Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.04.2015., 16:44   #1
Lightbulb Uzbekistan

Predsjendik Islam Karimov potvrdio svoju predsjedničku funkciju na izborima visokom pobjedom.
Zapadnjački mediji (uključujući i hrvatske) otpočeli medijsku harang na još jednu Rusiji prijateljsku zemlju.
Sada znamo gdje Amerikanci planiraju slijedeću "narodnu revoluciju", da zauzmu teren i naprave poligon za neko buduće vrijeme da si stvore uvjete za napad na Rusiju.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 17:08   #2
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Predsjendik Islam Karimov potvrdio svoju predsjedničku funkciju na izborima visokom pobjedom.
Zapadnjački mediji (uključujući i hrvatske) otpočeli medijsku harang na još jednu Rusiji prijateljsku zemlju.
Sada znamo gdje Amerikanci planiraju slijedeću "narodnu revoluciju", da zauzmu teren i naprave poligon za neko buduće vrijeme da si stvore uvjete za napad na Rusiju.
Rusija i Uzbekistan i nisu baš prijateljske države, Uzbekistan se oštro protivi Eurazijskoj Uniji, a nije ni clan Ruskog NATO-a zvanog CSTO.

Putin jedva ceka da Islam Karimov (76g) umre, kako bi mogao njegovog nasljednika
(koji ce biti puno slabiji politicki) okrenuti ka uvođenju Uzbekistana u EAU, jer odkako je izgubio Ukrajinu i njenih 40 milijuna stanovnika, Putinu ocajnicki treba država koja ce zamjeniti Ukrajinu u EAU, a sa svojih 30 milijuna stanovnika Uzbekistan je jedini preostali kandidat, s Uzbekistanom EAU bi presla 200 milijuna stanovnika, što znaci veliko tržište i bolja pozicija za pregovore u sporazumima o slobodnoj trgovini.

Quote:
President of Uzbekistan Islam Karimov said during the opening session of the new parliament, which was held on January 12 in Tashkent, that the country won't join the Eurasian Union and the Customs Union, and will never become a member of any military-political blocs.

"Several states are trying to return the old days and the conditions of the Soviet regime. Some foreign TV channels broadcast transmission, praising the former regime. But we won't do it. We have our own way of development, we have a responsibility to our people. I tell you straight, Uzbekistan won't join the Eurasian Union and the Customs Union," said the President, Kazinform refers to AKI Press.

He added that he won't allow the presence of foreign troops in the country.
link

Quote:
As long as Karimov remains in power, Uzbekistan is likely to maintain its equidistance from great powers; the question is, rather, whether his successors will do the same. Karimov is already 76 and the behind-the-scenes struggle for his succession is already raging. Despite all his shortcomings as a leader, nobody would deny the fact that Karimov has been a world-level master at keeping powerful foreign influences at bay. This is of course strictly connected to the kind of internally self-sufficient, personalistic regime he created, in which the prosperity of the élite is closely connected to its ability to control the economy.

Whoever succeeds Karimov will face the choice of reforming the system or leaving its internal functioning unchanged. The former option would inevitably require a revision of the principles of economic protectionism, which in turn may make it necessary to pursue a path of stronger regional integration. If this scenario were to materialize, becoming a member of the Eurasian Union would become a necessity.
link (dulji tekst, ali informira o Uzbekistanu i odnosima sa Kinom i Rusijom
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 17:08   #3
Koliko je meni poznato, Karimov nije baš nešto posebno pro-ruski raspoložen. Jest za prijateljske odnose dviju zemalja i ne gura se baš u američki zagrljaj, ali mislim da je istaknuo u par navrata kako smatra Euroazijsku Uniju prijetnjom za uzbekistanski suverenitet.

edit: Evo, preduhitrio me.

Naravno, problem bi mogao nastati kad Karimov ode tj. umre, jer se očito ne da s vlasti. Sudeći po godinama, to bi moglo biti brzo. Okrenu li se Rusiji, majdan se može lako očekivati.

Zadnje uređivanje JollyRoger13 : 05.04.2015. at 17:22.
JollyRoger13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 17:29   #4
Ukrajina će se vratiti Rusiji, jer nema kamo otići.

Kada sam rekao prijateljska zemlja Rusiji, naravno da nisam mislio da je ruska marioneta, nego da nije neprijateljski nastrojena prema Rusiji.
Jer podsjetimo, ni Ukrajina za vrijeme Janukoviča po vama nije bila Ruski prijatelj.

Što se tiče vojne neutralnosti i nedolazak stranih trupa u Uzbekistan to je ono što odgovara Moskvi, a ne odgovara Washingtonu,,
Jer Washington hoće svoje baze u svim državama susjedima Rusije, osim naravno Kine, što je iluzorno
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 19:55   #5
Baš se i ja mislim ovih dana, središnja Azija, em je u ruskoj sferi, em je većinski muslimanska, em ju uglavnom vode autoritarni režimi. Ne bih se začudio da im kroz koju godinu uvale kojekakve "freedom fightere" koji bi se ubrzo pretvorili u Islamsku Državu u Uzbekistanu i Kazahstanu i počeli rušiti Samarkand, Bukaru i Kokand. Al nadajmo se da sam u krivu.
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 20:35   #6
Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post
Baš se i ja mislim ovih dana, središnja Azija, em je u ruskoj sferi, em je većinski muslimanska, em ju uglavnom vode autoritarni režimi. Ne bih se začudio da im kroz koju godinu uvale kojekakve "freedom fightere" koji bi se ubrzo pretvorili u Islamsku Državu u Uzbekistanu i Kazahstanu i počeli rušiti Samarkand, Bukaru i Kokand. Al nadajmo se da sam u krivu.
Kazakhstan je vec pocea prelazak na parlamentarni sustav sa premijerom, ovi sada izbori 26 travnja ce biti zadnji za njega, te ce vecinu ovlasti prebaciti na parlament.

Quote:
Constitutional changes will be needed to strengthen parliament after the program of reforms has been carried out, Nazarbayev told party members, who voted unanimously to back his candidacy. “It must involve the redistribution of powers from the president to the government and parliament, taking account of our traditions,” he said.
link

Uzbekistan nakon Karimova vrlo vjerojatno ide u EAU, jer nasljednik tko god da bude nece biti politicki jak kao Karimov.

Turkemenistan ce vrlo vjerojatno pratit Uzbekistan te ce isto za par godina postati clan EAU-a, jer te dvije države ionako nemaju drugog puta.

A i bolje je da odu u EAU jer Rusija ima iskustva sa održavanjem sekularizma u tim (takvim) državama.
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2015., 14:28   #7
Ne znam baš za Turkmenistan, zemlja nije ni u CIS-u, ni u CSTO-u, ni u SCO-u, pa mi djeluje kao možda i najudaljenija od Rusije.
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2015., 14:41   #8
kad im umre ovaj predsjenik ovde bi moglo biti belaja i građanskih ratova. a koliko znam oni nisu u dobrim odnosima sa Kazahstanom
Irmel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2015., 14:48   #9
Quote:
Irmel kaže: Pogledaj post
kad im umre ovaj predsjenik ovde bi moglo biti belaja i građanskih ratova. a koliko znam oni nisu u dobrim odnosima sa Kazahstanom
Odnosi između Kazakhstana i Uzbekistana su dobri, isto kao i odnosi između Kazakhstana i Turkmenistana.
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2015., 14:56   #10
Quote:
Irmel kaže: Pogledaj post
kad im umre ovaj predsjenik ovde bi moglo biti belaja i građanskih ratova. a koliko znam oni nisu u dobrim odnosima sa Kazahstanom
Koliko je meni poznato, odnosi su sasvim OK, ako zanemariš Borata koji želi bombardirati Uzbekistan katapultima.
JollyRoger13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 09:30   #11
Quote:
darkwood kaže: Pogledaj post
Odnosi između Kazakhstana i Uzbekistana su dobri, isto kao i odnosi između Kazakhstana i Turkmenistana.
gledao sam jedan BBC-jev dokumentarac na youtube i tako on spomenu za to. kao eto ima problema prilikom prelaska granice, vojska na granici i sa jedne i druge strane i tako. a kako sam ja skontao da su odnosi loši zbog Uzbekistanaca.
Irmel is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 10:11   #12
Quote:
Irmel kaže: Pogledaj post
gledao sam jedan BBC-jev dokumentarac na youtube i tako on spomenu za to. kao eto ima problema prilikom prelaska granice, vojska na granici i sa jedne i druge strane i tako. a kako sam ja skontao da su odnosi loši zbog Uzbekistanaca.
Možda si ti pomješa "stan"-ove, Kirgistan i Tajikistan imaju pogranicne probleme i svako malo se zapuca, ali Kazakhstan i Uzbekistan nemaju problema.
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 10:28   #13
Quote:
darkwood kaže: Pogledaj post
Možda si ti pomješa "stan"-ove, Kirgistan i Tajikistan imaju pogranicne probleme i svako malo se zapuca, ali Kazakhstan i Uzbekistan nemaju problema.
osim što Krigistanci svako malo etnički očiste Uzbeke iz svoje države.
maki83_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:47.