Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.04.2004., 22:05   #21
Prof. Ančić mi je predavao tako da znam na šta misliš kada govoriš o tih 300 godina nestale povijesti.

Prof. Ančić zastupa tezu da su se Hrvati doselili u 9. stoljeću a ne u 7. kako smatra druga, raširenija teorija. Ova druga teorija tvrdi da su Hrvati došli bez neke čvršće društvene organizacije koja se razvila u 9. stoljeću kada je zabilježen prvi spomen nekog hrvatskog vladara.

Ančić zastupa tezu da su Hrvati naseljeni na područje gdje će se razviti hrvatska ranosrednjevjekovna kneževina od strane Franaka (upravo od strane navodno nepostojećeg Karla Velikog tj. njegovog dvorskog aparata ). Slaveni (ne spominju se konkretno Hrvati ali se može sa određenom sigurnošću tvrditi da je riječ o hrvatskim plemenima) su uzeti kao saveznici protiv Avara te su kolonizirani u krajeve u kojima su do tada živjeli Avari. Osim dokaza iz Franačkih Kraljevskih Anala i Životopisa Ljudevita Pobožnog dodatni dokazi za ovu tezu nalaze se u analogiji imena naselja i plemena koja su obitavala u porječju Elbe i Majne te koja se kasnije nalaze u zaleđu dalmatinskih komuna (Gačani, Bužani, Dlamočani) tj. na području nastanka kasnije hrvatske kneževine.

Ako možeš doći do nje, preporučujem ti njegovu knjigu Hrvatska u karolinško doba u kojoj je sve ovo detaljnije pojašnjeno.

Moram napomenuti da se na hrvatskom području u tom sumnjivom razdoblju odjednom nalaze u grobovima ukrasne ostruge koje su tipično franačko obilježje a povezuju se sa vladavinom Franaka na istočnobalkanskom području upravo u vremenskom rasponu koje je po Illigu fabricirano. Na ovom području Illigova teorija po mom mišljenju ne drži vodu.
__________________
...YOU'RE TOO LATE, WE'RE EVERYWHERE...

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
gabal is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2004., 13:55   #22
U redu. Ali šta Ančić kaže o povijesti Hrvata prije IX. stoljeća? Šta kaže o Porzi (prvi poznat hrvatski-dalmatinski knez)? Takva je nesigurnost da neki povjesničar tvrdi da Hrvati do IX. stoljeća živje oko Krakova za Karpati, a drugi povjesničar tvrdi da Hrvati već u VI. stoljeće su u Dalmaciji? I znam teoriju i o porijeklu od Irana. Dakle ne može sigurno tvrditi ništa. Inače teoriju Illiga ne treba tumačiti tako da tačno od 614 do 911 brisati sve, već oko 614 i oko 911 može pokretati događaje tamo-amo, makar i 15-20 godine. Inače kod nas u Mađarskoj obično je učen da Hrvate i druge slavenske narode Avari su naselili u Karpatski bazen, jer oni su htjeli da Slaveni braniti Avare od prvog udara vanjskog napada. (Ranije ovo je bio običaj Huna i drugih stjepnih naroda.) Tako se obrazovao slavenski obruč oko Avara. Tada još nemaju Rumunji u Erdelju, samo Slaveni, i tako i u Burgenlandu.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2004., 19:22   #23
Prije 9. stoljeća napominje da je bilo manjih skupina koje su zajedno sa Avarima došle na današnje hrvatsko područje. Iz 7. stoljeća potjeće prvi dokaz slavenske prisutnosti na Jadranu i to prilikom napada na Akvilejsko područje.

I ovdje postoji teorija da su Hrvati u biti nastali od avarskih graničara ali jedini dokaz je lingvistička analiza imena.

Nesigurnost je velika jer dokaza i izvora za to doba ima iznimno malo. To je dvosjekli mač jer se mogu iskonstruirati raznorazne teorije koje se ne mogu ni apsolutno dokazati ni apsolutno opovrgnuti.

Što se tiče Porge, on se ako se ne varam spominje samo jedanput u izvorima (rani srednji vijek mi nije baš najdraže područje) a slična stvar je i s knezom Višeslavom za kojeg znamo samo sa krstionice.
__________________
...YOU'RE TOO LATE, WE'RE EVERYWHERE...

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
gabal is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2005., 14:25   #24
Question Karlo Veliki ili velika prevara ?

Quote:
Magor kaže:
To je nemogućnost. Zašto? Jer Karlo V. nije bio pravo lice, on nikada ne živjeo.
Kako mi Magor ne priznaje najvećeg franačkog vladara, prvog cara nakon propasti Zapadnog carstva i praktičkog utemeljitelja papinske države, odoh ja malo dalje u prošlost pa tvrdim:

SVI SMO MI (ne Carla del Ponte ) nego potomci najvećeg Rimskog cara - Dioklecijana.
Kako je on naše (ilirske) gore list i nitko do sada nije poricao njegovo postojanje, ajde da ustanovimo bar jednog zajedničkog pra-oca.

"Pametan je bija stari rimski car ..."
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2005., 14:39   #25
Mislim da sam negdje na webu naisao na podatak da astronomski podatci pobijajau Illiga. To jest da postoji rupa od 300 godina onda ne bi bilo konziztentnosti u dokumentima koje govore o nekim pojavama kao supernove. Trebao bih malo prerondati po mom disku jer sam to sacuvao negdje.
 
Odgovori s citatom
Old 14.11.2005., 14:51   #26
Ej Adriatic, baš mi je drago da si ovu temu iskopao iz arhiva.

Gledano kroz povijest umjetnosti potpuno su mi neprihvatljive priče ovog Illiga. Za sutra ću pripremiti poduži post na povijesti o Karolini.

Magor majstore, za godinu dana si rasturio hrvatski jezik. Svaka čast.
krix is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2005., 02:05   #27
Sa Wikipedie, izmedju ostalog


* Dendrochronology, the method of scientific dating based on the analysis of tree ring patterns, refutes a gap of three centuries.

* Though astronomical observations are rare in the Middle Ages, they were quite frequent in Antiquity. Ancient reports fit with current calculations for ancient times, leading to the conclusion that there have been no additions to our chronology.

* Illig's hypothesis requires a widespread conspiracy involving not only the Occident, but also the Byzantine Empire and the Islamic world, in order to fabricate all the synchronisms provided by the sources. Such a conspiracy, however, would have been practically impossible to implement.

* Illig gives no credible motivation for the supposed fabrications, even assuming that they had been feasible.

* The Gregorian Calendar of 1582 bases its estimate for the number of solar days in a tropical year (365.2425) on the gap of 1257 years since the Council of Nicaea of 325, and the observed shift of Easter with respect to vernal equinox in that time of 10 days. This estimate is in agreement with modern measurements (365.2422). In his original publication, Illig 'proves' the missing of 300 years by assuming without explanation that the correct calculation proves the passage of twelve centuries not from the Council of Nicaea, but since the birth of Christ. I.e. he produces the missing 300 years by implicitly assuming the date of Easter had been fixed at the birth of Christ rather than three centuries later. Followers of Illig have since amended the argument by suggesting that Christians in the 4th century had inadvertedly used a traditional equinox date dating to the 1st century BC, so rather than following directly from the Gregorian reform, as apparently assumed by Illig in his original 'elegant' proof, the missing three centuries have to be explained by an additional assumption, viz. the assertion that the Gregorian calendar is only accurate by coincidence, because the alleged error made in the 4th century (the equinox date) is cancelled out by the alleged error made in the 16th century (the 'lost' three centuries).


Puno rupa....
 
Odgovori s citatom
Old 15.11.2005., 02:21   #28
Malo vise o astronomskim proturjecnostima:

http://www.calendersign.com/en/cs_300_year_fake.php
 
Odgovori s citatom
Old 15.11.2005., 12:34   #29
Quote:
krix kaže:
Magor majstore, za godinu dana si rasturio hrvatski jezik. Svaka čast.
Stidim se kada čitam moje prve postove. Oh my god, koliko grešaka... Nominativ umjesto akuzativa, pogrešan red riječi, nerazumljive riječi (poglavito glagoli) itd. Užasno. Inače, ja razumijem moj ondašnji tekst od riječi do riječi i danas.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2005., 08:19   #30
Nemoj da ti ja napišem nešto na mađarskom. Onda ćeš vidjeti što je stid.
krix is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2005., 11:56   #31
Quote:
Pussy Cat kaže:
Definitivno zanimljiva ideja! i vjerojatno na neki ludi matematički način potpuno istinita i dokaziva Jel onda možemo ić tražiti dio njemačke il francuske kao djedovinu???
Il bar za državljanstvo??

Ali mene ipak jedno zanima- ako je on Karlo VELIKI- šta sam ja ispala ovaka mala???

To je kretenoidno razmišljanje i bolsna logika!


Uzmimo ovako.... sigurno netko od vaših roditelja ili baki je sa sela....

Razmislite...Ta osoba je imala 2 roditelja, 4 bake/djeda, 8 prabaki/pradjedova, 16 čukunbaki/čukundjedova, 32 pračukun..., 64 iz 6. koljena, 128 iz 7. koljena, 256 iz 8. koljena, 512 iz 9 koljena, 1024 iz 10 koljena, 2048 iz 11., koljena4096 iz dvanajstog koljena...

Ako prosječno 4 generacije (i manje) žive u jednom stoljeću,
znači da je taj tip iz sela imao 4096 predaka.
Budući da se selilo jako rijetko, to bi značilo da taj čovjek ima 4000 i kusur predaka iz tog sela, od prije 300 god!


Naravno da je takvo što nemoguće.
U čemu je tajna.
Tajna je u ponavljanju....
Kućice u obiteljskom stablu popunjava mnogo manje ljudi nego što ima kućica.


Tih 4000 ljudi iz te generacije bi se moglo svesti na možda max 200 njih!
Gaj Julije R!sXXXIV is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2005., 12:02   #32
Re: Svatko od nas je potomak Karla Velikog ...

Quote:
adriatic kaže:
E, baš to ! Pokazujem kako je besmisleno dokazivati svoje porijeklo od nekakvih slavnih predaka. Odemo li dovoljno daleko u prošlost svi smo potomci istih predaka, tj svi smo rođaci i u biološkom smislu besmisleno je dijeliti ljude po regionalnoj pripadnosti, naciji ili (ne)plemenitosti predaka.

E sad ne znam koliko je relevantno ili ne,
ali zapravo nije tako nemoguće niti začuđujuće,
ali navodno su pronašli zajedničke pretke Clintonu i Bušu,

a opet tom pretku je navodno neki predak bio iz engleske kraljevske obitelji!
Gaj Julije R!sXXXIV is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2005., 12:03   #33
Nakon podužeg čačkanja po povjesti umjetnosti iz Karolinškog perioda, sve mi je manje jasnije i ova Magorova tema interesantnija. Javit ću se kad dobro sve protresem.
Više mi ništa nije jasno, ili sam lakovjeran ili imam crnu rupu u glavi. U savkom slučaju, Magor , super zanimljivo.
krix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:30.