Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.09.2014., 09:53   #61
Super, puno hvala na odgovoru!

Za barndoor cu se probati snaći sam, vidim da ima uputstva po netu pa ću već nešto naći.
deya100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2014., 03:45   #62
pored macro slikanja me i astrofoto interesira ali nikako da napravim taj konačan korak i kupim pravi photo...bitno mi je bilo da bude džepnog formata...tako da sam se zabavljao sa smartphonima ali nije to to...naročito otkad nabavih nokia 808(kralj mobilne photo)ali opet nije to to...tako da razmišljam o nabavci compacta(normalno samo najbolje) sony rx100M3.....znači kod astro foto triba napraviti više tih fotografija poradi digitalije koja je ograničena vrimenski...i onda se to na računalu spoji u jednu...

kako se pravi foto kad je ekspozicija ograničena...recimo 30 sec...znači nema bulb
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.

Zadnje uređivanje JAWS : 20.09.2014. at 03:50.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2014., 09:34   #63
Pa bez montaže za pračenje si i ograničen na 20-30s Običan kampakt je sranje pa bio i najskuplji. Znači neki dslr ili mirrorles bi bio odličan izbor.
Bozy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2014., 02:23   #64
Quote:
Bozy kaže: Pogledaj post
Pa bez montaže za pračenje si i ograničen na 20-30s Običan kampakt je sranje pa bio i najskuplji. Znači neki dslr ili mirrorles bi bio odličan izbor.
uvaženi kolega...dobra stvar kod interneta je istraživanje...koja dovodi do spoznaja..pa tako izreka da mudar uči na svojim i tuđim pogrješkama a budala samo na svojim ima smisla...pa tako

https://www.flickr.com/photos/eric5dmark2/14308706390

https://www.flickr.com/photos/edanjohna/14345609460

https://www.flickr.com/photos/colsontkz/14800501460

https://www.flickr.com/photos/kox0503/14774720183

Koji to dslr&mirrorles može stati u džep...odnosno ima dimenzije 100mm*60mm*40mm...što znači da skoro u svakom trenutku ti je na raspolaganju..a ne kad se desi neka odlična situacija za foto a nemaš s čim jerbo za opremu triba auto-prikolica
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2014., 07:40   #65
Gle ja sam rekao kako stvari stoje. Ako je tebi to dovoljno tj nemora biti ektra i ako mora stat u đep onda ok Cijena tog aparata je 6000+kn i nemože se mjerit s dslrom starim 5 godina (primjer canom 550d) po pitanju kvalitete slike..
usporedba s d3300

Bozy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2014., 01:07   #66
Quote:
Bozy kaže: Pogledaj post
Gle ja sam rekao kako stvari stoje. Ako je tebi to dovoljno tj nemora biti ektra i ako mora stat u đep onda ok Cijena tog aparata je 6000+kn i nemože se mjerit s dslrom starim 5 godina (primjer canom 550d) po pitanju kvalitete slike..
usporedba s d3300

izvinjavam se ako sam bio grub...meni triba nešto što mi stane u đep..moj trenutni stupanj u fotografiji je polu-amater...znači fotografija ne obvezujuči hobby...otiči na neko obližnje brdo koje nije onečiščeno sa gradskom rasvjetomi i malo se zabaviti...meni je to vrh...a VI koji ste tu u tim vodama ipak puno profesionalniji od mene...padne mrak na oči kad vidite da netko daje 6000kn i više a ima puno boljih rješenja..ali u biti ja sam zadovoljan sa compactom...meni je to onako spontano...s tim da čekam da se cijena spusti...tako nemoraš se bojati...6000kn im neću dati...strpljen spašen

P.S D3300 ima 3.3 puta veći senzor tak da usporedba pada u vodu...jedna stvar kod digitalne fotografje je konstanta..veličina senzora...to šta nešto dođe 6000kn ne znači da je i bolje kad se usporedi sa duplo jeftinijom stvari koja još ima 3 puta veči senzor...tu je fizika nemilosrdna...možeš imati 100puta jači hardware ali veličina senzora je alpha&omega
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2014., 22:19   #67
Budući da već pitaš na forumu astronomije onda se nekako podrazumijeva da se planiraš ozbiljnije pozabaviti astrofotografijom. Tako da savjet za DSLR stoji. Naime, na tamno brdo se baš i ne ide u kratkim hlačicama sa kompaktom u džepu jer najčešće moraš ići podosta dalje od grada da bi uhvatio Mliječni put, naročito kao na onoj prvoj fotki. Ako te veseli taj Sony, onda si ga uzmi - nekakva usputna astrofotografija će se moći napraviti, no za duplo manje novaca možeš dobiti DSLR koji će to odraditi neusporedivo bolje. I još ti ostane za dobar objektiv ili dva.

Nešto općenito o jednostavnoj astrofotografiji (onako usput ) imaš na mom webu.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2014., 11:24   #68
koja slika

Quote:
Letjelica Europske svemirske agencije Rosetta snimila je surovu površinu kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko s udaljenosti od samo 29 kilometara.
http://znanost.geek.hr/clanak/povije...ttinog-kometa/

da mi je znati kakvo je ono 'drveće' i kako su te formacije nastale
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2014., 10:52   #69
The 271 Million Mile Selfie
http://twistedsifter.com/2014/09/ros...ft-selfie-esa/
illyrians is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 00:07   #70
Da malo oživim temu...

Messier 31 (Andromeda)

Pentax K-5 + Sigma 70-300 APO DG Macro
200mm
ISO 6400
Ekspozicija 3 sekunde
f/4.5
fotkano 17 RAW fotki na navedenim postavkama + dark frame, spojeno DeepSkyStacker-om + malo dorade u PS-u te cropano...
deya100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 17:27   #71
Skroz neloše!
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 00:17   #72
Ima netko par minuta da me barem nekako okvirno uputi u teleskopiju Dobio neki dan Meade 90 ETX ali o tim uređajima koliko god ih oduvijek htio imat, nemam pojma. Probao sam odmah zašarafit ga na svoj GH2 ali navoj ne paše pa moram sa eBaya naručit adaptere.

Koje su opcije sa ovom spravom, šta mogu vidjet, koliko daleko, nemam stalak za njega imam za fotoaparat dali to ima koristi, jel mogu još veći zoom postić nekako, ovaj model ima i neki daljinski i motor ispod, kako da to iskoristim, cijeli život maštam vidjet Jupiter, vidio sam ga jednom dok sam živio u Rovinju tamo je po ljeti jedan čovjek parkiran sa topčinom od teleskopa, e dali mogu sa ovim mojim koji nije ni približno tih dimenzija vidjet Jupiter ili mogu zaboravit na takve stvari i gledat mjesec i susjede
__________________
Čitaj gledaj
tom-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2014., 21:47   #73
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Skroz neloše!
Hvala!
deya100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 16:51   #74
Malo kasnim, sorry. ETX je dobra sprava, iako samo 90mm, s njim se planeti vide sasvim solidno. Ipak, trebati će ti dobar i čvrst stativ za njega. Po mogućnosti uzmi tronožac za teleskope u Teleskop centru ili OI Optimus - pitaj ih. Naravno, slobodno probaj sa svojim fotostativom. Što se tiče "daljinskog", najbolje da pronađeš uputstva na internetu, to ne bi trebao biti problem.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2014., 16:50   #75
Današnja fotka na kojoj se osim par oblačića preko Sunca vide i Sunčeve pjege:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/...P0306-1280.jpg
deya100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2014., 10:56   #76
Jedno pitanjce....jeli isto 10 fotografija po 30 sec ili jedna od 5 minuta???


Shaljem iz Guzice by Dimnim Signalima
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2015., 03:33   #77
@JAWS vidim da nitko nije odgovorio pa ću ja pokušat - nije isto jer će ti 5 minuta ekspozicije dosta zagrijati senzor i izgenerirati prilično šuma...

Usput da stavim i ovdje jednu novu...

Dakle Messier 42 ili ti ga Orionova Maglica za koju ne mogu vjerovat da sam je uspio ufotkat danas na iznimno jakoj mjesečini ali zato super čistom i vedrom nebu...

Tehnikalije:
DSLR aparat + objektiv na žarišnoj duljini 210mm (315 equiv.)
Okinuto 55 fotki (light frameova) na ISO 6400, f/4.5 (jbg. nemam svijetliji objektiv ) i ekspoziciji 2 sekunde + 6 dark frameova na istim postavkama
Spojeno sve skupa u DeepSkyStacker-u, dorađeno i cropano u Photoshopu.
Obzirom da nemam nikakvo praćenje niti teleskop ja poprilično zadovoljan...


Zadnje uređivanje deya100 : 05.01.2015. at 04:36.
deya100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 13:07   #78
odustah od compacta i umisto nega se odlučih na sony A6000(mirrorless)...nisam ga još kupio...malo rastežem...
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2015., 18:29   #79
Quote:
JAWS kaže: Pogledaj post
odustah od compacta i umisto nega se odlučih na sony A6000(mirrorless)...nisam ga još kupio...malo rastežem...

7 dana nakon ove izjave napokon kupio...prvi pokušaj astro iz dvorišta u centru grada
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2015., 21:23   #80
Skroz fino za početak, samo tako dalje!
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:29.