Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2008., 09:12   #1
CY - Republika Cipar

Quote:
GLAVNI tajnik Progresivne stranke radnog naroda (AKEL) Dimitris Christofias je postao prvi komunist koji je na demokratskim izborima izabran za državnog poglavara jedne zapadnoeuropske države, nakon što su objavljeni rezultati današnjeg drugog kruga predsjedničkih izbora na Cipru.

Poslije prebrojavanja svih glasova, Christofias je imao 53,4 % glasova, a njegov suparnik - Ioannis Kasoulides iz desničarske stranke Demokratski zbor (DISY), je dobio 46,6 % glasova.

Christofiasa je u drugom krugu podržavao trenutni predsjednik Tassos Papadopoulos, kao i njegova centristička stranka Demokratski zbor (DIKO).

Predsjednički izbori - prvi otkako je Cipar godine 2004. ušao u Europsku Uniju, održani su samo na južnom dijelu otoka, nastanjenom Grcima. Veliki dio kampanje se ticao odnosa prema sjevernom dijelu otoka, nastanjenom Turcima, koji je 1974. godine okupirala turska vojska, te gdje od 1983. godine postoji samoproglašena Turska Republika Sjeverni Cipar.

Većina ciparskih Grka se zalaže za ponovno ujedinjenje otoka, ali je 2004. godine, za razliku od ciparskih Turaka, na referendumu 2004. godine odbila Annanov plan o stvaranju ciparske konfederacije.

Dok je Kasoulides podržavao plan, Christofias i Papadopoulos nisu, pa se današnji rezultati mogu shvatiti i kao svojevrsna potvrda prije četiri godine održanog referenduma.
Mislim da će jedan ljevičar i komunist biti na dobrom putu (svakako boljem od svojimh nacionalističkih prethodnika) da riješi 30-godišnju agoniju razdora otoka. Kakvo je vaše mišljenje?
Constatinopol is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 09:17   #2
...zar nije rješavanje razdora zapečaćeno kad je jedan dio otoka ušao u EU a drugi nije?...gdje ćeš većeg apsurda od toga...
...mislim da nema mirne integracije toga otoka sve dok se upliću grčke, odnosno turske vlasti i interesi...pri tome mislim svakako na službenu vlast Turske i Grčke...
__________________
Recept iz prakse ili kako stvoriti narod (da, zvuči nevjerovatno) i državu: 1. Fabricirajte poveznicu sa plemenima iz povijesti, 2. Oživite mrtav jezik kako bi opravdali izmišljenu poveznicu, 3. Ukradite teritorij. Za ostalo tu je propaganda a sve to uz pomoć kapitala.
gibrankh is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 09:23   #3
Crossing the line
The new president of Cyprus reaches out to the north link
Constatinopol is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 09:26   #4
Quote:
gibrankh kaže: Pogledaj post
...zar nije rješavanje razdora zapečaćeno kad je jedan dio otoka ušao u EU a drugi nije?...gdje ćeš većeg apsurda od toga...
...mislim da nema mirne integracije toga otoka sve dok se upliću grčke, odnosno turske vlasti i interesi...pri tome mislim svakako na službenu vlast Turske i Grčke...
Eu ne znači ama baš ništa. Otok Cipar je i dalje jedan,a ako se dogovore Ciprani međusobno,već sutra može biti ujedninjen.


Samo da shvate da se njima Turska odnosno Grčka odnosno UN igraju kao laboratorijskim miševima...
Constatinopol is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 09:31   #5
Quote:
Constatinopol kaže: Pogledaj post
Eu ne znači ama baš ništa. Otok Cipar je i dalje jedan,a ako se dogovore Ciprani međusobno,već sutra može biti ujedninjen.


Samo da shvate da se njima Turska odnosno Grčka odnosno UN igraju kao laboratorijskim miševima...
...e da, toliko puta viđen sindrom kod malih naroda ili kultura...
...teško da shvate budući da su u politici uvijek po defaulti miševi (koji bi u demokraciji trebali reprezentirati narod), koji gledaju svoje osobne interese a u ovom slučaju džepove im podmazuje Turska, odnosno Grčka...
__________________
Recept iz prakse ili kako stvoriti narod (da, zvuči nevjerovatno) i državu: 1. Fabricirajte poveznicu sa plemenima iz povijesti, 2. Oživite mrtav jezik kako bi opravdali izmišljenu poveznicu, 3. Ukradite teritorij. Za ostalo tu je propaganda a sve to uz pomoć kapitala.
gibrankh is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2008., 14:15   #6
Dobra vijest Cyprus leaders seek fresh talks
Constatinopol is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2008., 21:08   #7
mislim kaj je ovo s komunistom koj idonosi mir? pa mir je na cipru od 1974.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2008., 21:52   #8
Jel se ima podatak, koliko je Turaka naseljeno na sjeverni dio otoka?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 00:22   #9
Ja sam negdje pročitao da ih je jako puno naseljeno iz Anatolije i ostatka Turske. Mislim da čine blizu polovice Turaka koji sada žive na Cipru.
Constatinopol is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 00:23   #10
Quote:
mislim kaj je ovo s komunistom koj idonosi mir? pa mir je na cipru od 1974
mislio sam na konačni mirovni sporazum,odlazak uN mirovnih snaga i ujedinjenje zaraćenih strana.
Constatinopol is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 14:18   #11
Još jedna fenomenalna vijest! Cipar je po prvi puta na odličnom putu da se ujedini
Constatinopol is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2008., 20:11   #12
Ciparski rat

Interesuje me taj rat posto nemogu nista da nadem na netu o tome a da je malo pristupnno napisano ili snimnjeno. Sta znate o tom Kiparskom ratu. KO JE BIO pobjednik a ko je izgubio? Ima li neko neki dobar dokumentarni film o tome?

Hvala
Dragan1986. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2008., 20:36   #13
to je bila Turska invazija na Kipar,Grci su pokusali pripojiti Kipar Grckoj i Turci su izvrsili invaziju.Pobijedili su Turci jer je osnovana Turska republika Sjeverni Kipar.
http://en.wikipedia.org/wiki/Turkish_invasion_of_Cyprus evo i linka
nevski is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 14:10   #14
Grci nisu imali muda napasti Turke, dok su ovi otvoreno napali Cipar...
Izgleda da su Grci kao ratnici na razini nekih naših susjeda...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 14:23   #15
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Grci nisu imali muda napasti Turke, dok su ovi otvoreno napali Cipar...
Izgleda da su Grci kao ratnici na razini nekih naših susjeda...
da,a Turci su imali muda napast Cipar koji praktički nije imao vojsku e jesu face dok je Grčka tada bila u krizi,pad vojne hunte i stvaranje treće republike.
IronFist is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 21:01   #16
Quote:
IronFist kaže: Pogledaj post
da,a Turci su imali muda napast Cipar koji praktički nije imao vojsku e jesu face dok je Grčka tada bila u krizi,pad vojne hunte i stvaranje treće republike.
Da su imali muda, Grci bi stali u zaštitu Cipra i napali Tursku, ali izgleda da su bili svjesni da bi se u tom slučaju crvena zastava sa polumjesecom vjerovatno opet zavijorila na Akropoli.
Sinbad is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 21:04   #17
ova tema je sramota, a i moderatori isto tako
sjeverni vjetar is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 06.04.2008., 22:21   #18
Quote:
Sinbad kaže: Pogledaj post
Da su imali muda, Grci bi stali u zaštitu Cipra i napali Tursku, ali izgleda da su bili svjesni da bi se u tom slučaju crvena zastava sa polumjesecom vjerovatno opet zavijorila na Akropoli.
Grci tada i da su htjeli napast Tursku ne bi imali s čime ,danas je situacija mnogo drukčija

1974 zarobljene turske pilote čije su avione poobarali nad Egejom su Grci žive spaljivali nisam baš čuo da su "spahije" udarile po Grčkoj za osvetu,turski ribari i flota nemogu isplovit 5 metara od obale jer je cijeli Egej grčki a grčka mornarica je kud i kamo jača nego turska kako tada tako i danas,ne vidim da su Turci pokazali muda da si poboljšaju silom situaciju a onda si jačaju mišiće na nejakom Cipru i onda su po nekim forumašima Turci hrabri ratnici a Grci pice
IronFist is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 22:37   #19
Turci su svoj naum ostvarili, zaštitili su svoju etničku zajednicu na Cipru. Ne kaže nitko da su oni tu ispali nešto hrabri. Svoju hrabrost su Turci pokazali ranije.

Ovo o spaljivanju srušenih turskih pilota prvi put čujem. Nije mi poznato da su Grci uopće srušili koji avion. Ali ako je istina, to ide samo Grcima na čast.
Sinbad is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 23:02   #20
Quote:
Ali ako je istina, to ide samo Grcima na čast.
Znam za najmanje jedan takav slučaj,međutim ubijanje POW je bilo nažalost obostrano ,Turci su još bili temeljitiji u etničkom čišćenje i zatiranju kulturnih i vjerskih spomenika ciparskih Grka ,no ni Grci nisu bili bolji stoga je uopće besmisleno govoriti o jednoj strani kao hrabrim lavovima a o drugoj kao papčinama,realnost je da su obadvije strane pokazale svoju govnarsku stranu lica.

Quote:
Nije mi poznato da su Grci uopće srušili koji avion.
Bilo je poskidanih,iznad Egeja i Cipra...
IronFist is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:42.