Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2011., 00:27   #461
Quote:
holograf kaže: Pogledaj post
nisu mi dali da potpišem to...kao rekli mi prema novo zakonu se to nemože, da sam došo prije 6. mjeseca prošle godine moglo bi se raskinuti, ovako ne...a inača kamata nabijaju isto ko i banka ako ne i gore...socijalno osjetljiva država my ass...XD

koliko su kamatari uzeli?

naime mene ceka nesto slicno..
bila sam glupa,pa nisam citala ugovor nego se pouzdala u njihovu sluzbenicu tamo koja mi je rekla da se ugovor mora produzivati zahtjevom..
naravno da mi je istekom automatizmom obnovljeno,posto nisam predala zahtjev za raskidanjem police..srecom da sam neki dan isla zubarici,pa mi je rekla-pa ti imas dopunsko
uglavnom posto placam tromjesecno,kasnim sa 2 uplate sto sam podmirila,no zanima me kolike su kamate na neplacanje?i kako oni to obracunaju?(pri isteku ugovora ili salju doma?)

i naravno da sam proucila ugovor koji mi je skroz nedorecen(kao i sve drzavno)..
uglavnom:

1)kod neplacanja oni salju preporuceno obavijest o dugovanju i 30 dana nakon njegovog urucenja raskidaju ugovor(ukoliko se dug ne podmiri)..

pismo nisam dobila..osim ako ga je preuzeo netko umjesto mene(postoji ta mogucnost..moram pitat svekrvu,posto imaju moju adresu iz koce kada sam zivjela s muzem..ali sumnjam,jer bi mi netko rekao..)

2)rok ne moze isteci prije no sto prode 60 dana od dopjeca premije sto znaci da 90 dana od neplacanja dospjele premije ona je definitivno nevazeca..

pa kako onda meni vazi ako je nisam 4 mjeseca platila

i sad ono sta je najbitnije neplatisama..
u slucaju raskida ugovora na ovakav nacin(dakle neplacanjem premije duze vremena) ugovaratelj se obvezuje platiti ugovornu kaznu u visini iznosa nerealizirane police
dakle placas cijelu godinu

koliko sam skuzila ovo se moze izbjeci jedino ako se podmire troskovi,pa se ode kod njih raskinuti ugovor,ali tada se polica placa i naredna 3 mj.,sto prakticki dolazi na vrlo slicno..

kako god okrenes treba paziti...

no sve mi e cini da bas ne rade svoj posao(drzavna sluzba)..posto mene jos nisu "sankcionirali"..bas me zanima sta ce dalje biti..
uglavnom placati cu jos ovu godinu,pa cu 2 mj.prije isteka ici raskinuti ugovor..ta solucija mi se cini najmanje bolna..
__________________
i u zabranjenom vocu naletis na crva...
lianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2011., 11:04   #462
Quote:
lianne kaže: Pogledaj post
koliko su kamatari uzeli?

naime mene ceka nesto slicno..
bila sam glupa,pa nisam citala ugovor nego se pouzdala u njihovu sluzbenicu tamo koja mi je rekla da se ugovor mora produzivati zahtjevom..
naravno da mi je istekom automatizmom obnovljeno,posto nisam predala zahtjev za raskidanjem police..srecom da sam neki dan isla zubarici,pa mi je rekla-pa ti imas dopunsko
uglavnom posto placam tromjesecno,kasnim sa 2 uplate sto sam podmirila,no zanima me kolike su kamate na neplacanje?i kako oni to obracunaju?(pri isteku ugovora ili salju doma?)

i naravno da sam proucila ugovor koji mi je skroz nedorecen(kao i sve drzavno)..
uglavnom:

1)kod neplacanja oni salju preporuceno obavijest o dugovanju i 30 dana nakon njegovog urucenja raskidaju ugovor(ukoliko se dug ne podmiri)..

pismo nisam dobila..osim ako ga je preuzeo netko umjesto mene(postoji ta mogucnost..moram pitat svekrvu,posto imaju moju adresu iz koce kada sam zivjela s muzem..ali sumnjam,jer bi mi netko rekao..)

2)rok ne moze isteci prije no sto prode 60 dana od dopjeca premije sto znaci da 90 dana od neplacanja dospjele premije ona je definitivno nevazeca..

pa kako onda meni vazi ako je nisam 4 mjeseca platila

i sad ono sta je najbitnije neplatisama..
u slucaju raskida ugovora na ovakav nacin(dakle neplacanjem premije duze vremena) ugovaratelj se obvezuje platiti ugovornu kaznu u visini iznosa nerealizirane police
dakle placas cijelu godinu

koliko sam skuzila ovo se moze izbjeci jedino ako se podmire troskovi,pa se ode kod njih raskinuti ugovor,ali tada se polica placa i naredna 3 mj.,sto prakticki dolazi na vrlo slicno..

kako god okrenes treba paziti...

no sve mi e cini da bas ne rade svoj posao(drzavna sluzba)..posto mene jos nisu "sankcionirali"..bas me zanima sta ce dalje biti..
uglavnom placati cu jos ovu godinu,pa cu 2 mj.prije isteka ici raskinuti ugovor..ta solucija mi se cini najmanje bolna..
Čemu raskinuti ugovor 2 mjeseca prije isteka, ako je otkazni rok 3 mjeseca?? Znači treba raskinuti ugovor više od 3 mjeseca prije isteka.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2011., 14:25   #463
Quote:
charlizeos kaže: Pogledaj post
jel i dalje dopunsko besplatno za članove jedne obitelji ako prihod po članu ne prelazi 1516 kn
itko?
charlizeos is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2011., 22:12   #464
Quote:
charlizeos kaže: Pogledaj post
itko?
Osigurane osobe mogu ostvariti pravo na plaćanje premije dopunskog zdravstvenog osiguranja na teret državnog proračuna ako njihov ukupan prihod u prethodnoj kalendarskoj godini, iskazan po članu obitelji, mjesečno ne prelazi iznos od 1.516,32 kune .

Pri tome se uzima u obzir prihod svih osoba koje žive u zajedničkom kućanstvu.



PRIHOD

Što se smatra prihodom?
Svi primici koje obitelj ostvari na ime dohotka od nesamostalnog rada, dohotka ili dobiti od samostalne djelatnosti, primitaka od kojih se utvrđuje drugi dohodak, imovine i imovinskih prava, kapitala, osiguranja te svi drugi primici ostvareni prema posebnim propisima.

Što se uračunava u prihod?
Naknada za vrijeme privremene spriječenosti za rad (bolovanje), novčana potpora sukladno Zakonu o rodiljinim i roditeljskim potporama osim jednokratne novčane potpore za novorođeno dijete, novčana naknada za slučaj nezaposlenosti, stalna pomoć, pomoć za podmirenje troškova stanovanja, doplatak za pomoć i njegu, osobna invalidnina, naknada do zaposlenja, doplatak za djecu, ortopedski doplatak, opskrbnina i obiteljska invalidnina ostvareni prema posebnim propisima.
Prihod se umanjuje za iznos koji na temelju propisa o obitelji član obitelji plaća za uzdržavanje osobe koja nije član te obitelji.

Što se smatra dohotkom?
- plaća i drugi oporezivi primici za rad ostvareni od poslodavca (tuzemnog ili inozemnog) umanjena za izdatke prema propisima o porezu na dohodak,
- mirovina od tuzemnog ili inozemnog isplatitelja,
- dohodak od samostalne djelatnosti obrta, slobodnog zanimanja ili poljoprivrede i šumarstva prije svih umanjenja dohotka i bez umanjenja dohotka za gubitak iz ranijih godina,
- dobit ostvarena od samostalne djelatnosti obrta, slobodnog zanimanja ili poljoprivrede i šumarstva prije svih umanjenja dobiti i bez umanjenja dobiti za gubitak iz ranijih godina,
- dohodak s osnove primitaka od kojih se utvrđuje drugi dohodak,
- dohodak od imovine i imovinskih prava,
- dohodak od iznajmljivanja soba i postelja turistima od kojega se plaća porez na dohodak u paušalnom iznosu,
- dohodak od dividenda i udjela u dobiti,
- dohodak od osiguranja te
- dohodak od povrata doprinosa plaćenih na dio osnovice koji prelazi iznos najviše godišnje osnovice za obračun doprinosa.

Kako se dokazuje visina ukupnog prihoda?
- visina plaće ostvarene kod poslodavca za rad u tuzemstvu i inozemstvu potvrdom ovjerenom od poslodavca
- visina mirovine ostvarene u Republici Hrvatskoj - potvrdom Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, odnosno isplatitelja mirovinskog primanja
- visina mirovine ostvarene u inozemstvu - potvrdom poslovne banke putem koje se mirovina isplaćuje, odnosno drugom ispravom kad se mirovina ne isplaćuje putem banke
- visina dohotka:
. od samostalne djelatnosti obrta, slobodnog zanimanja ili poljoprivrede i šumarstva prije svih umanjenja dohotka i bez umanjenja dohotka za gubitak iz ranijih godina,
. dobiti ostvarene od samostalne djelatnosti obrta, slobodnog zanimanja ili poljoprivrede i šumarstva prije svih umanjenja dobiti i bez umanjenja dobiti za gubitak iz ranijih godina,
. dohotka s osnove primitaka od kojih se utvrđuje drugi dohodak,
. dohotka od imovine i imovinskih prava,
. dohodak od iznajmljivanja soba i postelja turistima od kojega se plaća porez na dohodak u paušalnom iznosu dokazuje se potvrdom nadležne porezne uprave,
- o visini naknade zbog nezaposlenosti - potvrdom, odnosno podatkom iz evidencije Hrvatskog zavoda za zapošljavanje
- o visini novčanih prava ostvarenih prema propisima o socijalnoj skrbi - potvrdom, odnosno podatkom iz evidencije nadležnog centra za socijalnu skrb,
- o visini drugih novčanih prava ostvarenih prema propisima o mirovinskom osiguranju, o doplatku za djecu, o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji i Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata - potvrdom, odnosno podatkom iz evidencije nadležnog tijela,
- visinu ostvarenih prihoda od naknada plaće, koja se isplaćuje na teret sredstava Zavoda, odnosno koju Zavod isplaćuje na teret sredstava državnog proračuna, Zavod utvrđuje na osnovi svojih evidencija.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2011., 22:34   #465
Quote:
charlizeos kaže: Pogledaj post
itko?
je
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 11:16   #466
hvala puno
charlizeos is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 20:40   #467
vjerojatno ne moze i glupo pitanje ali - moze li se dobiti povrat novca od svih naplacenih participacija tj naplacenih ucesci za koje imam racune doma, a od sljedeceg mjeseca mi pocinje dopunsko?
trpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 21:12   #468
trpi, ti ili si tek doselio u Hr ili se praviš lud da ne znaš u kakvoj državi živiš?

No, kad sklopiš ugovor sa HZZO za dopunsko, probaj odustati tijekom godine pa ćeš shvatiti čemu ona moja prva rečenica...
Smileman is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 21:16   #469
ne vec sam glup malo.

nego doktor mi je jednom rekao kad mi je isteklo osnovno zdravstveno pri izdavanju lijeka nemate vise zdravstveno morate sami kupiti lijek ali zadrzite racun pa vam ja mogu srediti povrat novca.... pa sam zato pitao.
trpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 21:18   #470
Quote:
trpi kaže: Pogledaj post
vjerojatno ne moze i glupo pitanje ali - moze li se dobiti povrat novca od svih naplacenih participacija tj naplacenih ucesci za koje imam racune doma, a od sljedeceg mjeseca mi pocinje dopunsko?
Povrat se može dobiti samo ako je sudjelovanje neopravdano naplaćeno, odnosno ako ste imali dopunsko osiguranje i platili račun za zdravstvene usluge. U suprotnom, ne.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 21:20   #471
Idi pitaj doktora na što je mislio, participacija nije povrativa, a troškove liječenja više država od ove godine ne priznaje u olakšicu, valjda je na to mislio kad ti je spominjao povrat.
Smileman is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 22:46   #472
Mislim da priča o osnovnom osiguranju, ne o dopunskom i da je platio punu cijenu lijeka, a ne participiranu osnovnim osiguranjem...
boky1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 00:03   #473
Pozdrav svima

vidio sam da ste raspravljali o HZZO, pa me zanima ovako
naime vec 2 godine nemam zdrastveno osiguranje, jer se po zavrstetku skole nisam prijavio na HZZO...sad me zanima sta moram napraviti kako bi dobio zdrastveno??

hvala
bubaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 22:36   #474
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Čemu raskinuti ugovor 2 mjeseca prije isteka, ako je otkazni rok 3 mjeseca?? Znači treba raskinuti ugovor više od 3 mjeseca prije isteka.
otkazni rok od 3 mj.je u slucaju da se ugovor raskida prije isteka police..(tipa da zelim sad prekid,a dopunsko mi vrijedi do 1.2012)
ako se zeli prekinuti automatsko produzivanje police treba se doci "odjaviti" 2 mjeseca prije isteka razdoblja..(ako ne zelim nastavak nakon 1.1012)

tako sam ja to shvatila
nitko ne zna za kamate?
__________________
i u zabranjenom vocu naletis na crva...
lianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 00:09   #475
nemam dopunsko, a morala bih na operaciju tumora na vratu i nosa, kolko će me to koštati, idem u bolnicu al ne privatno
cvijeće salix is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 18:55   #476
Quote:
cvijeće salix kaže: Pogledaj post
nemam dopunsko, a morala bih na operaciju tumora na vratu i nosa, kolko će me to koštati, idem u bolnicu al ne privatno
Najviši iznos koji osigurana osoba (bez dopunskog osiguranja) može platiti za troškove bolničke zdravstvene zaštite po jednom ispostavljenom računu je 3000 kn, bez obzira na visinu ispostavljenog računa.

Sukladno čl. 15. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju (NN 150/08)
http://www.hzzo-net.hr/dload/zakoni/01_07.pdf

osoba može platiti sudjelovanje u iznosu od najviše 90,20% od proračunske osnovice (proračunska osnovica iznosi 3326 kn) po jednom ispostavljenom računu.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 19:58   #477
toskovi boln.lijecnja bez dopunskog zd.osiguranja

vec sam postavio na drugom podforumu ovo pitanje ali vidim da je bolje ovdje
-

imam samo zdravstvenu iskaznicu ,nezaposlen sam i nemam dopunsko zdravstveno osiguranje
-trebo bi otici na operaciju u bolnicu za vrijeme koje bih lezo u bolnici 10 dana
pa me zanima kolko cu morati platiti sve to posto nemam dopunsko zdravstveno osiguranje
inace radi se o operaciji nosa (deformiran mi je)
-zanima me sto tocno mi pokriva od troskova moja zdravstvena a sto cu morati platiti?
dali cu morati platiti i operaciju (koja je iskljucivo iz medicinskog razloga)
ili samo boravak u bolnici ili sta vec ili samo participaciju ?
kolko ja koji nemam dopunsko zdr.osiguranje moram platiti jedan dan u bolnici
ako mi neko moze reci tocne troskove
(inace nisam se dopunski osiguro posto sam zdrav a i moro bi bez obzira sto sam nezaposlen placati mjesecno 80 kn na temelju toga sto zivim s osobom koja ima prihode vece od svote navedene mislim oko tisucu i nesto kuna neznam sad tocno a nije i bitno)
pixote is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 20:15   #478
Quote:
pixote kaže: Pogledaj post
vec sam postavio na drugom podforumu ovo pitanje ali vidim da je bolje ovdje
-

imam samo zdravstvenu iskaznicu ,nezaposlen sam i nemam dopunsko zdravstveno osiguranje
-trebo bi otici na operaciju u bolnicu za vrijeme koje bih lezo u bolnici 10 dana
pa me zanima kolko cu morati platiti sve to posto nemam dopunsko zdravstveno osiguranje
inace radi se o operaciji nosa (deformiran mi je)
-zanima me sto tocno mi pokriva od troskova moja zdravstvena a sto cu morati platiti?
dali cu morati platiti i operaciju (koja je iskljucivo iz medicinskog razloga)
ili samo boravak u bolnici ili sta vec ili samo participaciju ?
kolko ja koji nemam dopunsko zdr.osiguranje moram platiti jedan dan u bolnici
ako mi neko moze reci tocne troskove
(inace nisam se dopunski osiguro posto sam zdrav a i moro bi bez obzira sto sam nezaposlen placati mjesecno 80 kn na temelju toga sto zivim s osobom koja ima prihode vece od svote navedene mislim oko tisucu i nesto kuna neznam sad tocno a nije i bitno)
Točne troškove ti nitko ne može reći unaprijed iz više razloga:
- bolnički račun se formira na temelju postavljene dijagnoze
- račun ovisi o postupcima koji će se obavljati u bolnici (ne možemo znati unaprijed koliko i koje će ti postupke obavljati)

U postu prije sam napisala koliki je maksimalan iznos koji ti bolnica može naplatiti bez obzira na stvarni učinjeni bolnički trošak.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 16:38   #479
koliki je popust za plaćanje jednokratno, dvokratno ili tromjesečno, ako ga uopće ima, ili trajnim nalogom?
charlizeos is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 19:39   #480
Quote:
charlizeos kaže: Pogledaj post
koliki je popust za plaćanje jednokratno, dvokratno ili tromjesečno, ako ga uopće ima, ili trajnim nalogom?
Nema popusta.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:40.