Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2008., 12:49   #681
Prezime Bionda! Jeli mozda zna netko više o tome! Potječe iz Italije iz okoline Napolija. Ali ima više različica toga prezimena. Kao sto je Bionda, Biondić, Biondi, Biondo
__________________
Sweet Years
Marko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2008., 20:52   #682
A prezime Krizman... Zna neko nekaj? Gospon Meglaj ga ima na popisu, al isto tak ima i puni sandučić!
drekpapir is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 14:18   #683
Zanima me prezime Markić...Nije neuobičajeno, neke stvari znam od ranije, ali me zanima što vi znate. Postoje dvije loze Markića, Hrvatska i Hercegovačka, pa me zanima ova Hrvatska kojoj pripadam.
I jos nešto, prije kojih desetak godina ljudi su masovno dobivali ponude od neke firme iz Zagreba(mislim) da ce im za neke sitne pare poslati podatke od kuda potječe njihovo prezime i imali su čak i nekakvu listu sa prezimenima koja potječu od plemstva, pa je tu bilo i Markić. Moji su to naručili i po papirima koje smo dobili kažu oni da prezime Markić potječe od plemena Rajčić tj. od Jurja, sina Ugrina Rajčića i njegove druge žene rođene Dražoević od kojih potječu Sinovčići, Hrankovići i Markići. Ima li u svemu ovome ikakve povijesne podloge (dati ću još podataka ako će ikoga uopće zanimati)?
Sunshine007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 14:25   #684
Zanima me dali netko zna odakle potjece prezime MARKUS.Dali to ima nekakve veze sa Markusevcom?
kjara007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 10:24   #685
Quote:
spaljena kaže: Pogledaj post
Zna li tko nešto više o vom prezimenu ?Nije moje prezime ali je vezano za moju obitelj...
Nekakvo genetičko istraživanje je pokazalo da su njihovi preci došli iz Francuske,točnije Bretanje na današnje prostore.
Zna li netko možda kada se javlja to prezime u nas i tako?
Mislila si valjda "genealoško istraživanje"?

Prezime Tijan je zabilježeno u Istri u prošlom stoljeću. Vjerojatno je postalo od imena Tijan koje je također tamo zabilježeno. (izvor: Rječnik JAZU/HAZU I-XXIII) - Za postanak imena Tijan ima više mogućnosti: 1. oblik imena Bastijan, Kristijan i sl.; 2. hipokoristik imena Tihomir, Tihoslav i sl. (izvor: Šimundićev "Rječnik osobnih imena").
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 18:41   #686
Zna li netko išta o prezimenu Manceder? Nigdje ne mogu pronaći ni slova. Zahvaljujem unaprijed
__________________
Sretan koji je mogao spoznati uzroke pojava
sretna is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 19:54   #687
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Mislila si valjda "genealoško istraživanje"?

Prezime Tijan je zabilježeno u Istri u prošlom stoljeću. Vjerojatno je postalo od imena Tijan koje je također tamo zabilježeno. (izvor: Rječnik JAZU/HAZU I-XXIII) - Za postanak imena Tijan ima više mogućnosti: 1. oblik imena Bastijan, Kristijan i sl.; 2. hipokoristik imena Tihomir, Tihoslav i sl. (izvor: Šimundićev "Rječnik osobnih imena").
Hm da genealoško istraživanje.
__________________
Kraljevina Hrvatska
spaljena is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2008., 15:20   #688
prezime

jel mogu dobit background za prezime PAJTAK?
hvala
desiderius01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2008., 16:35   #689
Zanima me porijeklo i znacenje prezimena "Calic" ?
__________________
"Publici se nameću trivijalnosti, beznačajnosti, tračevi i to se prodaje kao informacija."
Zrinska is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 10:04   #690
Quote:
desiderius01 kaže: Pogledaj post
jel mogu dobit background za prezime PAJTAK?
hvala
Imaš u knjizi Abdulaha Škaljića "Turcizmi ..."
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 12:38   #691
ako zna netko porijeklo prezimena Trivić bio bih zahvalan.
mukiklc is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 17:33   #692
Quote:
mukiklc kaže: Pogledaj post
ako zna netko porijeklo prezimena Trivić bio bih zahvalan.
Trivic je prezime koje nosi uglavnom srbi iz Bukovice .
frane2110 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 17:45   #693
Quote:
kjara007 kaže: Pogledaj post
Zanima me dali netko zna odakle potjece prezime MARKUS.Dali to ima nekakve veze sa Markusevcom?
to je rijetko prezime, potjece od Markoci ,oko Samobora su prvi tragovi tog prezimena pa su odande doselili u sjevernoj dalmaciji.
takav je prezimenski oblik taljianskog poriekla,koji je s ostalim oblicima iste imenske osnove:Marcozzi,Marcoz,Marconi... rasprostro se po Italiji.

sva ta prezimena svode se na latinsko osbno ime Marcus ali se sirilo imenom apostola evandelista Marka koji je zastitnik Mletaka.

odgovaraju takva prezimena hrvatskima: Markoc(oko Sibenika), Markos(kod Knina), Markovac(Sl.Brod), Markovic(posvuda) te prezimena Markan, Markas,Markela,Markes,Markic,Markusic,Markus,Marku lin,Markulj.
frane2110 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 18:24   #694


i ak znaš prezime Jadrić?
hvala
mukiklc is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 21:42   #695
Adali zna netko za prezime Grgurač? Hvala.
_Kobra_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 21:57   #696
Danimire, ne može ti se poslati PP, zatrpan inbox.
Može li se doznati za prezime Toplek?

Hvala!
__________________
::Dijelimo da bismo imali::
GGap
ggap is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2008., 20:33   #697
Quote:
drekpapir kaže: Pogledaj post
A prezime Krizman... Zna neko nekaj? Gospon Meglaj ga ima na popisu, al isto tak ima i puni sandučić!
KRIZMAN????


drekpapir is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2008., 21:58   #698
Pozdravljeni!

Mene zanima, dali zna tko šta o poreklu prezimena Švabelj .
puno hvalaa
Tejchy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 04:32   #699
hmmm ja se prezivam Vladanović i posto oca nisam upoznao zakinut sam za sve informacije sto se tice znacenja i podrijetla mog prezimena, ako mi metko moze pomoci u rasvjetljavanju enigme bio bih zahvalan...
ako ne, bar mi dajte smjernice od kud da pocnem ..
__________________
tour de force
tripmaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 09:41   #700
Quote:
ggap kaže: Pogledaj post
Danimire, ne može ti se poslati PP, zatrpan inbox.
Može li se doznati za prezime Toplek?

Hvala!
Ako se to može čitati i Toplak i Topljak onda ima nade: tog prezimena ima u Zagorju oko Zlatara i tamo je autohtono; dakle više stotina godina.
mustricolaris is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:17.