Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.08.2007., 08:55   #1
Japanske samoobrambene oružane snage

Japanska mornarica je redefinirala pojam "razarač". Prvi brod projekta DDH, "razarač" Hyuga je porinut pred koji dan. Jebeni neki razarač od 13,500 tona (18,000 pod punim opterećenjem - Hiryu i Soryu su imali oko 20,000 tona!). Par slika ovdje.



Sviđa mi se ime, koje je više nego simbolično.

Kladim se u hladni guinness da će s nje letjeti F-35 u budućnosti.

Nihon Kaigun!
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2007., 13:43   #2
Kad bi se rabio kao nosač aviona, bio bi negdje u rangu španjolskog Asturiasa i talijanskog Garibaldija. Ipak, ova dva imaju ski jump... dakle to treba mijenjati, no nisam siguran koliko bi lako bilo mijenjati dizala. Ima dva dizala od kojih je jedno prilično usko, i bojim se da bi trebalo raditi modifikacije i proširenje da se to iskoristi... Osim toga, pozicija obaju dizala je, iako okej za nosač helikoptera, katastrofalna za operacije s avionima. Da se iskoristi puni zalet, oba dizala bi morala biti podignuta i van uporabe. A tu je još i pitanje koliko bi problema radila činjenica da bi avioni koji uzlijeću pičili preko liftova, odnosno spojeva površine lifta s površinom staze. S obzirom da f-35 neće tako skoro u japan, čisto sumnjam da će ikada ići u trošak prenamjene za taj avion. Veće su šanse da će dizjan nekih budućih brodova modificirati tako da bolje odgovaraju operacijama sa avionima.
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2007., 14:45   #3
Mislim da su tehnicki problemi sasvim sporedni, politika je u prvom planu. Potencijalni konkurenti u regiji bi svakako popizdili da Japanci naprave bilo kakav nosac, s obzirom na ofanzivnu namjenu takvih plovila. Bolje je glumiti pacifizam a imati u blizini američku borbenu grupu...
...ska is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2007., 14:56   #4
Ovako malo previše odlazimo u politiku no neizbježno je da u nadolazećim godinama japanska vojska jača i dodaje i bolje ofenzivne mogućnosti. Vjerojatno će se grčevito truditi da ostanu druga najjača mornarica na pacifiku što dulje mogu i tu gradnja nosača nije isključena. Sadašnja politička situacija to možda ne dopušta, no kada kinezi budu imali svoju super flotu, i japanci će promijeniti ploču...
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2007., 16:00   #5
Quote:
...ska kaže: Pogledaj post
Mislim da su tehnicki problemi sasvim sporedni, politika je u prvom planu. Potencijalni konkurenti u regiji bi svakako popizdili da Japanci naprave bilo kakav nosac, s obzirom na ofanzivnu namjenu takvih plovila. Bolje je glumiti pacifizam a imati u blizini američku borbenu grupu...
Zato ga i zovu "razarač". Da ga nazovu nosač helikoptera, pola Azije bi se usralo. Da ga nazovu proto-nosač aviona, cijela Azija bi dobila mlade.

Quote:
el Duderino kaže: Pogledaj post
Kad bi se rabio kao nosač aviona, bio bi negdje u rangu španjolskog Asturiasa i talijanskog Garibaldija. Ipak, ova dva imaju ski jump... dakle to treba mijenjati, no nisam siguran koliko bi lako bilo mijenjati dizala.
Meni sve viče Invincible! Invincible!. Sama modifikacija za ski-jump ne bi trebala biti prekomplicirana, naravno ako je sam pramac građen tako da može izdržati veća opterećenja. Premda, za F-35B ti ne treba ski-jump ali onda su operacije jako ograničene. Elektronika me interesira; antene mi djeluju kao SPY-1 light, ali ne vidim smisao takvog radara na Hyugi.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2007., 18:23   #6
Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
Zato ga i zovu "razarač". Da ga nazovu nosač helikoptera, pola Azije bi se usralo. Da ga nazovu proto-nosač aviona, cijela Azija bi dobila mlade.
Englezi su, cini mi se, Invincible klasu zvali "through deck cruiser" ako se ne varam... Doduse, oni su uvijek bili vjesti kad je jezik u pitanju, i u knjizevnosti i u muzici.
...ska is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2007., 18:25   #7
Quote:
el Duderino kaže: Pogledaj post
Ovako malo previše odlazimo u politiku no neizbježno je da u nadolazećim godinama japanska vojska jača i dodaje i bolje ofenzivne mogućnosti. Vjerojatno će se grčevito truditi da ostanu druga najjača mornarica na pacifiku što dulje mogu i tu gradnja nosača nije isključena. Sadašnja politička situacija to možda ne dopušta, no kada kinezi budu imali svoju super flotu, i japanci će promijeniti ploču...
Kina je tradicionalno jako malo ulagala u mornaricu, ali stvari se mijenjaju, nosaci aviona, boomeri i jos ponesto. Ipak mislim da je pred njima dug put, a Japan ce uvijek imati tehnoloski "edge" i na vodi i u zraku.
...ska is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2007., 20:29   #8
16DDH je ASW brod. Brod zamisljen da pruza ASW zastitu od Kineskih i drugih inih podmornica svojim brodovima(Kongo klasa nema hangar za helikopter). Nikakav nosac aviona, vec zamjena Haruna/Shirane klasi(isto DDH). I da jest, bio bi daleko premalen za tu svrhu(u uvjetima koji vladaju okolo Japana).
Isto kao sto je i Invincible prvenstveno ASW brod. To sto je na kraju zavrsio kao "nosac" vise je stvar napustanja konvencionalnih nosaca u RN(i "propasti" carstva koje je gradilo podmornice koje je trebao loviti), nego njegovih mogucnosti. Usto im je pri ruci bio i Harrier...

A sad, koji bi avion mogao poletjeti sa Hyuge? Harrier i F-35B. Harrier se vise ne pravi, F-35B(niti F-35A/C) vjerovatno nece biti uskoro kupljen od Japanaca, mozda i nikada(zele F-22, nisu zainteresirani za F-35). Osim projekta vlastitog VSTOL aviona, od nosaca, barem VSTOL, nista.

S obzirom da ce 16DDH klasa vjerovatno uvijek operirati dobrano unutar perimetra zastite svojih zracnih snaga, nema potrebe za ikakvim avionima na palubama ovih brodova, jer bi se samo zakinula ASW komponenta.

Ako vec Japan jednom odluci vratiti se u posao sa nosacima, moja oklada je da ce otkupiti projekt CVF/PA-2(vjerovatnije CTOL verziju).
Predugo je proslo da bi ga sami sada napravili.
__________________
Back in BLACK
AV Fedotov is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 10:37   #9
Hyuga zaslužuje svoju temu.

Ty
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 12:23   #10
Naravno da je hyuga zamišljen za ovo što kažeš, Fedotove. I konstruiran je tako da će kasnija prenamjena biti teška i skupa. Ako će se ikada i doći na ideju za operiranje f-35 s tog plovila, lako za ski jump, no glavni će problem biti pozicija dizala, koja za sobom vuče i niz drugih problema s hangarom i pomoćnim prostorima ispod palube.

Ovo da nisu zainteresirani za f-35 je tek pozicioniranje u ringu... ne bi li natjerali amere da im prodaju raptore. Vjerujem da je nedavna vijest o početku razvoja vlastitog borbenog aviona pete generacija također više prazna prijetnja nego pravi program koji će uskoro zaživjeti. U jednom će trenutku, tamo negdje iza 2015, ako im amere i dalje ne budu htjeli prodati raptore, vrlo vjerojatno zatražiti i f-35, jer drugih jednako naprednih opcija jednostavno nema. No, skrenuli smo s teme, ispričavam se. Hyuga je svakako još jedan dokaz da se utrka u naoružanju na pacifiku zaoštrava... Bit će zanimljivo vidjeti kineski odgovor, budući da im u određenim tajvanskim scenarijima više odgovara imati nosače helikoptera nego prave nosače zrakoplova. (which reminds me - bila je na povijesti jedna tema kina-tajvan koja bi se fino uklopila u ovaj podforum, valjalo bi je premjestiti)
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 14:05   #11
Argumenti vam itekako stoje, ali ja se nikako ne mogu oteti dojmu da ćemo uskoro vidjeti novi Kido Butai, i da je Hyuga samo početak toga. Prokleto šesto čulo - dok neki vide mrtve ljude ja vidim nove brodove.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 21:44   #12
Nosač predobro izgleda .... (upravo mi je završia na deskoptu)...čak je i pristojno naoružan

Armament:
� 16 cells Mk 41 VLS(ESSM)
� 2 x 20 mm Phalanx CIWS
� 2 x triple 324 mm torpedo tubes
� 12.7mm MG


Sad japanci sve više i više ulažu u proturaketnu obranu .. misli li ko da bi mogli u MK 41 uvalit kakve SM-3 ?

Lipo su se se posla uvatili Japs ... i lovac pete generaicje je u razvoju ! (bilo bi pametnije Amerikancima da su prodali Raptore)
Konev is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 21:52   #13
Japanci surađaju blisko sa Amerikancima na razvoju SM-3, tako da nije "ako" već kada će se naći SM-3 na Kongo i Atago razaračima.

http://www.mda.mil/mdalink/html/nmdimg.html

Quote:
A Standard Missile-3 (SM-3) is launched on March 8, 2006 from the USS Lake Erie (CG 70) in a Missile Defense Agency and Japan Defense Agency joint test in the Pacific. The cooperative test demonstrated the SM-3 with a Japan-designed advanced nosecone. The flight test, a milestone in a joint cooperative research project, is an example of the ongoing coordination between the U.S. and Japan on missile defense efforts.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2014., 14:51   #14
Japanske oružane snage

http://aviationweek.com/defense/japa...s-next-fighter

Novi detalji o procesu definiranja studija za projekt novog japanskog lovca. Skoro kao da dizajnom idu negdje na pola puta između pak-fa i f22.
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2014., 15:54   #15
Amerikanci su im uspješno sabotirali projekt domaćeg lovca dugi niz godina. Nadam se da je sada više dosta tome.
Kojiro Izawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2014., 16:01   #16
Moram priznati da nisam pretjerano iznenaden jer vec neko vrijeme ne vjerujem da Japanezi samo zele bolji deal s Amerima pa ih plase s nekim poluprojektima. U svakom slucaju, Japan ima znanje, ima goleme tehnoloske mogucnosti i cvrsto sam uvjeren da moze napraviti vrhunsku letjelicu. Ostaju pitanja novaca i politiziranja... a vrijeme ce reci sto ce se dogoditi na kraju.

Moram priznati da ima nesto tu sto mi jako mirise na F-15, ali mislim da je konacan izgled daleko od definiranog!

p.s. Pozdravljam temu u svakom slucaju!
Wigen is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2014., 16:37   #17
Ja, s druge strane, mislim da je 2030. vrlo daleko i govoriti o stvarima koje bi tada trebale ući u upotrebu je jednako kao i govoriti i Zvijezdi smrti i sl. oružjima. Japan treba zrakoplov 5. generacije SADA ili najkasnije do 2020. I očito će tu potrebu morati zadovoljiti sa F-35. A šta će biti kasnije, vidjeti ćemo...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2014., 17:11   #18
I 2015. godina je "do 2030." druze komesare.

Istina, Japan u biti vojno nije u dobroj poziciji, gledano na susjedstvo i cijeli svijet. Svi idu naprijed, Japan ne smije zaostajati, nema tu neke price. Kina napreduje golemim koracima, Koreja je ozbiljan igrac, tu su i Rusi i Japan ne moze racunati na Amere, mislim da je to i vise nego ocito. Doduse, to sto sam rekao sad ne vrijedi samo za Japance...

Nekakvi pomaci i planovi postoje, vidjet cemo sto ce se dogadati i s mornaricom iducih 10-15 godina, s povrsinskim plovilima, ali i podmornicama. Japanske kopnene snage u biti i nisu toliko lose i tu ne mora biti tolikih pomaka, kakve ce morati napraviti u zrakoplovstvu i mornarici. Ne govorim ja da su njihova morn. i zrakoplov. slabi, ali za svoju obranu, Japan ce prvenstveno trebati vecinu svog truda i razvoja, tj samog jacanja, usredotociti upravo na to dvoje. Ne ocekujem nikakvu razliku u filozofiji njihovih snaga sada kada imaju vise slobode, ali defenzivno jacanje je nuzno u godinama koje dolaze.

Ono cemu se nadam su velika defenzivna plovila, moderne podmornice i zrakoplovstvo cija okosnica nikako ne smije biti nekakav F-35 (taman da ga Ameri odmah sutra pocnu ponovno projektirati), a za sve to nekih naznaka ima...

Sto se tice samog zrakoplova, mislim da ce do 2020. godine dosta toga biti definirano, ovako ili onako!
Wigen is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2014., 17:16   #19
Quote:
Wigen kaže: Pogledaj post
I 2015. godina je "do 2030." druze komesare.

Istina, Japan u biti vojno nije u dobroj poziciji, gledano na susjedstvo i cijeli svijet. Svi idu naprijed, Japan ne smije zaostajati, nema tu neke price. Kina napreduje golemim koracima, Koreja je ozbiljan igrac, tu su i Rusi i Japan ne moze racunati na Amere, mislim da je to i vise nego ocito. Doduse, to sto sam rekao sad ne vrijedi samo za Japance...

Nekakvi pomaci i planovi postoje, vidjet cemo sto ce se dogadati i s mornaricom iducih 10-15 godina, s povrsinskim plovilima, ali i podmornicama. Japanske kopnene snage u biti i nisu toliko lose i tu ne mora biti tolikih pomaka, kakve ce morati napraviti u zrakoplovstvu i mornarici. Ne govorim ja da su njihova morn. i zrakoplov. slabi, ali za svoju obranu, Japan ce prvenstveno trebati vecinu svog truda i razvoja, tj samog jacanja, usredotociti upravo na to dvoje. Ne ocekujem nikakvu razliku u filozofiji njihovih snaga sada kada imaju vise slobode, ali defenzivno jacanje je nuzno u godinama koje dolaze.

Ono cemu se nadam su velika defenzivna plovila, moderne podmornice i zrakoplovstvo cija okosnica nikako ne smije biti nekakav F-35 (taman da ga Ameri odmah sutra pocnu ponovno projektirati), a za sve to nekih naznaka ima...

Sto se tice samog zrakoplova, mislim da ce do 2020. godine dosta toga biti definirano, ovako ili onako!
Je, ALI, Amerima je 2015. bila daleko, ali iz pozicije goleme premoći u svemu. Japan, ne znam, možda će netko reći da on i danas ima premoć u zraku na D. Istoku, ali već za 5 godina Kina neće biti ono što je danas, a ne kamoli za 15 godina...
Tako da, 2030. će Japan možda imati 5 nečega, ali će Kina imati 55 nečega i to je jednostavno tako...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2014., 17:32   #20
Slazem se... pa ja sam to uostalom i napisao, zar nisam druze?

Mene jako zanima u kojem smjeru u biti ovo ide?











I evo jedna mrcina za kraj slicica:

http://i.imgur.com/oN9Fivq.jpg


Osobno ne vidim Japan s nekim mrcinama od nosaca, ali ovo su vec ozbiljno veliki brodovi koji mogu sluziti na razne nacine...
Wigen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:06.