Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.07.2014., 23:10   #1
odnos trgovačkog centra i proizvođača

dali netko zna kako točno funkcionira odnos između proizvođača i velikih trgovačkih centara kao npr. lidl, kaufland, konzum, itd?
npr. dali kaufland kupuje vegetu od podravke pa preprodaje i svu zaradu uzima sebi ili podravka plaća kauflandu da bi se našla na njegovim policama a sva zarada od prodaje ide podravki?
noww is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2014., 00:18   #2
Kolko je meni poznato, Oni tebi cjeli mjesec dostavljaju robu, a ti krajem mjeseca platiš tu robu dostavljenu taj mjesec.
Ovisi kolku cjenu staviš, večinom se radi da recimo proizvod kupljen od tvornice platiš 3kn , tu cjenu poduplaš (6kn) i još dodaš pdv (7,5 kn).
Brutalis is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2014., 18:17   #3
mislim da baš mareže od 100% baš i ne prolaze... mislim da ne može biti ipak toliko....
hcerinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2014., 18:57   #4
Quote:
hcerinski kaže: Pogledaj post
mislim da baš mareže od 100% baš i ne prolaze... mislim da ne može biti ipak toliko....
Istina, nije baš tolko.
Brutalis is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2014., 20:20   #5
ne znam jesam li dobro razumio pitanje... kako se meni čini, podravka trazi za kilu vegete 10 kuna (primjer), kaufland (npr ili netko drugi) hoce cca 25-30 posto rabata. Podravka se slozi i daje vegetu za npr 7 kuna.

No tu nije kraj, podravka jos placa mjesto na polici i pun k. drugih stvari (npr mjesto u katalogu, ovo/ono) i tako to.

Mislim da to tak nekak ide.
SayWhatAgain is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2014., 23:55   #6
Quote:
SayWhatAgain kaže: Pogledaj post
ne znam jesam li dobro razumio pitanje... kako se meni čini, podravka trazi za kilu vegete 10 kuna (primjer), kaufland (npr ili netko drugi) hoce cca 25-30 posto rabata. Podravka se slozi i daje vegetu za npr 7 kuna.

No tu nije kraj, podravka jos placa mjesto na polici i pun k. drugih stvari (npr mjesto u katalogu, ovo/ono) i tako to.

Mislim da to tak nekak ide.
Iz prve ruke, otprilike tako i je. Dakle, daš nekakakav cjenik na koji ide osnovni rabat recimo 30%. Zatim dolaze ostali rabati npr 3% za marketing, 2% za oglašavanje, 0,5% za rasip, kalo, lom, 3% za prijevremeno plaćanje, 6% za centralnu distribuciju itd. Neki traže i i fiksne iznose kao npr. ulistavanje novog proizvoda 10 000 kn, oglašavanje - poster 20 000 kn, kazna za netočnu fakturu 500 kn po fakturi i sl. Proizvođači obično reagiraju tako da dižu cijene da to sve apsorbiraju.
Patton is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 17:36   #7
ok, sad mi je jasno kako to funkcionira, zahvaljujem svima na odgovorima
noww is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 12:22   #8
Quote:
hcerinski kaže: Pogledaj post
mislim da baš mareže od 100% baš i ne prolaze... mislim da ne može biti ipak toliko....
Crveni luk je ovih dana 5-6 zuna u trgovackim centrima... Uzeo danas u veleproizvodjacevom diskontu vrecu s 10 kg lijepog luka za 15 cuna... Marzu neka racuna kome se da... S tim sto ga centar mora dobiti jeftinije nego ja koji kupujem 10 kg...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:48.