Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2009., 16:38   #301
Prezimena u Zadarskoj županiji: Kneževići kolo vode

http://www.slobodnadalmacija.hr/Zada...0/Default.aspx
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 16:57   #302
kako Ivčiči nisu Arbanasi?mislim da je to općepoznata stvar
isto kao i Grdovići
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 21:36   #303
buterin-paljuv

Dobro vece ljudi.Jel ima neko da zna nesto o prezimenu Buterin i povijesti Paljuva.Znam samo da mi je stari iz Paljuva.Jako sam puno toga naucio na ovom forumu ali Buterina i Paljuva nigdje.
pozdrav iz Nizozemske
__________________
damir01
__________________
damir01
damir01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 20:23   #304
Quote:
demon kaže: Pogledaj post
Ivčići su iz Novigrada, a Komazecov stari je iz Bukovice. Tamo su Komazeci pravoslavni. Komazecova mater je sestra Petra Popovića. Petrov ćaća je negdi iz Srbije, ne znam jel' Kraljevo, ili Čačak ili tako nešto. To što neko za njim svašta viče je problem retardinjosa što viču, ali cili grad zna ove stvari...

Uostalom dok su nam glavi padale granate i dok su drugi čistokrvni sportaši glumili Hrvatine po Europi i Americi Arijan je igra za Zadar...

Stoga ću samo reći, ako Arijan kaže da je Hrvat, tad je on Hrvat i the end. Sve daljnje priče su suvišne.

Sve točno,Komazecov did je iz Komazeca,selo iza zadnjih kuća Medviđe prema Žegaru i bio je najpoznatiji kovač prije 50 godina.
Perin ćaća je JNA lice iz Čačka i dan danas breče
crvenkapica4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 20:24   #305
Quote:
damir01 kaže: Pogledaj post
Dobro vece ljudi.Jel ima neko da zna nesto o prezimenu Buterin i povijesti Paljuva.Znam samo da mi je stari iz Paljuva.Jako sam puno toga naucio na ovom forumu ali Buterina i Paljuva nigdje.
pozdrav iz Nizozemske
__________________
damir01
Ima narodni heroj NOB-a Rastislav Buterin..
crvenkapica4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 20:26   #306
Quote:
F.Ravanelli kaže: Pogledaj post
Znam da ih ima u Zemuniku...a za ove u Arbanasima baš, nisam zna da su i tamo...možda ih ima i vamo i tamo kao i Đerđa...koji su u Arbanasima Gjergja, talijanizirani ali nisu Talijani...
Točno u Zemuniku.D ih ima cili kvart.
crvenkapica4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 20:30   #307
Quote:
frane2110 kaže: Pogledaj post
Bruska uopce nije okruzena pravoslavnim selima ,nalazi na putu Medvidja--Benkovac ,a oko nje se nalaze Lisicic,Popovici i Medvidja sva Hvatska sela

Točno s tim da je u Medviđi 30% Srba a u Popovićima 15% Srba
crvenkapica4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 20:47   #308
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
@Kloki
jel ovaj popis prezimena sa sajta benkovac.co.yu gdje su bila srpska prezimena (čini se da je maknut s neta jer ga ne mogu naći). Znam da je tamo bilo nabrojano masu katoličkih prezimena, ne onih "pola-pola"već isključivo koji se javljaju kod katolika.

a vidim i ovdje nešto slično- npr. Ljubičić, Milić ,Matić, Pavić, Matijević, Brkić, Filipović,Erceg, Mijić, Šarić, Mandić, Kamber, Ćosić, Vidović, Šimić, Čirjak, Lončar, Baljak, Despot itd...itd..

ako su ovo srpska prezimena onda je pitanje koliko uopće ima hrvatskih prezimena u Dalmaciji. A pouzdano znam da su ovi gore što sam izvukao Hrvati.

To oko prezimena mi je sve jako nategnuto jer je to sve dosta izmješano i znalo se događati da su ljudi iz iste familije mjenjali vjeru (npr. ako bi jedan sin otišao ženi u dominantno pravoslavno selo, uzeo bi pravoslavnu vjeru, ako ne on onda njegova djeca, a zadržali prezime, ili obrnuto s pravoslavne na katoličku)
A ovo da se sve kompletno stavlja pod isti kišobran pravoslavlja je nekorektno.
Sva ova nabrojana prezimena baštine i Hrvati i Srbi,u tome i je čar R.Kotara i Bukovice..prezime skoro u 50% slučaja ništa ne određuje.
Od ovih 19 nabrojanih prezimena samo nisam čuo našem kraju da su Srbi Kamber,Brkić,Filipović a ovih ostalih ima sve skupa nekoliko stotina ljudi koji su pravoslavni.
crvenkapica4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 22:22   #309
...

Quote:
crvenkapica4 kaže: Pogledaj post
Sva ova nabrojana prezimena baštine i Hrvati i Srbi,u tome i je čar R.Kotara i Bukovice..prezime skoro u 50% slučaja ništa ne određuje.
Od ovih 19 nabrojanih prezimena samo nisam čuo našem kraju da su Srbi Kamber,Brkić,Filipović a ovih ostalih ima sve skupa nekoliko stotina ljudi koji su pravoslavni.
Mislim da i Čirjak, Šimić i Vidović nisu pravoslavni, ostala navedena su i kod jednih i drugih.

Ja sam ostao paf kad sam čuo od prijatelja iz Metkovića neka tipična hercegovačka i hrvatska prezimena. Pola su ih po zadarskom zaleđu pravoslavna. Najjače mi bilo prezime Volarević za koje je ovaj moj rekao da su čisto hrvatsko prezime i "teški ustaše". Kod nas je to tipično srpsko prezime.

A za Baljke i Kovačeviće se ionako priča da su došli iz Bukovice...
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 22:30   #310
Quote:
demon kaže: Pogledaj post
Mislim da i Čirjak, Šimić i Vidović nisu pravoslavni, ostala navedena su i kod jednih i drugih.

Ja sam ostao paf kad sam čuo od prijatelja iz Metkovića neka tipična hercegovačka i hrvatska prezimena. Pola su ih po zadarskom zaleđu pravoslavna. Najjače mi bilo prezime Volarević za koje je ovaj moj rekao da su čisto hrvatsko prezime i "teški ustaše". Kod nas je to tipično srpsko prezime.

A za Baljke i Kovačeviće se ionako priča da su došli iz Bukovice...
Točno za Volareviće,oni su teške "ustaše" iz okolice Metkovića a oko Benkovca četnici a Čirjaka Srba imaš u Biljanima,Vidović isto u nekom selu a Šimić sam promaknuo..

Inače kod mene su Baljci,Kovačevići,Uzelci,Dragaši,Kneževići,Desnice najljući četnici a u okolici Poličnika i Zemunika Hrvati.

Imaš Končareviće,Vidiće,Vukše koji su došli u laštvo u neka sela i uzeli katoličanstvo
crvenkapica4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 00:32   #311
Quote:
crvenkapica4 kaže: Pogledaj post
Imaš Končareviće,Vidiće,Vukše koji su došli u laštvo u neka sela i uzeli katoličanstvo
Što je sa Vidićima u Ninu ?
2plus2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 00:36   #312
Quote:
demon kaže: Pogledaj post
Mislim da i Čirjak, Šimić i Vidović nisu pravoslavni, ostala navedena su i kod jednih i drugih.

Ja sam ostao paf kad sam čuo od prijatelja iz Metkovića neka tipična hercegovačka i hrvatska prezimena. Pola su ih po zadarskom zaleđu pravoslavna. Najjače mi bilo prezime Volarević za koje je ovaj moj rekao da su čisto hrvatsko prezime i "teški ustaše". Kod nas je to tipično srpsko prezime.

A za Baljke i Kovačeviće se ionako priča da su došli iz Bukovice...
Većinu pravoslavnih prezimena u zadarskoj županiji ćete naći kao hrvatska prezimena što južnije idete.
Što se tiće Baljak, kao prvo ne zvuči mi uopće kao slavensko. Ne znam ima li ih još negdi osim u zadarskoj županiji,a u zadarskoj su i pravoslavci i katolici. Vjerojatno je riječ o nekom pokatolićavanju u novije vrijeme....
2plus2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 00:40   #313
jesu se miješali Hrvati sa Srbima tamo
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 09:30   #314
A jel zna neko nešto više o prezimenu Kalapać iz Smokovića?
skafiskafnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 12:03   #315
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
jesu se miješali Hrvati sa Srbima tamo
ma nisu se mišali prije nego su posli - hrvati sa graničnih područja u zbjegu sa vlasima - prešli na pravoslavstvo - zbog većine pravoslavnih vlaha u pojedinom selu/ima - tim je tragedija koju je odigrala krajina 91-95 još i veća
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 12:51   #316
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
jesu se miješali Hrvati sa Srbima tamo
Inače 60% tzv.Srba oko Benkovca i Zadra uopće nisu Srbi već su porijeklom oko Durmitora i današnjih Berana.
Današnji Srbi oko Vrhovina i Otočca su 80% rumunjski vlasi..a oni oko Gospića i Gračaca su porijeklom Srbi.
crvenkapica4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 12:52   #317
Quote:
2plus2 kaže: Pogledaj post
Što je sa Vidićima u Ninu ?
Ne znam ali Vidići iz Prkosa su pokatoličeni Srbi iz Karina.D.
crvenkapica4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 12:58   #318
Quote:
crvenkapica4 kaže: Pogledaj post
Inače 60% tzv.Srba oko Benkovca i Zadra uopće nisu Srbi već su porijeklom oko Durmitora i današnjih Berana.
Današnji Srbi oko Vrhovina i Otočca su 80% rumunjski vlasi..a oni oko Gospića i Gračaca su porijeklom Srbi.
ma svi su porijeklom Vlasi,sad može bit da se zalomi koji pravi Srbin.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 12:58   #319
Quote:
crvenkapica4 kaže: Pogledaj post
Inače 60% tzv.Srba oko Benkovca i Zadra uopće nisu Srbi već su porijeklom oko Durmitora i današnjih Berana.
Današnji Srbi oko Vrhovina i Otočca su 80% rumunjski vlasi..a oni oko Gospića i Gračaca su porijeklom Srbi.
odakle ti informacije za ovo?
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 13:32   #320
Svi su Srbi u Dalmaciji došli iz Hercegovine te sjeverne i zapadne CG.

Ogromna većina Hrvata zaleđa je došla iz Hercegovine i sa Završja.

To je stočarski pojas odakle su se kretale seobe u okolna područja.

Negdje pročitah da se u tom području javila novoštokavska akcentuacija, a opet se kaže da se takve stvari događaju kad jedan narod naučui jezik koji nije "njegov", pa onda prilagođava akcentauciju radi lakšeg govora...

Nisam lingvist, tako da ne znam koliko je to točno.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:50.