Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.11.2005., 18:42   #21
Šta je nam donio kapitalizam? Stranci su pokupovali sve što valja i muzu nas. Sami trgovački centri, 'ko je uložio u industriju. Hvala Bogu da smo u Europi pa nem neće istovarat' nuklearni otpad šta rade u Južnoj Americi i Africi. Pa njih par u Americi imaju lovu kao BNP neke prosječne zemlje. U razvijenom kapitalizmu, ako radiš, ako si dobar, to se primjećuje i s vremenom napreduješ u poslu i plaći.

Ja ovdje radim dva posla, oba odlično plaćena, ali radim 12-16 h dnevno i opet krpam kraj s krajem, bez ikakvih preseravanja. I tako možeš 5-10 godina, zavisno o snazi i onda će uzeti drugog, mlađeg, jačeg, a ti majstore na biro. Za strojeve bar postoji amortizacija.

Divim se ljudima koji žive od one bijede koju dobiju i prežive mjesec. Zaista im se divim.

BTW Adriatic, zašto nemaš avatar. Ima nas dosta ovdje vizualnih tipova.
krix is offline  
Old 09.11.2005., 19:46   #22
Quote:
krix kaže:
Šta je nam donio kapitalizam? Stranci su pokupovali sve što valja i muzu nas.
Da stranci su pokupovali sve ali tko im je to dozvolio?Mi, tj oni koji su odlučivali kome i za koliko ide privatizacija.
Država je trebala dijeliti koncesije za neke tvrtke od kojih se tako mogla izvući dugoročna korist.
One tvrtke koje bi se ionako prodale trebale su imati osiguranu budućnost kao i radnici u njima.
__________________
SO WHAT

I'm a modern man.
Petrić is offline  
Old 09.11.2005., 20:35   #23
Vidim imao si tri godine kad se "kupovalo". Jedno je trebati, a sasvim drugo ono što se radi. Život je surov, ubrzo ćeš shvatiti.

BTW Ispravi ono ć u profilu
krix is offline  
Old 09.11.2005., 23:38   #24
Da ali ja bolje od većine već sad shvaćam kakav je život, svaku kunu treba zardit.
Nije ni meni preko ljeta teško 8-12 sati na dan (i to ne u nekom kafiću ili benzinskoj).
Kod nas se sve ionako radi naopako i ti sam shvatio.
ć u profilu nije greška Franjo Petrić (ime koje nosi moja škola)
__________________
SO WHAT

I'm a modern man.
Petrić is offline  
Old 10.11.2005., 03:13   #25
Quote:
krix kaže:

O pravima radnika, trudnica, djece (nek rade dok su Romi valjda) i umirovljanika nema veze.

Ovdje si malo zalutao.

Da ti objasnim par stvari.
Prvo, radnici su u HR pretjerano zaštićeni.

Zaštićeni iznad granica konkurentnosti.

A to će ti biti problem broj jedan za sve naše firme sa sve većim otvaranjem tokova robe u i iz Hrvatske.

Toliko zaštićeni da je jednostavnije isisati iz firme par milja kuna i podijeliti im otkaze nego se nadati u to da firma ionako neće ubrzo bankrotirati.

To ti je ekonomski fakt, na žalost.

Drugo, djeca, kaj fali djeci u Hrvatskoj?
Kaj jednom djetetu danas fali ovdje? Zdravstvo, školovanje, čak i stipendije za najbolje. Kaj bi ti još za klince, aute bi im dijelio?

Treće, umirovljenici, koja bi ti još prava njima dao?
Ako misliš na mirovine, provjeri koliko u državi imaš zaposlenih, a koliko umirovljenika.
Na koji način ti misliš financirati veće mirovine?

I kakve to ima veze s kapitalizmom?


- Stipe -
Stipe23 is offline  
Old 10.11.2005., 03:16   #26
Quote:
krix kaže:
Šta je nam donio kapitalizam? Stranci su pokupovali sve što valja i muzu nas.

Ovdje pričaš iz pozicije radnika.
Reci, u čem je tebi razlika, radiš li za stranog šefa ili domaćeg?


- Stipe -
Stipe23 is offline  
Old 10.11.2005., 03:22   #27
Re: Kapitalizam je rak ovog planeta

Quote:
adriatic kaže:

Kapitalizam je dugoročno gledajući samoubilački sustav koji pili granu na kojoj sjedimo:

a) uništava velike ekosustave (prašume), močvare, jezera, rijeke i dr., a proizvodi pustinje, tj stalno smanjuje žive (plodne) površine na kopnu i moru, istrijebljujući pritom mnoge biljne i životinjske vrste.

b) usprkos silnoj produktivnosti i obilju (višku) materijalnih dobara sve više ljudi živi u oskudici i bijedi (čak i u najbogatijim zemljama milijuni ljudi žive ispod praga siromaštva)

c) i u najrazvijenijim zemljama (USA na pr.) sve je više kriminala, opasnih bolesti, stresa i depresije

Dakle, frajer se stvarno kvalitetno izasrao i ostao živ.

Daleko od toga da je kapitalizam idealan, ali ovo su pizdarije.

Ovo s okolišem je isto kapitalizmu i komunizmu.

Ovo o ljudima u oskudici - u razvijenim zemljama, sami su si krivi. Ako ti ih je žao, izvoli i plati im. U svakoj vrsti postoje jedinke koje su jednostavno neprilagođene i otpadaju. To je neminovnost. Pruži im besplatno školovanje i zdravstvo, i SVEJEDNO neće steći nikakvu vještinu, svejedno će ostati ekonomski beskorisni kakvi su bili i ranije. Poput lava koji ne zna loviti.
Ako se misli na siromaštvo u Africi, to s kapitalizmom nema veze.

Ovo o sve više stresa, opasnih bolesti i depresije - to su posljedice težnji koje su ti urezane u najdublji nagon.
Nema ispravljanja.
Težnji prema gore, za što veći imetak, šansu za opstajanjem i razmnožavanjem. I strah oko nezadovoljenja tih težnji ili posljedice neuspjeha oko toga uvijek će se manifestirati.
To možeš, teoretski, zaobići samo na jedan način, a to je da oduzmeš ljudima slobodu da odlučuju sami za sebe i sami si kroje sudbinu, da im oduzmeš utjecaj na te faktore.


- Stipe -
Stipe23 is offline  
Old 10.11.2005., 07:20   #28
Quote:
Stipe23 kaže:
Ako misliš na mirovine, provjeri koliko u državi imaš zaposlenih, a koliko umirovljenika.
1.3 radnika na 1 umirovljenika , trebalo bi biti 4 radnika na 1 umirovljenika.
__________________
SO WHAT

I'm a modern man.
Petrić is offline  
Old 10.11.2005., 07:27   #29
Re: Re: Kapitalizam je rak ovog planeta

Super si mi objasnio.

Tak sad vidim kakav sam ja idiot. Pa mi živimo u idili.


Stipe moj, gledišta su nam dijametralno suprotna i iz iskustva znam da svaka daljnja rasprava nema smisla. Zato uživaj u svojim idejama.

Quote:
Stipe23 kaže:
Dakle, frajer se stvarno kvalitetno izasrao i ostao živ.

Ako se misli na siromaštvo u Africi, to s kapitalizmom nema veze.

Ova ti je najjača.

Stipe, lupetaš.
krix is offline  
Old 10.11.2005., 12:54   #30
Re: Re: Re: Kapitalizam je rak ovog planeta

Quote:
krix kaže:
Super si mi objasnio.

Stipe moj, gledišta su nam dijametralno suprotna i iz iskustva znam da svaka daljnja rasprava nema smisla.



Krixe moj, naravno da su suprotna kad se tamo lupeta da se sve praši.
Daleko od toga da tvoja strana nema ništa za reći.

Ali ovdje mi je drago da nisi ni pokušao braniti onakve pizdarije.


Quote:

Zato uživaj u svojim idejama.


Nemaš beda.


- Stipe -
Stipe23 is offline  
Old 10.11.2005., 12:55   #31
Quote:
Petrić kaže:
1.3 radnika na 1 umirovljenika , trebalo bi biti 4 radnika na 1 umirovljenika.

Ja još čekam odgovore vrlih teoretičara koji su to problemi položaja djece, trudnica i umirovljenika koje vide u kapitalizmu, a nema ih u komunizmu.
Posebno me za djecu zanima.
To što ne idu više u Pionirski grad?


- Stipe -
Stipe23 is offline  
Old 10.11.2005., 13:03   #32
Stipe, prijatelju, jesi li se naspavao?

Ko kaže da u socijalizmu nije bilo problema? Osim toga, ovdje nikad nije ni bio komunizam.

Bio sam u 3.-em osnovne na ekskurziji u Pionirskom gradu. Bilo mi super.
krix is offline  
Old 10.11.2005., 13:13   #33
Quote:
Stipe23 kaže:
Ju kapitalizmu, a nema ih u komunizmu.

- Stipe -

A da ti pročitaš (još jednom) TS.

O kakvom "komunizmu" lupetaš ?
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Old 10.11.2005., 14:03   #34
Quote:
adriatic kaže:
A da ti pročitaš (još jednom) TS.

O kakvom "komunizmu" lupetaš ?

O komunizmu kao samo jednom primjeru alternative.

Mogao bi ti s više koncentracije čitati.
Nije bilo teško za zaključiti.


- Stipe -
Stipe23 is offline  
Old 10.11.2005., 14:04   #35
Quote:
krix kaže:
Stipe, prijatelju, jesi li se naspavao?

Krix, prijatelju, jesi li smislio odgovor?


- Stipe -
Stipe23 is offline  
Old 10.11.2005., 14:14   #36
Za gluhe, slijepe, nepismene i sl.

PONOVIMO Prvu lekciju !


Quote:
adriatic kaže:
Nakon pada tzv. socijalističkog («komunističkog») sustava u Evropi većina je smatrala da je kapitalizam univerzalno rješenje za cijeli svijet.

Svima je bilo jasno da je ekonomski i tehnološki superioran socijalizmu, da ga je definitivno porazio i da nema alternative. Pritom se previdjelo da je tzv socijalizam bio samo jedna (neefikasna) varijanta kapitalizma i da se od njega ni u čemu bitnom (osim možda idologije) ne razlikuje. Oba su sustava (podjednako) opsjednuta tehničkom progresom, «pokoravanjem prirode» i materijalnim obiljem.


Kapitalizam kao globalni sustav vrijedi uspoređivati samo sa starijim društvenim sustavima, koje je on pobijedio i uglavnom iskorijenio širom globusa. Koliko god ti sustavi bili ekonomski neefikasni i u socijalnom pogledu surovi (pa zato neodrživi) imali su jednu vrlinu koju kapitalizam (skupa sa svojom «socijalističkom» varijantom) ne posjeduje:
bili su ekološki održivi.

U svojoj knjizi DENIAL AND DEMISE Sir John Whitmore http://www.resurgence.org/2005/whitmore233.htm
između ostalog navodi:

Danas (dnevno) oko 40.000 ljudi umire zbog nedostataka osnovnih životnih potrepštine, premda postoje veliki viškovi tih dobara.

Sve je više kriminala i drugih sociopatoloških pojava.

Oružje masovnog uništavanja postaje sve dostupnije (gotovo) svima.

Sve više se uništavaju prašume i drugi važni biosustavi i ubrzava se istrijebljenje pojedinih vrsta.

Kapitalizm ne samo da nije sposoban riješiti temeljne ljudske probleme – on ih stvara.

Pa još jednom za one koji vide samo u crvenoj boji.


Kapitalizam kao globalni sustav vrijedi uspoređivati samo sa starijim društvenim sustavima, koje je on pobijedio i uglavnom iskorijenio širom globusa. Koliko god ti sustavi bili ekonomski neefikasni i u socijalnom pogledu surovi (pa zato neodrživi) imali su jednu vrlinu koju kapitalizam (skupa sa svojom «socijalističkom» varijantom) ne posjeduje:
bili su ekološki održivi.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Old 10.11.2005., 14:19   #37
Re: Za gluhe, slijepe, nepismene i sl.

Quote:
adriatic kaže:
Koliko god ti sustavi bili ekonomski neefikasni i u socijalnom pogledu surovi (pa zato neodrživi) imali su jednu vrlinu koju kapitalizam (skupa sa svojom «socijalističkom» varijantom) ne posjeduje:
bili su ekološki održivi. [/COLOR]



Hajde sad, kad si sveo cijelu priču na jednu stvar koja je po tebi najbitnija, mi ti to malo argumentiraj.

Uzmi jedan od tih sustava i postavi ga u današnje vrijeme.
Misliš li da na utjecaj na okoliš nema veze i to da je tad jedina mehanizacija bila - lopata?

Misliš da se ne bi koristili automobili? Mehanizacija? Nafta? Drvo?


- Stipe -
Stipe23 is offline  
Old 10.11.2005., 16:37   #38
Quote:
Stipe23 kaže:


Hajde sad, kad si sveo cijelu priču na jednu stvar koja je po tebi najbitnija, mi ti to malo argumentiraj.

Uzmi jedan od tih sustava i postavi ga u današnje vrijeme.
Misliš li da na utjecaj na okoliš nema veze i to da je tad jedina mehanizacija bila - lopata?

Misliš da se ne bi koristili automobili? Mehanizacija? Nafta? Drvo?


- Stipe -
Tako je u zadnjem stoljeću nije ni bilo drugih sustava osim komunizma i kapitalizma.
Zadnji od tih starih sustava bio je u Ruskom carstvu prije kraja prvog svjetskog rata , taj je sustav uništavao ljude i svojom zaostalom industrijom sve oko sebe.
__________________
SO WHAT

I'm a modern man.
Petrić is offline  
Old 10.11.2005., 18:01   #39
Quote:
Donauschwabe kaže:
Jako je lako kritizirati sustav i teoretizirati da ništa ne valja, ali nisam baš vidio nikakve realne prijedloge za promjenu sustave i kako te eventualne promjene ostvariti.

Kako ne...
Imaš švedski model,
jugoslavenski,
Lenjinov model....,
rane modele tzv. primitivnog komunizma (po MArxu), koji su problematični jer su predindustrijski.

Sve u svemu, ima puno modela.


Inače, znanost se nije odrekla komunizma, marksizma, socializma i ostalih izvedenica i varijanti. Društvene su znanosti polarizirane, od toga je jedan pol marksistički.
No politika i ekonomska praksa su se toga odrekli. Kao to je nemoguće, nerealno, utopijski.


No, to je čista propaganda. Znamo koja pravila i kriteriji vrijede u znanosti, a koja u politici i čija su stroža i ozbiljnija.
No, politika je samo produžetak svojih sponzora, kapitalista, pa su stvari jasne...
Gaj Julije R!sXXXIV is offline  
Old 10.11.2005., 19:13   #40
Quote:
gogo111 kaže:
Pa mislim da je komunizam idejno jako dobra ako ne i savrsena doktrina, no covjek nije jos mentalno sazrio da ga ukljuci u svoj zivot, dok god bude bilo mrznje, zavisti, jala, sebicnosti, pohlepe, bahatosti... drugim rijecima nikada nece ni zazivjeti...
To da je egoizam i sebičnost utkana u ljudsku osobnost i gene,
je totalna glupost.
To su tvrdili socialni darvinisti i sve što slijedi iz toga, uključujući i liberalizam i sve ostale kapitalističke idelogije.
One ne priznaju kulturni relativizam,
stoga i ne priznaju druge kulture, način razmišljanja, norme i vrijednosti.
Samo svoje. Sve ostale smatraju primitivnima i neravnopravnima.
Stoga i krivi zaključak.
A činjenica da druge kulture poput haićanskih, malezijskih i drugih uopće nisu građene na temelju egoizma, kao što je ova naša Zapadna.
Te kulture ne poznaju individualno vlasništvo, individualni napredak i sl...
Oni sve usjeve djele. Čak i žene djele između sebe.
TAko nešto bi MArx nazvao primitivnim komunizmom.


E sad...po meni je propast komunizma uzrokovan baš zbog toga. .... U Istočnoj Evropi mentalitet je bio kapitalistički (koji je isti kao i feudalni), individualsitični, egositični.
Tako da iako je susatv bio eglitaran, solidaran, human, zbog mentaliteta ljudi, propao je iznutra.
Ljudi se jednostavno ne mogu promjeniti preko noći.

To je po meni jedini uzrok propasti komunizma.
Što bi značilo da je kapitalizam i te kako moguć!
Gaj Julije R!sXXXIV is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:16.