Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.07.2008., 19:16   #121
Elektromotor veš mašine

moze li mi neko reci kako spojiti el motor ves masine da dobije najvecu snagu i brzinu (centrifuga) motor je od stare gorenje ves masine ima kondenzator i 5 zica plavu crvenu bijelu zelenu i krem
inace zelim ga upotrijebiti za drugu namjenu a neznam kak spojit
thanx
kipp is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2008., 08:31   #122
Imaš li Ohm-metar (multimetar)?
Ako imaš i znaš se njime služiti, pomogel ti bum...
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2008., 09:26   #123
motor za okretat ražanj je bolje napraviti od el.motora brisača od auta.
__________________
Nikad robom...
Saško is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2008., 17:47   #124
Quote:
kipp kaže: Pogledaj post
moze li mi neko reci kako spojiti el motor ves masine da dobije najvecu snagu i brzinu (centrifuga) motor je od stare gorenje ves masine ima kondenzator i 5 zica plavu crvenu bijelu zelenu i krem
inace zelim ga upotrijebiti za drugu namjenu a neznam kak spojit
thanx
Motor od perilice je u stvari 2 i 12 polni jednofazni motor.Kad je spojen kao 2-polni onda ima funkciju centrifuge a kao 12 polni ima funkciju lijevo-desno u fazi pranja.
Ako ga želiš spojiti kao centrifugu ( veći broj okretaja ) možeš ga spojiti na dva načina; da se vrti desno ili lijevo.Za desni smjer vrtnje spajaj ovako;
-bijela na NULU ( N )
-FAZU ( L ) na plavu žicu ( time si fazu spojio na glavni namot motora )
-između plave i crvene spajaš kondenzator
Ako imaš strujna kliješta ili ampermetar u tom smjeru bi struja trebala biti oko 3,1 A.

Za lijevi smjer vrtnje spajaj ovako;
-bijela na NULU ( N )
-FAZU ( L ) na crvenu ( time si fazu spojio na pomoćni namot i na taj način
dobio drugi smjer vrtnje )
-kondenzator i dalje ostaje spojen između plave i crvene
Struja koju vuče motor u tom smjeru bi trebala biti oko 1,5A.
Preporučam ti desni smjer vrtnje jer je time dobivaš veću snagu i veći okretni moment.( zelena i krem žica ostaju nespojene )

Na isti način mjenjaš smjer lijevo-desno samo na manjem broju okretaja koristeći zelenu i krem žicu umjesto plave i crvene koje ostaju nespojene.

Ako se upuštaš u ovo nadam se da imaš neko osnovno znanje iz elektrotehnike,jer ako nisi siguran bolje daj to nekome da ti spoji ko se kuži.
mladen is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2008., 23:05   #125
Za najveću brzinu trebaš sve polove,znači i sve žice spojene.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2008., 14:56   #126
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Za najveću brzinu trebaš sve polove,znači i sve žice spojene.
KRIVO!!!
To su dva motora u jednom kućištu, te sapajš ili jedan ili drugi namot.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2008., 14:49   #127
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
KRIVO!!!
To su dva motora u jednom kućištu, te sapajš ili jedan ili drugi namot.
Točno,za veću brzinu ili centrifugu trebaš motor spojiti kao 2-polni jednofazni motor,prema uputama koje sam napisao.Ako ti upute nisu jasne,nemoj se upuštati u navedeni experiment.
Samo da napomenem,tako spojen motor ( veća brzina-centrifuga ) godinama je bio spojen na pumpicu za bušilicu koja je vršila pretakanje lož ulja iz bačvi u veliki spremnik.
mladen is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2008., 16:20   #128
Znači postoje i dva rotora,itd...
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2008., 19:16   #129
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Znači postoje i dva rotora,itd...
Neznam da li da ovo shvatim kao zajebanciju,ali evo ipak...Motor od stroja za
pranje rublja je asinhroni jednofazni motor na čijem se statoru nalaze dva glavna namota i dva pomoćna namota.Jedan glavni i jedan pomoćni namot
s kondenzatorom služe za centrifugiranje a drugi glavni i drugi pomoćni namot
s kondenzatorom služe za manje okretaje kao funkcija pranja.Prebacivanje s jednog načina rada na drugi način rada vrši programator i naravno rotor je jedan.
mladen is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2008., 21:25   #130
Quote:
mladen kaže: Pogledaj post
Motor od perilice je u stvari 2 i 12 polni jednofazni motor.Kad je spojen kao 2-polni onda ima funkciju centrifuge a kao 12 polni ima funkciju lijevo-desno u fazi pranja.
Ako ga želiš spojiti kao centrifugu ( veći broj okretaja ) možeš ga spojiti na dva načina; da se vrti desno ili lijevo.Za desni smjer vrtnje spajaj ovako;
-bijela na NULU ( N )
-FAZU ( L ) na plavu žicu ( time si fazu spojio na glavni namot motora )
-između plave i crvene spajaš kondenzator
Ako imaš strujna kliješta ili ampermetar u tom smjeru bi struja trebala biti oko 3,1 A.

Za lijevi smjer vrtnje spajaj ovako;
-bijela na NULU ( N )
-FAZU ( L ) na crvenu ( time si fazu spojio na pomoćni namot i na taj način
dobio drugi smjer vrtnje )
-kondenzator i dalje ostaje spojen između plave i crvene
Struja koju vuče motor u tom smjeru bi trebala biti oko 1,5A.
Preporučam ti desni smjer vrtnje jer je time dobivaš veću snagu i veći okretni moment.( zelena i krem žica ostaju nespojene )

Na isti način mjenjaš smjer lijevo-desno samo na manjem broju okretaja koristeći zelenu i krem žicu umjesto plave i crvene koje ostaju nespojene.

Ako se upuštaš u ovo nadam se da imaš neko osnovno znanje iz elektrotehnike,jer ako nisi siguran bolje daj to nekome da ti spoji ko se kuži.
daj mu shemu - puno pricas

boje sam zaboravi... imam negdje u knjizi

segment za centrifugu spajas direktno na 220, a pokretacki namot preko kondzetatora. ako ces drugi smjer okreni spajanje pomocnog namotaja/segmenta

om metrom mozes vidjeti sto je sto. centrifuga ima naj manji otpor. onda segment za pranje...
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2008., 21:32   #131
Quote:
mladen kaže: Pogledaj post
Neznam da li da ovo shvatim kao zajebanciju,ali evo ipak...Motor od stroja za
pranje rublja je asinhroni jednofazni motor na čijem se statoru nalaze dva glavna namota i dva pomoćna namota.Jedan glavni i jedan pomoćni namot
s kondenzatorom služe za centrifugiranje a drugi glavni i drugi pomoćni namot
s kondenzatorom služe za manje okretaje kao funkcija pranja.Prebacivanje s jednog načina rada na drugi način rada vrši programator i naravno rotor je jedan.
ps maalo si ti previse namotaja ode spomenu..tvoj motor moze sluzit za dvije masine hahah

aj nek neko posta semu... bile su izvedbe s 5 i 6 zica... koliko ih je danas tko to zna

Zadnje uređivanje supher mali : 04.08.2008. at 01:39.
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2008., 23:47   #132
Quote:
mladen kaže: Pogledaj post
Neznam da li da ovo shvatim kao zajebanciju,ali evo ipak...Motor od stroja za
pranje rublja je asinhroni jednofazni motor na čijem se statoru nalaze dva glavna namota i dva pomoćna namota.Jedan glavni i jedan pomoćni namot
s kondenzatorom služe za centrifugiranje a drugi glavni i drugi pomoćni namot
s kondenzatorom služe za manje okretaje kao funkcija pranja.Prebacivanje s jednog načina rada na drugi način rada vrši programator i naravno rotor je jedan.
Mali ispravak, kolega:
Za centrifugu je 2-polni namot motora s glavnom i pomoćnom fazom, predviđen za 1 smjer vrtnje
Za pranje je 10 ili 12-polni trofazni namot, spojen u zvijezdu, koji se koristi kao jednofazni, za oba smjera vrtnje.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2008., 01:36   #133
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Mali ispravak, kolega:
Za centrifugu je 2-polni namot motora s glavnom i pomoćnom fazom, predviđen za 1 smjer vrtnje
Za pranje je 10 ili 12-polni trofazni namot, spojen u zvijezdu, koji se koristi kao jednofazni, za oba smjera vrtnje.
zvon, zvon. mislim da i namot za centrifugu moze ic u oba smjera
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2008., 10:10   #134
Quote:
supher mali kaže: Pogledaj post
zvon, zvon. mislim da i namot za centrifugu moze ic u oba smjera
Nemože, nije predviđen za to. Jedino ako zamijeniš glavnu i pomoćnu fazu, ali onda nema snage i motor se grije. No to nije namjena nego nužno zlo.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 17:20   #135
spajanje elektromotora perilice

Namjeravam napraviti stolnu brusilicu od elektromotora perilice rublja.

Ima li netko shemu spajanja s tim da ikoristim obje brzine (centrifuga i spori hod). Motor ima izlaznih 5 žica. Pošto sam laik u tom području volio bih neku jednostavnu i preglednu shemu.
nitko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 18:05   #136
treba ti i kondenzator on je odvojen koliko znam na perilicama od motora a upitna je i snaga
Slatky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 18:37   #137
znam čak mislim da mi treba 2 kondenzatora i 2 ili 3 prekidača
nitko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 19:04   #138
Evo ga . meni zadovoljava sve tvoje uslove .jednostavna i pregledna
user zoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 15:24   #139
Tu su dva kondenzatora. Koje jačine. Isprobao sam spori okret sa kondenzatorom od 8 uF i radi.
nitko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 17:03   #140
E sad ..ne znam ja baš sve ....
Trebaš staviti dva kondenzatora ili preko sklopki prebacivati kondenzator ..
A "jacina "? ..zalegni pod mašinu i procitaj ..ne znam kojeg kapaciteta treba biti ..
user zoki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:05.