naravno, i generalno je monotono, jer nude prženo, ponekad rižot ili lazanje. Sve s previše ulja.
Ni traga nekom leš jelu (naravno jer to nije ni praktično ni "INN".

Može se kvalitetno hraniti za malo novaca ali to onda zahtjeva vrijeme za nabavu i pripremu. Još je povoljnije kuhati za veću obitelj jer se povrće i voće može kupiti na veletržnici (ako ta postoji u gradu). Npr kod mene (300km od Zagreba) ljeti je rajčica i paprika 10-12 kn na tržnici, na veletržnici 5-7kn. U trgovini je uglavnom cijena između. AL naravno na veletržnici moraš uzet gajbu.

S druge strane dio mladih se u besparici hrani izuzetno loše jer niti znaju spremati normalne obroke, niti im je to "fino". jebeš lešo, živio pomfrit iz vrećice. Tko će gulit krumpir.
Pa se onda hrane tjesteninom i pekarom.

I da, pola kelja i 2 krumpira ne smatram obrokom. To je samo prilog. U teškoj nuždi se dodaju 2 jaja ili sardina, al idealno bi bio komad lešo mesa.

Ja u žurbi znam za obrok uzeti konzervu graha/leće/slanutka i sardinu ili skušu, sve skupa oko 10kn, a daleko bolje i zdravije od ičeg iz pekare, pa i iz dostave.

edit: nakon više pokušaja normalnog hranjenja na Gastro odjelima, zaključio sam da je bolje (siplativije, ne nužno jeftinije) otići u neki od restorana di se za 35-50kn može pojest normalno jelo, od mesa i priloga. Nego čekati u redu u Konzumu, pa dok dođem doma jelo se ohladi.
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 00:03   #110
Quote:
eqinor kaže: Pogledaj post
O prehrani ovisi i hormonalna slika. Proguglajte malo povezanost masti i hormona pa ćete shvatiti kolko su blesavi rolandusovi savjeti tipa "dobar ručak je kelj i krumpir" ili "za gablec na posao ponesi jabuku i bananu", "a meso jedi svakih 5 dana".
Ajde ne budali više. Moj djed je tako jeo i eno ga 92 čio i pokretan. Ne pljuj nešto što nisi siguran da znaš kako funkcionira.

Osim toga vidim nikad nisi vidio izvještaj svjetske ili američke zdr. organizacije i njihove preporuke. Ili preporuke udruženja protiv bijabetesa. Da jesi malo bi promislio prije nego nešto tvrdiš nešto samo onako teorijski.

Stvarno smo iritantno puni sveznalica, šampioni u svemu a kad tamo..
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 00:23   #111
Kako ste vi od troskova zivota u Zagrebu zavrsili na 5 stranica Gastronomskih savjeta?
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 06:13   #112
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Kako ste vi od troskova zivota u Zagrebu zavrsili na 5 stranica Gastronomskih savjeta?
Tako što je netko dao suludu brojku o troškovima prehrane, pa ga se pokušalo navesti da argumentira i definira što se u biti dobiva u tih 7 kuna.

Ako da kvalitetan odgovor na to, super, svi smo nešto naučili.
Ako krene izbjegavati protupitanje ili krene odgovarati na njega nejasnim, subjektivnim, maglovitim izjavama tipa "to je zdravo", "treba svega po malo" i "treba jesti ko normalan čovjek", razotkriveno je da ne zna o čemu govori i da širi budalaštine.

Uglavnom, da, postignuta je svrha, možemo nastaviti o drugim troškovima
eqinor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 08:31   #113
baš me zanimaju korelacije... spadaju li članovi ovog teama 'jedem skupo jer sam tako zdrav' u one koji drame ako nema lifta do stana iznad drugog kata ili ak se treba prošetati 15 minuta i obrnuto. jer moje neko životno iskustvo ide u tom smjeru. ono, pazi se da se kupi skupa ('kvalitetna') hrana, pazi se i na vježbanje (barem načelno: članarina za 'gym' uvijek je uplaćena), ali je drama ako se predloži da se ode do centra jer je 'muka za parking' ili 'treba stat daleko u garaži'. s druge strane, žilavi mršavci koje bez problema mogu zamisliti da žive na rolandusovoj prehrani piče po planinama, pomažu frendovima pri selidbi i uglavnom im nikakva šetnja ili vožnja biciklom nisu problem. no, možda je to samo moje iskrivljeno iskustvo. te ideja koju ovako šaljem u svemir pa je možda pročita neki student nutricionizma i napravi dobar diplomski (dao bi se i doktorat navući, možda ).

osobno variram negdje između ove dvije struje ovisno o poslovnoj situaciji. no, gastro odjele smatram debelom prevarom i izbjegavam, a uz samo malo truda zaista je moguće hraniti se dobro i jeftino, i to bez puno filozofiranja. sačuvaj nas ovih bolesnih mjerača mikronutrijenata.

a vratimo se i na temu malo: za život samca, ako čovjek nije baš jako usredotočen na biti u centru (zapravo, čak i ako jest) nije loše pogledati ponudu stanova na linije željezničke pruge, a dalje od centra. stvarno se da ubosti povoljno u solidnim kvartovima (mislim, sa svom infrastrukturom), a blizu je. ono što je meni posebna prednost jest to što je za takve stanove manji presing za najam pa imaš vremena pogledati i više stanova, malo i razmisliti. bolji a povoljni stanovi blizu centra se, barem prema mom iskustvu, jaaaaako brzo iznajmljuju. također, a vodeći se lokacijom posla, treba uzeti u obzir kvartove koji su manje popularni jer nemaju tramvaj, a istovremeno znaju biti super povezani autobusnim linijama.
kozmetika is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 08:38   #114
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Apsolutno sve ovisi od osobe do osobe. Spominješ stanove, a realno bilo tko nema bar 6000 kn plaće neće živiti sam, nego će imati u najmu sobu. Soba isto može ima imati svakakve cijene jer sobe u Sesvetama se vjerojatno daju za 100 eura, a u normalnim dijelovima grada nema ispod 200 eura.

Hrana nije isto ako živiš pokraj Konzuma ili Lidla. Ogromna je razlika ako jedeš normalan gablec za 30 kuna ili ako si sam kuhaš hranu ili uopće ni ne jedeš ručak nego čekaš do 5 i onda jedeš neku malu večericu,

Razonoda si i sam rekao.

Realno u Zagrebu se može preživljavat s 3000 kuna i kao samac, ali baš preživljavat.
Nisam znao da su neki dijelovi grada nenormalni .

A što se tiče centra grada, tu baš i nemaš nešto Lidla, Kauflanda i ostalih trgovačkih centara s ponudom jeftinije hrane.
Što se hrane tiče muško mora barem 2 puta dnevno pošteno pojesti ako želi funkcionirati tako da to iziđe više od 30 kn, jer sendvič nakon mjesec dana dosadi. Burek također
JesenjeKise is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 08:40   #115
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
ali onaj tko ne radi puno, ima više vremena za obići par mjesta i naći povoljnije cijene, te više vremena za kuhanje
eto ja vjerujem da se za 7 kn može skuhati obrok, tjestenina s malo šalše (ili riža ) za 1 osobu
Ti onda jedeš kao pile. Rijetki su muškarci kojma se dnevno ne traži barem dva poštena obroka. Ponavljam muškarci.
Jer ne može se živjeti od salatica i priloga i funkcionirati dugoročno.
JesenjeKise is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 08:46   #116
Quote:
kozmetika kaže: Pogledaj post
baš me zanimaju korelacije... spadaju li članovi ovog teama 'jedem skupo jer sam tako zdrav' u one koji drame ako nema lifta do stana iznad drugog kata ili ak se treba prošetati 15 minuta i obrnuto. jer moje neko životno iskustvo ide u tom smjeru. ono, pazi se da se kupi skupa ('kvalitetna') hrana, pazi se i na vježbanje (barem načelno: članarina za 'gym' uvijek je uplaćena), ali je drama ako se predloži da se ode do centra jer je 'muka za parking' ili 'treba stat daleko u garaži'. s druge strane, žilavi mršavci koje bez problema mogu zamisliti da žive na rolandusovoj prehrani piče po planinama, pomažu frendovima pri selidbi i uglavnom im nikakva šetnja ili vožnja biciklom nisu problem. no, možda je to samo moje iskrivljeno iskustvo. te ideja koju ovako šaljem u svemir pa je možda pročita neki student nutricionizma i napravi dobar diplomski (dao bi se i doktorat navući, možda ).

osobno variram negdje između ove dvije struje ovisno o poslovnoj situaciji. no, gastro odjele smatram debelom prevarom i izbjegavam, a uz samo malo truda zaista je moguće hraniti se dobro i jeftino, i to bez puno filozofiranja. sačuvaj nas ovih bolesnih mjerača mikronutrijenata.

a vratimo se i na temu malo: za život samca, ako čovjek nije baš jako usredotočen na biti u centru (zapravo, čak i ako jest) nije loše pogledati ponudu stanova na linije željezničke pruge, a dalje od centra. stvarno se da ubosti povoljno u solidnim kvartovima (mislim, sa svom infrastrukturom), a blizu je. ono što je meni posebna prednost jest to što je za takve stanove manji presing za najam pa imaš vremena pogledati i više stanova, malo i razmisliti. bolji a povoljni stanovi blizu centra se, barem prema mom iskustvu, jaaaaako brzo iznajmljuju. također, a vodeći se lokacijom posla, treba uzeti u obzir kvartove koji su manje popularni jer nemaju tramvaj, a istovremeno znaju biti super povezani autobusnim linijama.
Mislim da Sesvete to imaju, tako da si prije u centru grada nego s Knežije ili Jaruna, a o Španskom da i ne govorim.
JesenjeKise is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 09:39   #117
A kak se može preživjeti s 3000kn u Zg. ako plaćaš stan i režije?
Kak?
Mislim, ne može se ni u drugim gradovima, al čovjek je pitao za Zgb.
Stanarina + režije... adj nek su 1700kn... za 1300 treba jesti, obući se, kupiti bon za mobitel, pokaz za gradsku vožnju... to je preživljavanje na kratki rok, eventualno, ne život od godinu-dvije-tri...
(tu nema prostora ni za kavu/piće u gradu, ni za kino jednom mjesečno... zapravo za nikakav život osim što jedeš, spavaš i radiš... )

Dakle, 5000kn treba.

A kad smo kod jeftinih obroka... evo, npr. danas kuham tjesteninu s tunjevinom + salata... mala limenka tunjevine - nema je ispod 5-6kn... i opet mi obrok neće biti ispod 10kn...
__________________
Prije nego odgovorite na moj post, pokušajte prvo pročitati ga s razumijevanjem. Hvala.
Lillyrosee is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 12:02   #118
Quote:
lilarose001 kaže: Pogledaj post
A kak se može preživjeti s 3000kn u Zg. ako plaćaš stan i režije?
Kak?
Mislim, ne može se ni u drugim gradovima, al čovjek je pitao za Zgb.
Stanarina + režije... adj nek su 1700kn... za 1300 treba jesti, obući se, kupiti bon za mobitel, pokaz za gradsku vožnju... to je preživljavanje na kratki rok, eventualno, ne život od godinu-dvije-tri...
(tu nema prostora ni za kavu/piće u gradu, ni za kino jednom mjesečno... zapravo za nikakav život osim što jedeš, spavaš i radiš... )

Dakle, 5000kn treba.

A kad smo kod jeftinih obroka... evo, npr. danas kuham tjesteninu s tunjevinom + salata... mala limenka tunjevine - nema je ispod 5-6kn... i opet mi obrok neće biti ispod 10kn...
Pa ako si podstanar podrazumijeva se da imaš neke planove za ubuduće pa ćeš se stisnuti malo finacijski kako bi ti u budućnosti kredit bio manji. Imate kreditne kalkulatore pa se lako da vidjeti za koliko si skratiš kredit ako npr u godini dana umjesto 5 000 kn potrošiš 3 000 kn mjesečno. Nije baš zanemarivo, samo nekima se teško odreći komocije.

Kod nas nije još razvijeno tržište nekretnina kao na zapadu pa da se možeš upustiti u cjeloživotno podstanarenje bez stalnog seljakanja i milosti i nemilosti gazda, tako da taj vid života ovdje ne prolazi.
JesenjeKise is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 14:13   #119
Quote:
listen21 kaže: Pogledaj post
Zbog kojeg to gableca 'dijaliza ne gine'?
pa uzmi deklaraciju hrane za gablec pa guglaj. ili odeš u metro pa s jedne strane imaš deset metara brašna a s druge strane pekarske dodatke. 2 metra. od malih do većih posuda posudica kanti kantica. okusi, boje, mirisi. mljac. ili odi do pekare pa vidi kaj se istovaruje.
__________________
ignore lista: bat kol, Biljka112, 7nationarmy, Adama, CelMar, mukotrpak, manchild, miki1988, zecopas, antet, Bjesomar_,danijel0
organiceko258 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 16:30   #120
Quote:
JesenjeKise kaže: Pogledaj post
Pa ako si podstanar podrazumijeva se da imaš neke planove za ubuduće pa ćeš se stisnuti malo finacijski kako bi ti u budućnosti kredit bio manji...


S čim sad to ima veze? Ja sam govorila od minimalnim troškovima života za samca koji nema stan. Stanarina + režije + hrana i ostalo = 5000kn minimalno za iole pristojan život.

A osim toga, s 5000kn plaće u Zg. čovjek može samo sanjati o kreditu za stan!




I daa, sigurno ću od hrane iz pekare završit na dijalizi. Samo sad još treba ovdje litanija o glutenu, LCHF prehrani... i ostalim pomodnim sranjima! I paleo prehrani kao hitu - jer se time hranio pračovjek. Zato je živio 28 godina u prosjeku.
__________________
Prije nego odgovorite na moj post, pokušajte prvo pročitati ga s razumijevanjem. Hvala.
Lillyrosee is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:52.