Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2012., 16:27   #201
Quote:
marijeta0510 kaže: Pogledaj post
Imaš pravo na puni go, ako ga ne iskoristiš ( što i nisi) tražiš naknadu .
Kako izgleda to traženje naknade?

Npr. ugovor na 12 mjeseci ističe 1.1.2013., a kasni plaća za studeni i prosinac. Tj. plaća za studeni treba biti isplaćena do 31.12., a za prosinac do 31.1.2013. 1.1.2013. ističe ugovor, poslodavac kaže "ne trabaš nam više, nećemo produžit ugovor i to je to". Plaća je 5000kn netto, na upit kad će isplatiti 12500kn on kaže da ne zna o čemu je riječ s obzirom da radnici na neodređeno nikad u povijesti firme nisu dobili više od 2 tjedna godišnjeg, kojeg si iskoristio.

10.000kn (plaću za studeni i prosinac) će vjerojatno isplatiti jer je neisplata plaća po novom zakonu kazneno djelo, ali kako ga natjerati da isplati 2500kn neiskorištenog godišnjeg odmora?
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 20:11   #202
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Kako izgleda to traženje naknade?

Npr. ugovor na 12 mjeseci ističe 1.1.2013., a kasni plaća za studeni i prosinac. Tj. plaća za studeni treba biti isplaćena do 31.12., a za prosinac do 31.1.2013. 1.1.2013. ističe ugovor, poslodavac kaže "ne trabaš nam više, nećemo produžit ugovor i to je to". Plaća je 5000kn netto, na upit kad će isplatiti 12500kn on kaže da ne zna o čemu je riječ s obzirom da radnici na neodređeno nikad u povijesti firme nisu dobili više od 2 tjedna godišnjeg, kojeg si iskoristio.

10.000kn (plaću za studeni i prosinac) će vjerojatno isplatiti jer je neisplata plaća po novom zakonu kazneno djelo, ali kako ga natjerati da isplati 2500kn neiskorištenog godišnjeg odmora?
Najkraće trajanje godišnjeg odmora

Članak 55.

(1) Radnik ima za svaku kalendarsku godinu pravo na plaćeni godišnji odmor u trajanju od najmanje četiri tjedna.


Naknada za neiskorišteni godišnji odmor

Članak 61.

(1) U slučaju prestanka ugovora o radu, poslodavac je dužan radniku koji nije iskoristio godišnji odmor u cijelosti, isplatiti naknadu umjesto korištenja godišnjeg odmora.

Članak 42.

(1) Radnik koji se prvi put zaposli ili koji ima prekid rada između dva radna odnosa duži od osam dana, stječe pravo na godišnji odmor nakon šest mjeseci neprekidnog rada.

Ovo su dijelovi iz Zakona o radu, gdje se vidi da radnik koji radi šest mjeseci ima pravo na puni godišnji odmor ,nevezano za tip ugovora, tj to što je na nodređeno. Ukoliko se to ne ispoštuje, poslodavac je u prekršaju, i prijeti mu kazna. Ne znam na koji način komuniciraš s poslodavcem, ali treba mu najprije ukazati da si upoznat sa svojim pravima i da njihovo kršenje ima posljedice. ukoliko je veća firma i ima svoj pravnika, sugerirati mu da provjeri s njim. Ako ništa od ovog ne uspije opcija je prijava Inspekciiji rada koja će ispitati ono što navedeš u izjavi. Hoću reći da treba probati na fin način, a oept dati do znanja da si informiran, ako ne ide onda na ovaj drugi! Ja sam se na tako izborila za to da mi godišnji ne uračunaju u otkazni rok, što su mi umalo napravili, nazvala sam direktora i rekla mu da sam se informirala i da mislim da godišnji ne ulazi u otkazni rok, da provjeri, ali da mislim da sam u pravu. Sutra dan me nazvao i rekao da jesam!
marijeta0510 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 22:55   #203
Quote:
marijeta0510 kaže: Pogledaj post
Ovo su dijelovi iz Zakona o radu, gdje se vidi da radnik koji radi šest mjeseci ima pravo na puni godišnji odmor ,nevezano za tip ugovora, tj to što je na nodređeno. Ukoliko se to ne ispoštuje, poslodavac je u prekršaju, i prijeti mu kazna. Ne znam na koji način komuniciraš s poslodavcem, ali treba mu najprije ukazati da si upoznat sa svojim pravima i da njihovo kršenje ima posljedice. ukoliko je veća firma i ima svoj pravnika, sugerirati mu da provjeri s njim. Ako ništa od ovog ne uspije opcija je prijava Inspekciiji rada koja će ispitati ono što navedeš u izjavi. Hoću reći da treba probati na fin način, a oept dati do znanja da si informiran, ako ne ide onda na ovaj drugi! Ja sam se na tako izborila za to da mi godišnji ne uračunaju u otkazni rok, što su mi umalo napravili, nazvala sam direktora i rekla mu da sam se informirala i da mislim da godišnji ne ulazi u otkazni rok, da provjeri, ali da mislim da sam u pravu. Sutra dan me nazvao i rekao da jesam!
Hvala, već sam pogledao što zakon kaže o tom pitanju, ali me zanima kako ide postupak traženja isplate godišnjeg u slučaju da ga poslodavac ne isplati. Što je mjerodavno, odnosno što je dokaz da nisam bio na godišnjem? Liste radnog vremena ili? Na koji način djeluje inspekcija rada? Odu tražiti liste radnog vremena ili?
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 23:03   #204
Gazda je donio naredbu da iskoristimo cijeli godišnji u tekućoj godini, jer nam prijenos u sljedeću neće vrijediti,sve što ne iskoristimo u tekućoj godini propada, zanima me jeli to normalno zakonski?
sicky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 23:41   #205
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Hvala, već sam pogledao što zakon kaže o tom pitanju, ali me zanima kako ide postupak traženja isplate godišnjeg u slučaju da ga poslodavac ne isplati. Što je mjerodavno, odnosno što je dokaz da nisam bio na godišnjem? Liste radnog vremena ili? Na koji način djeluje inspekcija rada? Odu tražiti liste radnog vremena ili?
Da, poslodavac je dužan imati evidenciju tj liste sati za svakog radnika koje mora pokazati inspekciji na zahtjev, gdje se vidi kad je korišten godišnji. Recimo mora biti vidljivo da je radnik N.N. npr prvi tjedan u mjesecu x radio prvu smjenu od toliko do toliko sati, drugi tjedan drugu smjenu od toliko ido toliko sati a zadnja dva tjedna bio na godišnjem. Također bi se u obračnu plaće ( to je isto poslodavac dužan izdati po primitku plaće) isto trebalo vidjeti, sati na godišnjem odvojeni od redovnog rada, prekovremenog, praznika....
marijeta0510 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 23:47   #206
Quote:
dr.sicky kaže: Pogledaj post
Gazda je donio naredbu da iskoristimo cijeli godišnji u tekućoj godini, jer nam prijenos u sljedeću neće vrijediti,sve što ne iskoristimo u tekućoj godini propada, zanima me jeli to normalno zakonski?
Po zakonu "stari godišnji " se može iskoristiti do 30.06., što znači da prijenos vrijedi, ne propada. E sad , poslodavac određuje u kojem se razdoblju može koristiti godišnji vodeći se poslovnim razlozima, npr, može vam reći da ćete vi u razdoblju u kojem još možete po zakonu koristiti godišnji od prethodne godine imati obim posla koji neće dozvoljavati izostanak s radnog mjesta.
marijeta0510 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 00:08   #207
Quote:
marijeta0510 kaže: Pogledaj post
Da, poslodavac je dužan imati evidenciju tj liste sati za svakog radnika koje mora pokazati inspekciji na zahtjev, gdje se vidi kad je korišten godišnji. Recimo mora biti vidljivo da je radnik N.N. npr prvi tjedan u mjesecu x radio prvu smjenu od toliko do toliko sati, drugi tjedan drugu smjenu od toliko ido toliko sati a zadnja dva tjedna bio na godišnjem. Također bi se u obračnu plaće ( to je isto poslodavac dužan izdati po primitku plaće) isto trebalo vidjeti, sati na godišnjem odvojeni od redovnog rada, prekovremenog, praznika....
Hvala! Po toj evidenciji nismo iskoristili ni jedan dan godišnjeg odmora (ja je vodim i ispišem tjedan, dva ili cijeli mjesec unaprijed ). Nakraju je najbolje da potpišemo ugovor još mjesec dana u kojem ću iskoristiti godišnji, iako mu to ispadne isto.. :/ Ali, worst case scenario, prijavim ga inspektoratu rada (to je državni inspektorat? tako mi izbacuje google), a oni će napraviti ostalo. Da li netko ima iskustva s tim, koliko prođe od prijave do trenutka kad poslodavac isplati godišnji? Da li je to poznato hrvatsko beskonačno suđenje ili je postupak mnogo kraći?
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 13:48   #208
Bok ekipa !!!

Evo ovak, sad sam stvarno pukla. Dosta mi je da se poslodavac prema zaposlenicima ponaša kao prema smeću, a sve zato kaj je kriza i posla nema.
Radim u istoj firmi 19 godina, dok je posao išao dobro i bilo ga je dosta nikada nisam iskoristila cijeli godišnji odmor, dva tjedna u ljeto i basta, a sve za dobrobit firme. Nakon što je 2010 godine stupio na snagu novi zakon o radu po kojem je minimalni godišnji odmor 4 tjedna (20 radnih dana u mom slučaju) nakon jedne posjete inspekcije rada, poslodavac je uvidio da nas baš ne može zakidati po tom pitanju i od tada moramo iskoristi cijeli godišnji.
Ali da nam se na neki način osveti, jer kak nam je uopće palo na pamet tražiti svoj cijeli godišnji odmor, šalje nas isti kak mu se hoće.
Evo danas on meni veli da si napišem rješenje i da sam od 07.01.2013. na godišnjem 2 tjedna.
(što meni nikako ne odgovara ovog momenta)

Pa je moje pitanje može li on u 12 mj. 2012 godine tražiti od mene da koristim godišnji za 2013 godinu ( u 01/2013 ), a bez one "odluke o rasporedu i korištenju godišnjeg odmora za 2013".

Hvala unaprijed na odgovoru
Deni.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 19:56   #209
Početak rada 1.8.11, kada mogu koristiti godišnji, nakon 1.2??

Da li ja moram iskoristiti sav godišnji do 30.6.13 ili 2014??
Anita2507 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2013., 08:51   #210
Ako radnik ima ugovor na neodređeno i iskoristio je cijeli godišnji za prošlu godinu, da li za ovu godinu opet ima cijeli godišnji već 01.01. ili tek iza 30.6. a do tada razmjeran dio?
niqa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2013., 09:10   #211
od 1.1. imas pravo na puni godisnji
Peppa Pig is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2013., 22:24   #212
Quote:
niqa kaže: Pogledaj post
Ako radnik ima ugovor na neodređeno i iskoristio je cijeli godišnji za prošlu godinu, da li za ovu godinu opet ima cijeli godišnji već 01.01. ili tek iza 30.6. a do tada razmjeran dio?
Tek od 01.07. imaš pravo na cijeli godišnji, prije toga ništa!

Razmjerni je samo ako u godini u kojoj ostaneš bez posla ne stigneš odraditi duže od 6 mjeseci...
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2013., 00:56   #213
Quote:
niqa kaže: Pogledaj post
Ako radnik ima ugovor na neodređeno i iskoristio je cijeli godišnji za prošlu godinu, da li za ovu godinu opet ima cijeli godišnji već 01.01. ili tek iza 30.6. a do tada razmjeran dio?
Koliko ja znam, imaš pravo na godišnji za tekuću godinu od 1.1., s tim da ga treba početi koristiti u toj godini u neprekinutom trajanju od najmanje 2 tjedna, a ostatak se mora iskoristiti do 30.6. iduće godine.

A što kad poslodavac vodi službenu evidenciju godišnjeg odmora, sve po propisima, a zapravo se godišnji koristi nezakonito, u dijelovima, kako njemu paše?
Neznam jel to bitno, ali taj raspored korištenja godišnjeg odmora nije potpisao nitko od radnika, nisu to ni tražili. Od godišnjeg za 2012. god, ja sam iskoristila u prošloj godini tek 7 dana, pa prije mjesec dana 5 i sad imam još 12 dana starog godišnjeg kojeg želim iskoristiti u komadu do 30.6. Čak mi nije bitno kad, samo da je u komadu. Može li me odbiti i reći npr. da mogu 7 dana u 4.mj i onda 7 dana u 5.mjesecu?
Zbog obima posla, godišnji se ne može koristiti ljeti, i tu se nitko ne buni, ali daj mi makar ostatak godine kako hoću!!
kewica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2013., 08:23   #214
Quote:
goliath kaže: Pogledaj post
Tek od 01.07. imaš pravo na cijeli godišnji, prije toga ništa!

Razmjerni je samo ako u godini u kojoj ostaneš bez posla ne stigneš odraditi duže od 6 mjeseci...
nije istina, nemoj davati krive informacije!
Peppa Pig is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 11:39   #215
Dakle nemogu nigdje naći sličnu situaciju ali molim Vas ako mi možete pomoći,dakle situcija je slijedeće.Radim u firmi skoro godinu dana sve uz ugovore na određeno koji su se produživali svaka tri mjeseca i ovaj ponedjeljak dobijem obavijest kako se moj ugovor koji istječe 17.03.2013. neće produžiti i dakle dobivam otkaz s tima da više nemam prava na godišnji.Mene sad zanima da li imam pravo na još godišnjeg odmora tko mi može sa sigurnošću reći ja sam iskoristila znači u drugom mjesecu tjedan dana?? što mi je raditi dalje?
mare0808 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 12:07   #216
S obzirom da ti radni odnos prestaje u ožujku, za ovu 2013. godinu, imaš pravo samo na razmjerni dio godišnjeg odmora.

Ukoliko ti je nešto godišnjeg ostalo neiskorišteno iz 2012 godine, onda ti ga poslodavac mora platititi.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 12:11   #217
hvala,nemam neiskorištenog godišnjeg iz 2012. to mi je jasno dakle nemam više godišnjeg odmora jer sam iskoristila samo taj jedan tjedan u 2013?
mare0808 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 12:13   #218
Quote:
mare0808 kaže: Pogledaj post
Dakle nemogu nigdje naći sličnu situaciju ali molim Vas ako mi možete pomoći,dakle situcija je slijedeće.Radim u firmi skoro godinu dana sve uz ugovore na određeno koji su se produživali svaka tri mjeseca i ovaj ponedjeljak dobijem obavijest kako se moj ugovor koji istječe 17.03.2013. neće produžiti i dakle dobivam otkaz s tima da više nemam prava na godišnji.Mene sad zanima da li imam pravo na još godišnjeg odmora tko mi može sa sigurnošću reći ja sam iskoristila znači u drugom mjesecu tjedan dana?? što mi je raditi dalje?
Tjedan dana od čega? Od kad si zaposlena kod ovog poslodavca?
Trebam više informacija


edit: sad sam vidjela odgovor.. znači iskoristila cijeli godišnji prošle godine i tjedan dana od ove?
E pa onda nema više...
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 12:20   #219
ok hvala
mare0808 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 16:12   #220
Nisu mi produzili ugovor,a isplate godišnjeg još nema..

Pozdrav!
Imam jedan problem,pa ako netko zna, bila bih vam zahvalna da mi odgovorite =)
radila sam u jednoj državnoj firmi 6mj i nisu mi produžili ugovor..

u otkaznom ugovoru sam potpisala kako cu dobiti placeno 12 dana godisnjeg.. prestala sam raditi 31.1. i kad ih se pita oni kažu kako ne znaju za isplate..

imaju li kakav zakonski rok?
jel ako nemaju onda mi mogu platiti i za 10 godina,ne?
__________________
..don´t hold something in your arms that you could never hold in your heart..
crvenokosa21 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:48.