Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.11.2005., 19:19   #21
Quote:
iluminata kaže:
Možda bi knjiga "Indigo djeca" dala neke odgovore.
Hmm.. ov je vrlo interesantno...nikad dosad nisam cula za ovo..
On zadovoljava SVE kategorije navedene u opisu:


They come into the world with a feeling of royalty (and often act like it)

They have a feeling of "deserving to be here," and are surprised when others don't share that.
Self-worth is not a big issue. They often tell the parents "who they are."
They have difficulty with absolute authority (authority without explanation or choice).

They simply will not do certain things; for example, waiting in line is difficult for them.

They get frustrated with systems that are ritually oriented and don't require creative thought.

They often see better ways of doing things, both at home and in school, which makes them seem like "system busters" (nonconforming to any system).

They seem antisocial unless they are with their own kind. If there are no others of like consciousness around them, they often turn inward, feeling like no other human understands them. School is often extremely difficult for them socially.

They will not respond to "guilt" discipline ("Wait till your father gets home and finds out what you did").

They are not shy in letting you know what they need.
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2005., 22:32   #22
Eto, baš mi je drago. (i konačno sam upecala jednog ) Ne treba se inzistirati na svojoj volji samo zato da se roditeljski autoritet ne bi doveo u pitanje. Uživaj u malom "pametnjakoviću", sigurno je jako zanimljiv, a i može se puno naučiti od njega.(uostalom, kao i od sve djece).
iluminata is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2005., 10:56   #23
nije sve to bas tako jednostavno, pogotovo ako si samohrani roditelj. i ne radi se samo o "glupoj" maskaradi!

moram priznati, da je meni na pocetku bilo jako tesko prihvatiti "tudju vladavinu", da prakticki ne mogu otic na wc kad hocu ili se istusirat kad hocu. to da se sve orjentira prema njoj, to mi je normalno, al' bas ono, osnovne potrebe tebe samog. al' dobro, sad je veca (15 mjeseci) i sve je lakse, puno toga joj se da objasnit, cak joj je zanimljivo pomagat u kuci - ves, posudje i tako to. bude kraj mene, dodaje mi, ukljucuje gumbice i ponosna je sto to moze.

ali da mi moj malisan/klinceza namece kud se ide, sta sve moram kuhat, sta se sve kupuje a sta ne, a u protivnom rat, TO NE!

lako je reci pusti ga, zna sto hoce, pametnjakovici su zanimljivi. ja to misljenje apsolutno ne dijelim!

roditelj je taj koji postavlja granice, a ne dijete!

moja prijateljica ima klinca, sad ce zacas dvije godine napunit, isto tako od pocetka zna sta hoce a sta ne. nece dudu, nece jesti, nece spavati, hoce samo mamu, mrzi drugu djecu. zenska je na rubu zivaca, ali i snaga, jer pokusava od pocetka pratit njegov tempo. sada je u fazi da ju klinac tuce i smije se pri tome. dijete od 20 mjeseci! al' pametnjakovici su zanimljivi, ne?!

ja nisam strog roditelj, dozvolim puno, jer im to treba u razvoju, ali ne dozvolim sve. zna se red, ali mojoj maloj to nije problem, nego olaksanje, jer zna svoje granice i kroz to je mali zadovoljan covjek.

ja bih iskreno receno u takvom slucaju popricala sa strucnom osobom, jer takvo nametanje svojih pravila u osmogodisnjeg djeteta meni nije normalno, a niti zdravo za tebe.

sto pise u toj knjizi? kako se postupat prema "indigo" djeci?

sretno ti i drz' se!

Seathorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2005., 11:10   #24
Quote:
Seathorn kaže:
[B]
roditelj je taj koji postavlja granice, a ne dijete!

[B]
U potpunosti se slazem. Djetetu treba roditelj ali mu ne treba tiranin
Kod mene u kuci su jasna pravila. Ako nisi gladna za rucak nisi gladna ni za kolac, ja ne vodim restoran pa da moze birati sto ce za rucak ali isto tako postujem da ne voli lecu i grah pa ako mi to imamo ona jede nesto drugo.
Ne moze imati 5 pari cipela ali one koje ima mogu biti i roze sa sljokicama ako ona to bash hoce (a da su u rangu cijene i kvalitete koju ja zelim)...

Problem koji je Ona navela mi je blago

Decko ima pravo ne zeljeti ici na zabavu. Ni ja ne bi isla u maskare da mi netko plati pa postujem i to da moje dijete ne zeli.

Ponavljam, kod nas je rad, red i disciplina i ne bojim se malih ratova s njenom voljom. Ponekad namjerno i izgubim bitku da joj ne slomim duh

Treba razlikovati ono sto je bitno a sto nije. Boja i dezen njene odjece, rodjendani i zabave na koje ona ne zeli ici i koju knjigu zeli procitati mi ne spadaju u nesto u sto bi se ja trebal petljati.
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2005., 11:24   #25
Quote:
Ona007 kaže:

No za nega 'bit ce kako sam ja rekal i tocka' ne vrijedi.. ja svaki postupak moram kvalitetno argumentirat ..a ovo je dosta iscrpljujuce..
Pa da se skoncentriras na bitne stvari onda bi ti ne bi trebao biti problem to i kvalitetno argumetirati.

Na gluposti tipa boje jakne ne treba trositi energiju jedino ako ti nemas neku fiks ideju da mora biti sve po tvome
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2005., 16:32   #26
Quote:
penelop@ kaže:
U potpunosti se slazem. Djetetu treba roditelj ali mu ne treba tiranin
Kod mene u kuci su jasna pravila. Ako nisi gladna za rucak nisi gladna ni za kolac, ja ne vodim restoran pa da moze birati sto ce za rucak ali isto tako postujem da ne voli lecu i grah pa ako mi to imamo ona jede nesto drugo.
Ne moze imati 5 pari cipela ali one koje ima mogu biti i roze sa sljokicama ako ona to bash hoce (a da su u rangu cijene i kvalitete koju ja zelim)...

Problem koji je Ona navela mi je blago

Decko ima pravo ne zeljeti ici na zabavu. Ni ja ne bi isla u maskare da mi netko plati pa postujem i to da moje dijete ne zeli.

Ponavljam, kod nas je rad, red i disciplina i ne bojim se malih ratova s njenom voljom. Ponekad namjerno i izgubim bitku da joj ne slomim duh

Treba razlikovati ono sto je bitno a sto nije. Boja i dezen njene odjece, rodjendani i zabave na koje ona ne zeli ici i koju knjigu zeli procitati mi ne spadaju u nesto u sto bi se ja trebal petljati.
Pa u pravu si..
Moj sin nije niti malo razmazen.. jede sto mu se da .. ali veliki je gurman i ako moze dobit ono sto zeli taj dan on ce pokazat zahvalnost ..voli listati knjige recepata i molit me da mu spremim to i to.. cak voli ucestvovati u tim 'kulinarskim majstorijama' kad se ima vremena..
Sto je meni cudno kod njega je njegov stav prema svemu.. on o svemu ima misljenje i nikad se prema nicemu ne postavlja sa 'ne znam..mozda da.. a mozda ne' dakle nema nit trucncice neodlucnosti..

Zasto sam htjela da ide na zabavu je jer je previse doma.. previse za kompjuterom.dvd playerom, videom i tv-om.. gameboy-om.. knjigama..
htjela sam razbit tu naviku da mu je interesantnije bit doma i nesto citat ( ili vjecno pravit neke eksperimente) nego jurcat s djecom okolo..
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2005., 17:41   #27
Quote:
Seathorn kaže:
sada je u fazi da ju klinac tuce i smije se pri tome. dijete od 20 mjeseci! al' pametnjakovici su zanimljivi, ne?!

Ovo je potpuno nedopustivo! (a prijateljica je odgovorna za to). I naravno da roditelji trebaju postavljati granice, to uopće nije bilo upitno. Samo je stvar u tome što treba biti promišljen i senzibilan, i znati što se želi postići, a neki roditelji se previše grčevito toga drže, pa iz vlastitog straha "nagaze" dijete. Izraz "pametnjaković" sam koristila u kontekstu indigo djece.
iluminata is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2005., 20:01   #28
A nesh problema i shtete

Ako nece i ne mora. Basta.

Nemojte praviti problema tamo di ih nema.
__________________
Nu nje sad...
Tijaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2005., 20:11   #29
Quote:
magic kaže:
ni moj nije htio pa nije ni ishao. pa ne mora ga se na svaku glupost siliti.

nesh teme, nije odbio disati
Tocno tako!
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2005., 23:53   #30
Ha! Baš mi je drago da sam ga nazvala pametnjakovićem, upravo sam slučajno naišla na prošli topic "preaktivno i bistro dijete". Sad sam još uvjerenija da se radi o "indigu". I baš su me naljutili oni komentari da je dijete ovakvo i onakvo, neodgojeno, i da mama pretjeruje, da je nesposobna i da preuveličava . Ja mislim da je s njim sve u redu, osim što je drugačiji, poseban mama ima moju punu podršku! što se tiče osnovnih škola s programom za nadarenu djecu- ima ga o.š. "Ivan Cankar" u Zg.
iluminata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2005., 16:54   #31
Quote:
Ona007 kaže:
Kuzim sto hoces rec magic..
Moja mama uvijek kaze da trebam prihvatit njegovu licnost i njegove zelje..vjerujem da to i radim.. no on uvijek 'zna sto hoce', skoro od rodjenja.. a sada zna koje cipele hoce, zna koju jaknu hoce, zna koju igracku hoce, zna koju knjigu hoce, zna tocno u bobu sto hoce za rucak.. i ako odstupimo od 'njegovih pravila' onda imamo mali rat..
isto tako..od trenutka kad se probudi on zna kako ce provest svoj dan.. kakav ce dorucak i rucak imat..sto hoce radit a sto nece.. koje knjige zeli citat ..ko mali vojnik..
dakle.. prilicno je nefleksibilan i po ovome odudara od ostale djece.. medju djecom postavlja se ko vodja.. i djeca to prihvacaju..ali kao samohrani roditelj ja mu ne mogu uvijek dopustit da se 'svijet krece po njegovim pravilima' bez obzira koliko je inteligentan i napredan.. i koliko kvalitetne argumente ima.. osjecam da on mora postivat moja pravila.. jer ako dopustim da sve bude 'po njegovom' jer je on 'eto prepametan' moze se dogodit da izgubim kontrolu nad njim.
No za nega 'bit ce kako sam ja rekal i tocka' ne vrijedi.. ja svaki postupak moram kvalitetno argumentirat ..a ovo je dosta iscrpljujuce..
naj**ala si...
bog ti poslao nekog kao sto si ti
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2005., 16:55   #32
Quote:
iluminata kaže:
Možda bi knjiga "Indigo djeca" dala neke odgovore.


sva djeca su takva kakvim im se dopusti da budu, oliti koliko im dopustimo da rastu...

druga je stvar sto su nekada roditelji da im djeca budu kao Ajnštajn, Tesla....
a danas bi da im budu indigo..
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2005., 15:04   #33
Quote:
Shtefitza kaže:
E, ovo me podsjeca na mog muza.

Nece nikud ici, a poslije tjednima prepricava kako nam je bilo dobro.

Ako saznas kako se te musice iztjeruju iz glave, javi!!
pa otidji ti BEZ njega jedan put
i onda tjednima pricaj kak ti je bilo dobro

a za oona
tebi se islo malom ne
niste mogli nac kompromis- nemora biti maska il kostim, neg nest izmedju

ak ne vrijedi to
onda valjda svom "pametnjakovicu" mozes objasniti da ima stvari koje ti zelis zbog tebe, a da si sigurna da ni njemu nece biti lose ako te bude pratio

i to je vrsta kompromisa
da radimo stvari zbog drugih
to ja ucim princezu, i bas smo nekidan imali tu raspravu

nasabaka tuli vec mejsecima da mala dodje spavat kod nje (zivi preko ulice i vidjamo se svaki dan, al baka je hepi kad ima unuku na nocenju)

maloj (velikoj) je to sad vise tlaka i stalno se odupire
ja nisam tjerala
al sam joj nekidan pricala bas to- kad nekog volimo za njega uradimo nest sto ga usrecuje, a sto nama ne skodi, neg naprotiv ak ga volimo bicemo sretni zbog srece koju dajemo
i navela par stvari koje ta ista baka radi ne zat sto joj se da il voli, neg sto zna da unuku cine sretnom

mala se zamislila i rekla da sam u pravu i otisla baki radosna
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:04.