Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2014., 16:43   #221
Nema na čemu

Iako, velim ti, budi spremna na razna idiotska pitanja s druge strane šaltera... evo jedan iz prve ruke - u pitanju je bio darovni ugovor između supružnika i tražilo se oslobođenje od poreza. S obzirom da im je "pala na pamet" nečuvena ideja da zadrži svatko svoje prezime, teti u Poreznoj je dat na uvid vjenčani list, na što je ona komentrala "da kako da ona zna jesu li oni u braku, kad svatko ima svoje prezime..."

Naime, poznata je stvar da se bračna zajednica dokazuje istim prezimenom
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2014., 01:03   #222
kupnja stana u izvanbračnoj zajednici

2009. sam nasljedstvom dobio veliki iznos novca. Osim toga od 2010. imam ušteđevinu u stambenoj štedionici, a od 2011. neki novac od drugog nasljedstva.
Djevojka se kod mene doselila u 10. mjesecu 2013. i od tada živimo zajedno u mom stanu. U 11. mjesecu 2013. kupio sam auto, a uskoro planiram kupiti drugi stan, sve to kupujem od novca od nasljedstva i prijašnje ušteđevine, kojeg sam gore spomenuo.
Kako se mogu osigurati da djevojka, koja živi sa mnom 5 mjeseci u izvanbračnoj zajednici, u slučaju raskida veze nakon proteka 3 godine, ne zatraži dijelove na autu koje sam kupio i stanu koji sada kupujem?

Zadnje uređivanje Dameeer : 03.03.2014. at 01:25.
Dameeer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2014., 02:27   #223
http://burza.com.hr/pitanja/obiteljs...noj-zajednici/
Ikaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2014., 06:58   #224
Quote:
Dameeer kaže: Pogledaj post
2009. sam nasljedstvom dobio veliki iznos novca. Osim toga od 2010. imam ušteđevinu u stambenoj štedionici, a od 2011. neki novac od drugog nasljedstva.
Djevojka se kod mene doselila u 10. mjesecu 2013. i od tada živimo zajedno u mom stanu. U 11. mjesecu 2013. kupio sam auto, a uskoro planiram kupiti drugi stan, sve to kupujem od novca od nasljedstva i prijašnje ušteđevine, kojeg sam gore spomenuo.
Kako se mogu osigurati da djevojka, koja živi sa mnom 5 mjeseci u izvanbračnoj zajednici, u slučaju raskida veze nakon proteka 3 godine, ne zatraži dijelove na autu koje sam kupio i stanu koji sada kupujem?
Ne možeš se osigurati da ne potražuje .
Možeš eventualno čuvati dokaze da stan nije kupljen sredstvima stečenima u braku.
Za auto to je još teže dokazati.

U slučaju braka dobro je potpisati (pred)bračni ugovor.
Ne treba od toga zazirati. Danas sklopljeni brakovi u 75% slučajeva ne traju dulje od nekoliko godina.

Još jedno upozorenje - izmjene Obiteljskog zakona opredviđaju da stan u kojem živite, čak i ako je samo tvoje vlasništvo, ostaje u slučaju rastave majci i djeci dok god djeca ne odrastu (tj, dok ne završe studij).

Danas je nažalost najbolje ne živjeti u vanbračnoj zajednici. Ako živiš, najbolje je mjenjati djevojke (ili cure dečke) svakih nekoliko mjeseci, nikako dulje od jedne godine.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2014., 13:22   #225
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Danas je nažalost najbolje ne živjeti u vanbračnoj zajednici. Ako živiš, najbolje je mjenjati djevojke (ili cure dečke) svakih nekoliko mjeseci, nikako dulje od jedne godine.
Daj ubi malo čovjeka u pojam na početku života

Nažalost, ni to mu nije nikakva garancija - ako s nekom živi i ta nakon prekida neće van iz stana, ne može ju ni isterati
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 08:12   #226
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Daj ubi malo čovjeka u pojam na početku života
Nažalost, to nije ubijanje u pojam, to je dozivanje ljudi u realnost.Kad prestane glazba i leptirići u trbuhu, ostaju dugovi i neraščišćeni odnosi koji ljudima godinama uništavaju život.


Danas se industrija razvoda pretvorila u veliki biznis, a žrtve su ponajviše oni koji nisu na vrijeme o tome razmišljali.


Quote:
Nažalost, ni to mu nije nikakva garancija - ako s nekom živi i ta nakon prekida neće van iz stana, ne može ju ni isterati
Zato ju neće prijaviti na svoju adresu (ili ona njega). I samo će iznijeti njene (njegove) stvari na cestu, ili odnijeti na njenu službenu adresu (kod roditelja ?).
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 08:23   #227
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Nažalost, to nije ubijanje u pojam, to je dozivanje ljudi u realnost.Kad prestane glazba i leptirići u trbuhu, ostaju dugovi i neraščišćeni odnosi koji ljudima godinama uništavaju život.


Danas se industrija razvoda pretvorila u veliki biznis, a žrtve su ponajviše oni koji nisu na vrijeme o tome razmišljali.



Zato ju neće prijaviti na svoju adresu (ili ona njega). I samo će iznijeti njene (njegove) stvari na cestu, ili odnijeti na njenu službenu adresu (kod roditelja ?).
To je životan realnost. Moj prijatelj je to dobro na sebi osjetio. On je pomorac od svoje 20. godine i kupio je stan prije ženidbe.
Nakon 8 godina braka, njegova je ženica našla ljubavnika i pobjegla s njim.
Te je u tijeku rastave tražila da i stan uđe u podjelu imovine jer je on kupio stan dok su oni živjeli u pred-bračnoj zajednici.
Ali gospođa to nije mogla dokazati jer je bila redoviti student kad je budući muž kupio stan.

Dakle, treba čuvati izvode iz banke i račune da se točno vidi odakle su došli novci za kupovanje imovine.

Zadnje uređivanje krena : 04.03.2014. at 08:50.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 08:27   #228
Prvo pitanje je da li je djevojka prijavljena da živi kod tebe ili je još na staroj adresi? Dok nije prijavljena, ne živi kod tebe
Također stan ne mora glasiti na tebe, neka glasi na tvoje roditelje jer i onako je lova nasljedstvo pa neka i stan bude tvoje buduće nasljedstvo od roditelja ( na koje vanbračni / bračni drug ne može imati potraživanja ).
Ako ti se ne zeza sa svim tim, ugovor kod javnog bilježnika i ovjerite.
__________________
*Gazing through the window at the world outside.
Wondering will Mother Earth survive.
Hoping that mankind will stop abusing her, sometime.*
ChienSaintHuber is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 10:58   #229
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Nažalost, to nije ubijanje u pojam, to je dozivanje ljudi u realnost.Kad prestane glazba i leptirići u trbuhu, ostaju dugovi i neraščišćeni odnosi koji ljudima godinama uništavaju život.
To je ljubaf

Quote:
Zato ju neće prijaviti na svoju adresu (ili ona njega). I samo će iznijeti njene (njegove) stvari na cestu, ili odnijeti na njenu službenu adresu (kod roditelja ?).
Gle, nema garancija
To što ona kod njega nije prijavljena ništa ne znači, vjeruj mi - fiški slučaj, od niti prije godinu dana.
Nju niti starci nisu dužni primiti k sebi, a on ju ne bi smio izbaciti van cestu, ako ona nema nužni smještaj.

Kao i u svemu u životu, tako i u tome - samo trebaš biti besramno govno i onda ti je dobro... na grbi drugih

Quote:
ChienSaintHuber kaže: Pogledaj post
Dok nije prijavljena, ne živi kod tebe
Ne lupetaj.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 09:36   #230
Ovakva je situacija,

živim u stanu sa majkom koji je njezino vlasništvo, ona ga uskoro misli prodati i kupiti jedan manji za sebe a ostatak novca dati meni da kupim sebi drugi stan. Ovisno o situaciji ja možda dignem manji kredit ako mi ovaj novac neće biti dostatan za kupnju ili uređenje (gotovinski nikako stambeni).

U vezi sam tri godine, on je podstanar, ja ko što rekoh živim doma. Kada kupim stan, dečko će se useliti k meni.

Zanime me, ako se jednog dana raziđemo, da li on ima pravo potraživanja na taj stan? Da li da radim darovni ugovor s majkom za zlu ne trebalo?
mia-mara is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 11:14   #231
Quote:
mia-mara kaže: Pogledaj post
Zanime me, ako se jednog dana raziđemo, da li on ima pravo potraživanja na taj stan? Da li da radim darovni ugovor s majkom za zlu ne trebalo?
Pa ako ti kupiš prije nego počnete živjeti zajedno, onda nema na temelju čega potraživati (evenutalno ako će dio biti na kredit, ali...), a i morate živjeti bar 3 godine zajedno da bi imao ikakvu zakonsku osnovu.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 11:16   #232
a to ce sve skupa jednog dana dokazivati - kako tocno?
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 11:35   #233
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
a to ce sve skupa jednog dana dokazivati - kako tocno?
Prosto da čovjek pomisli da je sklapanje braka, potpisivanje papira na točan datum veoma bitno.
Da je izmišljeno upravo zato.

Ako se kaže da prava i obaveze nastaju i iz nekih maglovitih okolnosti, ode sve u krasni...
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 14:06   #234
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Prosto da čovjek pomisli da je sklapanje braka, potpisivanje papira na točan datum veoma bitno.
Da je izmišljeno upravo zato.

Ako se kaže da prava i obaveze nastaju i iz nekih maglovitih okolnosti, ode sve u krasni...
nekad bilo, razlog je takoder bio svima jasan
danas je ovako, razlog je jasan samo nekima
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 15:33   #235
Quote:
mia-mara kaže: Pogledaj post
Ovakva je situacija,

živim u stanu sa majkom koji je njezino vlasništvo, ona ga uskoro misli prodati i kupiti jedan manji za sebe a ostatak novca dati meni da kupim sebi drugi stan. Ovisno o situaciji ja možda dignem manji kredit ako mi ovaj novac neće biti dostatan za kupnju ili uređenje (gotovinski nikako stambeni).

U vezi sam tri godine, on je podstanar, ja ko što rekoh živim doma. Kada kupim stan, dečko će se useliti k meni.

Zanime me, ako se jednog dana raziđemo, da li on ima pravo potraživanja na taj stan? Da li da radim darovni ugovor s majkom za zlu ne trebalo?
Ono kaj kupiš prije braka ili vanbračne zajednice je tvoje. A obz da ne živite skupa, ne bi imao pravo na stan koji kupiš prije zajedničkog života. Međutim, s kreditom je malo drukčija stvar, pa bi on u slučaju prekida (neovisno jeste li u braku ili vanbračnoj zajednici od 3 godine, ako je prijavljen na tu adresu) imao pravo na pola novca od kredita uloženog u tvoj stan bez obzira jel taj novac zaradio ili nije. Najbitije za dokazivanje u ovom slučaju je upravo- prebivalište, tj prijava na tvoju adresu i ako nisi načisto s njim, nemoj ga niti prijaviti na tu buduću novu adresu ako stan kupuješ novcem koji ti je darovala majka. Na pola love od kredita bi imao i moralno pravo a na tebi je odluka kako ćeš postupiti.
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 20:24   #236
Hvala svima na odgovorima.

Zanima me samo, zašto ako dižem kredit u vanbračnoj zajednici nakon prekida moram isplatit njemu pola? Znači ako dignem cca 10 000 e sa kojim bih kupila namještaj, to ne bi bio kredit koji bi na moju plaću bio veliko opterečenje.

Znači ne bi bilo kako neki pišu ja plaćam kredit a on nas uzdržava nego bi ga ja vraćala sama ali i dalje bila financijski sposobna sudjelovati u troškovima kućanstva.
mia-mara is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 22:15   #237
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
a to ce sve skupa jednog dana dokazivati - kako tocno?
Pa vrlo jednostavno - slijediš trag love.

Quote:
mia-mara kaže: Pogledaj post
Zanima me samo, zašto ako dižem kredit u vanbračnoj zajednici nakon prekida moram isplatit njemu pola? Znači ako dignem cca 10 000 e sa kojim bih kupila namještaj, to ne bi bio kredit koji bi na moju plaću bio veliko opterečenje.
Ne moraš... ako se, u kojem crnom scenariju to i dogodi, daš mu pola tog starog namještaja i nek ga nosi
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 22:33   #238
Quote:
mia-mara kaže: Pogledaj post
Znači ne bi bilo kako neki pišu ja plaćam kredit a on nas uzdržava nego bi ga ja vraćala sama ali i dalje bila financijski sposobna sudjelovati u troškovima kućanstva.
Ali si manje financijski sposobna sudjelovati za ono koliko trošiš na kredit. "Živjeli ste nižim standardom" zato što si sudjelovala manje nego da nisi imala kredit, hipotetski.

Istom logikom on koji zaradi 100000 eura i koliko god fino i izdašno "sudjelovao financijski", ipak kasnije njoj mora izručiti 50000. Jer partner polaže pravo na *kompletan* prihod.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 19:50   #239
Koliko mogu računati da bi trajao izvanparnični postupak utvrđivanja postojanja izvanbračne zajednice? I kako se to pokreće (sud u Zagrebu)? Odem u Vodnikovu i javim se u odjel za IPP ili odmah moram donijeti i ovjerene izjave svjedoka ili priložiti djetetov izvod iz knjige rođenih ili neke druge dokaze?
anita is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 20:10   #240
Pozdrav svima.

Gledam ovu temu, i nisu mi jasne neke stvari.

1. Računa li se "obična" veza kao izvanbračna zajednica ili ne nakon protoka 3 godine? Što ako oba člana veze pri tome nisu prijavljeni na istoj adresi?

2. Slično kao prvo, što ako se nakon 2.5 godine od početka veze, jedna osoba prijavi kod druge na adresi stana? Računa li se to kao početak veze, pa da od tog roka teče 3 godina, ili se uračunava i prethodno trajanje?

3. U oba slučaja vezu vjerojatno treba dokazati? Na koji način se to može?
Svjedocima?
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:03.