Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2003., 12:03   #41
Quote:
manager kaže:
NIGDJE U SVIJETU NEMOZE SVATKO BITI PODUZETNIK.

Ako su ti pravila igre preteska onda se nemoj bavit time i sve OK.
Nemoj druge opterecivati sa tvojim problemima.
ne može svatko BITI, ali u drugim zemljama SVATKO može PROBATI, kužiš?

ako ti treba 30.000 kn samo da probaš (a nikad ne možeš znati ako nisi probao) onda to nije stimulacija da probam. pravila nisu teška nego je preteško ući u igru. tu bi se definitivno moglo nešto napraviti da se ljudima olakša.

pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2003., 12:20   #42
Quote:
darko kaže:
političari su nam definitivno balkanci, i to tvrdi.što više firmi, obrta državi bolje, no daj to objasni račanu koji nije ni dan negdje radio. osim laprdanja
Ipak je to tocno.Mislim da je svatko od nas svjestan sto ga ceka kad se odluci zapoceti vlastiti posao ali prihvacas pravila igre.S druge strane imas drzavne sustave i politicki potpomognute sustave koji jednostnostavno ne podlijezu nikakvim pravilima ni kontrolama.Najveci generator zaposljavanja ljudi je malo i srednje poduzetnistvo a oni su stalno pod "povecalom" drzave.Pa poduzetnici su pokradeni od strane drzave (neplacanje racuna,PDV) a to sve diktira nasa nesposobna politicka elita.Tek kad otvaras jedan veliki sustav shvatis koja je moc "politickih igara" kod nas.Zalosno zaista zalosno
Lucky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2003., 14:27   #43
Manager, lako je tudjim k... po koprivama mlatiti.
U Hrvatskoj ima 300 000 nezaposlenih. Hrpa njih ima 18 ili malo vise godina. Odakle tim ljudima novac za hranu, stan, odjecu i ostalo. Pa ne mozes od tih ljudi ocekivati da iskesiraju 30000 kuna za firmu ili 15-16 tisuca za neki obrt. Ti ljudi su spremni raditi za 1500 kuna, pa ne leze oni na novcu. Kredit nema apsolutne sanse da podignu. Nikakav usrani Poduzetnik 1 ili 2 ne jebe njih ni pol posto.
Po tvom nije PODUZETNISTVO za svakog? Ali zasto da se ne pruzi prilika svakome da proba i da se skine s ledja poreznih obveznika. Zasto placati maglu umjesto da se poticu poduzetnici koji otvaraju nova radna mjesta, koji placaju porez, koji proizvode. O kreditima necu govoriti jer o njima ne odlucuje drzava vec komercijalne banke.
Neka drzava pomogne bar u prvim (prvoj) godin(i)ama pa poslije nek zasjedne na grbacu.

PS: Nisi mi odgovorio na neke postove prije
WORlock is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2003., 00:25   #44
U hrvatskoj ima najvise nezaposlenih ljudi koji ni ne zele raditi. Zapamti to.

To sto bi netko otvorio lako firmu uopce neznaci da bi nekoga zaposlio jer jednostavno po teoriji vjerojatnosti nemoze biti puno uspjesnih poduzetnika u nekom drustvu. Kontas?

Probaj ovako razmisljati.
Ako bi sve zene na ovom svijetu bile lijepe, onda bi to sto su lijepe bilo normalno. Ali samo mali dio, prirodno bi se postavila takva razlika, njih bi opet bio ljepsi od ostalih lijepih. Kontas? Znaci ako bi svi bili uspjesni, opet bi bili neki koji su uspjesniji i poduzetniji. Kontas?

Ako bi opet svi bili poduzetnici, tko bi onda radio za te poduzetnike.
U kapitalizmu imas gazde i kmetove. Ako zelis biti gazda onda moras postivati neka pravila, kao i svagdje u svijetu, a ako zelis biti kmet onda opet moras postivati pravila da nemozes nista bez para.

Vrlo jednostavno.

Nema to veze ni sa mladoscu ni sa siromastvom nego samo sa zdravim idejama.

Evo ti jos jedna cinjenica koja boli.

KREDITI SU NAMJENJENI LJUDIMA KOJI IMAJU PARA, A NE ONIMA KOJI NEMAJU.

Kad to malo skontas sta sam htio reci onda ce ti puno stvari biti jasnije.

Nemojte svi samo ocekivati da ce netko nesto napraviti za vas jer ce oni koji vec sada imaju neke pozicije biti par svjetlosnih godina ispred. To je surova realnost i nevrijedi kukati.

Pocetkom devedesetih ste imali vrijeme kada ste za 500hrd mogli otvoriti firmu pa ste vidjeli kuda nas je to dovelo.


WORLOCK de reci na sta ti nisam odgovorio? Malo sam bio u poslu zadnjih tjedana pa nisam bas pratio, a i ova sranja sa Iraqom me opterecuju vise nego bi trebalo.

E da, jos nekaj, nemlatim tudjim k....m po koprivama nego samo svojim. Hvala bogu od Markovica pa na ovamo radim i to dosta uspjesno ali se i ne zamaram sa politikom nego u datom trenutku pokusavam iskoristiti situaciju sto je bolje moguce.
manager is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2003., 00:37   #45
Pitanje za upučene u poduzetništvo u HR: kako onda ta škvadra koja *ne može* otvoriti "obrt" ili d.o.o. plača porez državi?
Naime, ovdje imam svoju firmu, uz to sam i sam zaposlen u firmi (koja nije moja). Sve dok nemam više od jednog klijenta at the time, radit ću tako. E sad: kako bih ja plačao porez gradu, državi te federaciji, odbijao od svog ukupnog prihoda troškove za razvoj vlastite firme, opremu, dnevne troškove, putovanja, rentu za prostor, troškove za plačanje ljudi koje 'unajmljujem' prema potrebi, etc... ako nemam firmu? Nije mi jasno kako to u HR funkcionira, ako je otvaranje firme (relativno) skupo?
Naime, ako je netko od nezaposlenih sposoban za nešto, zašto mu nebi bilo jednostavno otvoriti firmu (uz minimalne troškove radi same procedure, knjiženja, etc...), jer na taj način kad/ako mu sjedne posao - platit će porez svima kojima je dužan. Inače neće... "Upiknut" će nešto, obavit posao na crno, i to je to... Niti on sretan zbog čitavog tog stanja, niti država ubire novce. Ako poduzetništvo nije za njega, a onda ništa - ako nije aktivan, prijavi porez kao "non active" i ne plača ništa... Ako je Ltd, odnosno d.o.o., nakon nekog perioda neaktivnosti, automatski će mu se firma "ukinuti" (procedura se razlikuje od savezne države do savezne države). Mislio sam da je novoj vladi u HR stalo do "raspirivanja" poduzetništva (malog i srednjeg), jer je to dobro i za samu državu...
piper is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2003., 08:57   #46
moj obrt je relativno mlad, svega par godina. ne govorim za sebe,govorim zbog drugih. uzmi primjer; čovjek u fušu radio neki posao, ide mu dobro, našao se u tom poslu, svidja mu se može zaraditi... misao "idem otvoriti obrt, dosta ovako", super za sve rekli bi, da ali ne i kod nas???pitanje prvo Koliko imate staža u toj struci koje bi otvorili obrt???? minimum sada je 13 god. ili zaposli nekog takvoga(znači prisilno) ili negdje odradi 5 god. da bi imao pravo na majstorski ispit.itd, itd,... sve sam to osobno prošao. obrazloženje je kao taj staž garantira kvalitetu usluge???????????????može li mi netko reći veču GLUPOST.čovjek si misli i okrene se i ode, kao i njegova prilika.opet radi u fušu...... znate li koliko ima takvih primjera, po meni tu je veliki problem, država misli samo na harač i ništa drugo.
 
Odgovori s citatom
Old 09.04.2003., 09:57   #47
manager,
nemoj miješati biznis i samozapošljavanje. Puno ljudi želi otvoriti d.o.o. zato da ONI rade u njemu i zašto to ne bi bilo jednostavno?
Ma neka svi propadu za mjesec dana - ebi ga prirodna selekcija to me ne smeta.
Smeta me državna birokracija koja želi jeftino živjeti na tuđoj grbači. Oni smišljavaju takve gluposti zato da zadrže svoja radna mjesta, kako ti to nije jasno? Nema to veze za fer playom i osobnim trudom. Birokracija koči razvoj poduzetništva. I nažalost ne koči ga tako da samo najuspješniji uspiju otovriti biznis (pa je to neka selekcija) nego ga koči SAMO tako da traži gomilu novca.

Puno ljudi sakupi novce i onda propadnu jer jednostavno NISU poduzetnici. ne misliš li da bi bilo bolje da su to isto shvatili samo da su platili 1.000 kn, a ne 30.000 kn?

piper,
pametno razmišljaš, da, ljudi rade na crno i muljaju i država tu gubi. I onda umjesto da olakša ljudima ona postroži kontrolu.

pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2003., 10:13   #48
ako se netko boji konkurencije pa mu zato nije po volji više firmi i obrta, taj bi se trebao zamisliti nad svojim poslom. boli mene k...koliko ja imam direktnih konkurenata, radim kvalitetno , povoljno i sve pet.
 
Odgovori s citatom
Old 09.04.2003., 12:30   #49
Manager
Normalno je da ne mogu svi uspjeti u svom poduzetnistvu. U prosjeku od 10 firmi vise od pola ih propadne u prve 3 godine, jos par u narednih nekoliko godina da bi ih samo 1-2 prezivjele vise od 10 godina (primjer vrijedi za zapadne zemlje, ali ni kod nas nije nista bolje). Ali kao sto je i Gogo rekao, nek ljudi probaju pa tko ziv, a tko mrtav. Pa bolje je da svi zaboravimo da rad na crno uopce postoji!
Glupo je pricati da ce svi biti poduzetnici. Ali neka 1 od deset nezaposlenih otvori obrt sa jednim radnikom i to je pad nezaposlenosti od 20% !!!
Mogu preci preko birokracije i tjedana prikupljanja papira, ali uzimanje 800 kuna za objavu bezvezne obavjesti u NN - to je nista drugo nego idiotizam. Takvih gluposti ima i previse.
Za kredite mi je jasno. Kako je vec netko rekao: da bi dobio kredit moras dokazati da ti uopce ne treba.

Manager, ne dijelimo misljenje u vezi MOMSP-a. Vidi moj odgovor prije.
WORlock is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2003., 12:40   #50
Quote:
gogo kaže:
manager,
Smeta me državna birokracija koja želi jeftino živjeti na tuđoj grbači. Oni smišljavaju takve gluposti zato da zadrže svoja radna mjesta, kako ti to nije jasno? Nema to veze za fer playom i osobnim trudom. Birokracija koči razvoj poduzetništva. I nažalost ne koči ga tako da samo najuspješniji uspiju otovriti biznis (pa je to neka selekcija) nego ga koči SAMO tako da traži gomilu novca.
gogo
To je ono sto sam i ja zelio reci ne smeta mene to sto se moram potruditi za zaraditi vec to sto neki privilegirani sjede u drzavnim,zupanijskim ili gradskim sluzbama uopce se ne razumiju u posao koji rade (cast izuzecima) i mi ih jos moramo bogato hraniti.
Lucky is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2003., 09:06   #51
Otvaranje obrta

Dali bi mi itko znao reci koliko bi me kostalo registriranje obrta u Hrvatskoj. Mislim na neki mobilni obrt koji nebi trebao imati office ili tako nesto.

Hvala na odgovorima
 
Odgovori s citatom
Old 05.11.2003., 10:11   #52
Otprilike 600 kn za svu papirologiju.

Pogledaj si u Zakonu o obrtu kaj ti sve treba.

Ako nemaš office, sjedište ti je tamo gdje si prijavljen, odnosno adresa stanovanja. Također imaš negdje u klasifikaciji djelatnosti, ne znam sad točno koje su to br. narodne novine, popis obrta za koje NE MORAŠ imat urede.

ali POGLEDAJ TU
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2003., 18:09   #53
Mislim da to zavisi od općine do općine i profesije ali negdje od 600 do 800 kn. treba ti potvrda suda (da nisi pod istragom itd.) liječnički pregled i diploma tj. potvrda o strućnoj osposobljenosti. ukupno 2 dana.
__________________
Ploviti se mora!
morski is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 17:54   #54
Strucna osposobljenost se valjda odnosi samo na vezane, a ne i na slobodne obrte. Koji obrt uopce mislis otvarati?
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2003., 14:48   #55
Quote:
banderas kaže:
Strucna osposobljenost se valjda odnosi samo na vezane, a ne i na slobodne obrte. Koji obrt uopce mislis otvarati?


A koji su to slobodni obrti? Pa i za to opet treba dokument da si npr. slobodan umjetnik
__________________
Ploviti se mora!
morski is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2003., 15:43   #56
Ne, ne...pa imaš posebno klasificirano u NN za koje obrte treba, a za koje ne - stručna osposobljenost - a ta se odnosi pretežno na ugostiteljstva i zanimanja u kojima ti treba majstorski ispit...
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2003., 18:24   #57
Quote:
Crow Jane kaže:
Ne, u kojima ti treba majstorski ispit...
pa zar to nije dokument o strućnoj sposobnosti,
__________________
Ploviti se mora!
morski is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2003., 18:45   #58
Quote:
morski kaže:
pa zar to nije dokument o strućnoj sposobnosti,
Je...ali za obrt posebne vrste [automehaničar npr, sad bubam napamet]

Ali kad bih npr. ja kao ekonomist htjela osnovat obrt za npr. porezne usluge, ne treba mi nikakav ispit o stručnoj sposobnosti. Ali kad bih htjela otvorit birc, trebala bi položit neki ispit za ugostitelje. U tom je bit.
Kažem da u NN ima klasifikacija obrta za koje treba takva potvrda.
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2003., 15:27   #59
Nismo se razumjeli, treba diploma škole, faxa, tečaj itd... Zavisi koji obrt se otvara.
__________________
Ploviti se mora!
morski is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2003., 17:00   #60
Daj, Morski, napisi vec jednom koji obrt mislis otvarat pa da ti odgovorimo
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:57.