Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2006., 13:34   #41
Razgovarati s njim a što drugo ! Iako vjerujem da ste to već obavili. Ponavljati mu stalno sve što znaš o štetnosti cigareta na zdravlje njegovog organizma, na njegov izgled (žuti nokti, žuti zubi, lomljiva kosa i sl.), na njegov džeparac (prepostavljam da ih sam kupuje) i sl. Nemožeš ništa drugo napraviti. Ja sam svojoj zabranila pušenje u stanu pa sada kad želi zapaliti mora šetati pesa
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2006., 14:11   #42
Razgovarati, ali nećeš mu uspjeti nikaj utuviti u glavu na silu. Ili će ozbiljno propušiti, ili neće. Ili oće, pa će prestat.
Sam.
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2006., 14:48   #43
razgovarati s njim! navedes sve posljedice pa neka se malo zamisli.( koliko je to moguce u tim godinama)
Lady Arwen is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2006., 22:56   #44
Kaj se to ne radi od puno mladje dobi,ja mislim da s 14 vise nemas sta puno za napraviti. Mos samo molit i kumit i molit se bogu da se opameti.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2006., 23:23   #45
Quote:
Rita kaže:
Kaj se to ne radi od puno mladje dobi,ja mislim da s 14 vise nemas sta puno za napraviti. Mos samo molit i kumit i molit se bogu da se opameti.
Da i meni je čudno kaj je dečko propušio tek sa 14? Pa kaj je čekal tak dugo? A ja mislio kak su nove generacije napredne...
Npr. ja sam propušio sa 7, ozbiljnije se alkoholizirat sa 8, jebavat u 9-oj i tak...
OT naravano da se ne može ništa reći 14 godišnjaku... pa to su godine, ono, formirane ličnosti i to... dečko već vozi bicikl bez ruku, a ti ćeš njemu pričat o štetnosti pušenja
Kasniš, kasniš...
maestro-S is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2006., 23:48   #46
neznam šta je o takvo slučaju učinkovito, razgovarati svakako, ali ipak mi se čini da je razgovor djelotvoran više kao preventivna mjera, jer kad to uhvati korijena, ne može se puno toga učiniti. pod razgovorom ne mislim samo razgovor o cigaretama, nego razgovor općenito, kojim se dijete od malena uči razlikovati dobro i zlo, i samo donositi ispravne i odgovorne odluke.

nedavno sam i sama imala još gori slučaj od ovoga: uhvatila sam mlađu sestru (12), koja je usto i astmatična da je popušila jedan za drugim 2 marlbora. malo je reć da sam pop.... nakon prve cigarete (skužila sam je u kupatilu) rekla sam roditeljima i oni su rekli da će kasnije porazgovarat s njom o tome. međutim, u tih 10-ak min dok joj još ništa nisu rekli, ona je zapalila još jednu i onda se tata stvarno naljutio i iako nikad u životu nije s njom ni povisio ton, počeo se jako derat na nju "zašto si to radila? to se ne smije ....". ona se užasno prepala i u tome trenu mi se činilo da nije trebao tako jako reagirat, ali kasnije, kad se sve sleglo ipak je ispalo dobro. ona za cigarete više od straha ne želi niti čuti.
res publica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2006., 17:47   #47
Nije ni to najgori porok na svijetu, ali 14-godišnjem klipanu nemereš zabranit da puši ma kojiko god pokušavala, samo će postat buntovniji.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2006., 17:56   #48
Quote:
res publica kaže:
ona za cigarete više od straha ne želi niti čuti.
ili je samo pametnija pa ne puši više u kupatilu.

ih, ko da to nisam radila.
mene moji starci nisu uspjeli zastrašit efikasno.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2006., 22:22   #49
"Objasnit mu stetnost..."



Ja bi ostalila jednu cigaretu na nekom vidljivom mjestu tek toliko da zna da znam. I cig bi tamo stajala cijelo vrijeme. Ako bi cigareta nestala pozvala bi ga da zapali samnom. Ako bi zapalio copila bi mu cigaretu iz ruku, klepila ga po usima i rekla da mu je ovo zadnji put da ga vidim sa cigaretom i ako nadjem jos jednu ili osjetim miris da ce morat ici od preofesora do profesora u skoli i govoriti im kako je on pusac da smrdi cijelo vrijeme.
Pa da ga vidim da li bi se usudio zasmrdit.
Okata is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2006., 23:45   #50
Quote:
tilla kaže:
ili je samo pametnija pa ne puši više u kupatilu.

ih, ko da to nisam radila.
mene moji starci nisu uspjeli zastrašit efikasno.
a nije, stvarno je upalilo, na sam spomen cigareta počne plakat, a i ne smrdi više. ja sam je i skužila taj put jer je smrdila. ni u školi ne može pušit jer je blizu kuće pa bi je skužili, a i bilo bi je sram jer joj nitko u razredu ne puši. osim straha od roditelja, ima strah i da joj nitko od djece s kojom se druži ne dozna.
res publica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2006., 00:28   #51
Quote:
tilla kaže:
mene moji starci nisu uspjeli zastrašit efikasno.
Mene mama jeste. Još kad sam bila mala - napričala mi je kako se ljudima koji puše raspada organizam, a sem toga poružne i prerano ostare, a kako sam ja oduvek bila strašljiva kad je zdravlje u pitanju, a bogami i sujetna po pitanju izgleda - nikad mi na pamet nije palo da priđem cigareti. Osim toga sam i sama vrlo brzo uvidela kako pušači imaju težak zadah i žute prste, što mi se nimalo nije dopalo. Mislim da ova metoda daje dobre rezultate kod strašljivaca i zaljubljenih u sebe.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2006., 00:34   #52
Quote:
maestro-S kaže:
Da i meni je čudno kaj je dečko propušio tek sa 14? Pa kaj je čekal tak dugo? A ja mislio kak su nove generacije napredne...
Npr. ja sam propušio sa 7, ozbiljnije se alkoholizirat sa 8, jebavat u 9-oj i tak...
OT naravano da se ne može ništa reći 14 godišnjaku... pa to su godine, ono, formirane ličnosti i to... dečko već vozi bicikl bez ruku, a ti ćeš njemu pričat o štetnosti pušenja
Kasniš, kasniš...
MAestro ja sam mislila na razgovore , sa 14 je kasno uvjeravati klinca a ne kasno propusiti. Citaj s razumjevanjem
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2006., 09:42   #53
Quote:
sanjana kaže:
Osim toga sam i sama vrlo brzo uvidela kako pušači imaju težak zadah i žute prste, što mi se nimalo nije dopalo.
kako koji; pušila sam godinama; nikakvi žuti prsti; a i dah sam uspješno rješavala.
mnogi frendovi uopće nisu znali da pušim, starci me nisu nikad ufatili, a mirisali su me svakodnevno.

@at res p.; mislim može biti; al more i dobro skrivat; ako razumiješ što hoću reć.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2006., 21:13   #54
Svi smo to prolazili, skrivali od starca, žvakali ljute žvake i sl. ali danas kada sam i sama roditelj znam jednu stvar - nikada nemojte dozvoliti djetetu da puši doma kod vas ili se spuštati na nivo da mu čak i sami kupujete cigarete.

Moje kompletno društvo je pušilo vani, odvajalo od džeparca, pa čak i kad smo se zaposlili nismo pušili pred starcima. U godinama kad smo se počeli ženiti i kućiti, osobito kad su stigla djeca, prvo smo se odvikle mi žene, trudnoća, dojenje, mala beba u kući... Za nama su jedan po jedan, cigaretu ostavljali i naši muževi.

Danas smo svi bivši pušači i to dugogodišnji. Jedini koji nisu uspjeli ostaviti cigarete su jedni naši kumovi koji su od najranije mladosti "smjeli" pušiti doma, jer je i mama pušila pa su skupa kafenisale i mama i obje kćeri. U jednom periodu su sve tri bile nezaposlene, a tata ih je uredno duvanio sve tri.

Kuma je jedva ostala trudna, krvarila je , prijetio pobačaj,ali i dalje je pušila, nije mogla bez cigarete. Iako joj je dijete danas astmatičar, oni oboje i dalje puše doma i nemoguće ih je uvjeriti u štetnost, izgovori su nevjerojatni...

Ovakvih teških slučajeva znam nekoliko iz naše okoline i svi su bili pušači i "doma" od najranije mladosti.

Moj sin se približava dobi kada je moguće da ću i ja pronaći cigarete kod njega, znam da će morati proći fazu i prvih pijanstava.... Već smo sada počeli poklanjati djeci za rođendane knjigu "Jači od droge", pokušavamo ih maksimalno educirati i upoznati sa svim opasnostima. Iskreno, cigarete me još i najmanje brinu, shvatiti ću to ko razvojnu fazu, malo se ljutiti, malo šnjofati...

I reći "Ne daj, Bože, goreg zla!"
Ozana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2006., 21:21   #55
Pusio sam nesto sitno u 7. razredu i prestao jer mi je eto dopizdilo....

Prvo, nemoj mu drzati prodike kako "nije nista vise cool jer pusi" jer to opcenito nervira i samo tjera na suprotno. Vjerujte mi

Ako je pametan, shvatit ce sam i prestati.......ako ne, ima par drasticnih mjera......dvije mi padaju na pamet.

Vidi jel se moze srediti nekako posjet mrtvacnici ili bolnici ili nesto tako pa da mu pokazes pluca nekog tko je pusio 30 godina i umro od raka pluca. Mozda se predomisli

Drugu metodu mislim da sam cak na forumu vidio, netko je uzeo klinca i isao pusiti s njim i nije pustio klinca dok nije popusio cijelu kutiju. Nesto u tom stilu
__________________
imam novi nick
no idea is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2006., 21:26   #56
Je, evo nasao sam i topic, skroz isti problem:

https://www.forum.hr/showthread.php?t=143837

__________________
imam novi nick
no idea is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2006., 01:37   #57
Može malo razgovora,ne tupljenja,jer "krasne" godine u kojima je ne dopuštaju mu da napravi išta šta mu starci sugeriraju.
Ako mu u društvu više njih puši vjerojatno će i on pušiti.
A onaj štos od Ozane sa pušenjem doma i neostavljanjem pušenja poslije je skroz bezveze.
Btw.moja frendica i njen muž s guštom zapale ponekad cigaretu ali se debelo kriju od djece (7. i 9. god.),spraše djecu npr.kod mene na par sati a oni trk po čike i dime li ga dime.
__________________
Kako mi je sladak.Presladak.
mujsapujsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2006., 12:31   #58
moje djete se grozi pusenja upravo zato jer doma ima starce pusace.
nikada mi nije htio kupiti,kada bi iso u kupovinu hrane,za taj dan i cigarete.
reko mi je jasno,ako ces se trovati,radi to sama,ja necu sudjelovati u skracivanju tvog zivota.
s njim se razgovara o stetnim posljedicama cigareta,alkohola i droga od ranijih dana,sada kada je blizu petnaeste ima o svemu izgraden stav.
vjerujem da je ponekad i taj kontraefekt dobar-necu biti kao i moji roditelji,mislim na mane.
neka vide stetu,a valjda je vazno i da su pametni sami po sebi.

nemoj vikati ni histerizirati,nista od toga.
pazi s kim se druzi,govori dok te ne zabole usta koliko god ga nerviralo,dio ce uci.
a ako djete postane pusac,recimo da ima sesnaest,bolje da ima kuci po pola kutije dnevno,nego da vani zica i prede na dvije dnevno.
mozda grijesim?!
cuj,mozda bih i ja pukla i vikala...lako je biti pametan dok se tebi ne desava.
borderline is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2006., 13:28   #59
Quote:
borderline kaže:
pazi s kim se druzi,govori dok te ne zabole usta koliko god ga nerviralo,dio ce uci.
To 'pazi s kim se druzi' je nemoguce provesti....u osnovnoj dok sam pusio sam pusio s ljudima s kojima se nisam svaki dan druzio.

Osim toga, i da znas s kim se druzi, to nista ne garantira. To ako mislis da je to dijete dobro i uzorno, ne znaci da stvarno jest.
Quote:
borderline kaže:
a ako djete postane pusac,recimo da ima sesnaest,bolje da ima kuci po pola kutije dnevno,nego da vani zica i prede na dvije dnevno.
ma daj molim te

Popusiti ce pola kutije doma i onda zicati od prijatelja u skoli ili kupiti novu kuitju za skolu....
__________________
imam novi nick
no idea is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2006., 13:39   #60
Quote:
no idea kaže:
Drugu metodu mislim da sam cak na forumu vidio, netko je uzeo klinca i isao pusiti s njim i nije pustio klinca dok nije popusio cijelu kutiju. Nesto u tom stilu
To bas i nije neka fora. Moze dobit trovanje nikotinom.
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:34.