Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.12.2015., 11:34   #201
Kina službeno potvrdila da gradi drugi nosač zrakoplova.
__________________
Yakety Sax or “Benny Hill Theme”:
https://www.youtube.com/watch?v=MK6TXMsvgQg
ferda is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2015., 13:39   #202
Quote:
ferda kaže: Pogledaj post
Kina službeno potvrdila da gradi drugi nosač zrakoplova.
Yup

http://sputniknews.com/military/2015...t-carrier.html

Sumnjam da će se samo na 2 zaustavit
__________________
Attitude is a little thing that makes a big difference. Winston Churchill
Konev is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2015., 13:44   #203
A eto potvrdili su ono što se vec jako dugo zna, a nisu ni morali, kad vidi se iz svemira, Kina je najavila da ce imati 4 nosača
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2015., 19:59   #204
Quote:
darkwood kaže: Pogledaj post
A eto potvrdili su ono što se vec jako dugo zna, a nisu ni morali, kad vidi se iz svemira, Kina je najavila da ce imati 4 nosača
To nije nigdi zapisano u kamenu - Kina će imat nosača koliko bude želila i mogla priuštit. Štaviše neka država može i donit nekakav plan proizvodnje koji si može priuštit i krenit sa njim međutim nekakvi faktori u međuvremenu mogu utjecat na njegove izmjene .... nije sveto pismo
__________________
Attitude is a little thing that makes a big difference. Winston Churchill
Konev is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2016., 17:01   #205
Peti prototip Y-20 transportera

ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2016., 17:45   #206
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Peti prototip Y-20 transportera

Znači uskoro bi trebala krenuti i serijska proizvodnja?
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2016., 20:01   #207
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Znači uskoro bi trebala krenuti i serijska proizvodnja?
Morebit bidne, morebit nebidne.

Cini mi se vec prilicno zreo proizvod, a treba im. Uz klasicno kinesko tavorenje s ruskim motorima i obecanje da ce uskoro imati prefenomenalan svoj.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2016., 23:00   #208
Što je bilo s manjim rođakom, navodno pandanom C-130J, mislim da se Y-9 zove?
JollyRoger13 is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2016., 23:56   #209
Y9 (transportna inacica) je u maloserijskoj proizvodnji. jedno 5-10 komada predano zrakoplovstvu u zadnjih par godina. Ili nema potrebe za vecom dinamikom isporuke ili se zaista u neku ruku ceka drukciji avion, a Y9 bi u tom slucaju bio privremeno rjesenje.
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2016., 00:23   #210
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
Y9 (transportna inacica) je u maloserijskoj proizvodnji. jedno 5-10 komada predano zrakoplovstvu u zadnjih par godina. Ili nema potrebe za vecom dinamikom isporuke ili se zaista u neku ruku ceka drukciji avion, a Y9 bi u tom slucaju bio privremeno rjesenje.
Bilo kako bilo, Kina treba veći obujam proizvodnje Y-9, ono što oni prikazuju ( Y-30 ), je 10 godina najmanje udaljeno od proizvodnje, a Kina treba transportne zrakoplove.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2016., 00:50   #211
Najstariji y8 im imaju jedno 35 godina, sto za takav avion znaci da imaju jos nekoliko godina zivota. (usaf zivotni vijek prosjecnog c130e procjenjuje na 40-45 godina, s naletima vjerojatno nemalo vecima od kineskih) Trenutno kinezi imaju blizu 60 Y8 i Y9 u transportnim inacicama.

Za sto ih kina treba vise, i koliko vise, pitanje je koje se radi na konkretnim potrebama. I ako se proizvodnja y9 nastavi i bez povecanja dinamike isporuke, doci ce do jedno 70-75 aviona prije nego se brojka ustali umirovljenjem izvornih y8. To su sve skroz dobre brojke... Kakve to masovne operacije kina podrzava van svojih granica da bi morala imati vise takvih aviona?

Svakako prioritet imaju posebni avioni na y8/y9 platformama, kojih se radi jedno 2-3 puta vise godisnje.
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2016., 14:02   #212
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
Najstariji y8 im imaju jedno 35 godina, sto za takav avion znaci da imaju jos nekoliko godina zivota. (usaf zivotni vijek prosjecnog c130e procjenjuje na 40-45 godina, s naletima vjerojatno nemalo vecima od kineskih) Trenutno kinezi imaju blizu 60 Y8 i Y9 u transportnim inacicama.

Za sto ih kina treba vise, i koliko vise, pitanje je koje se radi na konkretnim potrebama. I ako se proizvodnja y9 nastavi i bez povecanja dinamike isporuke, doci ce do jedno 70-75 aviona prije nego se brojka ustali umirovljenjem izvornih y8. To su sve skroz dobre brojke... Kakve to masovne operacije kina podrzava van svojih granica da bi morala imati vise takvih aviona?

Svakako prioritet imaju posebni avioni na y8/y9 platformama, kojih se radi jedno 2-3 puta vise godisnje.
Ne podržava operacije, ali ih bez njih NI NEĆE moći podržavati. A što kažeš za 35 godina, jasno ti je da su to već em prilično nesigurni zrakoplovi po godinama, em da će trebati dosta godina da se proizvede još 60-70 Y-9. A što se tiče životnog vijeka, nekako ipak više vjerujem američkom C-130, nego kineskom Y-8. Y-9 bi mogao biti druga priča.
Tako da mislim da, da bi Kinezi trebali pod hitno početi proizvodnju Y-9 i ne samo u specijaliziranim varijantama.

I ne slažem se da je 70 komada dobra brojka za Kinu. Za Maovu Kinu vjerojatno dovoljna, ali za zemlju koja planira biti vodeća svjetska supersila- ni blizu.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.

Zadnje uređivanje otok_kiril : 06.01.2016. at 14:03. Reason: .
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2016., 15:00   #213
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Ne podržava operacije, ali ih bez njih NI NEĆE moći podržavati. A što kažeš za 35 godina, jasno ti je da su to već em prilično nesigurni zrakoplovi po godinama, em da će trebati dosta godina da se proizvede još 60-70 Y-9. A što se tiče životnog vijeka, nekako ipak više vjerujem američkom C-130, nego kineskom Y-8. Y-9 bi mogao biti druga priča.
Tako da mislim da, da bi Kinezi trebali pod hitno početi proizvodnju Y-9 i ne samo u specijaliziranim varijantama.

I ne slažem se da je 70 komada dobra brojka za Kinu. Za Maovu Kinu vjerojatno dovoljna, ali za zemlju koja planira biti vodeća svjetska supersila- ni blizu.
Ovisi kakva supersila. Ako ce se htjeti petljati svugdje po svijetu kao amerika, onda da. Ako ce hjteti podrzavati desetke tisuca vojnika stacioniranih u stranim zemljama kao amerika onda da. Ako ce htjeti imati mogucnost hitnog prijevoza brigade ili dvije preko oceana, ili zaliha za x puta vise brigada preko iste udaljenosti - onda da.

Ali nitko ne zna sto tocno kina dugorocno zeli, niti mozemo znati sto je najbolje za nju. Mozes ti reci da je ovo ili ono najbolje za nju, ali to eventualno sami kinezi znaju. A i to je upitno od jedne do druge petoljetke.

VB trenutno podržava više prekomorskih operacija za xx puta veću prekomorsku vojnu silu pa nema ni 50% transportnih kapaciteta koje ima kinesko zrakoplovstvo.

Prvi proizvedeni transportni y8 su 35 godina stari. Prosjecna starost je dakle ocigledno manja. Proizvodnja transportnih inacica je ocigledno bila relativno mala, u dugorocnom prosjeku nesto ispod 2 komada godisnje. Trenutna proizvodnja Y9 je otprilike tolika ili cak malo veca, tesko je reci tocno jer ne znamo tocno koliko je transportnih y9 u sluzbi. dakle proizvodnja transportnih inacica vec traje...

A ako ce kina bas ici u kopiranje americkog modela svjetskog policajca (koji ih stavlja direktno u utrku s amerikom) ionako ima tu jos drugih aspekata u koje kina mora prije uloziti negoli se uopce isplati ulagati u veliku transportnu flotu. Dzaba flota koja nema dovoljno potpore i zastite da izvrsi svoj posao.
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2016., 15:08   #214
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
Ovisi kakva supersila. Ako ce se htjeti petljati svugdje po svijetu kao amerika, onda da. Ako ce hjteti podrzavati desetke tisuca vojnika stacioniranih u stranim zemljama kao amerika onda da. Ako ce htjeti imati mogucnost hitnog prijevoza brigade ili dvije preko oceana, ili zaliha za x puta vise brigada preko iste udaljenosti - onda da.

.
A zar ima drugačijih supersila?
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2016., 16:30   #215
Ne da se meni o politici ovdje. Uglavnom, vidis da im broj il76 raste, da nabavljaju i rabljene, makar im je y20 program pri kraju razvoja. Dakle i tu se vec dogadja povecanje kapaciteta, a kad y20 stasa, ukupni kapacitet za 10 ili 20 godina mozda i bude veci negoli bilo kakav zbroj prijasnjih starih i novorabljenih il76. To je sve uz ove moje spekulacije da im ukupan broj y8/y9 polako raste. Dakle idu gore jednim odmjerenim tempom, a neki brzi skokovi se, kako rekoh, ionako ne isplate bilo zbog skupog proizvodnog procesa bilo zbog vojne neiskoristivosti potencijala (kad jos nema dovoljno prekomorskih baza, zastite itd)
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2016., 18:29   #216
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
Ne da se meni o politici ovdje. Uglavnom, vidis da im broj il76 raste, da nabavljaju i rabljene, makar im je y20 program pri kraju razvoja. Dakle i tu se vec dogadja povecanje kapaciteta, a kad y20 stasa, ukupni kapacitet za 10 ili 20 godina mozda i bude veci negoli bilo kakav zbroj prijasnjih starih i novorabljenih il76. To je sve uz ove moje spekulacije da im ukupan broj y8/y9 polako raste. Dakle idu gore jednim odmjerenim tempom, a neki brzi skokovi se, kako rekoh, ionako ne isplate bilo zbog skupog proizvodnog procesa bilo zbog vojne neiskoristivosti potencijala (kad jos nema dovoljno prekomorskih baza, zastite itd)
Nisam ni rekao da treba ići u goleme skokove, ali tempo od par komada godišnje za taktički transporter je po meni puževa brzina.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2016., 21:24   #217
Quote:
Konev kaže: Pogledaj post
To nije nigdi zapisano u kamenu - Kina će imat nosača koliko bude želila i mogla priuštit

Upravo to, koliko si može priuštiti.
Nažalost, to i nije nešto pretjerano puno.
A i suprotno onom što većina ovdje vjerojatno misli, ali Kini laganini ponestaje ljudi za prebacivati sa sela u tvornice.

Znam da nije vezano direkt za vojsku, ali ekonomija mi je struka. I volim se uključivati u rasprave di se misli i očekuju neka mega čuda od Kine (a i Rusije)
LDLT is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2016., 21:56   #218
Quote:
LDLT kaže: Pogledaj post
, ali Kini laganini ponestaje ljudi za prebacivati sa sela u tvornice.
Je li?

Pa obzirom da im 46% ljudi još živi na selu, ne bih se baš složio...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2016., 23:20   #219
Ima ih ko Rusa...
Franem is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2016., 23:43   #220
Meni nije jasno zašto se ona priča o nabavi 30-ak ruskih Il-76 kao stop-gap mjera nije nikako ostvarila. Ne znam je li problem u tome što ih Rusija ne može graditi tolikom brzinom ili je zapelo u pregovorima.

Mislim da se prije par godina spominjala i kupovina An-124, ali pretpostavljam da se mogu pozdraviti s tim zbog ovog sranja u Ukrajini.
JollyRoger13 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:48.