Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2014., 15:24   #781
Točno si sve obrazložio, ali meni je problem što je to bilo dosta davno da bi netko mogao pouzdano reći tko je što točno rekao!
Da rasčistimo jednu stvar, biblija je po meni pouzdana jer sam se osobno uvjerio da funkcionira ono što piše ali isto tako ne moraš biti genije da vidiš da je tamo netko ubacivao stvari kako su njemu pasale. Danas se udžbenici mjenjaju svakih par godina i sad da mi netko može garantirati točan slijed događaja Isusovog života!? Pa evo ,ni sami evanđelisti nisu složni u nekim "detaljima", a bili su izravni svjedoci.
Znači ako se njihove priče ne podudaraju ,što bi se naša tumačenja podudarala poslje toliko godina a nismo ni bili tamo.Imaš primjer u priči s opsjednutim(a) iz Gadare.
Da zaključim,biblija nije jedini put do Boga ali je dobar uvod ako znaš čitati s razumjevanjem.
A što se tiče Jude, on je mogao i nekako drukčije nastradati što se mene tiče jer za cjelokupnu priču to i nije bitno.
ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 16:53   #782
Quote:
ništa kaže: Pogledaj post
Točno si sve obrazložio, ali...
... nismo ovdje da raspravljamo dal je Biblija istinita knjiga ili ne,
jer ovdje smo da uvidimo dal je istinito što se misli o samoubojicama,
jer kad pogledamo niko drugi nema zamjerku oko teme, i što smo rekli smo rekli, i da, pokazali smo više nego razumijevanja za persone sklone suicidu, na neki način smo se ogradili al svakako pokazali suosjećanje, jer, na temi prevladava ženski rod, što pak nije u redu jer će se pomisliti da su muškarci neosjetljivi na ovakvu kategoriju, muškarci/vjernici bi radije filozofirali vjerskim dogmama kako teolozi uglavnom i filozofiraju, al kad ih se dovede do stanja emoušnala, onda redovno zakažu. Što to govori? Ah, ništa osim da teologiju treba strpat u podrum, zaključat lokotom i otić u kuhinju spremit obrok za ostatak ukućana, ali i nahranit kućne ljubimce, pa ako imaš i konja u staji i njega valja potimariti, pa ako imaš starog gladnog susjeda ne zaboravi obrok i za njega, i tako.... Imali bi ljudi što raditi samo kad bi htjeli.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 23:33   #783
kad bi čovjek bio u mogućnosti da prati kompletan put duše,samoubojstvo bi bilo tek mali posrtaj ,kao da se spotakneš....
ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 20:21   #784
Quote:
ništa kaže: Pogledaj post
kad bi čovjek bio u mogućnosti da prati kompletan put duše,samoubojstvo bi bilo tek mali posrtaj ,kao da se spotakneš....
Je, za one koji vjeruju u besmrtnost duše.
Za druge teško da je samo "mali posrtaj".
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 00:59   #785
Samoubojstvo je jedan od znakova naše nesavršenosti,ograničenosti,umne slabosti i moči slobodne volje.To sve nema veze sa vjerom,nego sa genetikom.
__________________
I like being alone. At least, I convince myself that I'm better off that way. And then I met someone at a psychiatric hospital of all places. She changed me. And then she left. We're better off alone. We suffer alone. Doesn't matter if you're a model husband, or father of the year. Tomorrow will be the same for you.
Minion85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 14:24   #786
Quote:
ništa kaže: Pogledaj post
Ja sam shvatio da mravac8 zbija šale na račun poimanja samoubojica!
Kroz temu se počeo provlačiti apsurd o izjednačavanju ubojica i samoubojica!
Pa je mravac8 povukla paralelu i o njihovoj jednakoj odgovornosti,što je isto apsurd.

Barem sam ja tako shvatio.....
Ma naravno da sam se šalila.

Mrtvom čovjeku drugi ljudi ne mogu više ništa, on se ne nalazi u dohvatu njihovih kazni.

I da, radi se o licemjerju onih za koje je samoubojstvo ( uzeti vlastiti život) strašan grijeh dok je ubojstvo u ratu (uzeti tuđi život) bogu ugodno djelo.
__________________
Ni jedan organizam ne može stajati sam za sebe. Evolucija prvih živih organizama odvijala se zajedno s pretvorbom planetarne površine iz neorganskog okruženja u samoregulirajuću biosferu. Život je značajka planeta a ne pojedinih organizama.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2014., 13:24   #787
Quote:
Minion85 kaže: Pogledaj post
To sve nema veze sa vjerom,nego sa genetikom.
Vjera nadilazi genetiku kojom se znanost voli sporadično pohvaliti.

Zapazimo, psihijatrija je uvrštena 'u znanosti' premda tvrdi da još nikad do sada nije izliječila nijednog pacijenta a nit je sama po sebi ništa novog izmislila.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2014., 13:40   #788
Quote:
Minion85 kaže: Pogledaj post
Samoubojstvo je jedan od znakova naše nesavršenosti,ograničenosti,umne slabosti i moči slobodne volje.To sve nema veze sa vjerom,nego sa genetikom.
I osjećajima.

A budući da osjećaji imaju genetsku podlogu onda imaš pravo, genetika je u pitanju. Iako, je naravno presudan i utjecaj okoline, možeš imati ne znam kako senziblnu osobu, ali ako se njoj ne dogodi ništa loše u životu neće se ubiti, neće imati razloga za to.

Čovjek se ubije pod utjecajem emocija koje ne može izdržati. Samoubojstvo u pravilu nije racionalna već je emocionalna odluka.

Ako povučemo paralelu sa ubojstvima - kod ubojica ( naravno ne svih i ne uvijek, postoje i ubojstva u afektu, pod utjecajem jakih emocija ) u pravilu postoji nedostatak emocija, nedostatak suosjećanja sa drugim živim bićem.

Ili se drugo živo biće deperonalizira, pa depersonaliziranu osobu može ubiti i vrlo senziblina osoba.
__________________
Ni jedan organizam ne može stajati sam za sebe. Evolucija prvih živih organizama odvijala se zajedno s pretvorbom planetarne površine iz neorganskog okruženja u samoregulirajuću biosferu. Život je značajka planeta a ne pojedinih organizama.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2014., 14:10   #789
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Iako....
možeš imati ne znam kako senziblnu osobu, ali ako se njoj ne dogodi ništa loše u životu neće se ubiti, neće imati razloga za to.

Čovjek se ubije pod utjecajem emocija koje ne može izdržati. Samoubojstvo u pravilu nije racionalna već je emocionalna odluka.
?

Gle, senzibilci upravo i jesu oni koji najteže duraju sferu svijeta,
gle,
ne postoji senzibilna osoba kojoj se nije desila tragedija,
gle,
senzibilni ne žive pod staklenim zvonom, svuda su oko nas, upravo su oni ti koji najteže doživljavaju sukobe oko sebe, upravo su oni ti koji nas druge redovito podsjete da sa svijetom nešto ozbiljno ne štima.

Svijet je gadna adresa a senziblini će ojačati onog momenta kad postanu hiper-senzibilni,
jer
hipersenzibilan znači senzibilnošću prebroditi/poraziti svijet.

Kao što i sama riječ predznačuje, senzibilnost je to snage s kojom se svijet nikada neće moći nositi, past će svijet pod nogama hipersenzibilnih i bit će to dan kojeg će pamtiti čak i nesenzibilni.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 09:53   #790
Molim pomoć.

Od djevojke otac je počinio samoubojstvo, imao je probleme sa alkoholom i ratnim posljedicama.

Bio je često težak, dosta su problema imali s njim (maltretiranje itd), no ipak on joj je otac i ta ljubav uvijek postoji.

Ostavio je posebno oproštajno pismo upravo njoj u kojoj moli da mu sve oprosti.

Iz religijskih i moralnih stavova - zanima me što da ona napravi sa tim pismom? Da li zadržati takvo pismo ili?

Hvala!
Tislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 12:50   #791
Quote:
Tomislav0309 kaže: Pogledaj post
Molim pomoć.

Od djevojke otac je počinio samoubojstvo, imao je probleme sa alkoholom i ratnim posljedicama.

Bio je često težak, dosta su problema imali s njim (maltretiranje itd), no ipak on joj je otac i ta ljubav uvijek postoji.

Ostavio je posebno oproštajno pismo upravo njoj u kojoj moli da mu sve oprosti.

Iz religijskih i moralnih stavova - zanima me što da ona napravi sa tim pismom? Da li zadržati takvo pismo ili?

Hvala!

Moj savjet je - za sada neka pismo zadrži. Jer joj kasnije, za godinu, dvije, pet, deset ..... može biti žao što ga je bacila.

A baciti ga može uvijek.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 15:49   #792
Quote:
Tomislav0309 kaže: Pogledaj post
Molim pomoć.
Od djevojke otac je počinio samoubojstvo, imao je probleme sa alkoholom i ratnim posljedicama.
Bio je često težak, dosta su problema imali s njim (maltretiranje itd), no ipak on joj je otac i ta ljubav uvijek postoji.
Ostavio je posebno oproštajno pismo upravo njoj u kojoj moli da mu sve oprosti.
Iz religijskih i moralnih stavova - zanima me što da ona napravi sa tim pismom? Da li zadržati takvo pismo ili?
Hvala!
Triki-kveščn, jel.

U realidadu nema smisla druge pitati što bi dotična odlučila po pitanju vlastitih odluka, pogotovo ovako jedne izvjesno vrlo intimne prirode.

Zašto bi jedan il drugi potez imao ikakve veze s religijom ili s moralom?
Dal bi ona ispala nemoralna ako bi pismo spalila? Dal bi ispala religiozna ako bi pismo sačuvala?
Ako pismo sačuva dal će značiti da će ga čitati svakodnevno ostatak svog života? Koja je vjerojatnost za to?
Uostalom, ako je pismo lijepo sročeno srcem, možda ga poželi ostaviti za uspomenu s drugim tatinim stvarima, u kutiji, u potkrovlju, daleko od očiju ljudi. Vrijeme uvijek učini svoje a ona kad ostari možda će poželjeti ponovno pročitati tatino pismo upućeno njoj, kako sam kažeš tata ju moli da mu oprosti za sve. A ona, trebala bi raditi na oprostu, sačuvala pismo ili ne. Uostalom, u ovakvim prilikama ljudima ne izostane izvrsna memorija i jednom pročitano pismo uvrsti se u pamćenje zauvijek, ne treba ti više list papira jer napisane riječi ostale su ugravirane u glavi forever.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2015., 15:13   #793
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Vjera nadilazi genetiku kojom se znanost voli sporadično pohvaliti.

Zapazimo, psihijatrija je uvrštena 'u znanosti' premda tvrdi da još nikad do sada nije izliječila nijednog pacijenta a nit je sama po sebi ništa novog izmislila.
Kad je to tako, zašto religiozni ljudi idu u bolnice na odjele psihijatrije da im se pomogne ? Zar nije logično da ako je neko religiozan a ima bilo kakvih mentalnih problema, samom vjerom i molitvom isti bi trebali puff... nestati ? U konacnici zasto bilo koja religiozna osoba trazi uopce pomoc od znanstvene medicine kad su medicinska istrazivanja u suprotnosti sa religioznim uvjerenjima ? Zar vjernici opcenito nisu najdvolicniji ljudi na planeti jer za svaki problem traze pomoc od drustva a ne od Boga ?

Sto se same psihijatrije tice je sama po sebi dokaz koliko je svijet u kojem se nalazimo zajeban a drustvo u koje zivimo totalno poremeceno. Novci se ulazu u crkve, minarete i politicke skupove a ne u istrazivanje mozga kojim bi se zasigurno rijesila velika vecina bolesti uzrokovane njegovim ozljedama i devijacijama.

I u konacnici kad covjek komunicira s Bogom onda ga nazivamo religioznom osobom a kada Bog komunicira s covjekom onda je to psihoticna (sizofrena) osoba dakle i jedna i druga mentalno poremecena.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2015., 20:20   #794
Na samoubojstvo gledam iz dva kuta. Ako vjerujete u reinkarnaciju onda je ono uzaludno, ako vjerujete u bilo sto drugo ili ne vjerujete uopce onda i moze imati smisao. Zivot je igra koju htjeli ili ne moramo igrati. Reinkarnacija (barem moja verzija iste) znaci da igra nema kraja i ako se zelimo zabaviti bolje nam je da ju pocnemo igrati a ne dopustiti da ona upravlja nama. Ako pak vjerujete u raj ili pakao ili da jednostavno nestajete (odnosno da postoji neko konacno odrediste) onda samoubojstvo moze posluziti kao opravdani precac. Ali upravo iz razloga sto ne vjerujem u ista (ne)odredista ne bih savjetovao samoubojstvo. Na kraju cete se vratiti u istu igru i shvatiti da time nista niste postigli.
__________________
beyond the limits
DonQuijote88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2015., 22:52   #795
Quote:
john newman kaže: Pogledaj post
Kad je to tako, zašto religiozni ljudi idu u bolnice na odjele psihijatrije da im se pomogne ? Zar nije logično da ako je neko religiozan a ima bilo kakvih mentalnih problema, samom vjerom i molitvom isti bi trebali puff... nestati ? U konacnici zasto bilo koja religiozna osoba trazi uopce pomoc od znanstvene medicine kad su medicinska istrazivanja u suprotnosti sa religioznim uvjerenjima ? Zar vjernici opcenito nisu najdvolicniji ljudi na planeti jer za svaki problem traze pomoc od drustva a ne od Boga ?

Sto se same psihijatrije tice je sama po sebi dokaz koliko je svijet u kojem se nalazimo zajeban a drustvo u koje zivimo totalno poremeceno. Novci se ulazu u crkve, minarete i politicke skupove a ne u istrazivanje mozga kojim bi se zasigurno rijesila velika vecina bolesti uzrokovane njegovim ozljedama i devijacijama.

I u konacnici kad covjek komunicira s Bogom onda ga nazivamo religioznom osobom a kada Bog komunicira s covjekom onda je to psihoticna (sizofrena) osoba dakle i jedna i druga mentalno poremecena.
Biti religiozan ne znači biti i vjernik.

Danas je pomoda hrliti u psihijatrijske ustanove ili barem kod doktora opće praxe po antidepresive. Naravno, svi su svjesni da se time ne rješava problem, jer liječiti i zaliječiti nije isto jer je zalječenje pokazalo da izlječenja nije bilo. Ne znam što bih sad rekla osim usporedila s karcinonm poznatim kao izlječiš ga i pomisliš zdrav si napokon, a kad ono za neko vrijeme doktori otkriju da su se metastaze proširile na druge organe i karcinom je opet u igri.
U nekom emocionalnom smislu, usporedba bi stajala, bez obzira ako zgrozila druge, i bez obzira ako se vama drugima po stoti put ponavljalo da ovu temu nema smisla trolati jer je tema prezahtjevna.

Primjerice: Naiđe neka emocionalno neprilagođena osoba, egom nastrojena, osoba koja ni sama u Boga ne vjeruje al krene osuđivati one koji egoizmom nisu nastrojeni.

Kužiš ovo il ne?
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 21:25   #796
Drago mi je da se slažeš da religiozni ljudi a i vjernici (jer je tebi to različito) u slučaju bolesti, nesreće i sl bi u velikom luku trebali izbjegavati bolnice, medicinu, psihijatriju i sve vezano za nauku i pomoć bi trebali tražiti u crkvi.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 21:41   #797
Quote:
john newman kaže: Pogledaj post
Drago mi je da se slažeš da...
... ovdje na temi ustvari ne pričamo o suicidalnim vjernicima jer pričamo o suicidalnima općenito, jer kako je već poznato u svijetu više je suicidalnih nevjernika nego vjernika.

Zato te pitah stilom kužiš li što je tu na stvari, pa ako nisi skužio prije skužio si sad il ćeš kasnije, kako već bilo al skužićeš, sve u svoje vrijeme, što se kaže u narodu.

A što se Crkve tiče, to moraš pitat crkvenjake, ne mene.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 17:54   #798
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
... ovdje na temi ustvari ne pričamo o suicidalnim vjernicima jer pričamo o suicidalnima općenito, jer kako je već poznato u svijetu više je suicidalnih nevjernika nego vjernika.
Tako je tema je o samoubojstvu. Ali nije mi jasno kako je opće poznato da je više suicidalnih nevjernika nego vjernika . No dobro pretpostavljam da ćeš linkat neko istraživanje o toj "opće poznatoj" stvari.

Quote:
Zato te pitah stilom kužiš li što je tu na stvari, pa ako nisi skužio prije skužio si sad il ćeš kasnije, kako već bilo al skužićeš, sve u svoje vrijeme, što se kaže u narodu.

A što se Crkve tiče, to moraš pitat crkvenjake, ne mene.
Pa ono što ti i 99% ljudi ne kuži o suicidalnosti je da velika većina ljudi koji počinu samoubojstvo je u suštini - bolesna. Bolest može biti fizičke ili psihičke prirode. Nije uopće bitno da li je ta osoba vjernik ili nevjernik. Mislim, to toliko nebitno pitanje se i može postaviti na pdf-u religija. Ali prvo što će religiozni um zaključiti da je to - grijeh

Pretpostavljam da to ti, a i velika većina religioznih ne mogu shvatiti jer nisu imali nikakvih većin zdravtsvenih tegoba, ili životnih situacija gdje dođu u situaciju blisku smrti a uzrokovano vlastitom odgovornosti.

Zato ja i jesam potegao pitanje bolnica i liječenja. Ono u što se mogu kladiti i staviti svu zaradu je da ćeš ti ili bilo koji drugi vjernik u slučaju bolesti (bilo koje) prvi trčati pomoć tražiti u bolnici a ne u crkvi. Ili da se bolje izrazim ako nisi crkvenjak, onda pomoć možeš tražiti ti direktno od Boga molitvom.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 18:06   #799
Quote:
john newman kaže: Pogledaj post
Drago mi je da se slažeš da religiozni ljudi a i vjernici (jer je tebi to različito) u slučaju bolesti, nesreće i sl bi u velikom luku trebali izbjegavati bolnice, medicinu, psihijatriju i sve vezano za nauku i pomoć bi trebali tražiti u crkvi.
Krivo s aspekta katoličke vjere.

Bog nije pucnuo prstom i spasio svijet.
Spasenje dolazi preko ljudske naravi, Isus se utjelovio i uzdiže čovjeka preko čovještva.

Bog spašava ljude preko ljudi.

Naravno da će vjernik otići liječniku.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 18:21   #800
Kad si se već uključio u raspravu nastavi do kraja...

Naravno je da će vjernik otići liječniku, jer je učinkovitost crkve, molitve, (kao i vidovnjaka, duhovnjaka), jednaka = 0 (nuli), kod liječenja bolesti.
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:53.