Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.10.2011., 13:03   #101
Agencija trazi proviziju..... hitno...

Dobar dan Postovani

Dobio sam danas pismo, i to kako smjesno ali ipak sam ga ocekivo!
Treba mi vrlo hitno pomoc i bilobi mi drago ako bi mi neko mogao dati odgovor.

Jedna gospodja iz neke agenture tuzi nas na nekih 60'000 kuna uz to jos neki troskovi za advokata.

Situacija je vrlo razumna i ja u tome svemu nevidim nikakvu logiku!
Ta zena je nama prija pola godine pokazala to zemljiste i poslala meni neke nacrte o projektu po majlu. To je vec cijela kommunikacija medju mene i te agenture bila.

U medju vrijeme smo mi saznali daje to zemljiste od neke nase rodbine, pa smo ga naravno kontaktirali i nakraju krajeva i kupili od njega! U cijelom procesu kupoprodaje, ta agencija nikakvu suradnju sa nama nije imala!

Vrlo vazna poenta je, da niti mi kao kupac a niti prodovac nema nikakvi ugovor sa otom agencijom! Znaci kratko receno nigdje nista pismeno ne postoji.

Sta bi vi sad radili, moram u toku 8 dana odlucit sta cu uraditi!

Na brzi odgovor zahvaljujem se svima unaprijed jako puno!

Pozdrav pepeos
pepeos is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2011., 13:05   #102
pa sta ces placat ako ne postoji nikakav ugovor, ignoriraj.
gnjavež is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2011., 13:13   #103
Ako ne postoji ugovor sumnjam da će ići na sud, ali svejedno je moguće, temeljem usmenog dogovora. Ipak, 99.99%, nadaju se da će vas prestrašiti te da će te se dogovorit na 5000 kn kako se nitko ne bi vukao po sudu.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2011., 14:29   #104
agencija

Hvala vam puno, meni je to sve vrlo smjesno, cuo sam za slicne slucajeve ali neznam tocno kako su ih rijesili.

Po mome to je jako zalostno i neprofesionalno, cak da kazem skandal.

Jel znate vi mozda za nekve takve slucajeve, kako je se to rijesilo?

Nemogu si smisliti, da ona po sudskom putu kunu bez pismenog ogovora moze traziti, posebna ako nije nikakvi dijo posla osim poazati zemljiste uradila.
pepeos is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2011., 18:01   #105
Čuo sam za dosta takvih slučajeva jer prijateljica radi u agenciji za nekretnine, ali su druga strana medalje. Ona dobije proviziju po prodanom ili iznajmljenom stanu. Pa joj se zna desit da pokaže stan 30x, najčešće popodne, nedjeljom ujutro, zovu je 150x, svaki put dolazi s svojim autom, troši svoj mob,.. da bi na kraju npr. obitelj iz dubrovnika uzela stan za kćer studenticu. Nazove najmodavca, a on kaže "maaa znaaašš, nebi ja baš to sad, neću ustvari odustali smo!". Pa joj taj iz dubrovnika psuje mater, pa ona uvjerava ovog iz Splita da ipak pristane, pa joj šef psuje mater (jer bi on ipak dobio veći dio kolača), pa na kraju nema za platit ratu za auto, a posao ne može radit bez auta.

Oni potpišu ugovor, pa teoretski mogu tužit, ali najčešće to ne rade zbog sporog pravosuđa već se pokušaju nagodit, ako ne ide - zaborave.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 10:57   #106
Kupnja nekretnine preko agencije

Planiram kupti neki stan, te sam cuo da agencije provjeravaju ispravnost dokumenata i slicno te jamce na odredjeni nacin. Sve bi bilo u uredu da mi poznanik nije kupio stan preko agencije, za koji se ispostavilo da je pod hipotekom i kasnije je imao problema.

Sta sve trebam provjeriti prilikom kupnje nekretnine, cuo sam o nekoj uporabnoj dozvoli, vlasnicki list i slicno, naravno tu su i sugave banke, dupli vlasnici i slicno... Molim da mi objasnite lajicki, valjda nije komplicirano jer znam kolko se sve komplicira u Hrvatskoj. Ne zelim zavrsiti na Latinici
__________________
MAD DOG!
Hrki^87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 20:02   #107
Da li za posredovanje u prometu nekretninama vrijede neka pravila ponašanja?

Odmah ću preči na stvar.

Zamislimo ovakav slučaj:

Postoji legalna agencija za nekretnine.

Vlasnik agencije usko surađuje sa osobom koja je ili radnik u agenciji ili i ima vlastitu tvrtku a posluje u istim prostorijama prve agencije.

Čovjek, prodavalac dolazi u Agenciju. On naravno misli da posluje sa Agencijom X koja ima firmu i poslovne prostorije.

Pretpostavimo da stručnjaci tvrde da nekretnina vrijedi recimo 65 000 eura. Ali vlasnik gencije X izmisli razloge kako je bolje primiti 50 000 eura. Zato jer postoji razlog zbog kojega je važnije odmah dobiti novac nego čekati da se nađe kupac koji će platiti punu cijenu nekretnine.

Ali to nije sve. On traži da se potpiše predugovor i nudi kaparu u iznosu 5.000 eura. Kapara je potpisana, on još traži i ekskluzivnu punomoč da može u potpunosti raspolagati nekretninom. Kupac koji niti ne poznaje dobro ljude u agenciji nasjedne a Agencija X još tvrdi da ugovor potpisuju prodavalac i pravi kupac. Međutim tobožnji kupac je osoba iz agencije ili osoba koja formalno i sama ima dozvolu za posredovanje.

Jasno vam je da su nekretninu preprodali i zadržali oko 16000 eura.

Da li je to moralno etički i pravno dpušteno ili se radi o prevari?
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 19:12   #108
Radi se zapravo o stvarnom slučaju. Nije mi poznato po kojoj cijeni je agencija preprodala nekretninu.

Moje je mišljenje da da bi takvo poslovanje jedne agencije za posredovanje trebalo biti nezakonito.

A mogu izložiti i razloge:

Agencija nije trgovina za nekretnine. Ona je posrednik. Kao posrednik agencija znači ima dužnost da posluje i interesu vlasnika. To znači da će poslovati tako da na tržištu proda nekretninu po najboljoj mogućoj cijeni. I tako će zaslužiti postotak od prodajne cijene.

Ovdje se očigledno radi o prevarantkim poslovima. Agencije bolje poznaju propise i posao prodaje. Ona je već imala kupca nekretnine. Znala je bolje od vlasnika koliko će kupac platiti, odnosno kakvu nekretninu traži i kolika će biti isplata. Sve ove podatke je zatajila od kupca i tako ga prevarila. Kad je kupac potpisao predugovor on je več bio prevaren . Ugovor je potpisao lažni vlasnik koji radi za agenciju. Nekretnina je pocijenjena na 50 000 eura i i agencija je stekla veliku dobit koja joj ne pripada.


Mene bi zanimalo da mi se netko tko se u ovo razumije bolje od mene objasni može li se takvu agenciju tužiti sudu ili dali u komori ili negdje postoji netko kome bi se takvu agenciju moglo i trebalo prijaviti.

Jasno mi je da će sad netko reči pa vlasnik je na sve to pristao. Pristao je zato jer nije znao da ga se želi prevariti. Znači da je imao povjerenje u agenciju.

Zadnje uređivanje Katrin : 14.12.2011. at 12:12.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2012., 22:37   #109
Quote:
ZDzdZD kaže: Pogledaj post
dobro si shvatio,
dakle a.gencija je rekla kako ce moju cijenu "malo" povecati da bude dovoljno za proviziju troskove i na kraju da ja postignem svoju cijenu.Takoder mi je receno da svoju cijenu ne spominjem.Ali do potpisivanja ugovora nisam znao za postignutu cijenu.Agencija je naravno znala.
stan = Zadar, 63m2 novogradnja, jako dobar, ali lokacija losija.
Bas zbog lookacije ga je bilo tesko prodati.Ali APN-u ocito nije najvaznija lokacija vec stanje stana koje je izvanredno a to je agencija znala.
Trazio sam 80000 e a APN je prihvatio cijenu 105000 e
Dakle sada agencija trazi nagradu raziku izmedu moje cijene i postignute , a ne 3%.
a ocito si dogovorio sa agencijom da ti trazis 80.000 eura, a oni ako mogu prodat za vise da je to njihovo(razlika u cijeni) i to je onda logicno da im ti isplatis sav novac razlike u cijeni. Ako nemas na pismeno i ako u ugovoru stoji samo 3% ti ih mozes zajebat i ne platit im tu razliku u cijeni koju ste se dogovorili.

Quote:
ZDzdZD kaže: Pogledaj post
slazem se!
nema sumnje da su zasluzili nagradu , ili da ja pokusavam ne isplatiti nagradu.
ja samo pokusavam takoder dobiti dio nagrade. mislim da bi to trebalo biti fer.
Tocno, da nije njih nebih danas prodao stan, - ali da nije mene i moga stana takoder ne bi ni oni imali sto za prodati i tako ostvariti zaradu.
Mi smo jedno drugom pomogli i oboje bi trebali bit nagradeni za sklopljen posao.zar ne?
Grizem se samo sto nemam taj primjerak ugovora i sto uopce ne znam sto sam potpisao.
Moram cekati do pon.
cinjenica je ta da si ti za svoj stan trazio 80.000 eura i sposobnoscu agencije oni su nekretninu uspijeli prodati za 105.000 eura i onda je logicno da razlika u cijeni ide njima. stavi se u situaciju da ti ja dam npr. svoj auto da mi ga prodas i kazem ti da trazim 5.000 eura, a ti za njega dobijes 7.000 eura. Pa to je samo tvoja sposobnost trgovanjem, dali bi onda ti meni dao 6.000 eura, a ja sam trazio 5.000?

Zadnje uređivanje Katrin : 14.01.2012. at 23:48.
fenomen is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 08:57   #110
Quote:
fenomen kaže: Pogledaj post
a ocito si dogovorio sa agencijom da ti trazis 80.000 eura, a oni ako mogu prodat za vise da je to njihovo(razlika u cijeni) i to je onda logicno da im ti isplatis sav novac razlike u cijeni. Ako nemas na pismeno i ako u ugovoru stoji samo 3% ti ih mozes zajebat i ne platit im tu razliku u cijeni koju ste se dogovorili.



cinjenica je ta da si ti za svoj stan trazio 80.000 eura i sposobnoscu agencije oni su nekretninu uspijeli prodati za 105.000 eura i onda je logicno da razlika u cijeni ide njima. stavi se u situaciju da ti ja dam npr. svoj auto da mi ga prodas i kazem ti da trazim 5.000 eura, a ti za njega dobijes 7.000 eura. Pa to je samo tvoja sposobnost trgovanjem, dali bi onda ti meni dao 6.000 eura, a ja sam trazio 5.000?
Agencija ga je prevarila.

Agencija po zakonu obavezno mora uzeti posredničku proviziju. Agencija ne smije uzeti razliku u cijeni. Provizija se obračunava prema cijeni nekretnine.

Tu agenciju bi trebalo prijaviti državnim organima jer ne posluje po zakonima republike Hrvatske.

Osim toga takvim poslovanje bi bilo omogučeno mnoštvo prevarantskih trikova kojima bi lopovi koji se registriraju kao agencije mogle otimati ljudima imovinu.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 17:45   #111
Quote:
fluorite kaže: Pogledaj post
1) Može li mi netko objasniti pravni status načina rada agencija za prodaju nekretnina?

2) Naime, ako ja kupujem stan koji neka agencija prodaje ( zajedno sa vlasnikom stana) otkud agenciji pravo da meni kao kupcu uzima 2-3 % od prodaje stana ako je ja nisam unajmila niti želim da mi radi papirologiju oko
stana. Neka je plaća vlasnik stana koji ju je unajmio !

3) osim toga otkud agenciji pravo da traži UVIJEK 2-3% na bilo koji iznos vrijednosti prodanog-kupljenog stana.


4) Nije li to reketarenje tj ako ja kupim skuplji stan onda oni parazitiraju uzimajući više . Što agenciju briga koliko sam ja platila stan
Očekivao sam da se ovdje javljaju pravni stručnjaci. Ali nije tako.


Trebaš pročitati zakone. Agencija po zakonu ima obavezu da uzima proviziju. Ona tu proviziju mora uzeti i od kupca i od prodavaoca. To je oče pravilo i ne mogu govoriti o tvom konkretnom slučaju.

Quote:
Julija246 kaže: Pogledaj post
Lp,

imam jedan problem sa agencijom preko koje smo planirali kupiti stan, pa me zanima sta dalje napraviti, da pravno bude sve u redu.

Dakle, kontaktirala sam agenta da kupujemo stan, opisala kakav zelimo, on je pretrazio svoju bazu podataka i ponudio stan koji smo isli i pogledati. Stan nas je poprilicno zadovoljio, pa smo ponovo isli pogledati. Da bi se na kraju ispostavilo da nas agent omalovazava i potcjenjuje, ponasajuci se neprofesionalno. Ukratko, nismo zadovoljni radom njegove agencije.

Procitala sam Zakon o posredovanju u prometu nekretninama i nesto me zbunjuje.
Gospodin koji prodaje stan dao je svoje podatke i kljuc stana agenciji da mu proda stan. Dakle, on je angazirao agenciju da mu stan proda. Sa druge strane i ja angaziram agenciju da mi stan nade. Tko onda tu zapravo placa proviziju agenciji od 3% sta je navedeno u ugovoru?

Ukoliko ja nisam nikako zadovoljna agentom, a stan bi zbilja kupila, po Zakonu i ugovoru koji sam potpisala pri prvoj posjeti stana, ja sam obavezna taj stan kupiti iskljucivo preko njih (ili nadoknaditi njima stetu zbog raskida ugovora, koja pretpostavljam da ce biti pozamasna). Dali se to moze nekako izbjeci jer agent zbilja prema nama nije bio korektan, pa da kupimo stan preko neke druge agencije?
Mislim da je provizija po zakonu 6%. Tako da se uzima 3% od kupca i 3% od prodavaoca.

To zašpravo i nisu nikakovi problemi. Ako je agencija dobila čak i ključ znači da ima i takav ugovor da ju ne možete preskočiti. U čemu je onda problem?

Quote:
ZDzdZD kaže: Pogledaj post
Agencija sa kojom sam sklopio ugovor o prodaji stana, nakon sto je pronsla kupca( APN ) sada potrazuje nagradu ali ne 3% od postignute cijene, kako stoji u ugovoru , vec razliku od moje i postignute cijene s APN-om sto iznosi vise od 100.000 kn.!!!!!!
Zanima me sto kaze zakon i praksa u takvim slucajevima ?
U ugovoru jasno stoji da sam duzan platiti proviziju u iznosu 3% od postignute cijene.
Sa druge strane, ja sam trazenu cijenu postigao i trebao bih biti zadovoljan to porucuju iz agencije pravdaju se kako su oni postigli tako veliku cijenu svojim trudom.
Zahvalan sam na prodaji ali kada vidim koliku nagradu traze osjecam se prevarenim.
kako da postupim ?
sto da ucinim ?
Čista prevara.

Agencija je porednik. Pročitajte zakon o poredovanju. A

Agencija obavezno mora uzeti proviziju. Sve drugo je nezakonito.

Agencija je obavezna poštivati moral i etiku poslovanja u koje spada da strogo mora voditi računa o vašem interesu. Kao posrednici oni su po zakonima dužni pronači što više ponuda i vas povezati sa najboljom ponudom koju pronađe na tržištu. Kad je posao gotov imaju pravo na ugovorenu proviziju. Ovakav zahtjev je krajnji bezobrazluk i kriminal. Jer ste samo vi onaj koji bi mogao ako ste jako zadovoljni njihovim radom ODLUČITI o tome e dati im nagradu. Dakle Vi ste onaj tko bi njih mogao počastiti ako su zaslužili.
Da su Vas samo zamolili da ih počastite to bi im se moglo i oprostiti a možda biste ih i počastili. Ali neznam kako se oni javljaju kao oni koji zahtjevaju novac izvan ugovorom i zakonom jedino dopustive provizije.

Ako su se uspjeli domoči tog novca morate ih tužiti i tražiti naknadu štete.

Ako se nisu uspjeli domoći tog novca, prijavite ih državnim organima, komori državnom odvjetništvu.

Zakon uopče ne predviđa da bi agencija na takav način poslovala jer jer je to nemoralno i nepošteno. A suprotno je i zakonu i ustavu. Jer na taj način nitko tko surađuje sa Agencijom ne može očekivati da se štite interesi stranaka u pregovorima o kupopriodaji sa nekretninama.

Zadnje uređivanje Katrin : 17.01.2012. at 15:04.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 09:54   #112
Quote:
treo kaže: Pogledaj post
teroretski ti si tražio 80k eura..i dobiti ćeš 80k eura...sada kad si skužio da su oni uspjeli prodati tvoj stan agenciji (koji ti vjer. ne bi uspio njima prodati) po višoj cijeni sada bi i tu lovu mislim i ja bih...ali ti si tražio 80..a sada bi više
Mislim da ipak postoji mogučnost tužbe za naknadu štete. Po zakonu agencija je posrednik i mora na tržištu prodati stan po najpovoljnijoj cijeni. Kao stručnjaci oni su znali da se za taj stan može dobiti više od navedenih 80000 ako to nisu znali onda su morali znati.

A po zakonima i ustavu su dužni kao pravni zastupnici u potpunosti štiti interese klijenta. Moraju poštovati i moral i etiku. A nigdje u zakonu nije predviđeno da agencija smije mešetariti i preprodavati stan. Agencija OBAVEZNO MORA NAPLATITI proviziju.

Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Znaci potpisao si ugovor s novom provizijom?

Sad kad je veca cijena stana ti bi rado dobio vise novaca, ali ne bi da i agencija dobije... iako si ocito pristao na to.
Nije on ništa prist5ao. Prevarili su ga i ne rade po zakonu.

Zadnje uređivanje Katrin : 17.01.2012. at 15:05.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 14:30   #113
Quote:
ZDzdZD kaže: Pogledaj post
Trazim savjete i sugestije. ali nemam puno vremena.
Stvar je u tome da me agencija pritisce da cim prije im izvrsim uplatu.
odmah u ponedjeljak, evo vec su me zvali,, znam da se nesto "KUHA".
Ugovor je potpisan prije 2 dana, zele cim prije novac.
Koliki je rok za isplatu provizije, u ugovoru nije navedeno ??

Ja sam speman ljudski i fer platiti vise od 3% dakle i nagradu za postignutu cijenu.
Bit je u tome da agencija zeli cijelu razliku i meni daje nagradu od 7000kn
U ugovoru se ne spominje nista osim 3%.
ali
koda sam potpisivao ugovor sa APN-om agencija je trazila da prije potpisem novi s njima. Pitao sam zašto? - To je isti ugovor kao i prijasnji samo s povecanom provizijom, ali ne brini ti ces doboti svoju cijenu, odgovor.
To sam potpisao, tada mi nije bilo sumnjivo.
A onda WAOOOO vidio sam cijenu na ugovoru.
Agencija je zastupnik. Što je to zastupnik i zašto država daje dozvolu profesionalcima i stručnjacima da zastupaju stranke pri prodaji nekretnina?

Slično je i sa odvjetnikom i on zastupa stranku.

Ti nisi i ne moraš biti pravni stručnjak. Odvjetnik je registriran da radi za tebe isključivo u tvom interesu. Slično je i sa agencijom.
U tvom interesu je da te stručnjak upozna sa mogućom cijenom na tržištu. Ali to je tvoja nekretnina. Nemoj se dati nasanjkati. Ti nisi bio dobro upoznat sa cijenama a oni jesu ili su morali biti. Oni su registrirani da nekretninu prodaju najboljem ponudiocu. A cijeli iznos je tvoj jer je nekretnina tvoja.

Oni su prevarili i kupca. Njemu su morali reči istinu da se na tržištu pojavima nekretnina po povoljnoj cijeni od 80000 eura. Ti i taj tvioj kupac niste ni trebali ići u agenciju. Mogli ste dati oglas, nači se i vi bi lili njemu prodali za 100 000 ili za 80 ooo, ali vi ste izabrali profesionalce koji po zakonu moraju postupati u vašem interesu.

Quote:
ZDzdZD kaže: Pogledaj post
da... zaboravih
taj novi ugovor su mi "zaboravili" dati.. zapravo iskreno ni ne znam sto sam tamo potpisao.
Moram doci do te izjave - osjecam se kao nasamareni magarac joj.
Rekli su mi kako cu je dobiti cim prije , da je ostala kod njih.
Agencija je profesionalac. Oni su po zakonu stručnjaci i ne mogu reči da su zaboravili.

Vidiš i po tome da se radi o mučki i prevari.

Ali moje je mišljenje da ih možeš tužiti svejedno za naknadu štete.

Quote:
ZDzdZD kaže: Pogledaj post
slazem se!
nema sumnje da su zasluzili nagradu , ili da ja pokusavam ne isplatiti nagradu.
ja samo pokusavam takoder dobiti dio nagrade. mislim da bi to trebalo biti fer.
Tocno, da nije njih nebih danas prodao stan, - ali da nije mene i moga stana takoder ne bi ni oni imali sto za prodati i tako ostvariti zaradu.
Mi smo jedno drugom pomogli i oboje bi trebali bit nagradeni za sklopljen posao.zar ne?
Grizem se samo sto nemam taj primjerak ugovora i sto uopce ne znam sto sam potpisao.
Moram cekati do pon.
Govoriš gluposti.

Kad bih ja bio neki tvoj poznanik ili tome slično i kad bih ti pomogao, zaslužio bih nagradu. Oni su profesionalci i njihova je nagrada određena zakonom a to je provizija. Ljudski je ako hoćeš da ih počastiš, ali krivo razmišljaš. Oni nisu zaslužili ništa iznad provizije.

Quote:
ZDzdZD kaže: Pogledaj post
evo novosti :
Danas u razgovoru sa agencijom, predlozio sam da se nadjemo u pon. i razgovaramo.
cim sam spomenio kako bih razgovarao o podjeli nagrade - zaprijetili su da ce odmah u pon. raskinuti ugovor potpisan s APN -om, i da cu morati raditi povrat sredtava, u slucaju da ne ispostujem dogovor. Zbilja su bili ljuti...
Mogu li oni stvarno to uciniti? mislim da blefiraju. - pa tako bi izgubili 140000 kn koliko traze da uplatim u pon.
Ugovor s APN je potpisan, ovjeren kod biljeznika, sredstva su vec isplacena na moj racunu, kredit je zatvoren, u pon. trazim brisovno ocitanje,,,,,
Moraju imati zbilja valjan i opravdan razlog da bi APN raskinio ugovor i trazio povrat sredstava.zar ne !? Uz to vec je i isplacena provizija 3,85%.
O čemu pričaš? Agencija je u pregovou i sve ovo što govoriš pokazuje da se ponašaju neozbiljno.

Quote:
pistacija kaže: Pogledaj post
zašto smrdi? njemu je trebala lova i pristao je na njihove uvjete, prodao nekretninu za više nego je tražio ... lova čini čuda! šta je mogao? eventualno otići u apn i reći da on tu nekretninu prodaje po cijeni xy a da je agencija koja ga zastupa istu cijenu podigla. takvim postupkom je možda mogao zeznuti sebe i ostale sudionike u transakciji pa nakon toga vjerovatno ni ne bi došlo do kupoprodaje

sorry ali nikako ne vidim razlog pokretanja ove teme . da, smrdi to što je pokretač teme sve tako lijepo i precizno objasnio bez ikakve i ijedne greške ili nejasnoće pa pretpostaviš da se radi već o nekome tko se kuži jako jako dobro a onda kao takav "ne zna" i nije dobio onaj ugovor kojeg je naknadno potpisao agenciji , boji se da ne ostane "opljačkan" , nisu mu dali račun za proviziju, čuvaju na računu "njegov" dio , nakon toga spominje i kojekakve ustanove tipa uskok a onda su se "dogovorili".
Nije bitno treba ih tužiti za naknadu štete.

Zadnje uređivanje Katrin : 17.01.2012. at 15:05.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 24.01.2012., 07:31   #114
tražim preporuku za odvjetnika koji bi me savjetovao/zastupao u situaciji s jednom agencijom za nekretnine
akafi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2012., 23:16   #115
uglavnom, da nastavim monolog

ušla sam bezglavo u jedan posao s agencijom
uglavnom agencija hoće novce i od nalogodavca i od mene, tako mi je prodal priču

mislim da to prema zakonu o posredovanju ne bi išlo
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/329377.html
ipak na web stranicama si joj piše agencija blabla zadržava pravo da i od najmodavca/zakupodavca i najmoprimca/zakupoprimca naplati posredničku naknadu (proviziju)

voljela bih argumentirano ući u fajt ali ne znam dovoljno, što je i očito netko voljan pomoći?
akafi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2012., 09:02   #116
Quote:
akafi kaže: Pogledaj post
uglavnom, da nastavim monolog

ušla sam bezglavo u jedan posao s agencijom
uglavnom agencija hoće novce i od nalogodavca i od mene, tako mi je prodal priču

mislim da to prema zakonu o posredovanju ne bi išlo
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/329377.html
ipak na web stranicama si joj piše agencija blabla zadržava pravo da i od najmodavca/zakupodavca i najmoprimca/zakupoprimca naplati posredničku naknadu (proviziju)

voljela bih argumentirano ući u fajt ali ne znam dovoljno, što je i očito netko voljan pomoći?
Ako si potpisala ugovor o posredovanju, zaboravi na fajt.
Agencija ima pravo traziti posrednicku naknadu i od prodavatelja i od kupca.
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2012., 18:46   #117
nisam , u tom i je stvar
akafi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2012., 09:23   #118
Quote:
akafi kaže: Pogledaj post
nisam , u tom i je stvar
Ako ugovor nije potpisan onda svejedno vrijedi zakon. Po zakonu Agencija ima pravo na posredničku proviziju kao naknadu za posredovanje.

Posrednička provizija smije biti do 6% od prodajne cijene.

Dakle posrednička Agencija smi napraviti dogovor sa kupcem i prodavocem da oni poduijele proviziju ili da jedna strana uopče ne plati proviziju. Do maksimalnog iznosa od 6 posto.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2012., 17:32   #119
Agente, jesi ti citao zakon ovaj gore koji je covjek stavio?Članak 2, "treća osoba" . ? zasto bi treća osoba, netko tko nije angazirao agenciju , placao proviziju?
Proviziju moze placati onaj tko je trazio usllugu , bilo prodavatelj ili kupac.
Ovo je pecanje u mutnom i jedva cekam da netko tome stane na kraj.

Btw, bas su zanimljiv s ovim da agencija po zakonu MORA uzeti proviziju
kaj , matematika slabija strana?Odredena je provizija od maximalno 6 posto, ali nije odredena minimalna provizija , ona moze biti i 0 znas.

Quote:
(1) Visina posredničke naknade određuje se ugovorom o posredovanju (u daljnjem tekstu: naknada).
(2) Visina naknade ne smije prelaziti 6% kupoprodajne cijene nekretnine.
jbmt, kod nas se zakoni citaju bas kako kom pase .
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2012., 22:09   #120
zašto vrijedi zakon ako ugovor nije potpisan?
akafi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:43.