Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2016., 06:42   #1
Exclamation Je li zaista otkriven deveti planet u Sunčevom sustavu?

Jučer je objavljena podosta senzacionalistička vijest o otkriću devetog planeta u Sunčevom sustavu. Za početak nekoliko linkova o tome:

Članak iz časopisa Science

Članak iz časopisa Sky and Telescope

Originalni znanstveni rad kojeg su objavili autori Batygin i Brown

Ukratko, Batygin i Brown su na osnovi analize patuljastog planeta Sedne i pet drugih objekata koji imaju međusobno slične putanje sa velikim inklinacijama (nagibima) u odnosu na ekliptiku (ravninu putanje planeta) te velikom eliptičnosti putanje, koristeći komplicirane i dugotrajne kompjuterske simulacije zaključili da postoji samo 0.7% šanse da se navedeni objekti slučajno pojave u tim putanjama.

Vjerojatniji uzrok je, zaključili su, neotkriveni masivni objekt (planet) mase 10x mase Zemlje (ili više) sa vrlo eliptičnom orbitom kojoj je perihelion (točka kad je najbliži Suncu) na cca 200-300 AJ (astronomskih jedinica = 1x udaljenost od Zemlje do Sunca), a najudaljenija točka 600 - 1200 AJ. Jednu orbitu bi hipotetski planet napravio za 10 - 20 tisuća godina.

Za usporedbu, Neptun se kreće oko Sunca na udaljenosti od 30 AJ. Sedna ima perihelion na 76 AJ, aphelion (najudaljeniju točku na putanji oko Sunca) na 936 AJ i orbitalni period od 11 400 godina.



Dakle, iz informacija o orbiti planeta jasno je da on nije definitivno otkriven kao što je to bio slučaj sa predviđanjem postijanja Neptuna. Orbita hipotetskog planeta je tek vrlo grubo opisana, a i sami autori kažu da je sve još samo hipoteza.

Ako je gornji crtež nejasan, tj. kako to da se planet i ovi objekti međusobno ne sudaraju - stvar je ista kao sa Neptunom i Plutonom. Pluton se približava Suncu više nego Neptun, no nikada se ne sudaraju jer su u međusobnoj rezonanci - Neptun je Plutona i druge objekte gravitacijom izgurao na putanju gdje se međusobno nikada ne susreću. Ta rezonanca je zgodno prikazana na ovoj simulaciji gdje je Neptun statična plava točka s lijeve strane, a ljubičasto je orbita Plutona.

Također da upozorimo katastrofičare - ovaj planet se nije pojavio odjednom, a da bi se uspostavile orbite sa rezonancama potrebni su milijuni godina. U ovome članku Brown kaže da je najvjerojatnije taj hipotetski planet izbačen u udaljenu orbitu tijekom formiranja Sunčevog sustava u susretima sa drugim plinovitim divovima (Jupiter, Saturn). Dakle, situacija je riješena i stabilna od prije 4 milijarde godina.

Za sada je planet još uvijek samo hipoteza, pa će se sada ići u potragu sa najvećim teleskopima koji su nam na raspolaganju. Zbog toga nije do sada niti otkriven - putanja je jako udaljena od Sunca (200 do 1200 AJ) što znači da bi mu sjaj bio jako slab.

Inače, već odavno se govorilo o mogućnosti postojanja nekog većeg objekta daleko u Sunčevom sustavu, baš zbog tih čudnih orbita manjih objekata. Ovo sada je prvi puta da je netko radio simulacije (koje su trajale mjesecima!) i tom objektu postavio nekakve vrlo grube okvire u svojstva mase i orbite.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2016., 14:27   #2
Brown je otkrio i Sednu i jos neke druge objekte u Kuiperov pojasu - tako da sam spreman "povjerovati" u analizu. Biti ce zanimljivo vidjeti prirodu tog planeta, od cega je sastavljen i koja mu je masa(predvidjanja su 5-15 zemljinih masa, s tim sto su i manje i vece vrijednosti od toga moguce). Ocekujem da bi mogao imati i znatan broj satelita. No, ja cu reci da smatram da to nije ni jedini takav objekt koji bi se mogao otkriti u udaljenijim podrucjima sunceva sistema. Moglo bi biti vise patuljastih i "pravih" planeta koji su izbaceni iz blizih predjela sunceva sistema prilikom rane faze nastanka planeta.
Ovo bi mogla biti dobra vijeat za interstelarna putovanja. Usputna stanica sa mnostvom resursa na raspolaganju
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2016., 14:47   #3
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Moglo bi biti vise patuljastih i "pravih" planeta koji su izbaceni iz blizih predjela sunceva sistema prilikom rane faze nastanka planeta.
Treba imati u obzir da su se ti objekti tek nedavno počeli otkrivati. Sedna je otkrivena 2004. godine, Eris godinu dana kasnije. Tek smo zagrebali površinu sa objektima na vansjim rubovima Sunčevog sustava jer su užasno daleko i vrlo su tamni.

Quote:
Ovo bi mogla biti dobra vijeat za interstelarna putovanja. Usputna stanica sa mnostvom resursa na raspolaganju
Sa orbitom od 15 000 godina, načekali bi se ako nam je cilj neka zvijezda koja se nalazi s druge strane položaja tog planeta
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2016., 20:27   #4
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post

Sa orbitom od 15 000 godina, načekali bi se ako nam je cilj neka zvijezda koja se nalazi s druge strane položaja tog planeta
Pa ciljeva ne nedostaje sa bilo koje strane galaktike. Plus, sigurno tu ima jos dobrih kandidata, da planete lutalice ne spominjem.
Kolicina (zaledjene) vode na tom planetu, ako idemo Brownovom teorijom o izbacenoj ledenoj jezgri, bi bila ogromna. Mozda bi cinila i vecinu vode u nasem sistemu.
Na dubini bi mozda voda bila i tekuca...
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2016., 23:30   #5
Laičko pitanje. Svi pišu da je planet nalik Neptunu, a s obzirom da je Neptun plinoviti div, znači li to da ovaj hipotetski planet nema "pravu površinu" (u konvencionalnom smislu te riječi) već slojeve plinova koji sve dublje dostižu sve veće tlakove i temperature?

Plus još jedno pitanje u vezi ovoga:

Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Na dubini bi mozda voda bila i tekuca...
Je li moguće da postoji tekuća voda (znam da je ovo već žešće hipoteziranje i ovako hipotetskog objekta) a da WISE pritom nije otkrio ovaj planet? Moje laičko poimanje mi govori da s obzirom na udaljenost od Sunca, za održavanje vode u tekućem stanju trebala bi postojati nekakva aktivnost u jezgri koja bi stvarala toplinu. A ukoliko izvor topline postoji, pretpostavljam da bi ga WISE detektirao (planet mislim)? Ili WISE deketira samo toplinu površine od zagrijavanja Sunca?

Znam, previše pitanja, premalo odgovora dajem.
__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke

Zadnje uređivanje Amazing Pudding : 22.01.2016. at 00:01.
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2016., 02:12   #6
WISEovi limiti su crveni i smedji patuljici, plinoviti divovi a'la Jupiter. Ovako "malen" planet na toj udaljenosti nije mogao naci.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2016., 05:05   #7
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Pa ciljeva ne nedostaje sa bilo koje strane galaktike. Plus, sigurno tu ima jos dobrih kandidata, da planete lutalice ne spominjem.
Kolicina (zaledjene) vode na tom planetu, ako idemo Brownovom teorijom o izbacenoj ledenoj jezgri, bi bila ogromna. Mozda bi cinila i vecinu vode u nasem sistemu.
Na dubini bi mozda voda bila i tekuca...
Aha, ti računaš na startrekovska putovanja tipa "engage" i za dva sata smo kod tog planeta, a onda nam je svejedno je li sljedeća zvijezda na 4 ili na 40 svjetlosnih godina? Mislim da smo još daleko od toga
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2016., 12:33   #8
Američki znanstvenici otkrili su tragove koji upućuju da u našem Sunčevu sustavu postoji i deveti planet, veoma velik. Riječ je o zaleđenom gigantu, tri puta većem i deset puta težem od Zemlje, koji se "krije" na samom rubu Sunčevog sistema.

Orbita nebeskog tijela prozvanog Deveti planet mogla bi biti dvadeset puta udaljenija od orbite Neptuna koji se oko Sunca okreće na prosječnoj udaljenosti od 4,5 milijardi kilometara, i ima deset tisuća puta manje svjetla od Plutona.

Kako bi se taj planet okrenuo oko Sunca treba mu između 10.000 i 20.000 godina, dodaju znanstvenici Konstantin Batygin i Mike Brown s Kalifornijskoga tehnološkog instituta (CALTEC) koji su, iako ga nisu izravno promatrali, otkrili planet preko matematičkih modela i računalnih simulacija.

Da Deveti planet zaista postoji, zaključili su na osnovu kretanja nedavno otkrivenih patuljastih planeta i manjih svemirskih objekata izvan Sunčevog sistema, navode u studiji objavljenoj u časopisu Astronomical Journal.

Ako se potvrdi postojanje tog planeta koji znanstvenici nisu izravno promatrali, bio bi to deveti planet našeg Sunčeva sustava, istaknuo je Mike Brown, profesor astronomije planeta.

Od antičkog doba do danas čovjek je otkrio samo dvije planete, a ovo bi bila treća. Velik dio Sunčeva sustava još treba otkriti i to je doista uzbudljivo, dodao je astronom.

Pluton su dugo smatrali devetim planetom Sunčeva sustava, ali je taj status izgubio zbog toga što je premalen. Sada je svrstan u patuljaste planete.

Novootkriveni planet neće imati taj problem - njegova bi masa mogla biti 5000 puta veća od Plutonove.

http://www.hrt.hr/318347/vijesti/moz...-deveti-planet
__________________
Confluence of sounds
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2016., 12:54   #9
Joj sta ce teoreticari pregorit, cak se i duljina orbite oko Sunca poklapa, ja da sam jedan od njih sad ne bih prestao urlati REKAO SAM VAM!
Anyway, jos uvijek nam nije ponestalo imena iz rimskog panteona, kazu, kroz 5 godina ce se potvrditi.
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2016., 13:12   #10
Quote:
Leman_Russ kaže: Pogledaj post
Joj sta ce teoreticari pregorit, cak se i duljina orbite oko Sunca poklapa, ja da sam jedan od njih sad ne bih prestao urlati REKAO SAM VAM!
Ajmo se ostaviti toga...kao prvo ne poklapa se s ničim.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2016., 13:47   #11
Daleko od bilo kakve potvrde postojanja a kamo li službenog imenovanja od strane IAU, no već su krenula bacanja ideja o imenu - Nox - božica noći. Iako mi je malo preblizu plutonovom mjesecu Nix.
__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2016., 08:11   #12
Evo još jedan tekst sa National Geographica o planetu i kako ga pronaći. Ovisno o njegovim karakteristikama i poziciji na orbiti, sjaj bi mu trebao biti između 18. i 25. magnitude. Veći amaterski teleskopi sa kvalitetnim CCD kamerama mogu snimiti objekte do 18. ili 20. magnitude.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2016., 09:02   #13
Eh, kad sam nestrpljiv pa odmah napišem post i onda dalje čitam i naletim na još zanimljivije tekstove

Na ovom blogu je vrlo dobro analizirano gdje bi se planet mogao nalaziti i koji dijelovi orbite su već istraženi. Dobar dio područja njegove orbite je već analiziran i nije ništa pronađeno. Za sad se čini da bi se trebao nalaziti na udaljenostima većim od 500 AJ i to u području gdje je Mliječni put. Tamo je hrpetina zvijezda koje su vrlo gusto natrpane i biti će jaaako teško pronaći tamni objekt koji se jedva miče...

Evo gruba skica:



PS je skraćenica od PanSTARRS; ove "rupe" su mjesta gdje je Mliječni put, područja koja PanSTARRS i Catalina izbjegavaju.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 21:45   #14
Nubiru
Otvorenomore is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:12.