Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.11.2012., 19:17   #7121
Quote:
bata konj harmonikas kaže: Pogledaj post
hvala. nemaju oni koga obavijestit, nisam uzivotu bio u crkvi

jos jedno pitanje, kod nas je iznos dnevnice vise manje reguliran i unutar hrvatske dodje nekakvih 170 kuna dnevno a vanka varira od 25-30 do 60-70 eura, zavisno od firme i zemlje u koju se putuje. zanima me da li postoji nesto slicno u njemackoj, znaci ako radim za njemacku firmu u njemackoj koja me salje na teren, specificno za IT sektor recimo, koliko bi bila njihova dnevnica, onako nekakav minimum ?
Firma za koju ja radim (isto IT-sektor)
dnevnice ovise o cjenama u drugim drzavama i to se odnosi ne na cjene prehranbreni artikla nego na cijene u restorima itd. jer nemozemo ocekivati da nam radnik u tudem gradu jos navecer kuha, pogotove ne ako je u Hotelu, ako se ide na duze negdje i ima apartman sa kuhinjom padaju i dnevnice. Tako je kod nas!
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Old 13.11.2012., 20:48   #7122
da malo sam zujao po netu, dnevnice unutar njemacke su dosta lose koliko vidim, oko 24 eura za 24 sata, ne znam da li je to zakonski minimum ili ima neka shema sa porezom i to je to u bilo kojoj firmi jer bi preko tog iznosa firma morala placati dodatni porez. izvan njemacke bi bilo naravno vise. ispada da hrvatske firme placaju prilicno dobre dnevnice zapravo.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Old 13.11.2012., 21:29   #7123
Dnevnice su stupnjevane prema dužini trajanja odsutstva od stalnog mjesta rada!
8h= 6€
12-14h=14€
24h=24€
To su iznosi neoporezivi unutar Njemačke....+ račun za noćenje bez doručka!

Za druge države postoji lista s neoporezivim iznosima pa je recimo npr. Fra ncuska 45€ a Pariz 70€ opet neoporezivo!
Firma može platiti i dvostruke iznose ali mora za iznose iiznad neoporezivog paušalno platit porez u iznosu 25% ili firma ili zaposlenik.
Fiirma može i ne mors plaćat dnevnice....zakonski nema obvezu.....u tom slučaju zaposlenik u svojem godišnjem obračunu te iznose odbija od "svog poreznog duga". Zato je potrebno vodit točnu listu s vremenom polaska i dolaska naza a dnevnice se računaju po kalendarskim danima. I uvjet je da je putovanje najmanje 30km od mjesta rada te da unutar tih vremena nema dolaska na stalno mjesto rada jer se u tom slučaju prekida trajanje odsustva.

Npr. Odlazak u 6h....u 14:30 navratio u firmu....i otišao ponovno u 15h na mjesto manje od 30km udaljeno...= 6€ ali vremena se mogu zbrojit....pa tako u gornjem slučaju odlazak u 15:30h i ostanak do 23h daju max 14€ dnevnice. Isto se odnosi na "Kilometergeld" iznose koji se obračunavaju za korištenje vlastitog vozila za službeni put i za razliku od puta na posao i s posla obračun vrijedi za ukupnu km.....a ne samo u jednom pravcu kao za odlazak na posao.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Old 14.11.2012., 03:36   #7124
porez ti dozvoljava dorucak za 4,90 Eura.
Zato skoro svi Hoteli prodaju tako zvane businesspackage u kojima kupis neke usluge u kojima je dorucak i cim se dorucak vise ne pise na racunu moze ga i odbiti od poreza. Suludo ali takvo je.
Evo posto ja knjizim i dosta soba u mojoj kompaniji odnoso radim obracune za dnevnice/poslovna putovanja.
Igra ide vako dorucak naprimjer u hotelu 14 Eura
Businesspackage ukljucjuci dorucka i nekih drugi mali pizdarija koje ne treba i kosta 19 Eura i puno kompanija uzme i plati tih 19 Eura jer ih mozemo kompletno pravdati pred porezom a od dorucka inace samo 4,90
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Old 14.11.2012., 13:18   #7125
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
Munster ili Münster/Westfalen?



Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Tu sam http://en.wikipedia.org/wiki/M%C3%BCnster
bast123 is offline  
Old 14.11.2012., 13:21   #7126
Quote:
Njezna kaže: Pogledaj post
Ako je Münster, to je veoma lip grad!
I imas u skoro svim krajevima VHS = Volkshochschule (u privodu Narodnavisaskola) to ti je ono da se malo mozes jednostalno i poprilicno jeftino nadoucavati! (kursovi za njemacki a strance su pogotov jeftini valjda ces vise platiti za Bus tamo neko za ucenje"
Taj Kurs se pretezno zove "Deutsch als Fremdsprache" i evo tu
http://vhs.muenster.de/
ili tu ga imas http://vhs.muenster.de/documents/500...2_2013_web.pdf od stranice 93!
preporucila bi ti da ako nemas posao a valjda ga neces odmah imati ili moci raditi da uzmes onaj svakodnevni i da nastavis odmah s drugim kada zavrsis prvi.
Te bi bilo mozda pametno da otides sa dragim ponekad vanka s nekim njemackoim kolegama, to znaci da malo izbjegnes HR ili YU sredinu dok ne naucis malo bolje njemacki! lipoje u drustvu osoba koje dobro razumis ali ipak ces u drustvu "tudeg jezika" vise nauciti!

E super,hvala ti puno ) Ma dragi mi je njemac, a pricamo na engleskom. I iskreno to me jako bedira jer sam tu sama, a svi njegovi pricaju njemacki, engleski im je koma. Tako da hrvatski ili slican jezik mislim da necu cut dugo dugo vremena vise.
bast123 is offline  
Old 14.11.2012., 17:13   #7127
Quote:
bast123 kaže: Pogledaj post
Quote:
bast123 kaže: Pogledaj post
E super,hvala ti puno ) Ma dragi mi je njemac, a pricamo na engleskom. I iskreno to me jako bedira jer sam tu sama, a svi njegovi pricaju njemacki, engleski im je koma. Tako da hrvatski ili slican jezik mislim da necu cut dugo dugo vremena vise.
E pa lipa, dobrodošla u grad skrojen po mjeri čovjeka! Grad koji ima više bicikla po glavi stanovnika nego KINA i Nizozemska! Grad koji ima podzemnu garažu na kolodvoru za BICIKLE!

Grad koji i pješice obiđeš u 2-3 sata! Grad studenata i činovnika ( banki i osiguranja) ....grad koji ima prekrasni ZOO s delfinarijem, Aasee u centru grada, Südpark ....do kojeg sam od stana imao samo 400m!!!

A üto se hrvatskog jezika tiće .....čut ćeš ga! Ima naših profesora medicine što predaju na fakultetu i UNI klinik!

Ako odeš u onaj "pajzl" blizu kolodvora nedeljom ....zvani "Berliner Bär" na uglu Herwarthstrasse i Bahnhofstrasse tu je ekipa iz "kamenjara" ....ili u kod Talijana "Adria" Eiscafe u Engelstrasse!

A možeš i nedeljom na misu u Clemenskirche u samom centru, ali tu ekipu ti stvarno nebih preporučio!

A dragi ti je sigurno čuo za "naš" restoran i hotel Coerheide u Coerde...Königsbergerstrasse! Iako dugo nisam bio u Münsteru, mislim da Božo još drži "naš" restoran! ( Ispravak .....srušena je zgrada i nema više ...šmrc, šmrc!) budem se ja raspital gdje je Božo sada koji lokal je preuzeo! A i ja još imam dobre prijatelje u Angelmode u Münsteru.....a i sestra radi u Münsteru, a i majka mi je nedaleko Münstera u Senden! Baš se spremam početkom idućeg mjeseca s prijateljem iz Muenstera pravit domaće KRVAVICE jer onih kakve smo mi navikli OVDJE NEMA! A ja ih merkam već duže vremena za dušu! S kiselim kupusom i kuhanim krumpirom, napravit ćemo jedno 20kg hah hahhaaha!

A možda se jednom i sretnemo na klizanju u Eishalle u Münsteru, jer u Osnabrück ne mogu sa svojom plaketom, ali do Eishalle u Münster mogu!

A i odjeću i obuću kupujem u pravilu u Münsteru u Leffersu......samo što na žalost ne stanujem više tamo, ali nisam ni daleko, pola ure ....laganini!


A što se tečajeva tiće......VHS Volkshochschule..... jedna NGO organizacija je isto aktivna u tečajevima ( čak i besplatni mislim) GGUA ( Gemeinützige Gesellschaft zu Unterstützung Asylsuchender) i Inlingua ( skupo) .....na Sveučilištu ima pomoć studentima u učenju njemačkog preko studentske organizacije ASTA....

P.S. ako još nemaš papire boravak i rad ...nebih ti preporučio zajebanciju s radom na crno u Münsteru! To je grad u kojem je traženje rada na crno jako efikasno, i nemilosrdna uprava za strance ( Ausländeramt) koja veä 10 godina se drži slova zakona o strancima ko pijan plota od kada je otkrivena prodaja "papira" od strane bivšeg načelnika uprave za strance Assholda, koji je oženio neku 19-20 godišnju Kosovarku a njena braća onda udarila biznis sa "Duldung" i boravak i rad! Uhitili su ga na radnom mjestu! Sad mi se čini da bi mogao imat svoj odvjetnički ured specijaliziran za zakon o strancima, jer je kaznu služio u Münsteru ( u Gartenstrasse je "bajbokana") a preko dana je radio u odvjetničkoj kancelariji u Greven-u)
__________________
W213 220d ....

Zadnje uređivanje Actros1841 : 14.11.2012. at 17:32.
Actros1841 is offline  
Old 15.11.2012., 03:10   #7128
Quote:
bast123 kaže: Pogledaj post
E super,hvala ti puno ) Ma dragi mi je njemac, a pricamo na engleskom. I iskreno to me jako bedira jer sam tu sama, a svi njegovi pricaju njemacki, engleski im je koma. Tako da hrvatski ili slican jezik mislim da necu cut dugo dugo vremena vise.
Ma nema ti skoro grada u njemackoj gdje mozes zaobici nas jezik,
mislim da ce imati u svakom gradu iznad recimo 50.000 stanovnika neko mjesto ti se okupljaju "Yugovici" (kazem namjerno jer u manjin gradovima imas evo samo jedno takvo mjesto u vecim i jos po nacionalistma jedno ili vise.
Mislim da je veoma dobra stvar uciti njemacko jezik u grupi drugih stranaca i da bi bila mozda cak sreca ako nemas u toj gruppi nekoga iz nasih krajeva. A opet nades mozda neku osobu tu kao frienda i tako se ucite zajedno i napredujete tako.

A vidis da i Actros ti kaze da ima nasih i da te goni ca od crkve.
Pa evo mogu ti reci da te hrv. kat. missije su jedan svijet za sebe u njemackoj.
Ovisno o sveceniku i casnim sestrama su ponekad bas po nekim pitanjima jos 10 godina iza Hrvatske. Ali ima i par missija koje imaju uspjesan rad sa mladima i dobre ponude i di se neocekiva da si svetac ako ides tamo.
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Old 15.11.2012., 07:07   #7129
Imam pitanje za ove koji su nedavno isli raditi tamo. Gledam EU plavu kartu i kaze da te treba poslodavac platiti 35k odnosno 45k godisnje brutto da bi dobio kartu.

Da li je uopce to realno za ocekivati, da ce netko toliko htjeti platiti radnika? Mislim, vjerojatno ce se naci netko iz EU tko ce raditi za manje.
Dukkai is offline  
Old 16.11.2012., 05:52   #7130
mene samo zanima dali se ulaskom u eu ,,,,hoce li se moci boraviti duze od 3 mjeseca,,znaci samo boravak kod rodbine ili sl.,a da se nemora raditi pauza ko sto je sada

njemacka je u pitanju
kookan is offline  
Old 16.11.2012., 07:16   #7131
ta plava karta je s....e,,,,nigdje se nemoze naci ko izdaje tu kartu ,gdje ,kako ,kome
kookan is offline  
Old 16.11.2012., 10:01   #7132
Quote:
kookan kaže: Pogledaj post
ta plava karta je s....e,,,,nigdje se nemoze naci ko izdaje tu kartu ,gdje ,kako ,kome
ovisi gdje trazis.
Dukkai is offline  
Old 16.11.2012., 10:11   #7133
Quote:
Dukkai kaže: Pogledaj post
Imam pitanje za ove koji su nedavno isli raditi tamo. Gledam EU plavu kartu i kaze da te treba poslodavac platiti 35k odnosno 45k godisnje brutto da bi dobio kartu.

Da li je uopce to realno za ocekivati, da ce netko toliko htjeti platiti radnika? Mislim, vjerojatno ce se naci netko iz EU tko ce raditi za manje.
Pa taj netko bi morao moći platiti troškove života u Njemačkoj, a ako taj netko ima obitelj, teško da mu može biti dovoljno manje od 35000 eura brutto godišnje
anjabooklover is offline  
Old 16.11.2012., 10:20   #7134
Quote:
anjabooklover kaže: Pogledaj post
Pa taj netko bi morao moći platiti troškove života u Njemačkoj, a ako taj netko ima obitelj, teško da mu može biti dovoljno manje od 35000 eura brutto godišnje
Sve je to meni jasno, ali zasto bi platio netko, primjerice, Hrvata za 35k, ako moze uzeti nekoga tko je tamo i ima manje troskove (prije svega stanovanja) za 30k?

Mislim, pitam to jer me interesira koliko je to uopce realno za ocekivati, da ce te netko za tu cifru zaposliti.
Dukkai is offline  
Old 16.11.2012., 10:22   #7135
Quote:
anjabooklover kaže: Pogledaj post
Pa taj netko bi morao moći platiti troškove života u Njemačkoj, a ako taj netko ima obitelj, teško da mu može biti dovoljno manje od 35000 eura brutto godišnje
u njemačkoj nije standard da radi samo jedan roditelj, tako da je za jednu osobu to još uvijek relativno visoka plaća (bruto 45 000, ne 35 000).

no ne znam što ste zapeli za tu plavu kartu, plava karta je oblik momentalne trajne imigracije kojoj je za cilj privući vrhunske stručnjake koji inače radije odlaze u sjevernu ameriku i skandinaviju, jer je njemačka pomalo zloglasna kao odredište za takvu ekipu, budući da je cijela imigracijska procedura dosta restriktivnija nego u spomenutim državama (postoje neki detalji koji se čine nebitni kad pod svaku cijenu želiš van, no nakon nekog vremena postane frustrirajuće - ako želiš trajno emigrirati i imaš djecu, nije baš zgodno ići u države koje desetljećima neće dati državljanstvo nikome od vas, a u tome prednjače zemlje njemačkog govornog područja, posebno austrija i švicarska). no dakle, ako nemate ponudu za posao s godišnjom plaćom 45 000€, plava karta je off, no to nije ni blizu jedini način imigracije u njemačju. za smrtnike postoji niz drugih metoda dobivanja radne i boravišne dozvole, s tom razlikom što se ne radi o trajnoj dozvoli boravka par prvih 3-5 godina i put do državljanstva je dug i spor.
spishka is offline  
Old 16.11.2012., 10:26   #7136
Quote:
spishka kaže: Pogledaj post
u njemačkoj nije standard da radi samo jedan roditelj, tako da je za jednu osobu to još uvijek relativno visoka plaća (bruto 45 000, ne 35 000).
Postoji i 45k i 35k, ovisi po kojoj osnovi.

Iako, meni se plava karta cini kao najjednostavnija opcija. Ovo sve ostalo mislim da je slicno kao i LMO za Kanadu, znaci dugotrajan proces.

Zadnje uređivanje Dukkai : 16.11.2012. at 10:31.
Dukkai is offline  
Old 16.11.2012., 10:39   #7137
pa, to i je najjednostavnija opcija ako imaš takvu ponudu za posao, upravo u tome je poanta. no imaš li je? to je uvedeno da se omogući da ekipa koju poslodavci jako jako žele ušeta u njemačku bez terora rezerviranog za obične smrtnike.
ali jedini način da plavu kartu dobiješ je ponuda za posao s tolikom plaćom. a ja sam samo htjela reći da ako toliku plaću ne možeš dobiti, to ne znači da ne možeš ići raditi u njemačku. a toliku plaću teško da ćeš dobiti s par godina nespektakularnog iskustva.
spishka is offline  
Old 16.11.2012., 11:00   #7138
Quote:
spishka kaže: Pogledaj post
pa, to i je najjednostavnija opcija ako imaš takvu ponudu za posao, upravo u tome je poanta. no imaš li je? to je uvedeno da se omogući da ekipa koju poslodavci jako jako žele ušeta u njemačku bez terora rezerviranog za obične smrtnike.
ali jedini način da plavu kartu dobiješ je ponuda za posao s tolikom plaćom. a ja sam samo htjela reći da ako toliku plaću ne možeš dobiti, to ne znači da ne možeš ići raditi u njemačku. a toliku plaću teško da ćeš dobiti s par godina nespektakularnog iskustva.
true.

Nego, kada smo vec na toj temi, koji je onda drugi nacin za ici raditi u Njemacku? Osim, onog ocitog, ici tamo i traziti posao.
Dukkai is offline  
Old 16.11.2012., 11:10   #7139
ja ne znam što ljudima s faksom znači taj ići tamo, ne znam pratiš li temu o norveškoj, bio je jedan dečko divno opisao kako je došao gore nadobudno pa su mu, kamo god je išao, rekli da se prijavi preko interneta.
ja iskreno ne mogu zamislit niti jednu firmu koja fakultetlije zapošljava po načelu dođeš, pokucaš, pitaš jel ima posla. tako se dobivaju poslovi pranja suđa i čišćenja uredskog prostora.
javljaš se na natječaje dok ti netko ne ponudi posao. onda riješiš papirologiju. pa tu se svako malo javi netko tko seli u njemačku jer ide radit. očito nije baš tako teško naći posao
no bilo kako bilo, u europi nigdje osim u danskoj ne postoji opcija da prvo dobiješ radnu dozvolu, a onda tražiš posao. tako da ja stvarno ne kužim tu fascinaciju prvo odlaskom, a onda traženjem posla. osim ogromnih troškova, korist ne vidim. osim što će mnogi do zadnjeg trena misliti da imaš dozvolu pa ćeš izgubiti dosta vremena na poslove koje ti ponude, pa se predomisle
spishka is offline  
Old 16.11.2012., 11:19   #7140
Quote:
spishka kaže: Pogledaj post
ja ne znam što ljudima s faksom znači taj ići tamo, ne znam pratiš li temu o norveškoj, bio je jedan dečko divno opisao kako je došao gore nadobudno pa su mu, kamo god je išao, rekli da se prijavi preko interneta.
ja iskreno ne mogu zamislit niti jednu firmu koja fakultetlije zapošljava po načelu dođeš, pokucaš, pitaš jel ima posla. tako se dobivaju poslovi pranja suđa i čišćenja uredskog prostora.
javljaš se na natječaje dok ti netko ne ponudi posao. onda riješiš papirologiju. pa tu se svako malo javi netko tko seli u njemačku jer ide radit. očito nije baš tako teško naći posao
no bilo kako bilo, u europi nigdje osim u danskoj ne postoji opcija da prvo dobiješ radnu dozvolu, a onda tražiš posao. tako da ja stvarno ne kužim tu fascinaciju prvo odlaskom, a onda traženjem posla. osim ogromnih troškova, korist ne vidim. osim što će mnogi do zadnjeg trena misliti da imaš dozvolu pa ćeš izgubiti dosta vremena na poslove koje ti ponude, pa se predomisle
Tako sam i mislio. Ali, drago mi je da si mi to potvrdila. To bi trebao starcima pokazati jer su oni i dalje uvjereni da se tako posao trazi.

No, znaci, na meni je "samo" da nadjem poslodavca, a kakvu dozvolu ce on traziti, to zapravo onda i nije moj problem?
Dukkai is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:50.