Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.11.2012., 17:57   #41
homo-rodna propaganda

a sto je toliko lose da se u jednoj europskoj zemlji na pragu 2013. godine u osnovnim i srednjim skolama uci o postivanju seksualnih razlicitosti?
francesca_00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 16:21   #42
Quote:
francesca_00 kaže: Pogledaj post
homo-rodna propaganda

a sto je toliko lose da se u jednoj europskoj zemlji na pragu 2013. godine u osnovnim i srednjim skolama uci o postivanju seksualnih razlicitosti?
To ruši zdravlje mladih i gonja ih da probaju neku od različitosti.
U mraku su velike oči
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 02:11   #43
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
ja sam za kritičko promišljanje svega....pa i vjeronauka.......
Čak i toga!!!

Nešto se u zadnje vrijeme počela previše zloupotrebljavati ova sintagma "kritičko promišljanje"...
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 02:38   #44
Quote:
OliverZG kaže: Pogledaj post
To je sad kao vrijednostno neutralno. Takve udruge i ljudi se pozivaju na znanost a vidimo ovdje se pitaju zašto prihvaćati nešto što govore naučnici. Kako rečenica ... zašto ne bi dekonstruirali i taj biološki imperativ ... može biti znanstvena činjenica. Pa onda nastavak tog odlomka.
Ček jesi li te rečenice izmislio, to s "dekonstrukcijom bioloških imperativa" i ono o heteroseksualnosti i ekonomiji ili od nekud citirao? Ne zanima me "pa tako nekako glase", nego jesi li ih ti tipkao ili od nekuda napravio copy/paste? Ako si od nekud citirao, molim izvor. Ako ne, nemoj fabricirati program, molit ću...
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 02:42   #45
Quote:
Tako gledano samo su biološke nužnosti općeljudske. Recimo smrt.
Zapravo da. Biološke karakteristike ("nužnost" mi je prejaka riječ jer nije sve što je biološko nužno i nužno; mada mnoge stvari jesu, naravno) i ono što proizlazi iz njih (a proizlazi dosta toga).
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 03:04   #46
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Ček jesi li te rečenice izmislio, to s "dekonstrukcijom bioloških imperativa" i ono o heteroseksualnosti i ekonomiji ili od nekud citirao? Ne zanima me "pa tako nekako glase", nego jesi li ih ti tipkao ili od nekuda napravio copy/paste? Ako si od nekud citirao, molim izvor. Ako ne, nemoj fabricirati program, molit ću...
Unutar kurikuluma dane su natuknice te popis preporučene literature za pojedine module. Unutar jednog teksta preporučene literature (link kojeg sam dao negdje ispred) je doslovno ta rečenica, odnosno sve ostalo što sam spominjao ovdje.
OliverZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 03:28   #47
Quote:
OliverZG kaže: Pogledaj post
Unutar kurikuluma dane su natuknice te popis preporučene literature za pojedine module. Unutar jednog teksta preporučene literature (link kojeg sam dao negdje ispred) je doslovno ta rečenica, odnosno sve ostalo što sam spominjao ovdje.
Nope. Na ovom topicu nigdje nema posta na kojem si ti stavio neki link (sad sam provjerio, ako mi je omaklo, molim da me uputiš na isti).

BTW, ne znam kakvo ti je formalno obrazovanje, ali i u maturalnim radnjama ljudi moraju staviti izvore, kamoli u nekakvim seminarskim radovima. Za to postoji mnogo razloga u koje sada ne možemo ulaziti. Ali jedan od tih razloga je također da drugi ljudi mogu provjeriti te informacije, vidjeti izvor, a ako ih zanima i pročitati više na tom mjestu; vidjeti širi kontekst i o čemu se točno radi. Mislim da bi to u jednoj pristojnoj raspravi trebalo biti suvišno napominjati, ali ovaj put, pošto te još ne znam, ću pretpostaviti da si se žurio ili nešto takvog pa nisi makar naveo izvor (kada već nisi stavio link).

"Negdje piše" nije pouzdano. "U jednoj od navedenih bibliografskih jedinica na tom sajtu" također nije pouzdano. Čak niti ako navedeš samo koja je to bibliografska jedinica, a nisi naveo stranicu ili neki ekvivalent stranice, nije baš lijepo. Ali za početak bi makar ovo zadnje bilo dovoljno. Hvala.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 03:31   #48
Zdravstveni je potreban, ali to što ih uče na navedenom predmetu nema veze s vezom
__________________
NK ČELIK ZENICA!!!
Triler is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 03:36   #49
Quote:
Triler kaže: Pogledaj post
Zdravstveni je potreban, ali to što ih uče na navedenom predmetu nema veze s vezom
Bio si prisutan na nekom od satova istog?
Budi ljubazan pa navedi što ste (ili "su" ako si bio promatrač samo) radili na satu.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 03:36   #50
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Nope. Na ovom topicu nigdje nema posta na kojem si ti stavio neki link (sad sam provjerio, ako mi je omaklo, molim da me uputiš na isti).
Post 27

evo link ponovno

Izvlačio sam citate iz toga i kurikuluma.
OliverZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 03:50   #51
Quote:
OliverZG kaže: Pogledaj post
Post 27

evo link ponovno

Izvlačio sam citate iz toga i kurikuluma.
Hvala. Idem sad baš pogledati.

(par minuta poslije)

Yup. Riječ je o sljedećoj bibliografskoj jedinici (iz kurikuluma pod "preporučenom literaturom" - pretpostavljam za nastavnike, ali preumoran sam da mogu to sad tvrditi da je isključivo za nastavnike):

Quote:
Hodžić, A., Bijelić, N., i Cesar, S. (2003) Spol i rod pod povećalom. Priručnik o identitetima, seksualnosti i procesu socijalizacije. Zagreb: CESI.

Str. 81:

Quote:
Rod je kategorija za podjelu ljudi. Odnosi se na razmiπljanja, objaπnjenja, pretpostavke, ponaπanja i djelovanja koja proizvode razlike
izmeu æena i muπkaraca. Sve πto kategorizira ljude je rod, bilo izgled ili geste, biologija ili psihologija, hormoni, uloge, genitalije, bilo πto:
ako pokuπavamo podijeliti ljude u kategorije, to je rod. Jedna stvar je reÊi da netko ima rodnicu, vaginu, klitoris, grudi, jajnike..., a sasvim
druga stvar je pretpostaviti da je ta osoba ili æensko, ili æenstvena, ili æena. Ovdje prvenstveno mislimo na iskustva transeksualnih/transrodnih
osoba kod kojih genitalije ne odgovaraju njihovom rodnom identitetu.
Kategorija roda sastoji se od nekoliko aspekata: rodne odredbe (popularno zvane spol), rodne uloge, rodnog identiteta i rodnog pripisivanja.
Rodna odredba (spol) odnosi se na ono πto doktorica kaæe da jesi prilikom roenja. U veÊini kultura to su M ili Æ oznake i obiËno su
odreene prisustvom (muπki spol) ili nedostatkom (æenski spol) penisa. Spol je neπto πto nam je uËinjeno davno prije nego smo mi imali
moguÊnost bilo πto reÊi po tom pitanju. Neki ljudi razlikuju spol i rod govoreÊi stvari poput: “Moj spol je æenski, ali moj rod je muπki.”

Zaπto ne reÊi: “Ja sam muπkarac s vaginom”? Zaπto ne bi dekonstruirali i taj bioloπki imperativ koji oznaËava genitalije kao muπke ili
æenske? Zaπto prihvaÊati miπljenje nauËnika/ica koji bi æeljeli sve stvari lijepo i uredno posloæiti u predvidljive dvojnosti?
Smatramo da ne postoji razlog za podjelom ljudskih tijela na æenski i muπki spol, osim da takve podjele odgovaraju ekonomskim potrebama
heteroseksualnosti, tj. da “æena” kao pojam postoji samo da uËvrsti i utvrdi dvojni i suprotni odnos prema “muπkarcu”.
(sori na simbolima, ne da mi se sad čačkati po postavkama web browsera bla bla)

Uglavnom, ovi paragrafi su poprilično sranje, na više razina, moram reći.

Netko je stavljao stvari na popis literature po rodijačkoj sleš partijskoj liniji ili nisu pažljivo čitali šta stavljaju na popis. Ili oboje. U svakom slučaju glupi (a prije svega neznanstveni i ideološki debelo nabrijani) paragrafi, sutra mogu argumentirati zašto, idem u krevet sad.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 03:52   #52
Naravno, ne smatram da zbog toga ne treba zdravstveni odgoj. Smatram da treba birati bolju literaturu.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 03:53   #53
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Uglavnom, ovi paragrafi su poprilično sranje, na više razina, moram reći.

Netko je stavljao stvari na popis literature po rodijačkoj sleš partijskoj liniji ili nisu pažljivo čitali šta stavljaju na popis. Ili oboje. U svakom slučaju glupi paragrafi, sutra mogu argumentirati zašto, idem u krevet sad.
Sve uredu. Ja mogu pretpostaviti da je netko to možda nepromšljeno stavio ali na to se udruga ima pravo i zapravo dužnost osvrnuti. Takvo što nije znanost niti znanstvena činjenica. To je svjetonazor.

Neka takve stvari maknu ili daju nekakav udžbenik po kojem će se raditi gdje nema tih svjetonazorskih stvari nego samo potrebne činjenice i sve će biti uredu.
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Naravno, ne smatram da zbog toga ne treba zdravstveni odgoj. Smatram da treba birati bolju literaturu.
To je ono što udruga hoće. Hoće neku ozbiljnu literaturu a ne da netko pod "zabunom" gura svoj svjetonazor kao obvezni i još podvaljuje da su to ni više ni manje nego znanstvene činjenice.

Zadnje uređivanje OliverZG : 01.12.2012. at 04:07.
OliverZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 03:57   #54
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Bio si prisutan na nekom od satova istog?
Budi ljubazan pa navedi što ste (ili "su" ako si bio promatrač samo) radili na satu.
Pogledao program za prvo polugodište.
Katastrofa.
Tebe vlada angažirala?
__________________
NK ČELIK ZENICA!!!
Triler is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 08:05   #55
Crkvu izbaciti iz škole, a uvesti ovo što predlažu! Ako se netko želi klanjati, moliti na koljenima , puzati pred bogom - nek izvoli u svojoj kući/crkvi! Bar je to jasno, normalno i jednostavno. Jer istini za volju, religije su zlo.
stranacunoći is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 08:37   #56
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Hvala. Idem sad baš pogledati.

(par minuta poslije)

Yup. Riječ je o sljedećoj bibliografskoj jedinici (iz kurikuluma pod "preporučenom literaturom" - pretpostavljam za nastavnike, ali preumoran sam da mogu to sad tvrditi da je isključivo za nastavnike):
Riječ je o literaturi na osnovu koje će se pisati udžbenici.
Što ne znači da će navedeni dijelovi stvarno ući u udžbenike.
Odabrat će se ono što je prikladno za određeni uzrast učenika.

Duboko sam uvjerena za se o dekonstrukciji spola ne bi pričalo (sa) srednjoškolcima. Niti da bi se spominjao "muškarac s vaginom". U toj knjizi piše x drugih stvari koje se mogu prezentirati učenicima. I to bi trebalo biti jasno svakoj dobronamjernoj osobi koja ima neku minimalnu predodžbu o tome kako se udžbenici pišu.

No, po ovim anti-zdravstveni-odgoj bukačima, valjda knjiga u kojoj takvo nešto uopće piše ne bi smjela prismrditi literaturi za sastavljanje udžbenika.

Sada već mislim da je bila greška objavljivati taj popis literature, barem dok se ne izradi radna verzija (draft) udžbenika.
_________________________________

EDIT: sad sam čitala malo dalje istu knjigu, str. 88. Tu su napisali glupost. Penis bonus, pax in domus nije latinska poslovica, nego parafraza poslovice Vinum bonum, pax in domum. A kod kurca u kući, ne štima ni deklincija. Uostalom, kurac se kaže mentula.

Zadnje uređivanje BlackQ : 01.12.2012. at 09:29.
BlackQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 09:34   #57
Nota bene, ti koji se bune protiv zdravstvenog odgoja u datom obliku, bez problema bi prihvatili literaturu u kojoj piše ovakvo što:
Quote:
Bolesnici negiraju svoju bolest

Najveći bolesnici često negiraju svoju bolest. Homoseksualci su i psihički i fizički deformirani. Kad se teškog bolesnika dovede u ludnicu, najgore po njega je ako se tamo javno deklarira da nije lud. Takvima se luđačke košulje još više stegnu. Tako bi se i homoseksualnim - aktivistima trebale stegnuti luđačke košulje, a ni ih puštati na slobodu da svojim dekadentnim ponašanjem truju djecu, omladinu, obitelj, društvo. I ne samo da ih se pušta na slobodu kao 'zdrave', nego se čak ulaže u njihovu propagandu, u promoviranje dekadencije i nemoralnosti. A sve to za novce poreznih obveznika, jer je država po jednoj gay* paradi potroši 400 000 kuna samo na osiguranje, a homoseksualne udruge su svake godina na platnom spisku države.
http://www.katolicki.info/forum/view...hp?f=16&t=1131

Ostavljam svakome da slobodno procijeni što smatra uputnijim predavati učenicima. I što im manje šteti.
BlackQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 10:42   #58
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Hvala. Idem sad baš pogledati.

(par minuta poslije)

Yup. Riječ je o sljedećoj bibliografskoj jedinici (iz kurikuluma pod "preporučenom literaturom" - pretpostavljam za nastavnike, ali preumoran sam da mogu to sad tvrditi da je isključivo za nastavnike):
[…]
Uglavnom, ovi paragrafi su poprilično sranje, na više razina, moram reći.

Netko je stavljao stvari na popis literature po rodijačkoj sleš partijskoj liniji ili nisu pažljivo čitali šta stavljaju na popis. Ili oboje. U svakom slučaju glupi (a prije svega neznanstveni i ideološki debelo nabrijani) paragrafi, sutra mogu argumentirati zašto, idem u krevet sad.
To je primarno literatura za pisce udžbenika. I kao što ti reče BlackQ, niti u tom procesu sve što piše u svakoj natuknici iz popisa bude uvršteno u program niti – što je još bitnije – ako što i bude uvršteno, ne možeš unaprijed znati na koji će način biti predstavljeno.

Da, zamisli, neki zagovaraju dekonstrukciju roda.
Ja doduše mislim da je to imbecilno, ali to mislim za više-manje sve gdje se spominje pojam dekonstrukcije jer znam koliki se seratori time bave i da se Sturgeonov zakon na to može primijeniti dvaput.

No to ne znači da mogu znati da će pisci udžbenika, nakon što prouče preporučeni popis literature i možda mu dodaju još ponešto, ubaciti u udžbenik nešto takvo. A ako i ubace, rekao bih da je daleko vjerojatnije da će to završiti kao fusnota ili stav koji se pobija, jednako kao stav da su homoseksualci bolesna gamad. To postoji i o tome treba raspravljati, ali to ne znači da se valja prikloniti ijednom ekstremu.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 10:45   #59
pretpostavljam da smijem staviti ovaj link

olja je lijepo napisala sve što mislim o zdravstvenom odgoju
__________________
švrljbrlj
RazmaŽena is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 12:55   #60
ma oko čega se uopće bune kad je njihov moto "muž je glava ženi"

ispada da je žena muškarac sa vaginom
ili je muškarac žena sa vaginom

bilo bi zgodno da se naprave posteri na tu temu s porukom " moja žene ne izgleda ovako "
kotepita is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:31.