Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Linux, UNIX i ostali unixoidi

Linux, UNIX i ostali unixoidi Open source OS-ovi i sve o njima

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2017., 11:54   #121
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Problem je da ne veli koji grafički podsustav ima, ali implicira da je intel UHD graphics 620.
Krivo, točno je navedeno koji grafički podsustav ima, a to je Intel HD Graphics, a ne to kaj ti impliciraš UHD Graphics (on je pak na Kaby Lake Refresh, Coffee Lake i Cannonlake procesorima) - pogledaj bolje...
__________________
There is absolutely no cause for alarm.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 11:56   #122
Quote:
sotonik123 kaže: Pogledaj post
Krivo, točno je navedeno koji grafički podsustav ima, a to je Intel HD Graphics - pogledaj bolje...
Napisal sem ti da mi ne dižeš tlak; "intel HD graphics" je marketinška oznaka za više porodica intelovih GPU-a. Ti imaš G1 GPU.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 12:00   #123
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Napisal sem ti da mi ne dižeš tlak; "intel HD graphics" je marketinška oznaka za više porodica intelovih GPU-a. Ti imaš G1 GPU.
Al kak ti nemreš shvatit da GPU kod novijih generacija Intelovih procesora kao SAMOSTALNA jedinica više ne postoji?!!!

Svi Intelovi procesori novije generacije uključuju i integrirani grafički podsustav koji je onda Intel HD, Intel Iris ili Intel UHD....

__________________
There is absolutely no cause for alarm.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 12:13   #124
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Ti imaš G1 GPU.
Di si pak to našal?

Postoje samo "Tieri", iliti mogli bismo reć neke kategorije, pod sličnim oznakama: GT1, GT2, GT3, GT3e, GT4e, a pod njih onda spadaju pojedini brojevi modela: HD Graphics, HD Graphics 4000, 4400, 4600, Iris Graphics, Iris Graphics 5300 itd...
__________________
There is absolutely no cause for alarm.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 12:19   #125
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
2. fali ti kontekst v kojemu je to rekel, a rekel je zato jer Nvidia svoj hardware smatra poslovnom tajnom koja joj omogućava prednost nad ostalima, kaj je žalosno ali je činjenica; Nvidia ima najbolji hardware i dok god bivši SGI inžinjeri delaju na dizajnu tog hardwarea i pisanju tih drivera, dotle je NVidia bog otac i batina v svijetu grafičkih akceleratora, a Linus nek' se jebe.

Činjenica je da je NVidia sicher oklada. Stoga uopće neću dalje raspravljati o temu. NVidia je bog otac i batina jer platiš, uštekaš, instaliraš driver i to dela, nema ovo-ono-sim-tam.Može vrtit vse moguće grafičke akceleratore na svetu ali mu to niš ne vredi kaj je OS kao cjelina teško smeće, jer je implementiran od strane PC-kanta Windows korisnika kojima jednostavno fali iskustva v inžinjeringu i dizajnu i to se v 20 let promenilo sam na gore, ne na bolje.
Onda su znači idioti svi oni koji kupuju i koriste novije Intelove Core/Pentium/Celeron procesore, jer dolaze s grafikom koju nije potrebno nadograđivati Nvidijinim grafičkim karticama, i skidati proprietary drivere...

Quote:
Before the introduction of Intel HD Graphics, Intel integrated graphics were built into the motherboard's northbridge, as part of the Intel's Hub Architecture. They were known as Intel Extreme Graphics and Intel GMA. As part of the Platform Controller Hub (PCH) design, the northbridge was eliminated and graphics processing was moved to the same die as the central processing unit (CPU).

The previous Intel integrated graphics solution, Intel GMA, had a reputation of lacking performance and features, and therefore was not considered to be a good choice for more demanding graphics applications, such as 3D gaming. The performance increases brought by Intel's HD Graphics made the products competitive with integrated graphics adapters made by its rivals, Nvidia and ATI/AMD.[6] Intel HD Graphics, featuring minimal power consumption that is important in laptops, was capable enough that PC manufacturers often stopped offering discrete graphics options in their low-end and mid-range laptop lines.
I još dodatno nešto što se tiče otvorenosti koda:
Quote:
Intel releases programming manuals for most of Intel HD Graphics devices via its Open Source Technology Center.[68] This allows various open source enthusiasts and hackers to contribute to driver development, and port drivers to various operating systems, without the need for reverse engineering.
__________________
There is absolutely no cause for alarm.

Zadnje uređivanje sotonik123 : 04.09.2017. at 12:47.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 12:56   #126
Quote:
sotonik123 kaže: Pogledaj post
Di si pak to našal?

Postoje samo "Tieri", iliti mogli bismo reć neke kategorije, pod sličnim oznakama: GT1,
Pardon, to sem ja kriv, to je moja pogreška. GT1.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 12:59   #127
Quote:
sotonik123 kaže: Pogledaj post
Onda su znači idioti svi oni koji kupuju i koriste novije Intelove Core/Pentium/Celeron procesore, jer dolaze s grafikom koju nije potrebno nadograđivati Nvidijinim grafičkim karticama, i skidati proprietary drivere...
PA NORMALNO DA SU IDIOTI!!!

UVIJEK KUPUJ HARDWARE ZA SOFTWARE, A NIKADA OBRNUTO.

Da si imal Amigu, tu lekciju bi navčil prije nekoliko desetljeća.
Quote:
I još dodatno nešto što se tiče otvorenosti koda:
To me apsolutno ne zanima, jer su otvoreni odnosno zatvoreni kod Stallmanove ideološke gluposti. Jasno je da kad je kod otvoren to bolje, ali ak nije, pa nebum ja sad za vsaki jebeni komad koda išel trošiti svoje dragocjeno vrijeme v debuggeru!!!

Koristim software zato da računalom odradim neku korisnu radnju, a ne zato da drkam po njemu!!!
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 13:22   #128
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Pardon, to sem ja kriv, to je moja pogreška. GT1.
Kad smo već kod takvih detalja, onda ni to nije točno, već GT2 jer (naknadno sam provjerio) imam HD 4400 grafiku s 20 Execution Units i 304-368 GFLOPS...

(sad sam još našao i podatak za svoju pričuvnu Nvidia GT-240 karticu - ona ima 257 GFLOPS Floating Point Performance)

Usporedbe radi, Intel Core i7/4720HQ spada isto u GT2, ima HD 4600 grafiku, također s 20 Execution Units i 288-432 GFLOPS

Te performanse su usporedive s performansama koje se dobiju ako se koriste grafičke kartice srednje kategorije od Nvidije ili AMD-a, tako da je dodatna investicija od 50 ili više dolara sasvim nepotrebna, a da ne govorim o općoj kompatibilnosti/open source prirodi/izlišnosti drivera i potrošnji energije, jer Intel HD grafika troši oko 4W, a posebni Nvidia/AMD akceleratori 10 puta više...
__________________
There is absolutely no cause for alarm.

Zadnje uređivanje sotonik123 : 04.09.2017. at 14:35. Reason: GFLOPS...
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 13:26   #129
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Koristim software zato da računalom odradim neku korisnu radnju, a ne zato da drkam po njemu!!!
Jedino za kaj je Nvidija/AMD grafički akcelerator u prosjeku bolji je sirova snaga: a to kaj je Bitcoin mining bezveze, kao kaj i eventualni dobitak od 10-15 FPS-a prilikom igranja primjerice GTA 5 ne donosi nikakvu korist, je druga stvar...
__________________
There is absolutely no cause for alarm.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 13:46   #130
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
UVIJEK KUPUJ HARDWARE ZA SOFTWARE, A NIKADA OBRNUTO.
Znači moram kupit/instalirat Nvidijinu karticu (i usput koristit njihove drivere) da bih mogao zavrtit TrueOS, jer TrueOS po defaultu ne radi s integriranom Intel HD grafikom...

Drugim riječima: KUPI NVIDIA HARDVER ZA TRUEOS! OR ELSE...

Imam i karticu i instalacijski DVD od TrueOS-a...

Isto tako imam i računalo s prilično moćnim integriranim Intelovim grafičkim sustavom...

Ali Nvidija ne bu išla v komp, kao ni TrueOS, Ljinux-zbljinux radi više nego solidno, a sad više na kompu nemam niti Windowsa...
__________________
There is absolutely no cause for alarm.

Zadnje uređivanje sotonik123 : 04.09.2017. at 13:59. Reason: or else...
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 13:57   #131
Quote:
sotonik123 kaže: Pogledaj post
Jedino za kaj je Nvidija/AMD grafički akcelerator u prosjeku bolji je sirova snaga: a to kaj je Bitcoin mining bezveze, kao kaj i eventualni dobitak od 10-15 FPS-a prilikom igranja primjerice GTA 5 ne donosi nikakvu korist, je druga stvar...
ocito nisi nikad radio u znanstvenoj zajednici kad ovakve izjave dajes, mislim nisam ni ja ali znam gdje su jaki GPUovi korisni, videoigrice i drkanje na kompu u free time su na dnu ljestvice korisnosti

inace sotonik probaj openBSD, tam ne rade uopce nvidia kartice zato kaj oni mrze closed source i binary blobove

btw sto se tice free software bullshita ovi kaj drkaju na to ne shvacaju da im je low level firmware uvijek closed source i da u njemu ima gro smeca raznog od kojeg bi im se digla kosa na glavi, libreboot i coreboot rade na jako malom broju platformi
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 14:14   #132
Quote:
random101 kaže: Pogledaj post
ocito nisi nikad radio u znanstvenoj zajednici kad ovakve izjave dajes, mislim nisam ni ja ali znam gdje su jaki GPUovi korisni, videoigrice i drkanje na kompu u free time su na dnu ljestvice korisnosti
Pa dobro, zaboravio sam da mogu umjesto u Bitcoin-mining darovat energiju i GPU snagu i za projekte tipa izračuni foldanja proteina za lijekove ili potraga za alienima ili slično...

Što se tiče zatvorenosti/otvorenosti koda, ne mislim da će Intel vječno i u potpunosti držati drivere za svoju integriranu grafiku na procesorima otvorenima, to čini SAD da bi ušao u svijet grafičkih akceleratora i pomeo Nvidiju i AMD, ali OVOG trenutka to ostavlja pozitivan dojam i učinak...
__________________
There is absolutely no cause for alarm.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 14:49   #133
AMD ne moze pomest nvidiu kamoli da intel pomete, intel je u svjetlosnim godinama iza nvidie i trebao bi se koncentrirati na neke druge stvari

al po meni ak se oce ic na potpuni open source treba gledat dalje od x86 ionak
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 15:01   #134
Quote:
random101 kaže: Pogledaj post
AMD ne moze pomest nvidiu kamoli da intel pomete, intel je u svjetlosnim godinama iza nvidie i trebao bi se koncentrirati na neke druge stvari

al po meni ak se oce ic na potpuni open source treba gledat dalje od x86 ionak
Pa Intel već JE pomeo Nvidiu u području low-midrange-laptopa, jer skoro više nitko ne nudi njezine akceleratore, kad odličnu grafičku akceleraciju dobije odmah s procesorom...

Ako je Intel taj koji kuha jela, a Nvidia ta koja kuha pivu, onda je sad Intel taj koji je obje stvari stavio pod isti krov, jer na istoj vatri gdje kuha jelo, kuha i svoju pivu. Sad je samo stvar u tome kaj ljudi još uvijek vole Nvidijinu pivu više od Intelove...

Tako i na desktopu zbog toga, što su, od pojave prvih grafičkih akceleratora te vrste (znači od vremena 3dFX Voodoo kartica), ljudi naučili da je to jedina i najbolja opcija za grafičku akceleraciju...

No istina je, da danas integrirana Intelova grafika može konkurirati u real world aplikacijama skoro bilo kojoj Nvidijinoj ili AMD-ovoj grafičkoj kartici - osim onih najjačih, a efikasnost/potrošnja energije/cijena, sve je to na strani Intela...

Tak da ne vidim osobitog razloga za prosperitet Nvidije u budućnosti u ovom obliku, jer kao što je praktički nestala industrija dediciranih zvučnih kartica, tako će i ova grafičkih...
__________________
There is absolutely no cause for alarm.

Zadnje uređivanje sotonik123 : 04.09.2017. at 15:22.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 15:34   #135
Quote:
sotonik123 kaže: Pogledaj post
Kad smo već kod takvih detalja, onda ni to nije točno, već GT2 jer (naknadno sam provjerio) imam HD 4400 grafiku
https://wiki.freebsd.org/Graphics#Intel_Graphics
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 15:37   #136
Quote:
sotonik123 kaže: Pogledaj post
Pa Intel već JE pomeo Nvidiu u području low-midrange-laptopa, jer skoro više nitko ne nudi njezine akceleratore, kad odličnu grafičku akceleraciju dobije odmah s procesorom...
A kdo još okolo klipsa z laptopom? Laptopi su muzejski primjerak, tu vani ih imaju sam ljudi kojima je to po naređenju, vsi ostali su na iPadovima i Apple TV.

Inače, intel se već godinama trga i trga k'o lud prodrjeti na tržište grafičkih akceleratora i nikak da im krene, tak da im je još jedino preostalo jeftino low-end potrošačko tržište i Apple Macovi, a jedini razlog zakaj intel v Macovima dela je jer je to komercijalni OS.

intel moreš zaboraviti, ak ti misliš da je intel neki igrač kaj se tiče grafičkih akceleratora, pričekaj još par godina pak buš dobil buđenje.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 15:42   #137
Čini se da je to još "work in progress", ali ne da mi se sudjelovat u procesu dijagnosticiranja toga što i zašto to konkretno na FreeBSD-u/TrueOS-u ne funkcionira kak spada, jer da su završili taj posao, meni bi jučer kad sam pokušao instalirati TrueOS, dijagnostika grafike radila, a to nije bio slučaj...
__________________
There is absolutely no cause for alarm.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 15:45   #138
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
A kdo još okolo klipsa z laptopom?
intel moreš zaboraviti, ak ti misliš da je intel neki igrač kaj se tiče grafičkih akceleratora, pričekaj još par godina pak buš dobil buđenje.
Grafički akceleratori općenito, ne, to štima, sad ih ima i na telefonima i na tabletima, i na televizorima.
Ali na desktopu i kao zamjena klasičnim karticama kakve danas nalazimo u potrošačkim desktop i laptop računalima, Intel je postavio solidne temelje sa svojom onboard grafikom i tu će sigurno pomest Nvidiju u kratkom periodu...

Na Nvidijinu korist rade ljudski predrasudi: ja sam prilikom kupovine posljednjeg računala prije 2 godine kupio Intel, a ne Nvidiju, zato što uopće nisam planirao ni zaigrati neku 3d igru, već imajući u vidu samo rad i programiranje i to je bilo presudno (kao i kompatibilnost i izlišnost skidanja proprietary drivera koji su uvijek bili na granici problematičnosti).

Nisam uopće bio svjestan, da koristeći taj jadni G3250 procesor mogu zaigrati i sve najnovije 3d igrice: od GTA 5 na dalje i to sa sasvim respektabilnim frame rateom i rezolucijom.

To znam sada, ali da nisam naučio lekciju, danas bi svakome tko želi igrati 3d igre na računalu, prvo preporučio neku solidnu (i obično skupu) Nvidia/AMD grafičku karticu...

edit: koja si ti trolčina, tek sad sam skužio da se žešće zajebavaš...
__________________
There is absolutely no cause for alarm.

Zadnje uređivanje sotonik123 : 04.09.2017. at 16:14.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 18:56   #139
Quote:
sotonik123 kaže: Pogledaj post
edit: koja si ti trolčina, tek sad sam skužio da se žešće zajebavaš...
Rista, ja se kaj se tiče računalnih znanosti i informatike nikad ne zajebavam. Ikad. Kaj se toga tiče, imam apsolutno nula tolerancije za zajebanciju ili humor.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 19:16   #140
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Rista, ja se kaj se tiče računalnih znanosti i informatike nikad ne zajebavam. Ikad. Kaj se toga tiče, imam apsolutno nula tolerancije za zajebanciju ili humor.
U tom slučaju nemreš stvarno ozbiljno preporučat nvidiu nad nekom novijom intel hd opcijom za grafičku akceleraciju, a ponajmanje u mom konkretnom slučaju sa mogućim odabirom izmedju integrirane hd grafike i eventualne ugradnje gt240 nvidia kartice, jer osim što su performanse na strani intela, na istoj strani je i to što ne trebam ugradjivat komponentu koja toliko troši energije...ne ulazeći pritom u kompatibilnost i ideološka gnu open source sranja...
__________________
There is absolutely no cause for alarm.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:38.