Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.07.2010., 00:10   #141
Quote:
Pištolj doktor kaže: Pogledaj post
Šta ćemo onda sa Austrijancima? Onda oni po toj logici isto čekaju uskrsnuće Reicha? Nema, od toga ništa. Oni koji bi ušli u taj stroj nema više od 7-8%.
Istina, danas Austrijanci nisu bas zagrijani za to ali Austrijanci za sebe ne govore da su oni neki drugi narod od Njemaca, to je isti narod samo zivi u dvije drzave.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 00:19   #142
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Istina, danas Austrijanci nisu bas zagrijani za to ali Austrijanci za sebe ne govore da su oni neki drugi narod od Njemaca, to je isti narod samo zivi u dvije drzave.
Govore govore, upravo u tome i je poanta. Čak u zadnje vrijeme imaju neke ideje da bi promjenili naziv jezika u austrijski. Oni ipak svoj identitet grade na KuK i tu su bili gazde pa im baš ne leži da se samo tako podvrgnu Nijemcima. Velim, malo ih je koji gaje bratstvo sa Nijemcima.
Isto tako, u današnje vrijeme, malo je i Nijemaca koji osjećaju baš neko veliko bratstvo sa Prusima odnosno Saksoncima.
Pištolj doktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 02:09   #143
Quote:
Pištolj doktor kaže: Pogledaj post
Govore govore, upravo u tome i je poanta. Čak u zadnje vrijeme imaju neke ideje da bi promjenili naziv jezika u austrijski. Oni ipak svoj identitet grade na KuK i tu su bili gazde pa im baš ne leži da se samo tako podvrgnu Nijemcima. Velim, malo ih je koji gaje bratstvo sa Nijemcima..
Sa kojim sam god austrijancem radio a radio sam ih sa jako puno rijetko koji je uopce izrazio pomisao da oni nisu Njemci...oni sebe dozivljavaju "drugacijim" Njemcima od onih u Njemackoj sto je uvijetovano naravno povijesnim okolnostima, ali nikada drugim narodom.

Ali to je zapravo i nebitno, jer austrijanci danas nisu u sastavu velike njemacke iskljucivo zato stovanjske sile to nisu dozvolile. Sami austrijanci ne samo da su tezili ujedinjenju nego su cak tezili dominaciji u ujedinjenoj njemackoj...samo sto su ih prusi pretekli!

Quote:
Pištolj doktor kaže: Pogledaj post
Isto tako, u današnje vrijeme, malo je i Nijemaca koji osjećaju baš neko veliko bratstvo sa Prusima odnosno Saksoncima.
Htio si kazati da smatraju istocne Njemce lijencinama koje je pokvario komunizam. To sam siguran i to ce im govoriti i onda kada zajedno budu ubacivali ove auslandere u plinske komore.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 03:17   #144
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Sa kojim sam god austrijancem radio a radio sam ih sa jako puno rijetko koji je uopce izrazio pomisao da oni nisu Njemci...oni sebe dozivljavaju "drugacijim" Njemcima od onih u Njemackoj sto je uvijetovano naravno povijesnim okolnostima, ali nikada drugim narodom.
E jebiga, ja ne znam s kim si ti radio i šta si radio... ali ja ti mogu reći da ja u svojih deset godina boravka u Austriji i Njemačkoj nisam sreo ni jednog koji se poistovjetio sa Nijemcima niti Nijemca koji je na Austrijance gledao kao pripadnike istog nacionalnog korpusa. Znam da takvi postoje po raznim izoliranim "džepovima" i da ima nacionalista gadnih, ali velim da su velika manjina. Nacionalisti, uvjetno rečeno, sa kojim sam ja razgovarao niti jedan nije došao dalje od pljuvanja neradnika auslendera. Ili najdalje muslimana i njihovog načina života. A kamoli da bi pričali sa nostalgijom o Hitleru ili se poistovjećivali sa Nijemcima. Ne znam, ne velim... to je tvoje iskustvo.

Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Ali to je zapravo i nebitno, jer austrijanci danas nisu u sastavu velike njemacke iskljucivo zato stovanjske sile to nisu dozvolile. Sami austrijanci ne samo da su tezili ujedinjenju nego su cak tezili dominaciji u ujedinjenoj njemackoj...samo sto su ih prusi pretekli!
Težili su ujedinjenju iz istog razloga što smo mi htjeli sa Srbima. Što su izgubili rat i što su ekonomski bili slabi pa su si htjeli pomoći. Plus toga im Talijani odnose Južni Tirol i Česi i Madžari čačkaju oko granica. Naravno, ne kažem, i jezik je tu faktor i pokrajine Salzburg i Tirol su često bile pod Bavarskom... ima tu temelja. Ali, da bi oni imali nekakvu svijest o zajedničkom porijeklu i na tome gradili naciju... nema šanse. Oni su se razvijali stoljećim odvojeno i to je razlog zašto od toga nema ništa. Posebno ne danas.

Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Htio si kazati da smatraju istocne Njemce lijencinama koje je pokvario komunizam. To sam siguran i to ce im govoriti i onda kada zajedno budu ubacivali ove auslandere u plinske komore.
Nisam to mislio, ali i to je jedan od faktora. Kod njih su srednjovjekovna vojvodstva međusobno ratovala i Prusi su ih dosta gazili. Od tuda još svijest o drugosti. Naravno da su oni dovoljno kohezivna nacija koja je imala svojih trenutaka, ali vrijeme reicha, koje ih jest homogeniziralo, predstavljati kao glavni vezivni element je pogrešno. Ipak većina Nijemaca prije svega osjeća sramotu pri spomenu tog razdoblja. Nemojmo ih podcjenjivati ili im se čak, sa druge strane, "diviti".
Pištolj doktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 12:25   #145
šta ovdje sve nećeš čuti. koja je razlika između Bavarca i Austrijanca?
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 14:10   #146
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
šta ovdje sve nećeš čuti. koja je razlika između Bavarca i Austrijanca?
A ko priča o Bavarcima? Nemoj spamat, ako nisi siguran da razumiješ pročitano.
Pištolj doktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 14:29   #147
Quote:
Imran Zakhaev kaže: Pogledaj post
da Španjolci nisu narod
Naravno da jesu.
Dok oni (kolege forumaši) ne shvate ovo, nemože biti daljnje rasprave.

I da, dobra je usporedba s Njemačkom, koja je kroz povijest bila daleko fragmentiranija pa im ne pada na pamet separatizam za koji imaju više temelja nego Katalonci.
Harvey_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 14:33   #148
Quote:
Pištolj doktor kaže: Pogledaj post
A ko priča o Bavarcima? Nemoj spamat, ako nisi siguran da razumiješ pročitano.
ako su Bavarci Nijemci, a jesu, a po tebi Austrijanci nisu, ja te lijepo pitam koje su razlike između Bavaraca i Austrijanaca?
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 14:52   #149
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
ako su Bavarci Nijemci, a jesu, a po tebi Austrijanci nisu, ja te lijepo pitam koje su razlike između Bavaraca i Austrijanaca?
Mislim, ako ti nije jasno da su zbog susjedstva i povijesne upućenosti Bavarci srodniji Austrijancima uz taj pojas nego ti isti Austrijanci nekim drugim (npr. onima iz Beča)... onda šta ti imam dalje objašnjavati?
Ili imaš koji argument da osnaži tu tvoju pretpostavku da ih to čini bilo nacijom bilo narodom?
Ili hoćeš da ti pišem baš o razlici Bavaraca i ostalih Austrijanaca?
Pištolj doktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 15:14   #150
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
ako su Bavarci Nijemci, a jesu, a po tebi Austrijanci nisu, ja te lijepo pitam koje su razlike između Bavaraca i Austrijanaca?
Onda su i Slovenci Njemci , a Hrvati bi trebali odlučiti između Njemaca , Mađara i Talijana a jezična barijera se več u sljedečoj generaciji svlada baš kak i kod večine današnjih Sasa i Prusa koji su Njemci večinom negermanskog porijekla , ionak je ovaj službeni hrvatsko-srpski mešung tu tek malo više od 100
vratanijac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 19:30   #151
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Istina, danas Austrijanci nisu bas zagrijani za to ali Austrijanci za sebe ne govore da su oni neki drugi narod od Njemaca, to je isti narod samo zivi u dvije drzave.
Onda tako možemo reći za Moldavce i Rumunje. Oni bib vjerojatno bili u istoj državi da nije bilo povijsno političkih previranja.
Imran is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 19:39   #152
Quote:
vratanijac kaže: Pogledaj post
Onda su i Slovenci Njemci , a Hrvati bi trebali odlučiti između Njemaca , Mađara i Talijana a jezična barijera se več u sljedečoj generaciji svlada baš kak i kod večine današnjih Sasa i Prusa koji su Njemci večinom negermanskog porijekla , ionak je ovaj službeni hrvatsko-srpski mešung tu tek malo više od 100
ne budi smiješan, Austrijanci kao i Nijemci, te kao i njemački Švicarci govore njemačkim jezikom. jezik=narod, uvijek bilo i ostalo.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 19:42   #153
Quote:
Pištolj doktor kaže: Pogledaj post
Mislim, ako ti nije jasno da su zbog susjedstva i povijesne upućenosti Bavarci srodniji Austrijancima uz taj pojas nego ti isti Austrijanci nekim drugim (npr. onima iz Beča)... onda šta ti imam dalje objašnjavati?
Ili imaš koji argument da osnaži tu tvoju pretpostavku da ih to čini bilo nacijom bilo narodom?
Ili hoćeš da ti pišem baš o razlici Bavaraca i ostalih Austrijanaca?
http://upload.wikimedia.org/wikipedi..._languages.png

ajd mi pričaj malo o tim razlikama.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 19:47   #154
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
ne budi smiješan, Austrijanci kao i Nijemci, te kao i njemački Švicarci govore njemačkim jezikom. jezik=narod, uvijek bilo i ostalo.
Aludiral si na WW2 kad su Austrijanci jedino bili Njemci a tada je Njemačka bila 20 km od Zagreba i samo je pitanje vremena da su slučajno pobijedili kad bi se proširile i na ondašnju NDH .
vratanijac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 19:52   #155
Quote:
vratanijac kaže: Pogledaj post
Aludiral si na WW2 kad su Austrijanci jedino bili Njemci a tada je Njemačka bila 20 km od Zagreba i samo je pitanje vremena da su slučajno pobijedili kad bi se proširile i na ondašnju NDH .
nisam aludirao na nikakav WW2, niti on ima veze s ovime. povjesne okolnosti su takve da su Austrijanci ostali izvan njemačke države, a vjerujem da je dosta ljudi upoznato s prusko-austrijskim ratom u 19. stoljeću kad su se ove dvije sile sukobile oko toga koja će predvoditi ujedinjenje Njemačke. Austrijanci popušiše, a ostalo je povijest. što se tiče pak politike, Austrija je uvijek i jedino bila produžena njemačka ruka u vanjskoj politici. nećete valjda jednog dana pričati da Kosovari nisu Albanci? sve su to Šiptari pučki rečeno, a ovi drugi Švabe, znaju naši stari.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 20:01   #156
Quote:
vratanijac kaže: Pogledaj post
Evo odmah ti velim da kosovari nisu pravi šiptari , nego su arnauti tj poalbanjeni slaveni u največoj mjeri srbi ali i makedonci , bugari i crnogorci a čak se i zna koja su plemena pravi šiptari tak da nije neka velika tajna .
ne zanimaju me Šešeljevi štosevi. ne oduzimam ja Austrijancima da su oni politička nacija i da su formirali vlastiti identitet, ali u suštini su dio jednog njemačkog naroda. kako pobogu netko tko svoj jezik zove njemački, a naziv države mu je Istočno carstvo, može biti drukčijeg etničkog podrijetla od susjeda Bavarca preko granice, a govori i identičnim dijalektom? to su američke fore nacija=narod, što s Europom nema veze.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 20:03   #157
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
nisam aludirao na nikakav WW2, niti on ima veze s ovime. povjesne okolnosti su takve da su Austrijanci ostali izvan njemačke države, a vjerujem da je dosta ljudi upoznato s prusko-austrijskim ratom u 19. stoljeću kad su se ove dvije sile sukobile oko toga koja će predvoditi ujedinjenje Njemačke. Austrijanci popušiše, a ostalo je povijest. što se tiče pak politike, Austrija je uvijek i jedino bila produžena njemačka ruka u vanjskoj politici. nećete valjda jednog dana pričati da Kosovari nisu Albanci? sve su to Šiptari pučki rečeno, a ovi drugi Švabe, znaju naši stari.
Evo odmah ti velim da Kosovari nisu pravi šiptari , nego su Arnauti tj pošiptareni slaveni u največoj mjeri srbi ali i makedonci , bugari i crnogorci a čak se i zna koja su plemena pravi šiptari jer ekipa je ko muslimani tak sticala protekcije za vrijeme Turaka tak da to nije neka velika tajna a sad koliko su šiptari potomci Ilirskih Albanaca otom potom , potomci Ilirskih Albanaca možemo biti i mi.
vratanijac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 20:16   #158
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
ne zanimaju me Šešeljevi štosevi. ne oduzimam ja Austrijancima da su oni politička nacija i da su formirali vlastiti identitet, ali u suštini su dio jednog njemačkog naroda. kako pobogu netko tko svoj jezik zove njemački, a naziv države mu je Istočno carstvo, može biti drukčijeg etničkog podrijetla od susjeda Bavarca preko granice, a govori i identičnim dijalektom? to su američke fore nacija=narod, što s Europom nema veze.
Da isto kak je i Šešeljov štos da smo mi po neznam čijem naputku preko noći odustali od Ilirizma i prepustili ga današnjim Albancima , a mogli smo mjesto jugoslavenstva i dalje tjerat Ilirizam i onak je to prostor koji se imal namjeru obuhvatit pokretom , a Albancima poručit da si traže porijeklo izvan Ilirizma .

A uostalom odaju ih nastavci na prezimenima .
vratanijac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 20:22   #159
Quote:
vratanijac kaže: Pogledaj post
Da isto kak je i Šešeljov štos da smo mi po neznam čijem naputku preko noći odustali od Ilirizma i prepustili ga današnjim Albancima , a mogli smo mjesto jugoslavenstva i dalje tjerat Ilirizam i onak je to prostor koji se imal namjeru obuhvatit pokretom , a Albancima poručit da si traže porijeklo izvan Ilirizma .

A uostalom odaju ih nastavci na prezimenima .
http://en.wikipedia.org/wiki/Swiss_German
http://en.wikipedia.org/wiki/Ethnic_Germans

vjerojatno si čuo i za Južni Tirol. tamo, začudo, iako je taj dio bio u AU, a danas je u Italiji, ne živi austrijska, već njemačka manjina.

tu je naravno i Sveto Rimsko Carstvo (Sveto Rimsko Carstvo njemačkog naroda), čiji je dio oduvijek i Austrija.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Sveto_Rimsko_Carstvo
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 20:39   #160
Quote:
vratanijac kaže: Pogledaj post
A u čemu je opće problem , sve je to nekad bilo Rimsko Carstvo koje su barbarska plemena rascjepkali na komade i baš su ti ti germani prvi veči uzurpatori pa su eto i Andaluziju osnovali germanski Vandali a baš neznam da tam pričaju neki germanski jezik ili da bi i oni možda sutra htjeli biti Njemci jer je područje od kud su stigli danas Njemačka .
zato i kažem jezik=narod. dio su i današnjih Nijemaca asimilirani Slaveni, pa kog to zaboli.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:02.