Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2009., 10:03   #261
Za objekte izgrađene prije 1968. godine ne treba uporabna dozvola, samo uvjerenje katastra da je objekt izgrađen prije te godine.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 18:58   #262
znači ako je obiteljska kuća napravljena prije 68. ne treba uporabna također?

zna možda netko kako stoje stvari sa kreditima za nove obrte, konkretnije recimo ako se prvih nekoliko mjeseci posluje sa dobitkom u novo-otvorenom obrtu, jesu banke onda spremne izać u susret sa nekakvim zajmovima?
MBoat is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 20:30   #263
upadam ko s neba ... no za objekte objekte izgrađene prije 1968. nije potreba građevinska dozvola
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 20:32   #264
Ja imam poslovni prostor u kući izgrađenoj prije 1968. godine i trebalo mi je samo uvjerenje od katastra, ni građevinska, a ni uporabna dozvola. Inspekciju smo uredno prošli.

Nažalost, za kredit nisam imala sreće. Tražila sam kredit od 5 000,00 eura i nisam uspjela dobiti, a obrt je tada poslovao godinu i pol sa finim profitom. Tražili su brdo dokumentacije, a već u startu su mi rekli da se ne nadam.
Već neko vrijeme nisam srela obrtnika kojem je odobren kredit, pa ni za pokrivanje poreznog duga za što se najlakše dobije kredit.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 21:35   #265
Otvaranje obrt-a

Najprije pozdrav svima na ovom forumu !

Imam par pitanja u vezi svog obrta. Vec sam predao sve papire i obrtnica bi mi trebala stići za dan-dva.
Bavit cu se pc servisom na terenu, znaci bez prostora poslovnog.
Nezaposlen sam, sto znaci da cu si morati plaćat mirovinsko, zdravstveno itd. (oko 1.500kn mj., ispravite me ako nisam u pravu), te svaka 3 mjeseca 400kn (za što?).

Ono sto me najvise zanima trenutno je i knjigovodstvo. Imam prijatelja koji je prije bio knjigovođa te se nadam da ce me on moći podučiti da to vodim sam, e sad zanima me koliko je to pametno, i kakve su kazne za moguće pogreške ?

Što sve u mome poslu može ići pod trošak ? Može li auto koji je na ime moga oca ? Može li npr. moj laptop za kojeg nemam račun ? Može li original vista/original office ?

Eto, to bi bilo to zasad, i stvarno bi vam bio mnogo zahvalan na bilo kakvom savjetu/pomoći.
obrtnik_01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 22:50   #266
mirovinsko i zdravstveno moras placati. i dopunsko zdravstveno za slucaj ne daj boze. ovih 400 kuna je vjerovatno komorski doprinos u pausalnom iznosu. odrape ti, moras ga platiti ili ce ti porezna sjesti za vrat a s njima nema sale. takodjer vodi strogo racuna da prema drzavi podmiris sve obveze na vrijeme jer ces za svaki dan kasnjenja placati kamate a to ti nije u interesu.

s knjigama se nemoj igrati, plati nekog dobrog knjigovodju i mirno spavaj. i kontroliraj njegov rad. opcija-prijatelj i ti kasnije sam ti nije najsretnije rjesenje. o kaznama ne bih jer ih nisam platila. bilo bi suludo lupetati o necemu sto ne znam.

laptop za koji nemas racun ne moze ulaziti pod trosak. kao ni tatin auto. nije mi jasno sto mislis pod time-trosak. valjda mislis na troskove amortizacije kad je auto u pitanju. opet posao za knjigovodju. sve racune koje ces dobiti za kupljenu robu ( od svakog dobavljaca trazi r-1 na kojem pisu podaci o tvom obrtu, tvoj jmbg ili oib) i na kraju mjeseca nosi knjigovodji da ti lijepo napravi obracun i da rijesis pdv. ako si puno kupovao dobit ces lijepo lovu od drzave. ili ces ti drzavi morati platiti. ne bacaj racune od goriva, za svako tankiranje trazi r-1 jer ces imati pokretni servis i pretpostavljam mpuno se vozikati.

auto vozi u ovlasteni servis, trazi racun.

i jos nesto, cim otvaras obrt prestaje tvoj status nezaposlene osobe. postajes obrtnik. i zivis sa svojim poslom i za svoj posao.

sretno
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 23:05   #267
Hvala,

no međutim jedna stvar mi nije jasna, zašto spominjete PDV kada ja nisam u PDV obračunu ?

A na auto sam mislio da koristim svoj privatni auto za poslovne svrhe, s time da je auto obiteljski. Čitao sam negdje da se računa u km/kn.
obrtnik_01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 23:13   #268
ajoj, ti dakle ides u skupinu koja nije u sustavu pdv-a. e o tome nemam pojma kak to funkcionira. isuse blazeni, znas li ti koja se lijepa svotica moze dobiti natrag od drzave ako si u sustavu pdv-a? ne bi ostavila drzavi tu lovu nikada..

micem se s teme jer poslujem drugacije. mogu pitati svog knjigovodju kakva pravila vrijede za vas koji ste van sustava pa cu ti prenijeti.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 23:15   #269
Pa svatko tko otvori obrt nije u sustavu PDV-a, jer vam godišnji prihod mora preći 85,000kn ako se ne varam. Tek onda ulazite u sustav PDV-a.
obrtnik_01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 00:11   #270
ne znam koliko je pametno u ova vremena ulazit u biznis
MBoat is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 08:43   #271
Budući da ćeš pružati usluge, i to vjerojatno uglavnom građanima, zaista ti ne treba ulazak u sustav PDV-a. Za početak ti je sasvim dovoljno biti u sustavu poreza na dohodak, a s vremenom ćeš vidjeti ako počneš obrtati veliku lovu, što ne vjerujem za usluge tog tipa, lako se prebaciš u sustav PDV-a.
Automobil budući da je na oca, ne znam možeš li unijeti u imovinu obrta ali to ti se ionako ne isplati budući da nisi u sustavu PDV-a, ali si svakako piši putne troškove jer ti to ulazi u priznate rashode.
Knjigovodstvo ti je vrlo jednostavno ako nisi u sustavu PDV-a pa ako ti je frend dobro potkovan slobodno možeš sam voditi knjige - i ja tako radim. Ali svakako prati sve porezne novosti i informiraj se što više o tome.
Doprinosi će te doći oko 1700 kn/mjesečno. Podmiruj ih na vrijeme i tu ne gomilaj dugove, radije ti ostani bez zarade nego da ne platiš obveze prema državi.
Porezno priznati rashodi su ti svi oni koje praviš vezano za posao, dakle kao što rekoh, putni troškovi, ulaganje u kompjuterske programe, u opremu, potrošni i uredski materijal, tvoj vlastiti telefon, itd, itd. Kao što je već navedeno, za sve to moraš tražiti R1 na tvoje ime i tvoj porezni broj kako bi se pravdalo u knjigovodstvu.

Sretno!
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 13:43   #272
Laptop i sličnu opremu koju si posjedovao prije otvaranja obrta, a koristi ti za tvoju djelatnost, možeš unijeti u obrt po odluci na kojoj navedeš vrijednost te robe. Pazi da ta vrijednost bude otprilike trenutna tržišna vrijednost, tako da ne staviš vrijednost laptopa koji je star npr. 5 godina na 10.000,00 kn

Ako planiraš veće investicije u opremu isplati ti se ući u PDV sustav kako bi mogao tražiti povrat PDV-a, a ako ne možda je mudrije za početak niti ne ulaziti, jer kako je Moses rekao, ako fakturiraš građane biti ćeš im jeftiniji budući da nećeš zafakturirati na svoju uslugu i 22% PDV-a.

Ako koristiš auto imaš pravo na obračun troška od 2,00 kn po km.

Knjigovodstvo je vrlo jednostavno, pa uz malu pomoć i nekoga tko bi te s vremena na vrijeme kontrolirao, možeš i sam voditi. Iako ja to nikad ne bih savjetovala jer dobar knjigovođa, pored praćenja tvog poslovanja može ti pomoći i kod niza drugih stvari koje mi ne znamo npr. razne prezne olakšice, poticaji i sl.

Sretno u privatničkim vodama, nadam se da dobro plivaš
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 14:54   #273
Hvala vam puno <3

Nego, kako dokazati koliko sam presao kilometara ? Znam da zvuči glupo, ali kako za to tražiti R1 ??? Dali za sve trebam tražiti R1 račun ?
obrtnik_01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 15:15   #274
Nacelno.
Za svaki put sam sebi pises putni nalog u kojemu navodis kuda ides, s kojom vrstom prijevoza i razlog puta te unosis kilometre koje si presao. Naravno da neces pisati da si od Zagreba do Siska napravio 500 km.

Ne trazis za to R1. Ima negdje u propisima koliko ti se priznaje troska po km. Mislim da je 2kn/km. Dakle, napises presao od Zagreba do Siska 50km puta 2kn = 100kn. Za tih 100kn umanjujes poreznu osnovicu. Isto tako ako je put duzi od 12 sati priznaje ti se u trosak (mislim) 170 kn dnevnice, a za put izmedju 8 i 12 sati pola dnevnice.

Znalci ce napisati koliko je dnevnica u Hrvatskoj i koliko se priznaje km upotrebe vlastitog auta u sluzbene svrhe.

Pravilnik o porezu na dohodak http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...8_95_1884.html

Clanak 13 govori sto moze biti porezni izdatak.

Treba provjeriti sto su nasi vrli sabornici raznim izmjenama u medjuvremenu promijenili, ali ovo moze biti pocetak. Zadnja izmjena pravilnika je bila sad negdje u sijecnju.

Zadnje uređivanje Smiljan_HR : 29.01.2009. at 15:36.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 19:09   #275
Hvala svima

Zanima me samo kada ja moram kupiti poslovne knjige i početi ih voditi ?
Da li odmah nakon otvaranja obrt-a ili to treba bit spremno na kraju mjeseca.
Tko to pregledava, kome to nosim ?
obrtnik_01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 20:08   #276
Poslovne knjige nabavi odmah, možeš ih voditi i u elektronskom obliku, a držiš ih kod sebe. U slučaju inspekcije ili kontrole dužan si ih dati na uvid.
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 21:40   #277
posto nisi u sustavu pdv-a sto ces napraviti ako te stranka zatrazi racun? gle, ja imam majstora bravara koji ima obrt a nije u sustavu pdv-a. za sve njegove usluge dobivam racun ali nemam pravo na povrat pdv-a. takvo poslovanje meni osobno se ne isplati, tim vise sto majstor uvijek trazi gotovinu, izdani racun mi bas puno ne vrijedi i trazim drugog bravara. na tvom mjestu usla bih u sustav jer se od toga ima koristi. razmisli malo.

i udji u posao, ne budi lakom, budi jeftiniji od svih i imat ces uvijek posla. ja u sklopu obrta imam i usluznu djelatnost i moja ekipa zaradi lijepu lovu. moje usluge su u prosjeku nize za nekih 30 % a u ovim vremenima ljudima znaci svaka kuna. zapamti to.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 21:47   #278
Sto cu napraviti ako me stranka zatrazi račun ?
Pa napisat ću joj "R" račun, a cijene će bit manje jer na cijenu se ne dodaje PDV, sto je jeftinije i privlačnije strankama/građanima

Mislim da PDV jednostavno nema smisla zasad.
obrtnik_01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 21:59   #279
mozes izdati takav racun ali obavezno na njemu mora pisati-vlasnik nije u sustavu pdv-a
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 22:07   #280
Da, to već pise na tom računu kad ga kupis u papirnici
obrtnik_01 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:00.