Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2009., 19:02   #1
Lightbulb Kako se hladite ljeti?

Pozdrav,

Koji su sve načini hlađenja u kući tijekom vrućih ljeta te koje su prednosti i nedostaci svakog od tih načina?

Evo mojih razmišljanja... dopunite i ispravite...

Klima - jednostavna za montažu, cijene su im ok, troši puno struje, za više prostorija je potrebno više klima uređaja, održavanje
Toplinske crpke - inicijalno jako skupa investicija
Ventilatori - ne hlade zrak
Stropni ventilatori - nemam iskustva s njima
Rekuperatori - skupa početna investicija, možda najbolje rješenje, održavanje?

Koje bi bilo nekakvo best buy rješenje za cijelu kuću?
zhilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 21:16   #2
Prije dvije godine ugrađeni izo PVC prozori. Luftanje noću, ujutro zatvaranje svega + rolete. Kad se vratimo s posla, u stanu je skroz ugodno (dok se ne počne kuhati ručak, a za najvećih vrućina to izbjegavamo).
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 13:29   #3
jednako kao i štemajzl.Jedino kaj ja kuham ujutro za taj dan ili navečer za sljedeći dan pa se stan ne zagrije previše.
I kvalitetna fasadna izolacija. Stan je orjentacije istok-jug-zapad i nije nam previše vruće preko ljeta (a i zimi je ugodno).
I koristimo prijenosnu klimu po potrebi.Preko dana u dnevnom boravku, a navečer ako je potrebno prebacimo u spavaću sobu. To mi je bio bolji izbor od fiksne klime.
Maxica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 15:26   #4
Mi se u stanu hladimo s kombi klima-bojler uređajem (MB Frigo - proizvod, a Haier je klima uređaj na koji vrši dogradnja).
Zanimljivost je ta da uređaj toplinu iz stana prebacuje u bojler potrošne tople vode, no investicija je nešto veća od samog klima uređaja.
http://www.haier.com.hr/zidni/kombi-klima-bojler/
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 20:00   #5
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
Prije dvije godine ugrađeni izo PVC prozori. Luftanje noću, ujutro zatvaranje svega + rolete. Kad se vratimo s posla, u stanu je skroz ugodno (dok se ne počne kuhati ručak, a za najvećih vrućina to izbjegavamo).
Kakvu fasadu imate? Stan ili kuća? Kakva je situacija u potkrovlju?
Kad luftate... to znači da imate sve prozore širom otvorene bez spuštenih roleta i radite propuh tijekom noći? Tu mi odmah padaju na pamet komarci.

Može odgovoriti i Maxica.
zhilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 21:35   #6
Dva osnovna uvjeta dali se neki objekt treba hladiti su: položaj i izolacija (termo fasada, alu/pvc prozori). Nije isto dali se objekt nalazi u gorskom kotaru ili negdje u nekom gradu u kontinentalnom dijelu HR. U gorskom kotaru ili lici gotovo da i nema potrebe za hlađenjem (možda par dana u ljetnom razdoblju) ali zato u kontinentalnom ta sezona počinje već sredinom/početnom lipnja i završava krajem/sredinom rujna. Ako ste recimo u lici ili gorskom kotaru tih par dana možete hladiti objekt tzv gravitacijskom ventilaciom ili nočnim provjetravanjem uz uvjet da ste tokom dana imali sve prozore zatvorene kao i rolete. U gradu na kontinentu to je malo teže napraviti jer tu imate utjecaj isparavanja topline iz betona koja se akumulirala tokom dana. Taman kada pred jutro dođe do ravnoteze topline zraka i topline koja je isparila s betona pojavljuje se sunce i krug se ponovo zatvara. U tom slučaju pomaže jedino klima jer sve ostalo je zavaravanje. Uključite ventilator a prije toga izmjerite temp. prostorije, pa onda ponovo izmjerite kada je uključen (termometar mora obavezno biti suhi) i vidjet ćete kako se temp. gotovo nije promjenila. Lažni osječaj da je nešto hladnije u prostoriji daje nam strujanje zraka preko vlažne kože. U pravili važno je ne dopustiti da se sparina uvuče unutar prostorija jer ju je onda zbog gore navedenih razloga teško izvući van. Zašto je to tako ne bih sada ovdje objašnjavati jer to spada već u domenu nauke o toplini tzv TERMODINAMIKA.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 22:30   #7
Quote:
zhilly kaže: Pogledaj post
Kakvu fasadu imate? Stan ili kuća? Kakva je situacija u potkrovlju?
Stan u zgradi građenoj početkom 80-ih, orjentacija I-Z, zatvoren susjedima ispod, iznad i s obje strane, osim I-Z strana, malo je izložen JZ kut. Ne znam kako je na zadnjem katu Osim toga što je fasada siva, ne znam ništa detaljnije o njoj.
Quote:
Kad luftate... to znači da imate sve prozore širom otvorene bez spuštenih roleta i radite propuh tijekom noći? Tu mi odmah padaju na pamet komarci.
Opisujem strategiju za najveće vrućine.

Širom se lufta prije spavanja i možda ujutro ako već nije prevruće, a noću su gotovo svi prozori u stanu otvoreni na kip i sva vrata unutar stana otvorena. S komarcima nema previše problema ako se pazi da uz otvoren prozor istovremeno ne bude upaljeno i neko svjetlo. Preko dan su spuštene sve rolete i/ili venecijaneri.

Stan se ionako nalazi na periferiji pa je temperatura u startu par stupnjeva niža nego u centru jer nema usijanog asfalta, a iza zgrade je brdo pa noću stalno ćarlija neki vjetrić mio. K tome, u centru mi je stan gledao samo na istok. Prijepodne se grije, popodne se safta, noću se ne hladi. E to je bio pakao.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 22:35   #8
Kako se hladimo?

Da bi se naše tijelo moglo ohladiti - treba mu dobro okruženje koje je spremno na sebe primiti energiju koju mi odajemo na više načina. Npr. isijavanjem - da bi to omogućili nosimo tanku laganu odjeću bez dugih rukava ili nogavica. Predmeti oko nas moraju biti hladniji da mogu primiti naše isijavanje. No ovaj prijenos energije i nije tako značajan, kao niti onaj provođenjem (preko npr. bosih nogu na hladnom podu), jelom ili ispijanjem hladnih jela i pića; konveksijom (tu dobar ventilator ili propuh čuda čine - bez tog i izmjenjivači klima uređaja teško rade :-) pa i za reumatske tegobe itd. Mislim da je ipak najbitnije da se smanji vlažnost zraka (ne tolko temp.) kako bi ljudsko tijelo isparavanjem tjel. tekućine bilo u stanju predati veću količinu latentne topline nastale promjenom faze fluid-plin i mi bili sretni i zadovoljni ugodom :-) (strujanje zraka nije neka ugoda - samo smanjiti vlažnost i normalno smanjiti utjecaj sunčeva zračenja).
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 20:23   #9
Talking

Dakle najbitinije je u frižideru imati gajbu hladne pive (pod tim smatram hladno okruženje) i onda nema šanse da nekome bude vruće:
lisacZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 20:28   #10
Quote:
viz kaže: Pogledaj post
Kako se hladimo?

Da bi se naše tijelo moglo ohladiti - treba mu dobro okruženje koje je spremno na sebe primiti energiju koju mi odajemo na više načina. Npr. isijavanjem - da bi to omogućili nosimo tanku laganu odjeću bez dugih rukava ili nogavica. Predmeti oko nas moraju biti hladniji da mogu primiti naše isijavanje. No ovaj prijenos energije i nije tako značajan, kao niti onaj provođenjem (preko npr. bosih nogu na hladnom podu), jelom ili ispijanjem hladnih jela i pića; konveksijom (tu dobar ventilator ili propuh čuda čine - bez tog i izmjenjivači klima uređaja teško rade :-) pa i za reumatske tegobe itd. Mislim da je ipak najbitnije da se smanji vlažnost zraka (ne tolko temp.) kako bi ljudsko tijelo isparavanjem tjel. tekućine bilo u stanju predati veću količinu latentne topline nastale promjenom faze fluid-plin i mi bili sretni i zadovoljni ugodom :-) (strujanje zraka nije neka ugoda - samo smanjiti vlažnost i normalno smanjiti utjecaj sunčeva zračenja).
Prema napisanome, dovoljno je dobro izolirati kuću/stan, noću provjetravati, danju blokirati direktnu svjetlost i smanjiti vlažnost zraka? Naravno, možda i neki stropni ventilator, lagana odjeća i hladna piva.
Na koji način smanjiti vlažnost i na koliko je smanjiti?
zhilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 22:03   #11
Quote:
zhilly kaže: Pogledaj post
Prema napisanome, dovoljno je dobro izolirati kuću/stan, noću provjetravati, danju blokirati direktnu svjetlost i smanjiti vlažnost zraka? Naravno, možda i neki stropni ventilator, lagana odjeća i hladna piva.
Na koji način smanjiti vlažnost i na koliko je smanjiti?
Idealna vlažnost što se tiče ugode čovjeka iznosi od 45-55%rH.
Ispod 40%rH dolazi do sušenja sluznica što je štetno za ljudsko zdravlja. Iznad 60%rH čovjek već ima osječaj kako je zrak taži a posljedica toga je teže disanje i umor ( pogotovo u situaciama kada je vlaga veća od 80%rH). Vlažnost u nekom prostoru najučinkovitije se smanjuje odvlaživačima ili klimama. Rade na taj način što smanje temp. zraka koji kroz njih cirklulira ispod točke rosišta i tako dolazi do "skidanja" prisutne vlage u zraku. Razlika između odvlaživaća i klime (split sistemi) je u tome što odvlaživaći radi svoje konstrukcije (unutar istog kučišta imaju isparivač i kondenzator) osim što ohlade zrak (isparivač) još ga i dogriju (kondenzator), što split sistemi klime to ne mogu (zrak iz prostorije prolazi samo preko isparivača). Split sistemi kada se uključe na mod odvlaživanja samo smanje brzinu ventilatora kako nebi prostoriji podhladili ispod neželjne temp. Kako bi sve ovo bilo jasnije najbolje je pogledati Moillerov (h-x) dijagram gdje se lijepo može vidjeti krivuljazasičenja odnosno točka rosišta za određena stanja zraka.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 22:28   #12
Za protivnike klima uređaja postoje i one granule za odvlaživanje.
Bila je već tema na forumu ovdje
Postoji i neki mjerač vlažnosti, gdje bi se to dalo nabaviti?
thunderstorm is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 04:09   #13
Ja zapravo još nisam siguran. Ove godine sam poprilično uložio u izolaciju kuće. Stavio sam dupla ISO stakla, nove rolete, dao propisno složiti i podaskati krov, na tavanu je izlivena glazura ispod koje je 6 cm stiropora, na staru termožbuku sam stavio još 10 cm stiropora...

Odlučio sam ovo ljeto probati bez klime, pa vidjeti kako bude išlo. Ako bude prevruće, iduće godine ide klima.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 07:17   #14
Quote:
zhilly kaže: Pogledaj post
... Naravno, možda i neki stropni ventilator, lagana odjeća i hladna piva.
Na koji način smanjiti vlažnost i na koliko je smanjiti?
Ventilator je pomalo nezgodan. Je da ćete uz pomoć njega pojačati hlađenje tijela, no pitanje je kud sa tom energijom koju odajete (većinom se tu radi, osobito ako fizički radite, o predaji energije okolnom zraku putem isparivanja tjel. tekućine, što je i znojenje kad tijelo drugačije ne može uspostaviti temp. ravnotežu)!?
Na pitanje o tome kako smanjiti vlažnost - odgovaram protupitanjem: kako ne povećati vlažnost? Kuhanje je tu npr. spomenuto, peglanje s parom, sušenje rublja, sobno bilje, jasno i najvažnije dobra hidroizolacija, itd.
Ljeto je doba kad je aps. vlažnost vanjskog zraka veća od nazovimo je standardne idealne kod 22°C i 50% rel. vlaž., stoga nije zgodno preko dana provjetravati zrak. Oni koji su si priskrbili kontrolirano prozračivanje mogu iskoristiti njegove prednosti i u ovom slučaju.
viz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:58.