Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.09.2017., 18:36   #121
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Ja vidim djecu koja su ispred svojih učitelja, vidim djecu koja ne žele raditi punom parom u sustavu jer su shvatila koliko je priglup, koja puno čitaju, a da njihovi profesori to i ne znaju, djecu koja imaju hobije o kojima sustav ništa ne zna, a koji će im možda jednom donijeti i struku, djecu koja su inovativna, koja se služe naprednim tehnologijama, koja će u svakom trenutku naših života biti ispred nas jermi živimo u njihovu vremenu, a ne oni u našem.

.
ja vidim djecu koja ne žele raditi jer vide da za nerad nema sankcija. djecu koji ne zanima ništa osim onoga što im donosi neposredno zadovoljstvo, bio to sport ili Instagram, djecu koja odustaju od zadatka ni ne započevši ga (negdje sam već spominjala kako je kolega proučavajući rezultate slavnog PISA testiranja ustanovio da smo po nečemu u svjetskom vrhu: po broju zadataka koje učenici nisu niti pokušali postaviti), djecu kojoj napredne tehnologije služe za gubljenje vremena, selfijanje, krajnje nepismeno komentiranje i cyber-bullying, i koja odrastaju kao gotovani pod L'Oreal parolom.
očito ne gledamo iz istog kuta.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 18:48   #122
Preletila sam malo po početku teme, pa imam potrebu ostavti komentar da mi je SF da se u nižim razredima rade PPT.

Di ja živim, kad mislim da se to radi tek u srednjoj


Zadajem PPT u sklopu izborne nastave, ali u 3. i 4. srednje. I dam im uputstva, pazim na pismenost. Za izlaganje sam svjesna da nemaju svi jednake prezentacijske vještine, pa se više oslanjam na poznavanje teme i izgled prezentacije.
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 19:24   #123
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Ja ću si uzeti slobodu biti skeptična prema osobnim zapažanjima i isto tako ponuditi svoje na koje vi možete biti skeptični, dok god nemamo neko jasno i kriterijima dobro istraživanje.

Ja vidim djecu koja su ispred svojih učitelja, vidim djecu koja ne žele raditi punom parom u sustavu jer su shvatila koliko je priglup, koja puno čitaju, a da njihovi profesori to i ne znaju, djecu koja imaju hobije o kojima sustav ništa ne zna, a koji će im možda jednom donijeti i struku, djecu koja su inovativna, koja se služe naprednim tehnologijama, koja će u svakom trenutku naših života biti ispred nas jermi živimo u njihovu vremenu, a ne oni u našem.
I ja vidim takvu djecu, a istovremeno potpuno razumijem što moja kolegica misli i vjerujem joj.
Ispričala mi je primjer da se djetetu (mlađem) u učionici pokvarilo računalo. Da se to u hrvatskoj školi dogodi, dijete bi, svako, diglo ruku, izvijestilo profesora da mu se pokvarilo računalo i očekivalo da mu profesor pomogne ili da mu da uputu što i kako dalje. To je svima normalno. I nama i njima.

Engleski dvanaestogodišnjak najprije je pokušao sam otkloniti kvar, a onda je digao ruku i pitao smije li otići do tehničke službe. Profesoricu uopće nije uvlačio u (svoj) problem niti je od nje očekivao pomoć.

Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Dajte, molim vas, projektna nastava je mnogo više od PP prezentacije, PP je najlakši oblik odrađivanja metodičkog dijela, zadovoljavanja papirologije i isti način nezainteresiranosti kakav se vidi u djeci na ovom topiku.
S boldanim se potpuno slažem.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 21:02   #124
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
Engleski dvanaestogodišnjak najprije je pokušao sam otkloniti kvar, a onda je digao ruku i pitao smije li otići do tehničke službe. Profesoricu uopće nije uvlačio u (svoj) problem niti je od nje očekivao pomoć.
:
Engleski dvanaestogodišnjak je vjerojatno već učio informatiku. I to ne onu na kojoj se uči o disketama. Naše škole nemaju tehničku službu, a naši ljudi općenito ne vole da se "zaobilazi hijerarhija", pa bi još dobio po nosu što nije rekao nastavnici.


I ne, neispravno računalo nije učenikov problem. Da je dijete samo petljalo i nešto još više pokvarilo, dobilo bi po nosu. U najblažem slučaju.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 21:28   #125
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
Ispričala mi je primjer da se djetetu (mlađem) u učionici pokvarilo računalo. Da se to u hrvatskoj školi dogodi, dijete bi, svako, diglo ruku, izvijestilo profesora da mu se pokvarilo računalo i očekivalo da mu profesor pomogne ili da mu da uputu što i kako dalje. To je svima normalno. I nama i njima.
Ma daj...opet kompleksi...svi su bolji od malih Hrvata.

Odakle ti hrabrosti da baš SVAKO hrvatsko dijete omalovažiš.

I nije istina da su stranci poduzetniji.
Moja djeca su se neko vrijeme školovala u engleskoj školi, djeca svugdje ista....napomena, godina je koštala 10 000 dolara.
Ovo za kvar ne može biti istina jer tamo za sve živo postoji i poštuje se procedura...pa neće sad balavci kopat kako im šune po opremi.

Pitala bih tu tvoju priju šta misli o školi u istočnom Londonu gdje je moje prijateljice kćerka bila jedina bjelkinja....nisam rasist. Takve škole nisu do kolina našima, a malu je ekspresno ispisala jer pola razreda nije znalo pošteno beknit engleski.

Al ništa novo...evo i ovdje se čude i danima raspravlja jesu li djeca u 3.osnovne zrela za radit pišljive PP prezentacije.

Zadnje uređivanje BBC drama : 16.09.2017. at 21:39.
BBC drama is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 01:09   #126
Koje filozofije oko "popravka" racunala. Pa nije dijete sigurno navalilo lemilicom i sarafcigerom na njega da ga mozebitno jos vise pokvari
Nego, kako legendarno rece Roy u IT crowd, Have you tried turning it off and on again?
Ili nes slicno....
Al vecina ne proba ni to....
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 01:12   #127
Quote:
BBC drama kaže: Pogledaj post

Al ništa novo...evo i ovdje se čude i danima raspravlja jesu li djeca u 3.osnovne zrela za radit pišljive PP prezentacije.
prije svega, raspravlja se trebaju li dejca raditi PP prezentacije ako ih nisu naucila raditi u skoli.
u nizim razredima, vidim vise prednosti plakata pred PPovima.
prvenstvno to da on, i nakon prezentacije, uglavnom ostaje na zidu. i da klinci, dok zuje i hvataju koncentraciju, mozda nesto pametno i procitaju. PP dodje i prodje, tu i tamo zaiskri kakav fora efekt, ako se tata dovoljno potrudio, pa se o njemu prica

Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
(s tim da onda, iz mog iskustva, učitelj mora donijeti sav materijal. u protivnom dobijem da je jedna skupina pripremila sličice, kolaž, flomastere i ostalo što bi im moglo zatrebati, a ostale polovično ili nikako. mogu ja to primjereno nagraditi,
ali nemaju što raditi jer nemaju čime, projekt propada, a ja moram improvizirati taj sat ili dva koje sam htjela na to utrošiti. pa kad ti se to treći puta dogodi, pošalješ takvu projektnu nastavu u vražju mater.)
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
o jebote.
ako nema internet, otići će u knjižnicu. ako nema printer, može rezati iz časopisa, starih udžbenika, lidlovih letaka i raznih kataloga. ako ni toga nema, neka ode susjedu i posudi. nek nacrta.
a većina njih ne donese jer a) zaboravi, b) ne da im se i c) računaju da će neka druga budala donijeti a oni se samo poslužiti. oni koji nemaju novaca za škarice kojima bi izrezali sličicu ili flomaster kojim bi tekst ispisali su kategorija za sebe, ti dobro da udžbenik imaju, i takvih ima možda dvoje u cijeloj školi.
i zašto bih ja trebala zbog toga imati deset flomastera i škarica na satu, i pet-šest setova materijala osiguravati?
a svi bi modernu nastavu, bez ijedne uložene lipe. osim iz nastavničkog novčanika.
kada sam te prvi put kvotala, htjela sam naglasiti da si u pravu kada kazes zasto je tesko organizirat projektnu nastavu unutar nastave, u prostorijama skole kako bi se smanjio utjecaj roditelja na prezentaciju, medjutim sva rasprava je otisla u off jadikovke oko toga kolko pribora iz svog novcanika, ti i frupy, i jos pokoji nastavnik, morate uloziti, ako zelite imat modernu nastavu.
nitko ne ocekuje od vas da djeci kupujete pribor, niti roditelji niti ravnatelji!
niti ocekujemo da ih za vrijeme nastave posaljete u knjiznicu na internet buduci da skola internet i dovoljno racunala za sve ucenike nije osigurala. ali zasto ocekujete da to isto rade kod kuce, u svoje slobodno vrijeme, za vrijeme dok zele istrazivat nesto sto ih stvarno zanima?

sport, glazba, gluma, jezici....nista to nije gubljenje vremena. ako dijete, nakon 6 sati nastave u skoli, mora tu nastavu odguliti jso jednom doma, uz prezentacije razne, onda kada bi trebao imati vremena za ono sto ga zanima, a kada bi trebao imat vremena za buljenje u strop i zabavu?
nikad

ako se prezentacije ne stigne odraditi u skoli, jbg, ne stigne se u nastavnom planu jer je on los i njega treba mijenjati.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 01:30   #128
meni je žao što vi ne želite čuti kako se za svaki iole moderniji i/ili kreativniji oblik nastave poseže u nastavnički džep, ali to ne mijenja činjenicu da 90% prosvjetara u hrvatskoj financira nastavu od svoje plaće. hoćeš 10 pari škarica i isto toliko markera, hameri za plakate, kolaž papir za panoe, krede u boji, pa do toga da ljudi kupuju laptope da bi ih vukli na nastavu. da ta nastava bude modernija i bliža učenicima.

druga stvar, drago mi je da smo došli do zaključka da onda ne treba davati projekte učenicima. nikakve. jer škole nisu opremljene za njihovo izvođenje, a zadiranje u dječje slobodno vrijeme je nezamislivi grijeh. ne do bog da dobiju jednu temu po polugodištu za koju imaju dva tjedna da ju istraže i obrade te prezentiraju razredu. kad će od toga stići na sport, u glazbenu, igrati igrice i buljiti u strop?!
a svi bi nešto moderno i suvremeno. ali preko tuđih leđa.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 08:57   #129
Osobno nemam problema da djeca donose izrezane slike ili kolaz za projekt u skoli, niti da rade prezentacija u pp ili da za to istrazuju i uce sami. I naravno da bi za to trebali odvojiti vrijeme doma kao i za zadace i ucenje - a toliko ga sigurno imaju (sjecam se jos uvijek dovoljno svog skolovanja da znam da je slobodnog vremena svakako bilo za to dovoljno).

Na zalost kod nas od projektnog rada nije bilo za sad iceg. Bar ne da bi ja primijetila.

Mene zalosti da i ono malo toga sto je predvidjeno u programu a mogao bi biti mini projektic se prilicno traljavo provodi. Npr dnevnik vremenskih prilika - to je izvrsna ideja kako dijete treba svaki dan nesto raditi kroz dulje vrijeme (mislim nekih tjedan dana) i mogli su na kraju sloziti mali izvjestaj gdje bi vec upotrijebili osnove obrade podataka (koje su sve bile vremenske pojave, koliko ih je puta bilo itd) i u 3-5 grupica u 10 min prezentirati u razredu i vidjeti da li su svi uocili i izbtojili isto. A sve se svelo da je dijete po sjecanju nacrtalo tri slicice oblaka s kisom i dobilo kvacicu u RB. Pa iduca stranica..
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 11:04   #130
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
medjutim sva rasprava je otisla u off jadikovke oko toga kolko pribora iz svog novcanika, ti i frupy, i jos pokoji nastavnik, morate uloziti, ako zelite imat modernu nastavu.
nitko ne ocekuje od vas da djeci kupujete pribor, niti roditelji niti ravnatelji!
niti ocekujemo da ih za vrijeme nastave posaljete u knjiznicu na internet buduci da skola internet i dovoljno racunala za sve ucenike nije osigurala. ali zasto ocekujete da to isto rade kod kuce, u svoje slobodno vrijeme, za vrijeme dok zele istrazivat nesto sto ih stvarno zanima?
prvo, nije u pitanju nikakva jadikovka, nego iznosenje pukih cinjenica o kojima mnogi pojma nemaju.
jebes kurikularne reforme u kojima ce se samo teoretizirati sto bi i kako trebalo, a bez ulaganja u opremljenost skola.
jako dobro znam da nitko od mene ne ocekuje ulaganje vlastitih sredstava, ali jesi li ti (i mnogi drugi poput tebe) svjesna da ako:
1. u razredu nemam ispravan laptop i projektor
2. ako mi je na raspolaganju samo ploca i kreda
3. ako djeca nisu zainteresirana za istrazivanje bilo cega sto nije direktno povezano s njihovim top interesima
4. ako je too much od mene da im zadam projektni zadatak bilo koje vrste za zadacu jer ih to umara, nemaju ovo, ne zele nabaviti ono
5. ne ulozim ni kune u sredstva koja ce i ucenicima i meni satove uciniti zanimljivijima i interaktivnijima...

sve sto mi ostaje je rad s udzbenikom, RB i oronulom plocom??
za DZ zadatak u RB?
frontalka?

ako je to ta famozna reforma i nesto cemu tezimo...ok. neka bude tako.
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
meni je žao što vi ne želite čuti kako se za svaki iole moderniji i/ili kreativniji oblik nastave poseže u nastavnički džep, ali to ne mijenja činjenicu da 90% prosvjetara u hrvatskoj financira nastavu od svoje plaće. hoćeš 10 pari škarica i isto toliko markera, hameri za plakate, kolaž papir za panoe, krede u boji, pa do toga da ljudi kupuju laptope da bi ih vukli na nastavu. da ta nastava bude modernija i bliža učenicima.

druga stvar, drago mi je da smo došli do zaključka da onda ne treba davati projekte učenicima. nikakve. jer škole nisu opremljene za njihovo izvođenje, a zadiranje u dječje slobodno vrijeme je nezamislivi grijeh. ne do bog da dobiju jednu temu po polugodištu za koju imaju dva tjedna da ju istraže i obrade te prezentiraju razredu. kad će od toga stići na sport, u glazbenu, igrati igrice i buljiti u strop?!
a svi bi nešto moderno i suvremeno. ali preko tuđih leđa.
tako je.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 14:38   #131
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
meni je žao što vi ne želite čuti kako se za svaki iole moderniji i/ili kreativniji oblik nastave poseže u nastavnički džep, ali to ne mijenja činjenicu da 90% prosvjetara u hrvatskoj financira nastavu od svoje plaće. hoćeš 10 pari škarica i isto toliko markera, hameri za plakate, kolaž papir za panoe, krede u boji, pa do toga da ljudi kupuju laptope da bi ih vukli na nastavu. da ta nastava bude modernija i bliža učenicima.

druga stvar, drago mi je da smo došli do zaključka da onda ne treba davati projekte učenicima. nikakve. jer škole nisu opremljene za njihovo izvođenje, a zadiranje u dječje slobodno vrijeme je nezamislivi grijeh. ne do bog da dobiju jednu temu po polugodištu za koju imaju dva tjedna da ju istraže i obrade te prezentiraju razredu. kad će od toga stići na sport, u glazbenu, igrati igrice i buljiti u strop?!
a svi bi nešto moderno i suvremeno. ali preko tuđih leđa.
zasto mislis da ne zelimo cuti?
imas cijelu temu o skolskom priboru, i cudesa koja roditelji nabavljaju /ukljucujici i bijele majice, iako ne trebaju po svim skolama/.

ako se od nas roditelja ocekuje da podrzavamo projektnu nastavu, zasto se ocekuje da ju podrzavamo doma (kupnjom hamera, skarica, ljepila, flomica, casopisa, laptopa, printera) a ne ocekuje se da isto podrzavamo u skoli

ako uciteljica/nastavnica trazi da dijete napravi plakat/prezentaciju doma, ona isto trazi da dijete ima sav taj pribor kod kuce. sto ne?
ako taj isti pribor moze traziti za podoma, zasto to isto ne moze traziti da se donese u skolu?
jebomepas, aj to ne razumijem.
osim da je lakse.
osim da se podrzava roditeljsko uplitanje u djecje uratke.
osim da se podrzava klima zalopojki.
nastavi niz...

@proab, da to je fakat tuzno kolko se toga, uz minimum kreativnosti, moze napraviti s klincima i bas je tuzno da im se to ne zadaje
i stvarno se masa toga moze napraviit u skoli.
pogotoov nizi razredi
pogotovo boravak, gdje uz strucno vodstvo mogu naucit i organizirat materijal, i uvjezbavat prezentaciju.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 15:44   #132
jer ja kažem da se donese. oni ne donesu. meni propada planirana projektna nastava, koju ionako jedva uguravam s obzirom na plan i program. podijelim loše ocjene. opet tražim da donesu, oni ne donesu. meni opet propada planirani projekt. i tako dalje, i tako bliže.
doma obično imaju te potrebne stvari, ili ih se već sjete nabaviti u bilo kojem trenutku, jer nije presudno da ih imaju u utorak treći sat.
kužiš razliku?
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 17:19   #133
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
jer ja kažem da se donese. oni ne donesu. meni propada planirana projektna nastava, koju ionako jedva uguravam s obzirom na plan i program. podijelim loše ocjene. opet tražim da donesu, oni ne donesu. meni opet propada planirani projekt. i tako dalje, i tako bliže.
doma obično imaju te potrebne stvari, ili ih se već sjete nabaviti u bilo kojem trenutku, jer nije presudno da ih imaju u utorak treći sat.
kužiš razliku?
ne kuzim

a ako ne donesu plakat/prezentaciju, onda ti ne propada nastava
kaj radis na tim satovima, ili svi donesu gotove prezentacije od doma, a ti isti, na sat ne donesu pribor?
i to se podrzava?


ako im niti lose ocjene nisu motivacija da donesu, zasto im se onda daje prilika da to rade doma/s mamom i tatom ili nekim trecim?
zato sto je motivacija dobra ocjena, za nerjetko, tudji uradak?
to se podrzava?
i onda se istovremeno cudite da su djeca nezainteresirana?
ili su svi "kaznjeni" jer je ejdna generacija bila nemotivirana?
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 17:21   #134
Može li netko ovdje izložiti neki projekt koji nije plakat ili PP?

Kako nastavnici na ovom topicu zamišljaju kvalitetan projekt?
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 17:25   #135
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Može li netko ovdje izložiti neki projekt koji nije plakat ili PP?

Kako nastavnici na ovom topicu zamišljaju kvalitetan projekt?
upravo sam ja to tebe jucer htjela pitati, s obzirom da si na neki nacin iz struke (iako, koliko sam shvatila, bez iskustva u nastavi).
popljuvala si jucer nazadnost PP i zazvucala kao da puno znas o projektima u nastavi.
imas kakav prijedlog, ideju, savjet?

ja svoje projekte necu ovdje iznositi javno jer su specificno vezani za skolu u kojoj predajem pa si komotno onda umjesto nicka mogu ubuduce pisati ime i prezime.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 17:53   #136
Ja sam s učenicima radila istraživanje o ovisnosti o mobitelu na nivou škole.

I moram reći da ravnatelja nije bilo nimalo briga za rezultate, kolege nisu imale sluha za "posuđivanje" nekih učenika s nastave na čitavih 5 minuta (a pazila sam da ne pišu kontrolni i sve ih unaprijed obavijestila).
Eto, a smatram da je ovo važna tema i da bi joj trebalo dati pozornosti.

Tako da ponekad, uz najbolju volju, naiđeš na (ne)volju od strane kolega.
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 19:09   #137
kada je na satu samo izlaganje, to onda ne bude planirano za cijeli sat, ako donesu i izlože neki opet imam bazu na koju se nastavljam dalje... (i meni se jebe živo tko je plakat ili ppt radio, ja ocjenjujem govor i izlaganje)

evo primjer projekta: osmisliti u grupama školsku uniformu za školu. može jednostavno, s izrezanim sličicama iz kataloga, ili napredno, pronaći točne odjevne predmete na web-shopovima, vodeći računa o cijeni, dostupnosti veličina, materijalima...
i, naravno, obrazložiti zašto to, zašto ne... na stranom jeziku.

druga ideja: zdrave salate. radile smo matematičarka, informatičarka i ja, učili su vagati sastojke, preračunavati mjerne jedinice, a onda prevodili recepte uz pomoć online rječnika na strane jezike i napravili višejezičnu razrednu kuharicu.

izrada programa za prevođenje (suradnja mene i informatičarke, jako se volimo )
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 22:33   #138
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
upravo sam ja to tebe jucer htjela pitati, s obzirom da si na neki nacin iz struke (iako, koliko sam shvatila, bez iskustva u nastavi).
popljuvala si jucer nazadnost PP i zazvucala kao da puno znas o projektima u nastavi.
imas kakav prijedlog, ideju, savjet?

ja svoje projekte necu ovdje iznositi javno jer su specificno vezani za skolu u kojoj predajem pa si komotno onda umjesto nicka mogu ubuduce pisati ime i prezime.
Imale smo već sličan razgovor, dobro znaš da iskustva imam nešto, naravno ne dovoljno, ali nešto da.

Također imam iskustva u poučavanju, što mlađih, što starijih dobnih skupina, izvan formalnog obrazovanja.

No nebitno. Da si me zaista nešto pitala, zaista bih ti i odgovorila.


Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
kada je na satu samo izlaganje, to onda ne bude planirano za cijeli sat, ako donesu i izlože neki opet imam bazu na koju se nastavljam dalje... (i meni se jebe živo tko je plakat ili ppt radio, ja ocjenjujem govor i izlaganje)

evo primjer projekta: osmisliti u grupama školsku uniformu za školu. može jednostavno, s izrezanim sličicama iz kataloga, ili napredno, pronaći točne odjevne predmete na web-shopovima, vodeći računa o cijeni, dostupnosti veličina, materijalima...
i, naravno, obrazložiti zašto to, zašto ne... na stranom jeziku.

druga ideja: zdrave salate. radile smo matematičarka, informatičarka i ja, učili su vagati sastojke, preračunavati mjerne jedinice, a onda prevodili recepte uz pomoć online rječnika na strane jezike i napravili višejezičnu razrednu kuharicu.

izrada programa za prevođenje (suradnja mene i informatičarke, jako se volimo )
Eto, da se malo maknemo od PP prezentacije. Hvala.

Dakle mogu se raditi i neki drugi projekti.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 22:36   #139
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Imale smo već sličan razgovor, dobro znaš da iskustva imam nešto, naravno ne dovoljno, ali nešto da.

Također imam iskustva u poučavanju, što mlađih, što starijih dobnih skupina, izvan formalnog obrazovanja.

No nebitno. Da si me zaista nešto pitala, zaista bih ti i odgovorila.
ali ja te zaista pitam koji su tebi primjeri dobrih projekata iz tvog faha.
konkretni primjeri/ideje projekata.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 22:53   #140
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
ali ja te zaista pitam koji su tebi primjeri dobrih projekata iz tvog faha.
konkretni primjeri/ideje projekata.
Naravno da imam, kolegice mi rade vrhunske projekte, jedna je izvrsno odradila usporedb klasičnog metra uz praćenje metrike suvremene popularne glazbe, bilo je tu i turbofolka, uglavnom su se dobro zabavili i ostao im je dvostrukorimovani dvanaesterac zauvijek.

Ja imam tekicu, bez obzira što u pedagoškom dijelu struke ne radim, struka iz mene ne može izaći. Kad mi nešto sine, zapišem pa kad imam vremena, razvijam. Nažalost, sve manje.

Primjer je radiodrama. Korelativan projekt, ide s fizikom i tehničkim ili informatikom pod ruku, razvija pravogovor, suradnju onih koji bi drndali po tranzistoru i opisali razvoj radijskih odašiljanja sve do današnjih streaminga, a onda streamali na stranice radiodramu svojih kolega koji će je napisati i osmisliti, a pritom izvući podatke o radiodrami na našim prostorima. Sudjelovat će i oni s "radijskim glasom" pa se veže i fonetika.

Imam spreman jedan o poslovnim modelima malog izdavaštva.

Jedan koji se naslanja na već postojeći program male škole filozofije.

Međuškolski projekt odigravanja Platonovih dijaloga i Obrane Sokrata, dramaturgija.

Jednostavan - bilježenje novih spoznaja, kako ih prepoznajemo, kako shvaćamo njihovu istinitost, vrijednost i kako o njima tvorimo sudove, na način dnevnika, u okviru spoznajne teorije, uz usporedbu s klasičnim poimanjima spoznajne teorije.

Logika - praćenje neke dnevnopolitičke emisije tijekom dva mjeseca, zapisivanje vrsta sudova i logičkih pogrešaka, kvačice i minusi kraj valjanih argumenata/sudova, nevaljanih argumenata/sudova, debata.

E da, slobodno se netko posluži, mene u nastavi vjerojatno neće nikad biti kako je zaokrenulo.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:29.