Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2011., 23:49   #401
odgovor na prezime bajlo

U Kukljici, otok Ugljan je postojalo dugo godina prezime Bailo ( tako piše u crkvenim knjigama), postoji i Bailov dvor. Posljednji Bailovi su otišli iz Kukljice oko 1686 g., a ostali albanci su se doselili nakon njih .
delmata34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 09:19   #402
Quote:
delmata34 kaže: Pogledaj post
U Kukljici, otok Ugljan je postojalo dugo godina prezime Bailo ( tako piše u crkvenim knjigama), postoji i Bailov dvor. Posljednji Bailovi su otišli iz Kukljice oko 1686 g., a ostali albanci su se doselili nakon njih .
Već sam napisao kako je Bailo bio venecijanski poslanik u Carigradu koji se brinuo za odnose Venecije sa Turskim carstvom. Jedna od njegovih uloga je bilo i posredovanje i otkup zarobljenika koji su bili venecijanski podanici.

Sasvim moguće kako je netko sa takvim nadimkom postao prvi nositelj tog prezimena. Možda je to bio netko koga je pravi bailo oslobodio iz turskog sužanjstva, možda je to bio neki lokalac koji je posredovao u pregovorima sa lokalnim Turcima koji su vladali u Ravnim Kotarima...
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2011., 20:31   #403
soc dali znaš imali prezime Ranj na Ižu i općenito dali netko zna porijeklo tog prezimena ?


Quote:
soc kaže: Pogledaj post
Da kažem za Iž Mali : imamo obitelji za koje se zna da su došle bježeći sa kopna i to mi se čini iz Bosne (Martinović(navodno prije se zvali Fatović), Jelić, Govorčin, Letinić, Dumić..) i nas ostale za koje se ne zna da li smo Grci, romanizirani Nešto ili Hrvati (Lukin, Ravkin, Rokov, Panov/sada Panović, Marelić, Dunatov, Švorinić, Štokov...
Iz Velog Iža je najpoznatije prezime našeg dragog Chrisa Novoselicha koji se ustvari po Iški preziva NovAselić ali je barba na Ellis Island zajeba
delmata34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2011., 22:54   #404
...

Quote:
delmata34 kaže: Pogledaj post
soc dali znaš imali prezime Ranj na Ižu i općenito dali netko zna porijeklo tog prezimena ?
Ranj je naziv za vrstu ribe. Književno se naziva pauk, ponegdje i morski pauk.

Ima otrovne bodlje i na glasu je kao naša najotrovnija riba.

Prezime ranj je očito nastalo od dijalektalnog naziva za otrovnu ribu, odnosno vjerovatno je to bio nadimak nekog čovjeka. Uzevši u obzir da je ime vezano uz dijalektalni naziv jedne vrste morske ribe usudio bih se zaključiti da se radi o autohtonom prezimenu.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2011., 15:48   #405
Po Šimunovićevom prezimeniku, po popisu 2001. prezimena Ranj ima 5 obitelji u Kukljici, 5 u Zadru, i po jedna u Kalima, Splitu i Supetru. I to je to, sve skupa 36 duša u 13 obitelji.
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2011., 17:18   #406
Lucijan Marčić u knjizi "Zadarska i šibenska ostrva" navodi Ranje samo u Kukljici i Ugljanu, ali ne i na Ižu. Mislim da su podaci od prije 100 godina. Ne navodi ništa o porijeklu.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 11:33   #407
Ajmo ljudi dalje s ovom temom, šteta bi bilo da propadne... Ja sam evo prvi put došao tu i skoro pa pročitao sve postove teme i jako su zanimljivi
Caesar_Augustus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 11:35   #408
Bašić Radašinovac

Zna li netko porijeklo prezime Bašić selo Radašinovac
ivoonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 14:39   #409
Pa s obzirom na brojnost Bašića u Radošinovcima po popisu 1756. prilikom dodjele zemlje, lako je moguće da potječe upravo iz Radošinovaca (ali dobro bi bilo pogledati najstarije matice koje se tiču Radošinovaca). Naime, tada je popisano 8 porodica Bašića (Bassich) sa 81 članom.
Prezime je po Šimunoviću nastalo od turskog baş - glava, i to je vrlo često prezime po krajevima dokle su doprli Turci, a naročito po dalmatinskom zaleđu (Šimunović).
U istom popisu donjega kotara iz 1756. ima i Stipan Bassich u Gornjoj Jagodnji.
Za Bašiće znam da se na Viru spominju još u 17. stoljeću (krštenje sina Tome i Klare Bašić od 16.2.1661). U zadarskim maticama se spominje 1657. Kate Bašić iz Nina koja se vjenčala s Jerolimom Vasiljem, pa onda se u katastaru Nina iz 1675. spominje stanovnik Nina Zuanne Bassich.
Po leksiku prezimena, 1948. je najviše Bašića bilo u Zagrebu (192), zatim na Viru (123), Radašinovcima (115), Kruševu (103), Trolokvama (100), itd.
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 21:22   #410
Bašića je u prvoj polovici 17. stoljeća bilo i u jednom zaseoku kod današnjeg Pristega.
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 20:47   #411
Quote:
Juzni Kriz kaže: Pogledaj post
Ako zna tko malo vise o Smolicima i Raspovicima (danas debeljacki) iz zupe Sukosana ili Prljana (sv. Martin).
Inace dva najbrojnija prezimena u maticnim knjigama zupe Sukosana od pocetka knjiga 1608 godine.
Prezime Raspović se spominje u nekadašnjem selu Grivna kod Nadina još 1504. godine, konkretno osoba po imenu Petar Raspović. Tako kaže Anzulovićka.
A za Smolić kaže da se 1556. spominje u selu Koruplju, (to bi triba biti novigradski distrikt), dok se 1592. u Sukošanu spominje Ivan Smolić (Zuane Smolich di San Cassian); 1608. Smolića ima i u Ljupču.
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 11:15   #412
...

Quote:
nevenb kaže: Pogledaj post
Prezime Raspović se spominje u nekadašnjem selu Grivna kod Nadina još 1504. godine, konkretno osoba po imenu Petar Raspović. Tako kaže Anzulovićka.
A za Smolić kaže da se 1556. spominje u selu Koruplju, (to bi triba biti novigradski distrikt), dok se 1592. u Sukošanu spominje Ivan Smolić (Zuane Smolich di San Cassian); 1608. Smolića ima i u Ljupču.
Korupalj je današnji Rupalj.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 14:43   #413
Vjerovatno je već negdje postavljena, ali evo karte zadarskog područja iz 15. st. (iz knjige "Zadar pod mletačkom upravom")

http://img707.imageshack.us/img707/363/kartae.png
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 14:53   #414
Quote:
ivoonja kaže: Pogledaj post
Zna li netko porijeklo prezime Bašić selo Radašinovac
Radašinovac ili Radošinovac? Čuo sam za obje verzije, plus obje u množini = 4 različita oblika. U starijem katastru je "Radošinovac", u novom je ime katastarske općine "Radašinovci". Ali kako tamo domaći narod zove svoje misto?
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2011., 11:58   #415
evo zanimljivog linka o Bašićima, a ima materijala i ne samo o njima

http://www.ogorje.net/prezime/basic/11.html
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2011., 20:49   #416
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
Radašinovac ili Radošinovac? Čuo sam za obje verzije, plus obje u množini = 4 različita oblika. U starijem katastru je "Radošinovac", u novom je ime katastarske općine "Radašinovci". Ali kako tamo domaći narod zove svoje misto?
Radašinovci.
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2011., 10:23   #417
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post

kad smo već kod toga, evo jedan istinit događaj koji bi mogao biti odrađen kao horor priča da je dopao nekom u ruke:

u Dalmaciju jednom krajem 18.st. stigne mletački pustopisac i pustolov, i dok je putovao oko Zadra uoči neobrađena i zapuštena polja Ravnih kotara i kao da je otkrio toplu vodu zaključi da je šteta što plodna ravnica stoji u tako lošem stanju. U razgovoru sa nekim mletačkim uglednicima upita ih zbog čega se nešto ne poduzme po tom pitanju jer su lokalni "divljaci" očito nesposobni i treba ih natjerati, pokazati im. Jedan od njih mu odgovori da su lokalne vlasti prije par godina naselile par desetina seljačkih obitelji iz Italije na nekoliko imanja, kako bi ovi razvili svoja naselja i kultivirali zemljište. Par dana nakon njihova dolaska u Dalmaciju, mletački su činovnici odlučili obići doseljenike i vidjeti kako adaptacija napreduje- imali su što vidjeti, svi su ovi miroljubivi talijanski seljaci pobijeni, masakrirani, kuće su im spaljene a sve što je vrijedilo je ukradeno. Lokalci su im vjerojatno preko noći spremili dobrodošlicu.
di se ovo desilo? u kojem selu? ili je još jedna prazna priča
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 22:45   #418
Quote:
nevenb kaže: Pogledaj post
di se ovo desilo? u kojem selu? ili je još jedna prazna priča
provjeri kod Boška Desnice, ima na netu neka knjiga u obliku zbirke eseja o ratovima s Turcima u sjev Dalmaciji, naslova Stojan Janković i još nešto, p.s. njegova djela su na ćirilici
to bi trebalo biti kod njega
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2011., 13:21   #419
Vidio sam, to je onaj članak "Dalmacija u memoarima Carla Gozzija". Taj je lik tu natrapao svega, mislim da je prenapuhao možda pojedinačan slučaj, a i iz citata se vidi da je to "rekla-kazala":

"Obavjestio sam se kod najkulturnijih ljudi iz onih krajeva o uzrocima općeg poljoprivrednog nemara u Dalmaciji. Odgovoreno mi je da je nemogućno bez opasnosti po život prisiliti Morlake da rade više neg što rade ili da uvedu i najsitniju novost u obrađivanju zemalja. Rekoh da bi zemljovlasnici mogli da dovedu italijanske težake pa bi one krajeve pretvorili u Pulju. Vidjeh da se sabesjednici smiju tom mom projektu a kad zapitah za uzrok, rekoše mi da su mnoga dalmatinska gospoda pokušala dovesti iz Italije vrijedne težake, ali da su nakon malo dana svi nađeni poubijani po njivama a da se nikad nije saznalo za krivce njihove smrti. Uvjerih se odmah da sam ja loš projektonat, ali se začudih zašto su ona gospoda dok su mi davala ta obavještenja smijala se mjesto da plaču."

Ovo meni sliči na naš dobri stari humor, "bacanje upljuvka" jednom mletačkom gradskom šminkerčiću, mulcu koji nema niti 20 godina, a misli da je pametniji od ostalih.

Desnica je dobro napisao da pojedini od tih zapadnjaka pri opisivanju Morlaka "ispoljuju jedan nadmeni prezir i jednu gospodsku gadljivost". Za samog Gozzija dobro kaže:
"ne smijemo smetnuti s uma da je on sve to gledao šesnaestogodišnjim očima jednog blaziranog i umišljenog mletačkog "enfant gate" (razmaženka)".

Da je to ubijanje talijanskih seljaka bilo tako masovno kao što on kaže, valjda bi bilo više izvora o tome po raznim arhivima, a i valjda bi se neki povjesničar pozabavio tom temom.

p.s. sorry za offtopic

Zadnje uređivanje nevenb : 28.04.2011. at 13:22. Reason: đ
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2011., 08:17   #420
Vjerojatno je ta priča o masovnim ubojstvima malo pretjerana ali svima je poznato da je u tom kraju ipak bilo opasno, od najstarijih vremena sve do nedavnih...

'' Zatvorenost prema vanjskom svijetu najbolje se osjeća u odnosa prema nekima od drugih stanovnika Ravnih kotara. Tako kazivač kaže: "Što se išlo dalje u kotare, Bož' sačuvaj. Tamo, ukrasti, ubiti..." Smatralo se (uglavnom take je i danas) da prema istoku žive sve lošiji ljudi, a pogotovo istočno od puta Posedarje - Zadar. "Kad se išlo u mlinicu u Kotare, k'o da se išlo na robiju ili u rat. Skupilo se više kola da idu zajedno, barem 5-6 ljudi." Za razliku od toga: "Kad se išlo prema Ninu, k'o da se ide u raj, to su čisto drugi ljudi bili!" Neka od ozloglašenih mjesta u okolici bili su Galovac, za koji se govorilo "iz Galovca - gdje se kradu ovce" i Vrsi za koje se pričalo da iz njih dolaze svakakve čarolije i praznovjerja. Daleko najozloglašeniji su bili Bukovčani, a za Bukovicu se govori "otuda su bili lupeži koji su ovce krali." Iz Bukovice su, navodno, vrlo često dolazili razbojnici krasti blago. Priča se da su im jednom prilikom tako odveli čak tristotinjak ovaca. "

http://hrcak.srce.hr/index.php?show=...ak_jezik=73653
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:32.