Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Eno i ino

Eno i ino (Bez)Alkoholna pića - Ne očekujte Mladena Grdovića na stolu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.11.2014., 12:54   #1
Sok od domaćih naranača

Jel ima netko dobar, provjeren recept za juice/sirus od domaćih naranača?
otočka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2014., 11:09   #2
Nemam recept ali raditi ću si uskoro sok od naranđe za zimnicu po istom principu kako sam radila od jabuke.

Icijediti ću ih u sokovniku, ulijati u veliku posudu za kuhanje, pustiti da zakuha ili na par minuta ili na 20-30ak (ako će mi biti do jačeg koncentriranijeg okusa), dodavanje šećera pokušam izbjeći osim ako na isprobavanju ne zaključim da ipak bih malo (par žlica samo na recimo 3 litre, tek toliko da se mrvicu osjeti).

Strpati ću sok 1 limuna unutra, zna biti zanimljiva kombinacija okusa i kad se doda jedan grejp (imam ga i u soku od jabuka, super je ispalo).

Kad mi sok provri, ulijevam u sterilizirane staklene boce, zatvorim i strpam u pečnicu na 110 stupnjeva na par minuta, gasim pečnicu i ostavim da se ohladi unutra.

Naravno, nutritivno je bolje piti svježi i neprokuhani sok, ali ovo je i dalje bolje nego kupovni sok.

E da ako radiš prvo sa sokovnikom, ovisno o sokovniku, biti će unutra i nešto samljevene pulpe zbog čega je gušći a što se kod kuhanja/ulijevanja u bocu nakupi na dnu kao talog. Ako želiš baš "bistri" rijetki sok, onda ga ili cijedi ili pusti prvo da se istaloži u loncu pa onda prelijevaj. Inače to ne smeta, prije konzumacije se protrese boca da se opet poveže i tako fino pije.

Ako misliš raditi sirup, iskuhaj sok što više da ispari voda. Ne znam u kojem omjeru bi trebalo dodati šećera, ja bih to odokativno sebi odredila, sipala malo po malo. I stavila bih sok bar jednog limuna, opet, isprobavala okus da vidim jel još malo.

To sa sokovima mi je uvijek više bila igra nego traženje recepata, zato mi je recimo od višnje ispao super ali ne znam da li ću ga uspjeti ponoviti identično sljedeće godine
__________________
We are all mad here.
--
https://www.instagram.com/passportofdijana/
ahnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2014., 19:29   #3
Bogami, mene je malo strah otkad je procurilo ovo o otrovima. Ko mi kaze da domace narance nisu strcane, i to s necim jos gorim?
josko021 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 09:19   #4
Ali pa jesu špricane.
I ne samo naranče, mandarine nego i još hrpa voća.

I pogotovo domaći ljudi neće paziti na to koliko puta je špricano, u kojoj koncentraciji i jel prošla karenca.

No opet puno ovih natpisa u novinama je izimno prenapuhano i otkriva toplu vodu na 1-2 primjera nečega što je u biti konstanta pa se odjednom napravi članak sa ogromnim headlineom i izazove panika - jer će to prodavati novine.

Istina ti je negdje na pola puta. Em te voćke iz Turske nemaju nedozvoljenu koncentraciju otrova (iako jesu prskane) em većina ovoga što jedeš neće loše utjecati na tvoj organizam u normalnim količinama. No ako živiš samo na mandarinama po par kg dnevno i tako mjesecima, nakupiti ćeš nešto otrova.

Činjenica je da ne možeš biti siguran u to što jedeš (čak niti kad je eko, bio i sa sličnim predznacima jer i oni imaju propisano sa čime SMIJU prskati i u kojoj količini, kišom i podzemnim vodama će isto dobiti onečišćenja itd, dakle savršeno ne može biti, samo malo manje zagađeno).
S druge strane, čak uz sve ovo danas, živjeti ćeš zdravije i duže nego prije 50 godina. Otrovati i razboljeti od ove hrane se nećeš osim ako si baš pehist.

A i prije 30 godina je moja prabaka lijepo rekla mom tati: "Ma ne treba ti žlica za promiješati taj otrov za zlatice za krumpir, to možeš sam tak s rukom".
Dio kumica na placevima me dosta podsjeća na moju prabaku.

Poanta: ne vjerovati bezpogovorno svemu što se piše, stvari su ponekad konstantno loše a ne prenapuhano preloše
__________________
We are all mad here.
--
https://www.instagram.com/passportofdijana/
ahnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2014., 14:55   #5
To su moje naranče, kao i limuni, grejp i kumkvajt

ništa nije prskano

hvala na savjetu, dobila sam recept za juice, kući mi je zapisan, al ide 2 kg naranača, dvije jabuke, 1 limun, šećer i voda

probat ću napravit za vikend
otočka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2014., 15:23   #6
Jabuke u narandje, vidis, dobra ideja, i ja cu tako.
Uzeti slatke i preskociti secer.
Thanx.
Do sad sam radila sok od jabuka i u njega dodava 1 grejp, mogla sam se i sama sjetiti obrnuti to
__________________
We are all mad here.
--
https://www.instagram.com/passportofdijana/
ahnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2018., 15:15   #7
Domace maline

Da ne otvaram posebno temu a ovo je mozda malo off ali trebam info u svezi domacih malina -na kojoj trznici u zg u ima takvih i koja im je cijena? Hvala
TitiProseki is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2018., 15:19   #8
Quote:
TitiProseki kaže: Pogledaj post
Da ne otvaram posebno temu a ovo je mozda malo off ali trebam info u svezi domacih malina -na kojoj trznici u zg u ima takvih i koja im je cijena? Hvala
Dolac, OPG Cvetko, mjerica je 12 ili 15kn ako se ne varam
Magenta123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2018., 13:33   #9
Hvala
TitiProseki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:05.