Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2004., 14:45   #1
Tarife odvjetnika / sudaca porotnika

Poznato je da na Županijskom sudu kada ovaj sudi kao prvostupanjski sud, okrivljenik mora imati svoga branitelja te da mu ga sud mora odrediti po službenoj dužnosti ako ga ovaj sam ne odredi.
E sad, zamislite ovakvu situaciju - slučaj relativno jednostavan, čovjek je uhvaćen sa nekoliko kila marihuane, svjedoci su dvojica policajaca, nema puno manevra za obranu. Odvjetnik po službenoj dužnosti okrivljenika vidi dva puta - jednom dok je u istražnom zatvoru i drugi put na javnoj raspravi. Postavi 2 pitanja svjedoku, potpuno irelevantna, tek da opravdava svoju naknadu. A znate li kolika je u takvom jasnom slučaju?
50% od tarife propisane od strane Odvjetničke kaste. A znate li koliko je to? Paa..u ovom slučaju 9.250,00 kn (pola od toga je, dakle cca 4.600,00 kn) Za takoreći nikakav posao.
Istovremeno, porotnici na Županijskom sudu dobijaju 21 kn po satu održane javne rasprave (prosjek trajanja rasprave 3 sata) a i takav iznos isplaćuje se višemjesečnim zakašnjenjem.
Meni se nameću dva zaključka:

1. Nabijem na k. ovakvih "pravnu" državu i utvrđeni sustav vrijednosti.

ili

2. Ne nabijem na k. nikoga nego pođem u odvjetnike koji zastupaju okrivljenike pred kaznenim sudom.

Imate vi neki drugačiji zaključak?
Herostrat is offline  
Old 26.10.2004., 15:35   #2
nista od ponudjenog...

3.
Life's a piece of shit,
When you look at it.
Life's a laugh and death's a joke. It's true.
You'll see it's all a show.
Keep 'em laughing as you go.
Just remember that the last laugh is on you.
And...

Always look on the bright side of life.
[whistling]
Always look on the right side of life.
[whistling]

__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Old 26.10.2004., 15:59   #3
Imam, kako ne:

3. Oženi se za odvjetnicu. Mojoj sasvim dobro ide, uz malo sreće će počet toliko zarađivat da ću za koju godinu moć dat otkaz i prebacit u profesionalne jazzere.


P.S. Nabijem ja na k. nju. Svako tolko.
__________________
'Music is your own experience, your own thoughts, your wisdom. If you don't live it, it won't come out of your horn.' - Charlie Parker
Baan Dar is offline  
Old 26.10.2004., 21:38   #4
opcija

Nakon što je tarifa izađla u NN, dugo sam smišljala koji je jedini način da im se suprotstavimo:
0. imati pametnu državnu vlast (nemoguće, zato na nultoj opciji)
1. ne se dati uloviti
2. odreći se kriminala
3. ajmo se mi ljude prestati tužakati, pa nek oni bankrotiraju



HA? Jesam dobro to smislila?

namaks is offline  
Old 27.10.2004., 09:20   #5
Quote:
Baan Dar kaže:
3. Oženi se za odvjetnicu. Mojoj sasvim dobro ide, uz malo sreće će počet toliko zarađivat da ću za koju godinu moć dat otkaz i prebacit u profesionalne jazzere.
i? kad je svadba?
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Old 27.10.2004., 09:28   #6
Quote:
brzi kaže:
i? kad je svadba?

Ma svadba je bila prije četiri godine.

Al znao sam ja da će od nje jednog dana bit odvjetnik.
__________________
'Music is your own experience, your own thoughts, your wisdom. If you don't live it, it won't come out of your horn.' - Charlie Parker
Baan Dar is offline  
Old 27.10.2004., 11:01   #7
Vratimo se na temu. Zašto se niti jedan odvjetnik ne javi?
Herostrat is offline  
Old 27.10.2004., 17:08   #8
ne kužim šta te smeta, visoka odvjetnička tarifa ili mala naknada porotnicima?
ako si sudac porotnik znaš i sam koliko truda oni ulažu u to, truda da ne zaspu i izgledaju kao da slušaju...
dr. Szmola is offline  
Old 27.10.2004., 17:10   #9
Quote:
dr. Szmola kaže:
ne kužim šta te smeta, visoka odvjetnička tarifa ili mala naknada porotnicima?
ako si sudac porotnik znaš i sam koliko truda oni ulažu u to, truda da ne zaspu i izgledaju kao da slušaju...
Hehe, ja sam bila jedan jedini put na sudu kad su bili prisutni porotnici (dvojica) i oba su spavala.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Old 28.10.2004., 08:40   #10
Quote:
dr. Szmola kaže:
ne kužim šta te smeta, visoka odvjetnička tarifa ili mala naknada porotnicima?
ako si sudac porotnik znaš i sam koliko truda oni ulažu u to, truda da ne zaspu i izgledaju kao da slušaju...
Ti marginaliziraš stvari. Činjenica jest da su porotnici (najčešće ali ne uvijek, ovisi valjda nešto i o njihovoj sasvjesti) puka forma ali ostaje činjenica da na kraju potpisuju onu jebenu presudu.
S druge strane, nisu rijetke situacije kada i odvjetnici spavaju (ili češće, tipkaju na mobitel - to je nova pomama u njihovoj kasti) naročito kada zastupaju po službenoj dužnosti.
Zar za pare koje dobiju za takvo zastupanje ne mogu uložiti minimum truda u nastojanju da klijentu pruže kakvu takvu obranu? Ne nalaže li minimum sasvjesti barem toliko? A onda se žale na svoje tarife....
Herostrat is offline  
Old 28.10.2004., 11:13   #11
ja marginaliziram, a ti generaliziraš, žao mi je što te možda odvjetnik zeznuo ili misliš da te zeznuo. A ponašanje odvjetnika na raspravi nije u vezi sa kvalitetom njihovih podnesaka koji su odlučni za donošenje odluke, u čemu suci porotnici nemaju skoro pa nikakvog udjela, osim potpisivanja.

a ako smatraš da je to sve tako jednostavno, uvijek možeš postati odvjetnik, i obogatiti se tipkajući poruke na ročištu
dr. Szmola is offline  
Old 28.10.2004., 11:57   #12
Re: Tarife odvjetnika / sudaca porotnika

Quote:
Herostrat kaže:
Imate vi neki drugačiji zaključak?
Imam, post ti je površan i pun generalizacija.

1. Postoji samo nekoliko slučajeva obvezne obrane u kojima okrivljenik mora imati branitelja, odnosno branitelja po službenoj dužnosti
2. Djela koja ŽS sudi u prvom stupnju iznimno su rijetka u odnosu na ukupan broj počinjenih djela, i kao takva ne mogu biti reprezentativan uzorak nizašto
3. Tarifa koju spominješ tek je odnedavno na snazi
4. Radi se o djelima za koja su zaprijećene visoke zatvorske kazne, dakle trud i odgovornost odvjetnika su kudikamo veći nego primjerice kod krađe bicikla
5. Da, ima odvjetnika koji spavaju i tipkaju smsove, ali ima i takvih stolara, doktora, šustera, itd.
6. Za studij prava i laku zaradu nikad ti nije kasno
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Old 28.10.2004., 12:12   #13
Re: Re: Tarife odvjetnika / sudaca porotnika

Quote:
baobab kaže:
Imam, post ti je površan i pun generalizacija.

1. Postoji samo nekoliko slučajeva obvezne obrane u kojima okrivljenik mora imati branitelja, odnosno branitelja po službenoj dužnosti
2. Djela koja ŽS sudi u prvom stupnju iznimno su rijetka u odnosu na ukupan broj počinjenih djela, i kao takva ne mogu biti reprezentativan uzorak nizašto
3. Tarifa koju spominješ tek je odnedavno na snazi
4. Radi se o djelima za koja su zaprijećene visoke zatvorske kazne, dakle trud i odgovornost odvjetnika su kudikamo veći nego primjerice kod krađe bicikla
5. Da, ima odvjetnika koji spavaju i tipkaju smsove, ali ima i takvih stolara, doktora, šustera, itd.
6. Za studij prava i laku zaradu nikad ti nije kasno
A ti si odvjetnik baobaže? No dobro, amo taksativno:

1. Govorio sam o slučajevima kaznene odgovornosti koje su u nadležnosti Županijskog suda - dakle obrana je obvezna.
2. Ne znam što tebi znači pojam "rijetko" ali ako je primjerice 4 takve rasprave u tjedan dana jel' to dovoljno rijetko da bi bilo zanemarivo?
3. Činjenica da je tarifa od nedavno na snazi opovrgava bilo što od onoga što sam ja napisao?
4. O trudu ovog konkretnog odvjetnika mozes procitati još jednom ali ovaj put pažljivije. Ne kažem da je reprezentativan primjerak al' nije ni rijetkost.
5. Šusteri i stolari definitivno ne dobijaju tolike pare...tim više što u konačnici te cipele moraju popraviti ili stol napraviti.
6. Glupi zaključak. Najbolje je onda o ničemu ne diskutirati jer uvijek ti i slični možete uputiti ovakav komentar. Jel' bi se time bilo što promijenilo? Jel' bi se promijenilo ako bi ti rekao da evenutalno jesam u toj struci?
Herostrat is offline  
Old 28.10.2004., 12:29   #14
Re: Re: Re: Tarife odvjetnika / sudaca porotnika

Quote:
Herostrat kaže:
1. Govorio sam o slučajevima kaznene odgovornosti koje su u nadležnosti Županijskog suda - dakle obrana je obvezna.
2. Ne znam što tebi znači pojam "rijetko" ali ako je primjerice 4 takve rasprave u tjedan dana jel' to dovoljno rijetko da bi bilo zanemarivo?
3. Činjenica da je tarifa od nedavno na snazi opovrgava bilo što od onoga što sam ja napisao?
4. O trudu ovog konkretnog odvjetnika mozes procitati još jednom ali ovaj put pažljivije. Ne kažem da je reprezentativan primjerak al' nije ni rijetkost.
5. Šusteri i stolari definitivno ne dobijaju tolike pare...tim više što u konačnici te cipele moraju popraviti ili stol napraviti.
6. Glupi zaključak. Najbolje je onda o ničemu ne diskutirati jer uvijek ti i slični možete uputiti ovakav komentar. Jel' bi se time bilo što promijenilo? Jel' bi se promijenilo ako bi ti rekao da evenutalno jesam u toj struci?
1. Jest, ali su djela rijetka u praksi u odnosu na ukupan broj, dakle i obvezne obrane, dakle i naplata naknade
2. vidi pod 1.
4. Ne zanima me konkretan slučaj, svatko sam odgovara za (ne)kvalitetu svog rada
5. pažljivije čitaj, šustere i stolare sam spominjao u kontekstu "kukolja u žitu". Nadalje, šusteri i stolari nisu išli 16g u školu, stažirali 18 mjeseci za minimalac po 12h na dan i polagali pravosudni, pa im je logično i naknada manja. Iako i to je gdjekad relativno
6. Glupo je tvoje ironiziranje
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Old 28.10.2004., 17:19   #15
Re: Re: Tarife odvjetnika / sudaca porotnika

Quote:
baobab kaže:
1. Postoji samo nekoliko slučajeva obvezne obrane u kojima okrivljenik mora imati branitelja, odnosno branitelja po službenoj dužnosti
Ne bih se složila sa ovim....
Postoje i mnogi drugi slučajevi, osim k. d. iz nadležnosti Županijskog suda, i kojih bude popriličan broj, kada se okr. postavlja branitelj po služb. dužnosti:
pritvorski predmeti
nesposobnost (tjelesn nedostaci) okr.
suđenje u odsutnosti
svi maloljetnički postupci
k.d.na štetu djece i mlt. kada se oštećenoj osobi postavlja punomoćnik u tom postupku
sva kaznena djela iz nadležnosti Općinskog suda u kojima se može izreći kazna zatvora od 8 godina...
(valjda nisam nešto zaboravila?!)

Jedno vrijeme nije bilo novaca (kasnile su isplate) i porotnicima i braniteljima, pa su samo neki bili "sretni" ako ih se postavi za branitelja po službenoj dužnosti, ali oni su na kraju kada novac stigne dobivali popriličnu svotu, u komadu....Puno smo takvih naknadnih isplata "proslavili".
Danas je "navala", svi bi branili po služb. dužnosti.

A da porotnici odspavaju - odspavaju, ali ima ih koji su aktivni, postavljaju i pitanja, kod vjećanja odluke imaju svoj stav, ne daju glas za nešto ako im se to ne čini u redu...I to je onda pravi porotnik, a ne fikus...
zuba is offline  
Old 28.10.2004., 17:26   #16
Re: Re: Re: Tarife odvjetnika / sudaca porotnika

Quote:
zuba kaže:
Ne bih se složila sa ovim....
Postoje i mnogi drugi slučajevi, osim k. d. iz nadležnosti Županijskog suda, i kojih bude popriličan broj, kada se okr. postavlja branitelj po služb. dužnosti:
pritvorski predmeti
nesposobnost (tjelesn nedostaci) okr.
suđenje u odsutnosti
svi maloljetnički postupci
k.d.na štetu djece i mlt. kada se oštećenoj osobi postavlja punomoćnik u tom postupku
sva kaznena djela iz nadležnosti Općinskog suda u kojima se može izreći kazna zatvora od 8 godina...
(valjda nisam nešto zaboravila?!)
Ma znam ja sve to, ali to je neznatan broj slučajeva u odnosu na ukupan broj.
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Old 28.10.2004., 17:31   #17
ima dosta slučajeva kada se radi po službenoj dužnosti kada ih se ovako nabraja, ali mislim da se u ukupnom poslu odvjetnika radi o oko 2-3 % predmeta, bar iz mojeg iskustva
dr. Szmola is offline  
Old 28.10.2004., 17:37   #18
Quote:
dr. Szmola kaže:
ima dosta slučajeva kada se radi po službenoj dužnosti kada ih se ovako nabraja, ali mislim da se u ukupnom poslu odvjetnika radi o oko 2-3 % predmeta, bar iz mojeg iskustva
Ma i manje, to je minoran postotak u odnosu na ukupni broj predmeta i djela
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Old 28.10.2004., 22:38   #19
Quote:
baobab kaže:
Ma i manje, to je minoran postotak u odnosu na ukupni broj predmeta i djela
Ma sve to štima, ali...
Npr. :
- pritvorski predmet, iznuda - dokaza hrpa, odvjetnik je za svoje radnje:
žalbu na rješenje o određivanju pritvora,
prisustvovanje ispitivanju okr. pred istražnim sucem,
prisustvovanje ispitivanju oštećene,
prigovor na optužnicu nije pisao,
pristup na glavnu raspravu - jedno jedino ročište, gdje je bio postupak i gotov i drži završnu riječ -

priložio trošak - 8.600 kn!!! i on mu odobren,
i ako bude pisao žalbu na presudu, dobiti će još trošak i za nju...

Eto, neka ima samo jedan ovakav predmet mjesečno, a nema, ima ih više, a tu su i druge stvari koje još ima u radu, i to je ono što ljude bode u oči. Bitan je u konačnici samo iznos koji je isplaćen, a ne i radnje za koje je on napravljen...
Svi to bagateliziraju, svi sve znaju bolje, svima se čini da odvjetnik ništa nije radio, da bi mogli i bez njega, a to se vidi i iz upita i komentara ljudi ovdje..

Ovome okr. u gornjem primjeru je svojom taktikom (u dogovoru s njim), smanjio kaznu i "izvukao ga" iz pritvora u kojemu je proveo dva mjeseca. Da je htio još novaca, vrlo lako i jednostavno je mogao razvuči postupak....
zuba is offline  
Old 29.10.2004., 10:24   #20
Quote:
zuba kaže:
Eto, neka ima samo jedan ovakav predmet mjesečno, a nema, ima ih više, a tu su i druge stvari koje još ima u radu, i to je ono što ljude bode u oči. Bitan je u konačnici samo iznos koji je isplaćen, a ne i radnje za koje je on napravljen...
Svi to bagateliziraju, svi sve znaju bolje, svima se čini da odvjetnik ništa nije radio, da bi mogli i bez njega, a to se vidi i iz upita i komentara ljudi ovdje..
Ja sam se i javio na ovaj topic zato jer me smeta izvlačenje jednog predmeta iz konteksta kako bi se istim "argumentirale" navodno enormne odvjetničke zarade uz minimalno utrošen trud. Ja isto imam svoje mišljenje o Tarifi i mislim da se u dijelu koji se odnosi na obrane u kaznenim predmetima otišlo iz jedne krajnosti u drugu, jer mislim da ni u najsloženijim predmetima nije korektno jednu radnju tarifirati s 4000 KN + PDV, jednako kao što, primjerice, mislim da nije korektno ovršni prijedlog kojeg može sačiniti svaki brucoš prava tarifirati jednako kao obrazloženi podnesak u nekoj složenoj parnici. No, prilikom rasprave o Tarifi, koja je nota bene legitimna, svi su se uhvatili tog kaznenog dijela, a nitko nije pisao tome kako su u parničnom postupku, a oni čine 2/3 svih postupaka, tarife de facto čak i pojeftinile. Da se mene pita, Tarife bi, kao i sudske pristojbe, bile još više, a oslobađanja od plaćanja troškova postupka restriktivna, jer se kod nas sve rješava na sudu, što je neprihvatljivo. Ljude treba i na taj način, uz brojne ine, destimulirati da se sude, a stimulirati na vansudska rješenja sporova
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:27.