Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2019., 14:04   #1
Vjeruje li većina svećenika u Boga?

Nedavno sam razgovarao s jednom osobom iz svijeta Katoličke crkve u Hrvata. Otvorio je zanimljivu temu o tome koliko svećenika u jednom trenutku bude razočarano i prestane vjerovati, ali se nastave praviti jer je tako lakše, i financijski i objasniti okolini. Kao dokaz mi je ukazao na hrpetine onih koji voze dobre aute i uživaju u lagodnom životu-kaže da takvi više ne vjeruju u Boga, samo se prave. Ono što me frapiralo je njegova procjena koliko je takvih, odnosno da ih je gotovo većina. S obzirom kako se ponašaju neki naši biskupi, sklon sam i sam povjerovati da Crkva nikad nije bila u tolikoj krizi, a nevjernika među klerom nije nikad bilo više nego danas. Koliko vi procjenjujete da je svećenika-nevjernika u RKC u HR?
Oberon1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2019., 14:47   #2
Prilično je jasno da velika većina ljudi (ne samo svećenika) vjeruje u boga i poziva na vjeru samo kad im to koristi na osobnoj razini. Realno druge koristi od vjere ni nema.
LongSinceDark is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2019., 15:01   #3
Jako dobro pitanje. Ja bih ga nadogradio pitavši koliko njih je uopće ušlo u sjemenište i bogosloviju vjerujući u Boga, ne misleći pritom na pedofile među njima, nego općenito na sve njih, obzirom što pričaju, kako žive i kako se ponašaju.
Recimo, imaš obraz ko đon, kad si svećenik, nećeš biti gladan kruha (citat jednog svećenika: "Bog će vas poslati na razna mjesta i predat će vam mnoge križeve, ali vjerujte mi, dragi sjemeništarci, na koju god župu vas Bog poslao, bit ćete zadnji koji ćete umrijeti od gladi. Zato se prepustite u Njegove ruke, neka vas vodi svojim putem da budete dobri i sveti svećenici."), krov nad glavom i dobar auto su ti zagarantirani, imaš one koji ti peru, čiste i kuhaju, otkaz nećeš dobiti, imaš ugled u društvu, plaćeni godišnji i imaš novaca da ga provedeš gdje hoćeš, a ako osjetiš spolnu želju, uvijek se možeš zabaviti seksom bez odgovornosti u vlastitoj župi ili drugdje. Koji ateist bi odolio tome? Samo onaj sa savješću i poštenjem.
A ako nešto, kako bi to Siniša Vuco lijepo rekao, ne prčiš, nedostatak seksa uvijek nadoknadiš najkvalitetnijom hranom i skupim restoranima. Tko kaže da Bog mrzi ateiste?
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2019., 15:38   #4
Quote:
Oberon1 kaže: Pogledaj post
Nedavno sam razgovarao s jednom osobom iz svijeta Katoličke crkve u Hrvata. Otvorio je zanimljivu temu o tome koliko svećenika u jednom trenutku bude razočarano i prestane vjerovati, ali se nastave praviti jer je tako lakše, i financijski i objasniti okolini. Kao dokaz mi je ukazao na hrpetine onih koji voze dobre aute i uživaju u lagodnom životu-kaže da takvi više ne vjeruju u Boga, samo se prave. Ono što me frapiralo je njegova procjena koliko je takvih, odnosno da ih je gotovo većina. S obzirom kako se ponašaju neki naši biskupi, sklon sam i sam povjerovati da Crkva nikad nije bila u tolikoj krizi, a nevjernika među klerom nije nikad bilo više nego danas. Koliko vi procjenjujete da je svećenika-nevjernika u RKC u HR?
Oko 15%, drugih 80% ima iskrivljenu sliku Boga, ostatak je nešto bolji.
__________________
Evo, pobijedi Lav iz plemena Judina, Korijen Davidov, on će otvoriti knjigu i sedam pečata njezinih
Alatnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2019., 15:41   #5
Kad se poziv pretvori u profesiju, onda ti je svejedno u što i da li vjeruješ
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2019., 06:15   #6
Nekada su se svećenici uzdržavali od vlastitog rada, čak i u skladu s doktrinom pridonosili zajednici. Treba vratiti to vrijeme, umjesto ovog državnog parazitizma. Ali znamo da se to ne može dogoditi sve dok ruka ruku mije.
granny-smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2019., 22:29   #7
Quote:
Oberon1 kaže: Pogledaj post

Nedavno sam razgovarao s jednom osobom iz svijeta Katoličke crkve u Hrvata.
Dal to znači da je hrvatska KC veća od vatikanske Rkc?
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2019., 13:48   #8
Quote:
Oberon1 kaže: Pogledaj post
Nedavno sam razgovarao s jednom osobom iz svijeta Katoličke crkve u Hrvata. Otvorio je zanimljivu temu o tome koliko svećenika u jednom trenutku bude razočarano i prestane vjerovati, ali se nastave praviti jer je tako lakše, i financijski i objasniti okolini. Kao dokaz mi je ukazao na hrpetine onih koji voze dobre aute i uživaju u lagodnom životu-kaže da takvi više ne vjeruju u Boga, samo se prave. Ono što me frapiralo je njegova procjena koliko je takvih, odnosno da ih je gotovo većina. S obzirom kako se ponašaju neki naši biskupi, sklon sam i sam povjerovati da Crkva nikad nije bila u tolikoj krizi, a nevjernika među klerom nije nikad bilo više nego danas. Koliko vi procjenjujete da je svećenika-nevjernika u RKC u HR?
Dakle po tebi je asketizam mjerilo vjerovanja u Boga.
Čim manje trebaš imati, to više trebaš vjerovati.
Kao i pripadnost organizacijama.
Skroz krivo.
Bog je viša stvarnost i on jednostavno je.
Da li će to koji pop ili laik prihvatiti ili neće, vrlo važno.
Ljudi jesu stvoreni na sliku božju, ali u ovom svemiru pojedinac nije značajan.
Bitna je kolektivna svijest.
A ona, i ovako okrnjena i svakakva, još je uvijek povezana sa višom stvarnošću, koja nema veze sa materijalnim, pripadnošću skupinama, društvenim uređenjem......
King Elvis is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2019., 18:35   #9
Većina vjeruje, ali i sumnja..
Ona manjina koja banči na kriptofašizmu vjeruje u pun trbuh, u zločin i pedofiliju.
__________________
Glavni menadzeri banaka i drugi koji su odgovorni za financijske krize trebaju biti tretirani kao pocinitelji zlocina protiv covjecnosti - J.Saramago
Gunnaway Judah is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2019., 00:59   #10
Ja vjerujem, ali vjera nije nešto za što čovjek može reći da posjeduje, kao što posjeduje auto ili kuću. Prije je to put, ima uspona i padova. Ima sumnji, ali prije svega u smislu - jesam li dobro shvatio sve što treba shvatiti? Što je stvarno Božja istina, a što je moja ideja za koju mislim da je Božja istina.
No, u konačnici, kršćanstvu nije u temelju ideja o Bogu ili filozofsko promišljanje o njemu (toga ima ali to nije temelj), nego vjera u Isusa Krista, njegov navještaj, ono što je on imao reći o Bogu. Taj pak navještaj počiva na temeljima svjedoka.
Što je vjera? Netko može intelektualno priznavati sve pologe vjere, ali što to znači ako u osobnom životu to nije prisutno? Jedno je opisivati osobu koju poznaješ samo preko fotografije, a drugo onu koju poznaješ iz osobnog iskustva. Rekao bih da velika većina svećenika pristaje intelektualno na svoju vjeru ali drugo je pitanje, koliko ih misli da to ima veze s njima osobno. Drugim riječima, mole li, čitaju li Sveto pismo i sl.
Jeremija86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2019., 01:37   #11
Quote:
Jeremija86 kaže: Pogledaj post

Ja vjerujem, ali vjera nije nešto za što čovjek može reći da posjeduje, kao što posjeduje auto ili kuću. Prije je to put, ima uspona i padova.
Došao je čas odluke : dal je vjera nepokretna ili pokretna imovina (?)

jer neki misle da se sa vjerom može i u grob (ako treba i to će se
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2019., 01:41   #12
Pitanje na mjestu, Odgovor je: malo njih bi ostali vjerni svojoj vjeri u ozbiljnom konfliktu; druga trećina je pravovjerna, treća trećina živi od donacija države i ne vjeruje svom pozivu, dakle...
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2019., 01:45   #13
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Pitanje na mjestu, Odgovor je: malo njih bi ostali vjerni svojoj vjeri u ozbiljnom konfliktu; druga trećina je pravovjerna, treća trećina živi od donacija države i ne vjeruje svom pozivu, dakle...
... dakle što?, ne valjda to da nam beskućnici vjernici ne smiju preživljavati o državnom trošku jer samo pop smije
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2019., 23:16   #14
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Došao je čas odluke : dal je vjera nepokretna ili pokretna imovina (?)

jer neki misle da se sa vjerom može i u grob (ako treba i to će se
Ako te veseli vlastiti cinizam, neka ti je.
Jeremija86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2019., 23:42   #15
Quote:
Jeremija86 kaže: Pogledaj post
Ako te veseli vlastiti cinizam, neka ti je.
Ona zadnja rečenica je bila sve samo ne i cinizam.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2019., 20:53   #16
Ne
__________________
“A child weaned on poison considers harm a comfort.”

― Gillian Flynn, Sharp Objects
Loli4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2019., 21:02   #17
Većina ne zna zašto se je našla na tom zadatku. Smisao unutarnje vjere, izgubljen je u samom startu. Moda novog sadržaja zamjenila je prvotne misli.
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2019., 23:29   #18
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Većina ne zna zašto se je našla na tom zadatku. Smisao unutarnje vjere, izgubljen je u samom startu. Moda novog sadržaja zamjenila je prvotne misli.
Zašto ?

Što je "novi sadržaj" ?
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2019., 00:37   #19
Quote:
Oberon1 kaže: Pogledaj post
Nedavno sam razgovarao s jednom osobom iz svijeta Katoličke crkve u Hrvata. Otvorio je zanimljivu temu o tome koliko svećenika u jednom trenutku bude razočarano i prestane vjerovati, ali se nastave praviti jer je tako lakše, i financijski i objasniti okolini. Kao dokaz mi je ukazao na hrpetine onih koji voze dobre aute i uživaju u lagodnom životu-kaže da takvi više ne vjeruju u Boga, samo se prave. Ono što me frapiralo je njegova procjena koliko je takvih, odnosno da ih je gotovo većina. S obzirom kako se ponašaju neki naši biskupi, sklon sam i sam povjerovati da Crkva nikad nije bila u tolikoj krizi, a nevjernika među klerom nije nikad bilo više nego danas. Koliko vi procjenjujete da je svećenika-nevjernika u RKC u HR?
Ti si čuo tezu jedne osobe i izvukao iz toga generalan zaključak.Velika većina svećenika istinski vjeruje u Boga,možda 5% ne.Koji lagodan život?Auto dobar?Pa tko danas nema auto dobar.Ajde se ti odreci žene i djece,vlastite obitelji za što?Za dobru plaću?Pa to možeš imati i u firmi.Bila su vremena kad svećenici nisu dobijali plaću od države pa su ipak opstali.Ako je tebi život bez obitelji lagodan,izvoli i ti živjeti tako.
patriot-lički is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2019., 02:00   #20
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Zašto ?

Što je "novi sadržaj" ?
Shvatiti unutarnju suštinu: tko sam, zašto sam i kuda idem,!!!! Razvodnjenost onih koji nisu ukapirali prvotnu suštinu, donijela je zbunjeni oblik, i on se je zadržao do dana današnjih! Sve je okrenuto (globalno) pogrešno. Oni koji nisu od loze "Prvih" nastanili su se ovdje, dali su svoje zakone. Oni koji su zakone proklamirali, misle da su u pravu. Na sreću. ONAJ koji zaista JEST, a svi će to u dogledno vrijeme razumijeti, ispraviti će zablude mnogih, prepoznat će ONOGA koji je oduvijek bio taj Koji jest. Nepismeni i bolesni umovi jednog razdoblja, nisu htjeli da se otvore kapije prema spasenju mnogih duša. Kad se to bude vidjelo, i kad i na ovom forumu to budu spoznali, razumijeti ćemo kako se i od malih ornamenata radi velika freska. Religija je ugušila vjersku autohtonu formu. Preuzela je pojedinca, zabranivši mu razmišlja drugačije van "dogme"!!!, još malo i pokazati će se prava lica i maske,
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:03.