Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2013., 17:56   #1
Hrvatsko selo umire

Čitamo da svake godine izgubimo grad veličine Ogulina zbog migracije prema van ili negativnog priraštaja no to su samo brojke kakvo je stanje na terenu.

Čitam mladi iz Slavonije odlaze u Kanadu, u manjim mjestima nema života.
Neka zlatna vremena hrvatskog sela su bile 70-e gdje je svako selo imalo svoju tvornicu i ljudi nisu morali kruha tražiti van svoje sredine.
Ono što je danas subota u manjim sredinama to je prije bio normalani radni dan.
U 20:00h završila bi smjena i na stotine radnika bi druženje nastavilo u mjestu.
Danas manje sredine zjape prazne kroz tjedan.

Ljudi koju ostaju su uslužne djelatnosti, administracija, netko tko nema uvijeta ili želje za gradom te poduzetnici.
Migrira prema van ili gradu tko može.
U centru naselja gdje živim znam trenutačno 4 familije čija "loza" se neće nastaviti na selu.
Sva djeca visokoobrazovana otišli u Zagreb.
U mojoj ulici trenutačno 4-5 kuća prazne. U susjedstvu još jedna, još par starica čija "mjesta" neće zamjeniti nitko.

Čini mi se da "selo" nije umrlo već je ušlo u stadij raspadanja.
Što mislite o tome, dali je u vašem okruženju slično?
Ili trenutačno se nalazim u specifičnom okruženju koje više iznimnka nego pravilo.
alohae is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 10:26   #2
Nisam u selu, nego u malo većem selu, ali to je koliko vidim tako po cijeloj hrvatskoj, a i šire.
Nit je čudno, nit u tome osobno vidim neki veliki problem. Vjerojatno zato jer sam cijepljen od (lokal)patriotizma.
Stiglo je vrijeme informatizacije i globalizacije, mladim ljudima je sve poznatije šta im velike sredine potencijalno nude, a male ne.
Meni je osobno i Rijeka već postala radikalno premala i tijesna i kroz godinu dana selim u Zagreb, tako da bilo koga u maloj sredini tko želi van ili u veću sredinu apsolutno razumijem.
Dugoročno je vjerojatno loše za državu da ruralno područje kopni stanovništvom, jer nije baš da može država bez posebnih strateških resursa tipa nafta opstati dugoročno....
Ali nije baš da bi neki pojedinac trebao žrtvovati svoj život i svoj prosperitet radi brige za to kako će ekonomski država stajati za 30 ili 50 godina.
__________________
A tout le monde
Apophis is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 15:00   #3
Po mojem je mišljenju najveći problem života na selu jako skup život i dinamika suvremenog života koju selo više ne može podnijeti.
Ne tako davno većinu stanovništa Hrvatske činilo je seosko stanovništvo, kućanstva su bila više-manje samoodrživa i većina poslova bila je koncentrirana upravo oko tog domaćinstva, poljoprivrede, iskorištavanja svih resursa iz okoline, a vezanost za grad bila je ekonomska nužnost i način zarade preko prodaje vlastitih proizvoda na tržnicama, sajmovima i slično.
Danas je to nemoguće u toj mjeri radi konkurencije koja se nametnula u obliku velikih proizvođača. U tom su procesu mali proizvođači ispali najvećim dijelom gubitnici, te su načine preživljavanja bili primorani potražiti preusmjeravanjem na neke nove djelatnosti, koje im je ponudio grad.
S druge strane, zadnjih godina primjećujem trend napuštanja gradskog života. U tom se slučaju najvećim dijelom radi o financijski bolje stojećim obiteljima s poslovima vezanima za gradove. Njihovi razlozi odlazaka nisu povratak poljoprivrednim djelatnostima, već isključivo poboljšanje kvalitete života.
 
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 18:49   #4
Quote:
Apophis kaže: Pogledaj post
Dugoročno je vjerojatno loše za državu da ruralno područje kopni stanovništvom, jer nije baš da može država bez posebnih strateških resursa tipa nafta opstati dugoročno....
Oni koji svoj boravak na selu finanacijski mogu fino iskoristiti ti se ne raseljavaju.
Tako da država to nebi trebala osjetiti sa ekonomske strane.
Možda će biti kao u nekim filmovima iz budučnosti svi utrpani u gradove.


Quote:
Valkira86 kaže: Pogledaj post
Po mojem je mišljenju najveći problem života na selu jako skup život i dinamika suvremenog života koju selo više ne može podnijeti.
Život na selu je inače skuplji iako malo ljudi tako percipira.
Najbolje se primjeti na plaćama.
Mislim da kad bi obitelj mjesečno kupovale iste stvari u ZG ili u nekom ruralnom području, ovi na selu bi godišnje morali potrošiti par tisuća kuna a dobili bi iste proizovde.
Manja konkurencija, lošija usluga te manja ponuda roba.
U ruralnim područjima super marketi namaju onu extra-finu (iznimno kvalitetan pekmez, pivo, čajevi itd.) robu kakva se može pronaći u "najobičnijm" kvartovskom supermarketu.
To se na selu kompenzira vlastitom proizvodnjom.


Quote:
Valkira86 kaže: Pogledaj post
Njihovi razlozi odlazaka nisu povratak poljoprivrednim djelatnostima, već isključivo poboljšanje kvalitete života.
Znam i za takve slučajeve no njihova djece nerijetko se opet vraćaju u gradove.


Jedno sitnicu koju sam isto primjetio po cijeni nekretnina. Ljudi koji žive na selu i prodaju na selu nekretninu traže prilične novce za svoju imovinu.
Dok ovi koji otišli sa sela u grad (nasljedili ili se jednostavno maknuli) prodaju imovinu za niske cijene.
Dva pogleda na istu priču daju različitu cijenu.
alohae is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 12:41   #5
Quote:
alohae kaže: Pogledaj post
Oni koji svoj boravak na selu finanacijski mogu fino iskoristiti ti se ne raseljavaju.
Tako da država to nebi trebala osjetiti sa ekonomske strane.
Možda će biti kao u nekim filmovima iz budučnosti svi utrpani u gradove.
Ne bih baš rekla da će svi biti utrpani u gradove, ali je vrlo lako moguće da će život na selu postati luksuz.



Quote:
alohae kaže: Pogledaj post
Život na selu je inače skuplji iako malo ljudi tako percipira.
Najbolje se primjeti na plaćama.
Mislim da kad bi obitelj mjesečno kupovale iste stvari u ZG ili u nekom ruralnom području, ovi na selu bi godišnje morali potrošiti par tisuća kuna a dobili bi iste proizovde.
Manja konkurencija, lošija usluga te manja ponuda roba.
U ruralnim područjima super marketi namaju onu extra-finu (iznimno kvalitetan pekmez, pivo, čajevi itd.) robu kakva se može pronaći u "najobičnijm" kvartovskom supermarketu.
To se na selu kompenzira vlastitom proizvodnjom.
Nije stvar samo u troškovima za osnovne životne namirnice. Ljudi u manjim sredinama obično žive u kućama, čije je održavanje skupo - od režija, popravaka, renoviranja itd. Također, često nema dobre povezanosti javnim prijevozom, pa dolazi do svakodnevne ovisnosti o automobilima, što je jako velik trošak, a ako javnog prijevoza i ima, troškovi za njega su opet jako skupi i u konstantnom porastu.
Što se tiče troškova za namirnice, prema mojim iskustvima, ljudi koji žive na selu kupuju u velikim centrima, ali rijeđe. Skloni su stvaranju zaliha, tako da u tom smislu razlika možda i nije toliko drastična kao što si naveo u gornjem postu.

U svakom bi slučaju, za potrebe budućih komentiranja teme, bilo dobro definirati o čemu točno pričamo kada pričamo o selu. Život na selu je i bavaljenje stočarstvom i poljoprivredom, podređivanje života tim djelatnostima, ali i hedonistički bijeg iz grada u kojem gore navedene djelatnosti gotovo potpuno izlaze iz igre. Za prvi slučaj bih rekla da brzo i nepovratno umire, osim u slučaju poljoprivrednih i stočarskih poduzetnika s velikim farmama. Za drugi slučaj bih rekla da je u blagom porastu, ali je uvjetovan lokacijama koje omogućuju dobru povezanost sa gradskim sredinama.
 
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 13:11   #6
U selu (ili bilo kakvoj manjoj ili ruralnoj sredini) covjek je vise okrenut prirodi, familiji i duhovnosti.
Ta tri elementa drze ga "centriranim".

U urbanoj kosnici puno je lakse otkinuti ga od ta tri elementa,
I zavrtiti njegovom glavom zasipanjem bezvrijednim informacijama, laznom stvarnoscu, konzumerizmom i materijalizmom, zabavnim igrackama, laznim idolima, podvaljenim devijacijama, lakse je uniformirati njegovo ponasanje, predvidjeti reakcije i oblikovati njegov zivot.

= selo nije fora.

Na selu zive samo glupani i nisu kul. Spica frajera je u "Ljubav na selu". RTL je u pravu.
Svi kul su u gradu i dizu kredite, bulje u kutiju u uglu sobe i poslusno rade i misle sto im sugerira, daju djecu na pranje mozga , rade za druge po cijele dane i 70% zarade daju vlasti i korporacijama.

Hrana sa sela nije nuzna. Ima zamjenska.
Zombiji ne osjete razliku.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 13:20   #7
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
selo nije fora
rijetke poljoprivredne grane se isplate, a proizvodnje na poljoprivedu povezane ili nepovezane industrije nema.

recimo poduzeće "podravka" bila je osnovana u podravskom kraju zbog plodne zemlje, a danas se rade TV reportaže s pitanjem zašto podravka uvozi bosanske krastavce, i naravno da će mladi iz ruralnog podravskog kraja gledati da odu negdje drugdje.

ALI što...

baka mi neki dan veli kako se grčke gradske obitelji sve više sele na selo.
hrv. još nije u toj poziciji jer smo bankrot mi odavno učinili ekonomskim sustavom.
aboriđin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 13:37   #8
Koliko mi je poznato nigdje na svijetu se nije dogodilo da su baš svi sa sela otišli u grad pa se to neće dogoditi ni kod nas. Ali definitivno će se broj ljudi na selu jako smanjiti idućih par desetljeća, možda prepoloviti i tada stabilizirati.
__________________
Zamjenim eure za dolare, dolare za funte, funte za eure i zaradim više nego ti u tjedan dana
Diler na Forexu is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 14:09   #9
Mozda treba nastupiti momentum, a cini se da je ekonomska kriza sve dublja ter ljudi pohite vratiti se selu, evo Grci bjeze na selo:

Poljoprivreda je jedino živo tkivu u mrtvom grčkom gospodarstvu. Od početka krize 2008. do kraja 2010. Grčka poljoprivreda ostvarila je nešto što nije ni jedan drugi sektor – otvorila je 32.000 radnih mjesta! Grci sada novu sreću traže u uzgoju maslina, puževa, pčela, koza i ovaca, organskoj poljoprivredi i aromatičnom i farmaceutskom bilju.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 14:10   #10
Problem je sto nema ljudi i posla po selima vise kao nekada. Jer sto ces ti u selu ako ne radis? Ovako poslije posla je uvijek bilo nekog dogadanja, danas to vise nema smisla.
Kak ja vidim situaciju u Slavoniji, mislim da ce to sve netko preuzet i napravit jednu veliku farmu gdje ce raditi šaka ljudi koja tu ostane. Nema druge.
Puštam Goluba is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 14:12   #11
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
U selu (ili bilo kakvoj manjoj ili ruralnoj sredini) covjek je vise okrenut prirodi, familiji i duhovnosti.
Ta tri elementa drze ga "centriranim".

U urbanoj kosnici puno je lakse otkinuti ga od ta tri elementa,
I zavrtiti njegovom glavom zasipanjem bezvrijednim informacijama, laznom stvarnoscu, konzumerizmom i materijalizmom, zabavnim igrackama, laznim idolima, podvaljenim devijacijama, lakse je uniformirati njegovo ponasanje, predvidjeti reakcije i oblikovati njegov zivot.

= selo nije fora.

Na selu zive samo glupani i nisu kul. Spica frajera je u "Ljubav na selu". RTL je u pravu.
Svi kul su u gradu i dizu kredite, bulje u kutiju u uglu sobe i poslusno rade i misle sto im sugerira, daju djecu na pranje mozga , rade za druge po cijele dane i 70% zarade daju vlasti i korporacijama.

Hrana sa sela nije nuzna. Ima zamjenska.
Zombiji ne osjete razliku.
Čini mi se da selo sve više postaje fora i mainstream. Ali ne selo na kojem se u 5 ustaje nahraniti i podojiti životinje, pa trčati na polje, vratiti se na ručak, nastaviti s radovima do ponovnih večernjih obaveza u staji. Za takve aktivnosti više nema mjesta i u tome kruha baš i nema. Potrebni su puno veći prihodi sastrane.
 
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 14:23   #12
Ja sam na selu recimo, ali selu koje jako gravitira zagrebu (manje od 10 Km zračne udaljenosti). Nema plina, nema telefona, javni prijevoz je skoro pa neiskoristiv a pokaz dođe i do 600 kuna. Ne mogu ni zamisliti tek kako je u zabačenijim selima. Ne postoji strategija razvoja suvremene infrastrukture i naravno da ljudi sele.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 14:26   #13
Najgore je sto ima sve manje ljudi, vecinom ostaju samo starci.
Puštam Goluba is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 19:26   #14
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Ja sam na selu recimo, ali selu koje jako gravitira zagrebu (manje od 10 Km zračne udaljenosti). Nema plina, nema telefona, javni prijevoz je skoro pa neiskoristiv a pokaz dođe i do 600 kuna. Ne mogu ni zamisliti tek kako je u zabačenijim selima. Ne postoji strategija razvoja suvremene infrastrukture i naravno da ljudi sele.
Ozbiljno? Nemate telefonsku liniju?
 
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 21:37   #15
Quote:
alohae kaže: Pogledaj post
Čini mi se da "selo" nije umrlo već je ušlo u stadij raspadanja.
Što mislite o tome, dali je u vašem okruženju slično?
Ili trenutačno se nalazim u specifičnom okruženju koje više iznimnka nego pravilo.
Ne znam zašto gledaš samo na sela. Umiru i gradovi. Nema neke razlike. Frime svuda propadaju i nema posla. Prije su kombinati zapošljavali ekipu iz nekoliko okolnih sela.
To bi i danas bilo moguće da imamo normalnu poduzetničko/radnu klimu. Nije potrebna nikakva posebna strategija za očuvanje sela. Ljudi će svojevoljno ostati tamo ako imaju što raditi.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2013., 11:25   #16
Quote:
alohae kaže: Pogledaj post
...
Čini mi se da "selo" nije umrlo već je ušlo u stadij raspadanja.Što mislite o tome, dali je u vašem okruženju slično?
Ili trenutačno se nalazim u specifičnom okruženju koje više iznimnka nego pravilo.
.. to nije nazalost nikakva novost na nasem podrucju.. osim sto je groznije pri pomisli da se napustaju i gradovi.. i da mladi odlaze izvan zemlje ..

povijesno gledano, uzmi dalmatinske gradove, na primjer.. pogledaj arhive, i crkvene knjige o upisu rodjenih (tj. krstenih)... nevjerojatno je zamisliti nekadasnju naseljenost po otocima..
dovoljno je vidjeti kako su izgledale pojedine zgrade osnovnih skola, a gradjene su po potrebama.. dakle imao ih je tko napuciti..

.. selo, je nazalost ono koje prvo "nadrapa".. danas upravo u nedostatku financija, poduzetnistva, administrativno-birokratske strukture koja bi pogodovala seljaku..
Michelagnola is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2013., 12:57   #17
Nisu ni sva sela u jednakom položaju, tako da se ne može sve svoditi na isto.
Ima velikih sela oko Zagreba (Velike Gorice, Samobora,...), dobro povezanih s gradom i kod njih se može govoriti o nekom izboru, udobnost kuće na selu uz duže putovanje na posao ili stan u gradu. A ima recimo na Baniji sela do kojih vodi uska neasfaltirana cesta okružena minskim poljima u kojim jedino možeš imati kravicu u štalici i ništa više. Tamo je ostalo još par staraca emotivno vezanih za svoj dom.

A moglo bi sve biti drugačije. Da u većim selima i gradovima ima posla i da su okolna sela dobro povezana s tim središtima, vjerujem da bi dosta ljudi ostalo na selu ili se čak odselilo iz gradova.
Besmisleno je da imamo ogroman Zagreb, gusto naseljen uski pojas uz obalu, a sve ostalo poluprazno.
NN101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2013., 16:39   #18
Mislim da naše selo je iznimno razvijeno no ima neperspektivnih mjesta u koje se nije ulagalo niti za vrijeme juge niti sada, njih je jednostavno vrijeme pregazilo.
Moja županija je privlačno mjesto za naseljavanje, zagreb nam je susjed, sva mjesta su iznimno razvijena što se tiče infrastrukture.
Možda je tu razlika između sela na sjeveru HR i istoka te središnje hrvatske, sjever hrvatske je manja površina te iznimno napučena.

ZG vikendaši su isto popularni, kuće za odmor niću. Poseban štih im je u tome što mjesta imaju više stoljetnu tradiciju, to je nešto neprocjenivo.
Ipak je drugačiji "feeling" provesti odmor u mjestu starom nekoliko stoljeća ili u mjestu nastalom umjetnim naseljavanjem od 90-ih na ovamo.
Svako mjesto ima svoju kulturu, povijest.

No to nije to, to je turizam. Kao što netko napisao isti problem kod otoka.
alohae is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 00:42   #19
Quote:
NN101 kaže: Pogledaj post
A moglo bi sve biti drugačije. Da u većim selima i gradovima ima posla i da su okolna sela dobro povezana s tim središtima, vjerujem da bi dosta ljudi ostalo na selu ili se čak odselilo iz gradova.
Besmisleno je da imamo ogroman Zagreb, gusto naseljen uski pojas uz obalu, a sve ostalo poluprazno.

Veći dio Hrvatske je nenaseljen, a ne vidim ni neki poticaj da se revitaliziraju napušteni krajevi ili da se makar spriječi iseljavanje iz onih koji polako ili brzo umiru.
U takvoj se situaciji postavlja i pitanje što će se u budućnosti dogoditi s privatnom obradivom zemljom koju više neće imati tko obrađivati. Svaka ta ˝poslijednja seoska generacija˝ ostavlja svoju imovinu nekome u naslijeđe, nekome tko se ne vraća. Hoće li ljudi stvarno biti primorani prepustiti zemlju i imovinu velikim igračima zbog velikih poreza i nemogućnosti da se bave istom?
 
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 01:40   #20
sela što gravitiraju većim gradovima još i dobro stoje, a ona na otocima ili u rubnim krajevima daleko od urbanih sredina je vrlo loše. stalno se govori o povratku na napuštena ognjišta pa od toga ostaje veliko ništa. jednom je bilo navedeno da imamo oko 51 posto urbanog stanovništva i tvrdilo se da je to loše jer razvijene države imaju velik postotak gradskog stanovništva. možda to i jest tako, ali barem nema velikog iseljavanja.
Imran is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:56.