Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Upomoć, spašavajte!

Upomoć, spašavajte! Za sve one koji su zaglavili na nekom detalju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.02.2015., 14:41   #7501
Quote:
Alexstrasuz kaže: Pogledaj post
KMnO4+Na2SO3+H2O---->MnO2+Na2SO4+KOH
ja sam to rijesio ovako
MnO4+4H+3e--->MnO2+2HO / X 2
SO3+H2O-2e---->SO4+2H+ / X 3
2MnO4+8H+6e---->2MnO2+4H2O
3SO3+3H2O-6e--->3SO4+6H+
sada sam ih sabrao i dodao isti broj OH- jona na obje strane koliko je H+ jona
2MnO4+3SO3+2H+ +2OH- ---->2MnO2+H2O+3SO4+2OH- sada 2H+ i OH- daju vodu i onda krizamo voda vamo na desnoj strani dobijem
2MnO4+3SO3+H2O--->2MnO2+3SO4+2OH- eh sada razumem da treba ubaciti ove elemente iz prve reakcije
i ja to uradim ovako 2KMnO4+3Na2SO3+H2O--->2MnO2+3SO4+2OH- + 2KOH sada ne znam jer ja trebam ovo K staviti u 2OH- kao 2KOH ili napisati i 2OH- i 2KOH?
Isto kao što iz Na2SO3 dođe SO3^2- (^koristim da naznačim da je ono što slijedi u eksponentu), tako i iz Na2SO4 dođe SO4^2-. I MnO4^- (uvijek je onoliko - koliki je ukupni pozitivan naboj kationa koji se makne, npr. 2- za 2Na+, - za jedan K+). Prednost takvog pisanja je da kontroliraš izjednačavanje ne samo izjednačavanjem broja atoma nego i izjednačavanjem naboja (u svakoj izjednačenoj polureakciji i reakciji ukupni naboj s lijeve strane - broj pluseva minus broj minuseva - treba biti jednak ukupnom naboju s desne strane). Prema tome:
MnO4^- + 2H^+ +3e^- ---> MnO2 + 2OH^- / X 2
SO3^2- + H2O -2e^- ----> SO4^2- + 2H^+ / X 3
2MnO4^- + 4H^+ +6e^- ---> 2MnO2 + 4OH^-
3SO3^2- + 3H2O -6e^- ----> 3SO4^2- + 6H^+
2MnO4^- + 3SO3^2- + 3H2O --> 2MnO2 + 4OH^- + 3SO4^2- + 2H^+
2MnO4^- + 3SO3^2- + H2O --> 2MnO2 + 2OH^- + 3SO4^2-
I onda u to "vratiš" katione:
2MnO4^- + 3SO3^2- + H2O + 2K^+ + 6Na^+ --> 2MnO2 + 2OH^- + 3SO4^2- + 2K^+ + 6Na^+
2KMnO4 + 3Na2SO3 + H2O --> 2MnO2 + 2KOH + 3Na2SO4

Quote:
maura isles kaže: Pogledaj post
Kak da znam sto nastaje na kraju neke reakcije il se to mora strebat i kak da znam na maturi kojim postupkom razdvojit neku smjesu?
Nauči koji postupci razdvajanja smjesa postoje (iz udžbenika ili bilo koje od dvije skripte) i kakve se smjese njima obično razdvajaju, i prođi puno primjera s prošlih matura i sl.
Za reakcije, postoje određeni tipovi reakcija (npr. kiselina + baza --> sol + voda; mnoge organske reakcije) koje bi trebao naučiti, i možda još neke pojedinačne reakcije (npr. neke polureakcije u redoksima) koje bi bilo dobro zapamtiti, opet bi za maturu sve trebalo biti u skriptama i prošlim maturama.
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2015., 20:10   #7502
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
Dok se razumijemo, ne diskriminiramo
:klap:
Komplex is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2015., 21:12   #7503
pomoc za test!! pomozite

Konstanta ravnoteže za reakciju ClF3 (g)---> ClF (g) + F2 (g9 je 8,77x 10 na-14 pri 25 °C. na početku reakcije smjesa se sastojala od 2, 5 mola Clf3 i 1,00 miola F2 u posudi volumena 1 dm na 3. izračunaj koncentraciju ClF kada reakcija bude u ravnoteži.
Od sljedećih primjera odabari onaj u kojem je veza najmanje polarna: S-Cl, S-br, Se-Br, Se-Cl. ne razumijem zadatak, je li to povezano s elektronegativnošću ili s energijom ionizacije?
U kojoj od sljedećih kovalentinih veza je najveći udio ionske veze:
H-I Cl-O, Be-F N-Cl

U kojem od navedenih nizova je ispravno prikazana porast oksidacijskog svojstva halogenih elemenata'

F>Cl>Br>u, F>Br>I>Cl I>bR>Cl>F, I>Cl>Br>F

Odaberi ione koji u reakciji s vodom daju bazične otopine: F-, CL-, Br-, I-, ClO-, BrO3- ClO4-

Koja će od otpina imati veći pH: NaclO 8aq9 ili NaBrO 8aq9 ako su konstante disocijacije Ka( HClO9- 2,9 x10 na minus 8, Ka od HBRO je 2,2 x 10 minus 9 mol dmna minus3, akoncentracije su im
Plavuša55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2015., 21:14   #7504
pomoc!!!!!

5. Maseni udio ugljika u bijelom lijevanom željezu iznosi 4%. Izračunaj maseni udio cementita ako je sav ugljik prisutan kao cementit. [Rj: w(Fe3C)=59,88%]

8. Hidroksidi prijelaznih metala netopljivi su u vodi i uglavnom su slabo bazični do amfoterni. U četirima čašama nalaze se različite prozirne otopine: zelena, plava, crveno-smeđa i bezbojna. Kako biste dokazali koji metalni ioni su odgovorni za boju otopina? Napišite odgovarajuće jednadžbe reakcija.

9. Propuštanjem plinovitog vodika kroz rastaljeni natrij nastaje natrijev hidrid. Reakcijom krutog natrijevog hidrida i vode nastaje natrijeva lužina i vodik. Prikaži navedene reakcije jednadžbama i izračunaj pH nastale natrijeve lužine ako je u 250 cm3 vode otopljeno 0,2 g natrijevog hidrida. [Rj: pH=12,5]

10. Vodik je stlačen u čeličnoj boci volumena 20 L pod tlakom od 200 bara pri 20°C. Izračunaj masu vodika i koliki će biti volumen vodika kad se ispusti iz boce na normalan tlak od 1 bar uz pretpostavku da je temperatura
Plavuša55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2015., 15:41   #7505
Quote:
Plavuša55 kaže: Pogledaj post
Konstanta ravnoteže za reakciju ClF3 (g)---> ClF (g) + F2 (g9 je 8,77x 10 na-14 pri 25 °C. na početku reakcije smjesa se sastojala od 2, 5 mola Clf3 i 1,00 miola F2 u posudi volumena 1 dm na 3. izračunaj koncentraciju ClF kada reakcija bude u ravnoteži.
K = c(ClF)c(F2)/c(ClF3) = (c0(ClF)+x)(c0(F2)+x)/(c0(ClF3-x) = x(1+x)/(2,5-x) i onda iz toga dobivene kvadratne jednadžbe izračunaš x = c(ClF).

Quote:
Plavuša55 kaže: Pogledaj post
Od sljedećih primjera odabari onaj u kojem je veza najmanje polarna: S-Cl, S-br, Se-Br, Se-Cl. ne razumijem zadatak, je li to povezano s elektronegativnošću ili s energijom ionizacije?
Više polarna veza = veća razlika u elektronegativnosti.

Quote:
Plavuša55 kaže: Pogledaj post
U kojoj od sljedećih kovalentinih veza je najveći udio ionske veze:
H-I Cl-O, Be-F N-Cl
Veći udio ionske veze = veća razlika u elektronegativnosti.

Quote:
Plavuša55 kaže: Pogledaj post
U kojem od navedenih nizova je ispravno prikazana porast oksidacijskog svojstva halogenih elemenata'

F>Cl>Br>u, F>Br>I>Cl I>bR>Cl>F, I>Cl>Br>F
Jače oksidacijsko djelovanje = lakše se reducira (prima elektron) = veći afinitet prema elektronu = približno veća elektronegativnost.

Quote:
Plavuša55 kaže: Pogledaj post
Odaberi ione koji u reakciji s vodom daju bazične otopine: F-, CL-, Br-, I-, ClO-, BrO3- ClO4-
Konjugirane baze slabih kiselina (jake kiseline halogenih elemenata su HCl, HBr, HI te one koje sadrže 3 ili 4 atoma kisika).

Quote:
Plavuša55 kaže: Pogledaj post
Koja će od otpina imati veći pH: NaclO 8aq9 ili NaBrO 8aq9 ako su konstante disocijacije Ka( HClO9- 2,9 x10 na minus 8, Ka od HBRO je 2,2 x 10 minus 9 mol dmna minus3, akoncentracije su im
jednake valjda, nisi napisala cijeli zadatak. Ako su koncentracije jednake, veći pH ima otopina jače baze, a to je konjugirana baza slabije kiseline, dakle one s manjim Ka. Ako nisu jednake, treba izračunati preko ravnoteže, na sličan način kao u tvom prvom zadatku.

Quote:
Plavuša55 kaže: Pogledaj post
5. Maseni udio ugljika u bijelom lijevanom željezu iznosi 4%. Izračunaj maseni udio cementita ako je sav ugljik prisutan kao cementit. [Rj: w(Fe3C)=59,88%]
w(C) = m(C)/m(smjesa) = w(C u Fe3C)×m(Fe3C)/m(smjesa) = w(C u Fe3C)×w(Fe3C u smjesi) = M(C)/M(FeC3)×w(Fe3C u smjesi), dakle w(Fe3C u smjesi) = w(C)×M(Fe3C)/M(C)

Quote:
Plavuša55 kaže: Pogledaj post
8. Hidroksidi prijelaznih metala netopljivi su u vodi i uglavnom su slabo bazični do amfoterni. U četirima čašama nalaze se različite prozirne otopine: zelena, plava, crveno-smeđa i bezbojna. Kako biste dokazali koji metalni ioni su odgovorni za boju otopina? Napišite odgovarajuće jednadžbe reakcija.
Ovisi koje ste dokazne reakcije radili, ima vjerojatno više načina.

Quote:
Plavuša55 kaže: Pogledaj post
9. Propuštanjem plinovitog vodika kroz rastaljeni natrij nastaje natrijev hidrid. Reakcijom krutog natrijevog hidrida i vode nastaje natrijeva lužina i vodik. Prikaži navedene reakcije jednadžbama i izračunaj pH nastale natrijeve lužine ako je u 250 cm3 vode otopljeno 0,2 g natrijevog hidrida. [Rj: pH=12,5]
H2(g) + 2Na(l) --> 2NaH(s)
NaH(s) + H2O(l) --> NaOH(aq) + H2(g)
n(OH-) = n(NaOH) = n(NaH) = 0,2 g /M(NaH)
c(OH-) = n(OH-)/0,25 L
pOH = -log(c(OH-)/mol/L)
pH = 14 - pOH

Quote:
Plavuša55 kaže: Pogledaj post
10. Vodik je stlačen u čeličnoj boci volumena 20 L pod tlakom od 200 bara pri 20°C. Izračunaj masu vodika i koliki će biti volumen vodika kad se ispusti iz boce na normalan tlak od 1 bar uz pretpostavku da je temperatura
Iskoristi pV = nRT i n = m/M. 1 bar = 10^5 Pa, T/K = t/°C + 273, R = 8,314 Pa m^3 K^-1 mol^-1.
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2015., 16:04   #7506
Quote:
Komplex kaže: Pogledaj post
Ako reakcija alkena s KMNO4 ovisi o kiseloj ili lužnatoj sredini, zašto baš pri kiseloj sredini nastaje karboksilna kiselina, a ne diol. Od kud da znam da baš kiselina nastaje. Zašto recimo aldehid ne nastaje?
Kako kiselina djeluje na dvostruku vezu, a kako lužina. Kako pH medija utječe na dvostruku vezu- ako je bit u tome ?

Kod dokazivanja aldehida Tollensovim reagensom, negdje piše da nastaje karboksilna kiselina, negdje karboksilatni ion, a negdje amonijev karboksilat. što je najtočnije? Po meni možda karboskilna kiselina jer je slabo disocirana. Ne znam..
Može li mi netko pomoći oko ovoga?
Komplex is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2015., 20:28   #7507
Sorry, promaklo mi je...

Quote:
Komplex kaže: Pogledaj post
Ako reakcija alkena s KMNO4 ovisi o kiseloj ili lužnatoj sredini, zašto baš pri kiseloj sredini nastaje karboksilna kiselina, a ne diol. Od kud da znam da baš kiselina nastaje. Zašto recimo aldehid ne nastaje?
Kako kiselina djeluje na dvostruku vezu, a kako lužina. Kako pH medija utječe na dvostruku vezu- ako je bit u tome ?
Ovo je teško pitanje. Koliko se meni čini, pH medija ne utječe na dvostruku vezu, nego na međuprodukt.

OH- se veže na njega nukleofilnom supstitucijom (jer je dobar nukleofil), a H+ ima neki drugi mehanizam djelovanja.

Quote:
Komplex kaže: Pogledaj post
Kod dokazivanja aldehida Tollensovim reagensom, negdje piše da nastaje karboksilna kiselina, negdje karboksilatni ion, a negdje amonijev karboksilat. što je najtočnije. Po meni možda karboskilna kiselina jer je slabo disocirana. Ne znam..
Budući da se ta reakcija odvija u otopini amonijaka, dakle lužnatoj otopini, nastala karboksilna kiselina odmah (kiselo-bazne reakcije su jako brze) reagira s amonijakom i daje svoju konjugiranu bazu (karboksilat) i amonijakovu konjugiranu kiselinu (amonijev kation), zato se može reći da nastaje amonijev karboksilat. Uvijek kad su u smjesi slabe kiseline i baze to je ravnoteža, ima znatno i disociranih i nedisociranih oblika, ali u ovim uvjetima prevladava disocirani oblik kiseline (karboksilat) zato što je otopina tako bazična od amonijaka.
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2015., 20:51   #7508
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
Budući da se ta reakcija odvija u otopini amonijaka, dakle lužnatoj otopini, nastala karboksilna kiselina odmah (kiselo-bazne reakcije su jako brze) reagira s amonijakom i daje svoju konjugiranu bazu (karboksilat) i amonijakovu konjugiranu kiselinu (amonijev kation), zato se može reći da nastaje amonijev karboksilat. Uvijek kad su u smjesi slabe kiseline i baze to je ravnoteža, ima znatno i disociranih i nedisociranih oblika, ali u ovim uvjetima prevladava disocirani oblik kiseline (karboksilat) zato što je otopina tako bazična od amonijaka.
Hvala puno!
Pa u većini udžbenika piše da nastaje karboksilna kiselina, u nedisociranom obliku je prikazuju.
Mislim da negdje čak piše da je najbolje staviti nedisociranu karboskilnu kiselinu pošto je slaba kiselina.
Očito da je dobro da i jedno i drugo
Komplex is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2015., 21:15   #7509
Quote:
Komplex kaže: Pogledaj post
Hvala puno!
Pa u većini udžbenika piše da nastaje karboksilna kiselina, u nedisociranom obliku je prikazuju.
Mislim da negdje čak piše da je najbolje staviti nedisociranu karboskilnu kiselinu pošto je slaba kiselina.
Očito da je dobro da i jedno i drugo
Ja bih priznavala i jedno i drugo budući da u toj smjesi svakako ima nezanemariva količina i jednog i drugog. Ali ovo "pošto je slaba kiselina" nisu smjeli napisati.
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2015., 21:37   #7510
Gdje pronalaziš mehanizme koje tu priložiš?

Znaš li da li reakcijom Fe i HCl nastaje FeCl ili FeCl3- o čemu to ovisi?
Komplex is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2015., 22:13   #7511
Quote:
Komplex kaže: Pogledaj post
Gdje pronalaziš mehanizme koje tu priložiš?

Znaš li da li reakcijom Fe i HCl nastaje FeCl ili FeCl3- o čemu to ovisi?
Google. Ova zadnja slika je s wikipedije.
FeCl sigurno ne nastaje, željezo u nijednom uobičajenom spoju nije jednovalentno, nema naboj 1+, to ne bi imalo smisla kad pogledaš elektronsku konfiguraciju. Pretpostavljam da te zanima nastaje li FeCl2 ili FeCl3. Odgovor je da je reakcija nastajanja FeCl2 pogodnija (standardni potencijal za Fe --> Fe2+ + 2e- je 0,44 V a za Fe --> Fe3+ + 3e- je -0,33 V, a pogodnija je reakcija za koju je potencijal veći), ali Fe2+ se kisikom iz zraka brzo oksidira u Fe3+ pa u konačnici nastaje FeCl3 (što se vidi jer otopina požuti) osim ako se reakcija izvodi bez pristupa kisika (pod inertnom atmosferom N2 ili plemenitog plina).
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2015., 22:15   #7512
Da, FeCl2...
A ukoliko oksidiramo amonijak, kako znamo da li nastaje NO2 , NO ili neki 3. oksid- neda mi se to sve štrebat napamet
Komplex is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2015., 22:49   #7513
ljudi ako moze pomoc oko zadatka: mliječnu kiselinu (50ml) i titriram sa NaOH (20 ml i 0,2 M) i u točki ekvivalencije je pH 8,30. Treba izračunati koncentraciju mliječne kiseline početne, i koncentraciju laktatnog aniona, i treba izračunat konstantu laktatnog aniona i konstantu mliječne kiseline
Trippy2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2015., 23:07   #7514
Quote:
Komplex kaže: Pogledaj post
Da, FeCl2...
A ukoliko oksidiramo amonijak, kako znamo da li nastaje NO2 , NO ili neki 3. oksid- neda mi se to sve štrebat napamet
Što je jači oksidans, to nastaje oksid s većim oksidacijskim brojem, općenito. Ali ne znam puno o oksidaciji amonijaka.

Quote:
Trippy2 kaže: Pogledaj post
ljudi ako moze pomoc oko zadatka: mliječnu kiselinu (50ml) i titriram sa NaOH (20 ml i 0,2 M) i u točki ekvivalencije je pH 8,30. Treba izračunati koncentraciju mliječne kiseline početne, i koncentraciju laktatnog aniona, i treba izračunat konstantu laktatnog aniona i konstantu mliječne kiseline
Početnu ukupnu koncentraciju mliječne kiseline izračunaš preko n(kiselina) = n(NaOH) --> c(kiselina)V(kiselina) = c(NaOH)V(NaOH). U točki ekvivalencije bitna je ravnoteža (A- je laktat, HA je mliječna kiselina):
A- + H2O --> HA + OH-
za koju je izraz za konstantu ravnoteže (konstantu hidrolize) Kh = [HA][OH-]/[A-]
U točki ekvivalencije je [HA] = [OH-] ([OH-] je koncentracija OH- koju dobiješ iz pOH koji dobiješ iz pH) i [A-] = c(kiselina) - [OH-], dakle Kh = [OH-]^2/(c(kiselina) - [OH-])
Za disocijaciju mliječne kiseline izraz je
HA --> H+ + A-
za koji je konstanta (konstanta disocijacije mliječne kiseline) Ka = [H+][A-]/[HA] = [H+][OH-][A-]/([HA][OH-]) = Kw/Kh (Kw je konstanta autoionizacije vode, 10^-14).
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 20:24   #7515
pomoc!!!!!

Objasni zasto se topljivost jida povecava u nizu otapala: H20, Cl2H5OH, CCl4

Topljivost joda u vodi ponesto je pojacana zbog nastanka I3- iona. Predlozi objasnjenje nastanka toga iona u vodenoj otopini pomocu jednadzbi reakcija. Jedna od njih je i disproporciranje.
Plavuša55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 21:12   #7516
Quote:
Plavuša55 kaže: Pogledaj post
Objasni zasto se topljivost jida povecava u nizu otapala: H20, Cl2H5OH, CCl4

Topljivost joda u vodi ponesto je pojacana zbog nastanka I3- iona. Predlozi objasnjenje nastanka toga iona u vodenoj otopini pomocu jednadzbi reakcija. Jedna od njih je i disproporciranje.
Voda je polarno otapalo, a jod je nepolaran. Etanol je također polarno otapalo, ali je malo manje polaran(ugljikovodični lanac) i na kraju, tetraklormetan je nepolarna molekula pa se jod dobro otapa u njoj.

Ja bih rekao da su u otopini događa sljedeće:
I2 + H2O ---> 2 H^+ + I^- + IO^-. (osim ako je otopina lužnata, onda je stvar malo kompliciranija)

Zatim nastali I^- reagira po jednadžbi I2+ I^- ---> [I3]^-.
__________________
Da je ljudski mozak toliko jednostavan da ga možemo shvatiti, mi bismo bili toliko glupi da ga ipak ne bismo shvatili.
CherryLie is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 23:55   #7517
Quote:
CherryLie kaže: Pogledaj post
Voda je polarno otapalo, a jod je nepolaran. Etanol je također polarno otapalo, ali je malo manje polaran(ugljikovodični lanac) i na kraju, tetraklormetan je nepolarna molekula pa se jod dobro otapa u njoj.

Ja bih rekao da su u otopini događa sljedeće:
I2 + H2O ---> 2 H^+ + I^- + IO^-. (osim ako je otopina lužnata, onda je stvar malo kompliciranija)

Zatim nastali I^- reagira po jednadžbi I2+ I^- ---> [I3]^-.
Točno tako ide, skracena verzija koja je dovoljna.
Samo bih Plavuši55 napomenuo da je disproporcioniranje ili dismutacija, ne disproporciranje.

U biti, da samo ne ispravljam terminologiju, ide ovako nekako, solidnih 9 koraka (1-8 su prakticki trenutni, disproporcioniranje je sporo):

1. I2 + H2O -> HOI + I(-) + H(+) Hidroliza
2. HIO -> OI(-) + H(+) Disocijacija
3. I2 + I(-) -> I3(-)
4. HIO + H(+) -> H2OI(+) Protonizacija
5. I3(-) + I2 -> I5(-)
6. 2I3(-) -> I6(2-) Dimerizacija
7. OI(-) + I(-) + H2O -> HI2O + OH(-) Jodiranje?
8. HI2O -> I2O(-) + H(+) Disocijacija
9. 3HIO -> IO3(-) + 2I(-) + 3H(+) Disproporcioniranje
Stingray is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 23:59   #7518
Quote:
Stingray kaže: Pogledaj post
Točno tako ide, skracena verzija koja je dovoljna.
Samo bih Plavuši55 napomenuo da je disproporcioniranje ili dismutacija, ne disproporciranje.

U biti, da samo ne ispravljam terminologiju, ide ovako nekako, solidnih 9 koraka (1-8 su prakticki trenutni, disproporcioniranje je sporo):

1. I2 + H2O -> HOI + I(-) + H(+) Hidroliza
2. HIO -> OI(-) + H(+) Disocijacija
3. I2 + I(-) -> I3(-)
4. HIO + H(+) -> H2OI(+) Protonizacija
5. I3(-) + I2 -> I5(-)
6. 2I3(-) -> I6(2-) Dimerizacija
7. OI(-) + I(-) + H2O -> HI2O + OH(-) Jodiranje?
8. HI2O -> I2O(-) + H(+) Disocijacija
9. 3HIO -> IO3(-) + 2I(-) + 3H(+) Disproporcioniranje
Da, hvala puno. Tako nešto sam i ja zamislio samo ju nisam htio zamarati jer nisam siguran treba li joj, iako je, naravno, uvijek lijepo znati mehanizam.
__________________
Da je ljudski mozak toliko jednostavan da ga možemo shvatiti, mi bismo bili toliko glupi da ga ipak ne bismo shvatili.
CherryLie is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 20:08   #7519
Otopine

Kako izračunati množinsku konecntraciju otopine ako su zadani molalnost i gustoća otopine?
Komplex is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 21:36   #7520
Fenoli


Molim malo pomoći oko fenola- reakcije na slici:
1. zašto se ove reakcije odvijaju uz taljenje i visoku temperaturu?
- da li zato što nastaje tekuča smjesa da na samom kraju lkaše dobijemo fenol?
Ili kako najbolje odgovoriti na to pitanje?
2. Koja je uloga NaOH u tim reakcijama?
Da li tu OH iz NaOH istiskuje Cl i SO3H?
3. Zašto u zadnjoj reakciji nastaje NaHSO3, zašto ne Na2SO3? Kako da to znam?
4. Od kud na kraju nastaje voda (na slici se ne vidi, nije dobro uslikano, ali nastaje u obje reakcije?)- isto od NaOH i vodika s benzena ili ??
Komplex is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:49.