Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.07.2010., 13:43   #101
Quote:
Harvey_1 kaže: Pogledaj post
Hoćeš reći da bi Španjolci napali Katalonce?
Mislis da nebi?
Quote:
Harvey_1 kaže: Pogledaj post
Sve dok je za tebe Katalonac ne-Španjolac, teško možemo raspravljati.
Nije za mene nego za njih.
Bas sam nedavno o ovoj temi raspravljao sa osobom koja zivi zadnjih 20 godina u Barceloni i otprilike sam stekao uvid sto tamosnji narod misli o svemu.


Ono sto ti ne shvacas je da ti drugima hoces nametnuti sto su i tko su...ja ne. Ako su Katalonci Spanjolci kako ti to tvrdis...onda nebi trebao strahovati od nekakvog referenduma. Meni je sa druge strane potpuno svejedno...neka Katalonci sami odluce.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.

Zadnje uređivanje u prolazu : 16.07.2010. at 14:00.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 14:08   #102
Quote:
Mislis da nebi?
U tome i je poanta, ne bi ih napali Španjolci u tom smislu, nego Kastilijanci,Andalužani,Galicijci...i ostali koje tvore Španjolsku naciju.
Naravno, ako bi uopće napali.

Quote:
Ono sto ti ne shvacas je da ti drugima hoces nametnuti sto su i tko su...ja ne. Ako su Katalonci Spanjolci kako ti to tvrdis...onda nebi trebao strahovati od nekakvog referenduma. Meni je sa druge strane potpuno svejedno...neka Katalonci sami odluce.
I meni je sasvim svejedno, dapače uglavnom sam za pro-neovisne pokrete ali ovaj je na klimavim temeljima.
I nema nikakvog straha, što je i dokazano posljednjih 500 godina kada nije bilo problema, nego eto sada nekakvi prosvjedi.
Harvey_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 14:14   #103
Quote:
Harvey_1 kaže: Pogledaj post
U tome i je poanta, ne bi ih napali Španjolci u tom smislu, nego Kastilijanci,Andalužani,Galicijci...i ostali koje tvore Španjolsku naciju.
Naravno, ako bi uopće napali.
Tko god.....

Quote:
Harvey_1 kaže: Pogledaj post
I meni je sasvim svejedno, dapače uglavnom sam za pro-neovisne pokrete ali ovaj je na klimavim temeljima.
I nema nikakvog straha, što je i dokazano posljednjih 500 godina kada nije bilo problema, nego eto sada nekakvi prosvjedi.
Znaci ti si za to da se Kataloncima dozvoli referendum u kojem ce oni sami odluciti dali ce ostati u Spanjolskoj ili nece! i ti smatras da bi trebalo ispostovati rezultate takvog referenduma. Mislim, ja bih volio od tebe cuti malo jasnije misljenje a ne nekakvo izmotavanje i teoretiziranje dali je nesto na klimavim temeljima ili ne.

Ja recimo nemam sto dodati naprimjer na pitanje nezavisnost Quebecka...oni su sami uskom vecinom ali ipak vecinom odlucili da ce ostati u Kanadi...to ja zovem "volja naroda".
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 14:52   #104
Quote:
Znaci ti si za to da se Kataloncima dozvoli referendum u kojem ce oni sami odluciti dali ce ostati u Spanjolskoj ili nece! i ti smatras da bi trebalo ispostovati rezultate takvog referenduma. Mislim, ja bih volio od tebe cuti malo jasnije misljenje a ne nekakvo izmotavanje i teoretiziranje dali je nesto na klimavim temeljima ili ne.
Kratko i jasno, mislim sljedeće: Kataloncima bi trebalo dati određenu autonomiju (koju već imaju), i ukoliko su nezadovoljni (a nisu, jer se dobro živi, što bi i referendum pokazao) još veću autonomiju.Poanta svega što hoću reći je da je Katalonska neovisnost čisti separatizam koji ne bi trebalo dozvoliti.Uostalom, to nema uporišta u realnosti.
To je cijela priča, Katalonija je oveća regija, uz to bogata pa može pomišljati na nekakvu neovisnost.Tom analogijom, Španjolsku bi moglo potezati barem još 5 'nacija'.
Harvey_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 15:01   #105
Quote:
Harvey_1 kaže: Pogledaj post
Kratko i jasno, mislim sljedeće: Kataloncima bi trebalo dati određenu autonomiju (koju već imaju), i ukoliko su nezadovoljni (a nisu, jer se dobro živi, što bi i referendum pokazao) još veću autonomiju.Poanta svega što hoću reći je da je Katalonska neovisnost čisti separatizam koji ne bi trebalo dozvoliti.Uostalom, to nema uporišta u realnosti.
To je cijela priča, Katalonija je oveća regija, uz to bogata pa može pomišljati na nekakvu neovisnost.
Kontradiktoran si.
Prvo im nebi dozvolio da se izjasne o nezavisnosti....a nakon toga tvrdis da su zadovoljni Spanjolskom i da bi to i referendum pokazao.
Cega se bojis ako mislis da su zadovoljni?

Quote:
Harvey_1 kaže: Pogledaj post
Tom analogijom, Španjolsku bi moglo potezati barem još 5 'nacija'.
Naravno!
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.

Zadnje uređivanje u prolazu : 16.07.2010. at 15:07.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 15:01   #106
Ma rijesice to Spanci po sistemu: "Budimo ljudi ne budimo Balkanci"
__________________
Sva prolazi sve , nemoj se zivcirati ne.
Bosanac10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 15:03   #107
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Kontradiktoran si.
Prvo im nebi dozvolio da se izjasne o nezavisnosti....a nakon toga tvrdis da su zadovoljni Spanjolskom.

Cega se bojis ako mislis da su zadovoljni?

Naravno!
Boji se da mu ne propadne spanska repka.
__________________
Sva prolazi sve , nemoj se zivcirati ne.
Bosanac10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 16:33   #108
Quote:
zeljko_ri kaže: Pogledaj post
Naravno da im treba dati otcijepljenje. Imaju jednaka prava kao ovi na Kosovu, čemu onda čekanje?
katalonija ima široku autonomiju koju madrid nema namjeru kršiti. građanska i jezična prava katalonaca se poštuju. katalonce se etnički ne čisti i ne proganja i ne ubija i ne razvozi u hladnjačama diljem španjolske, niti je nasilje doseglu takvu mjeru da je bila potrebna strana intervencija da se spriječi njihov potpuni izgon iz španjolske.
to su ogromne razlikeizmeđu katolonje i kosova.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 16:35   #109
Quote:
Harvey_1 kaže: Pogledaj post
I daj pogledaj nešto više o Španjolskoj povijesti, neće ti padat na pamet usporedba Kastilijanca i Katalonca sa Hrvatom i Srbinom, nego će biti jasno da su Kastilijanac i Katalonac kao Slavonac i Dalmatinac.

Ista priča vrijedi i za dalmatinske autonomaše, to treba sjeći u korijenu.
*Srećom, to su marginalni redikuli.
nije baš točno, katalonci su jezično posve različiti od kastilijanaca, do ku hrvatsko jsvi govore istim jezikom.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 16:40   #110
Jeste politicari od kurca, kad vam tako moram rec!

Sve to sto se desava u direktnom je interesu E.U.

Zasto?

Trebaju vam naocale?
Jure Blitva is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 16:57   #111
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
katalonija ima široku autonomiju koju madrid nema namjeru kršiti. građanska i jezična prava katalonaca se poštuju. katalonce se etnički ne čisti i ne proganja i ne ubija i ne razvozi u hladnjačama diljem španjolske, niti je nasilje doseglu takvu mjeru da je bila potrebna strana intervencija da se spriječi njihov potpuni izgon iz španjolske.
to su ogromne razlikeizmeđu katolonje i kosova.
Da li itko ima neke podatke o tome koliki je zapravo postotak Katalonaca, tj. građana Katalonije za odcjepljenje?

Mislim, jedno je protest, vlastiti jezik i prezir prema centrali u Madridu, ali sasvim je nešto drugo otcjepljenje od Španjolske.

Jednom prilikom sam pričao s nekim Španjolkama iz Barcelone i one tvrde da je u biti relativno mali broj ljudi za čistu neovisnost. (ne znam da li su pristrane ili ne) Jezik i automonija su nešto sasvim drugo od otcjepljenja.
denman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 17:12   #112
Quote:
Kontradiktoran si.
Prvo im nebi dozvolio da se izjasne o nezavisnosti....a nakon toga tvrdis da su zadovoljni Spanjolskom i da bi to i referendum pokazao.
Cega se bojis ako mislis da su zadovoljni?
Ma ne bojim se ničega, briga me za Španjolsku, nikome ja ne bi ništa branio, ionako je ta ideja neovisnosti osuđena na propast.Samo kažem da je to sebična ideja manjine koja nema široku potporu stanovništva Katalonije.I to je to.
Harvey_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 17:14   #113
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
nije baš točno, katalonci su jezično posve različiti od kastilijanaca, do ku hrvatsko jsvi govore istim jezikom.
Da, deklarativno uz jaku standardizaciju.Daj molim te, do ne tako davno je bilo lakše sporazumijevanje između Talijana i Splićanina nego Splićanina i Varaždinca.
Harvey_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 17:17   #114
Quote:
denman kaže: Pogledaj post
Da li itko ima neke podatke o tome koliki je zapravo postotak Katalonaca, tj. građana Katalonije za odcjepljenje?

Mislim, jedno je protest, vlastiti jezik i prezir prema centrali u Madridu, ali sasvim je nešto drugo otcjepljenje od Španjolske.

Jednom prilikom sam pričao s nekim Španjolkama iz Barcelone i one tvrde da je u biti relativno mali broj ljudi za čistu neovisnost. (ne znam da li su pristrane ili ne) Jezik i automonija su nešto sasvim drugo od otcjepljenja.
Pa imas tekst o tome na wikipediji. Sve su to neki rezultati nekakvih anketa...ali ankete znaju varati.

According to the governmental Sociology Studies Center (CIS) CIS official poll in 2001 there were 33.9% of Catalans in favor of an independent Catalonia, 48.1% against, 13.3 undecided and 2.8% did not answer.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 17:22   #115
Quote:
Harvey_1 kaže: Pogledaj post
Da, deklarativno uz jaku standardizaciju.Daj molim te, do ne tako davno je bilo lakše sporazumijevanje između Talijana i Splićanina nego Splićanina i Varaždinca.
razlike između kastilijanskog i katalonskog su daleko veće od bilo kakvog dijalekta. katalonski je sličniji francuskom. to je sasvim drugi jezik.
a sporazumijevanje između talijana i splićana koji bi govorio splitskim govorom nije bilo moguće najmanje od vremena marulića.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 17:22   #116
Quote:
Harvey_1 kaže: Pogledaj post
Ma ne bojim se ničega, briga me za Španjolsku, nikome ja ne bi ništa branio, ionako je ta ideja neovisnosti osuđena na propast.Samo kažem da je to sebična ideja manjine koja nema široku potporu stanovništva Katalonije.I to je to.
Ako nema siroku potporu stanovnistva Katalonije onda bi referendum pao i stvar bi bila rijesena.

Ako bi sa druge strane takav referendum prosao..Katalonija bi postala nezavisna drzava, ideja "Bratstva i Jedinstva Spanjolskih naroda i narodnosti" dobila nogu u guzicu i to je to.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 17:23   #117
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Pa imas tekst o tome na wikipediji. Sve su to neki rezultati nekakvih anketa...ali ankete znaju varati.

According to the governmental Sociology Studies Center (CIS) CIS official poll in 2001 there were 33.9% of Catalans in favor of an independent Catalonia, 48.1% against, 13.3 undecided and 2.8% did not answer.
Što znači da potpora neovisnosti nije ni blizu potrebne većine (i vjerojatno bi bila još i manja na stvarnom referendumu na kojem bi se o tome odlučivalo...).
denman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 17:23   #118
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Ako nema siroku potporu stanovnistva Katalonije onda bi referendum pao i stvar bi bila rijesena.

Ako bi sa druge strane takav referendum prosao..Katalonija bi postala nezavisna drzava, ideja "Bratstva i Jedinstva Spanjolskih naroda i narodnosti" dobila nogu u guzicu i to je to.
ccc, referendum bio bio presedan. mogli bi se neki drugi pozivati na njga, koji bi možd imali dovoljnu većinu.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 17:25   #119
Quote:
denman kaže: Pogledaj post
Što znači da potpora neovisnosti nije ni blizu potrebne većine (i vjerojatno bi bila još i manja na stvarnom referendumu na kojem bi se o tome odlučivalo...).
Nemoj biti bas siguran. Ja mislim da je netko recimo 1985 godine u Hrvatskoj radio slicne ankete ( a pri tome jos netko iz Beograda ) vjerovatno bi postoci bili 10 puta manji.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 17:26   #120
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
ccc, referendum bio bio presedan. mogli bi se neki drugi pozivati na njga, koji bi možd imali dovoljnu većinu.
Po cemu bi to bio presedan?? Pa Hrvatska se otcijepila na osnovu referenduma!
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:45.