Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.09.2007., 23:29   #1
Vatrogasci

Siguran sam da vecina forumasa prati i zna za tragediju u kojoj su poginuli vatrogasci. Ne znam puno o vatrogasnom biznisu, ali me zanima slijedece: Zasto je vatrogasna sluzba jos uvijek dobrovoljna? Kakvi dobrovoljci, kakva djeca, kakvi sedamnaestgodisnjaci????? Pa to je jedan od najopasnijih poslova. Kako je moguce da u drzavi koja ima toliko pozara po Dalmaciji da taj pozar gase dobrovoljna vatrogasna drustva?

Vatrogasna sluzba mora biti profesionalna s profesionalnom opremom, a imati pricuvni sastav koji bi eto u slucaju katastrofa bio pozvan u popunu redova.
georgeWtheNuclear is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 23:39   #2
U Hrvatskoj postoji duga tradicija dobrovoljnog vatrogastva - ima mjesta gdje je to skoro pa glavni hobi, imaju svoj dom, školovanja, takmičenja, druženja...

Naravno, postoji i cijeli sustav profesionalnih postrojbi.

Više: http://hr.wikipedia.org/wiki/Vatrogasci
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 00:20   #3
Pa koliko ja znam i u Australiji (a i drugdje) postoje dobrovoljne vatrogasne sluzbe, naravno ukoliko nisi punoljetan nema sanse da budes njihov clan/dio osim ako ne spasavas golo dupe pred vatrom. Kako sve funkcionira kod nas - znamo na zalost. Izjavili su da doticni imaju godinu dana iskustva i nekakvu obuku. Ne znam koliko je to bas dovoljno. Sjecam se davno jednog gadnog pozara u malom mjestu Dalmaciji, brdo gori, doslo skoro do kuca gase Svabi, Cesi, turisti, mi djeca, tad sam imala jedno 14-15 godina, nosili kante vode po brdima, a lokalci i ostale bajne "muskarcine" piju bevandu u konobama i bune se da im trosimo vodu!!! Nes ti! Mogli smo svi izginuti. Dok im nije skoro do kuca doslo guice nisu digli.
Mora da je netko od "vrhovnih" gadno zahebao i sad ce se sve zataskat ko i obicno.
__________________
rollin' rollin' rollin'...
-kuglica- is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 02:05   #4
Quote:
-kuglica- kaže: Pogledaj post
Pa koliko ja znam i u Australiji (a i drugdje) postoje dobrovoljne vatrogasne sluzbe, naravno ukoliko nisi punoljetan nema sanse da budes njihov clan/dio osim ako ne spasavas golo dupe pred vatrom. Kako sve funkcionira kod nas - znamo na zalost.
Funkcionira tako da se član DVD-a postaje u mladenačkoj dobi, jer je to način okupljanja, druženja, putovanja i slično, a ne da mladost bude na ulici. Imaju svoje postrojbe, zapovjednike, organizaciju i sl. Naravno, klinci "gase" uglavnom na vježbama, stariji idu i na prave požare.

Quote:
-kuglica- kaže: Pogledaj post
Izjavili su da doticni imaju godinu dana iskustva i nekakvu obuku. Ne znam koliko je to bas dovoljno. Sjecam se davno jednog gadnog pozara u malom mjestu Dalmaciji, brdo gori, doslo skoro do kuca gase Svabi, Cesi, turisti, mi djeca, tad sam imala jedno 14-15 godina, nosili kante vode po brdima, a lokalci i ostale bajne "muskarcine" piju bevandu u konobama i bune se da im trosimo vodu!!! Nes ti! Mogli smo svi izginuti. Dok im nije skoro do kuca doslo guice nisu digli.
I što to ima veze s temom?

Quote:
-kuglica- kaže: Pogledaj post
Mora da je netko od "vrhovnih" gadno zahebao i sad ce se sve zataskat ko i obicno.
U kojoj to državi "vrhovni" izravno sudjeluje u naredbama vezanim za konkretan požar (izuzmi 2-3 najmanje države svijeta)? Glavni zapovjednici se bave strategijom. Ovdje još treba rekonsturirati što se dogodilo, i zbog toga je na mjesto tragedije došlo 50-tak ljudi, uključujući kriminaliste. Čak je i otkriveno tko je izazvao požar, što se ne nađe u valjda 80-90% slučajeva. Postoji mogućnost da je bila ljudska greška, mogućnost problema s nedostatnom opremom (previše se spominju mobiteli umjesto UKV-veza!), a i mogućnost da je došlo do opasne promjene vjetra. Previše je stvar ozbiljna da bi se nagađalo.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 02:57   #5
Mene cudi da su ti ljudi tamo ostavljeni bez ikakve podrske. Na pozare se ide prvo iz zraka, a ne prskalicama na ledjima.
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 03:27   #6
Quote:
Ame®icano kaže: Pogledaj post
Mene cudi da su ti ljudi tamo ostavljeni bez ikakve podrske. Na pozare se ide prvo iz zraka, a ne prskalicama na ledjima.
Za manje požare (a ovdje je gorjela trava!) se ne šalju zrakoplovi.

Očigledno su postojali problemi s komunikacijom. Vjerojatno se poklopilo nekoliko okolnosti.

Zadnje uređivanje Vojky : 02.09.2007. at 19:47.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 04:07   #7
Bez, obzira, ljude se ne salje na teren tek tako i bez plana kako ih povuci u slucaju potrebe.
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 05:41   #8
izvod od posta sta sam pisao na "rasisti"!

Veoma me je impresalo "Australijski motto -mateship, sta radi po cijeloj Australiji ,a najvise se istice u country-unatrasnjici-koji su daleko od sve pomoci ili susjeda.

Primjer u vecim mjestima kada je Sydney gorio....Adelaide dobrovoljci ...2,000 od njih je otislo besplatno u pomoc, i trajalo je dulje vremena....ali kada su se vratili mnogi su ostali bes posla, jer su radili u manjim firmama, koje su ih replacale.......i ti isti ljudi opet bi sutra otisli bes ikakovoga razmisljanja u pomoc drugima u nevolji.

Kada bi tako radilo u hrvatskoj i osobe i svi bi se izmjenili, nekada davno 1945 tako se je zemlja poslije WW2 ponovo izgradila, sa dobrovoljnim radom svih starijih i mladjijih....nije se gledalo sta cu dobiti ....nego sta mogu pomoci.
Politika nije imala nista sa time , nego zelja osoba da to naprave.

vilko
===
P.S. Vatrogasci, dobrovoljci na obalama/plazama, disasta grupe sve su to trenirane osobe....koje su veoma organizirane i bez njih tako povrsinski velika zemlja kao Australija ne bi mogla da postoji.
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 19:13   #9
tragično i pretužno :-(, nadam se da će odgovorni odgovarat za takve propuste i smrt 7 ljudi. a kod nas u hrvatskoj se treba desit neka tragedija pa da se nešto napravi kako treba. bitno da mi svoj kanader (valjda jedini) s ekipom profesionalaca šaljemo u grčku, da se još malo uližemo EU, a "lako ćemo" za hrvatsku i hrvate, tako to funkcionira...
Zaara is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 19:31   #10
Quote:
Zaara kaže: Pogledaj post
tragično i pretužno :-(, nadam se da će odgovorni odgovarat za takve propuste i smrt 7 ljudi. a kod nas u hrvatskoj se treba desit neka tragedija pa da se nešto napravi kako treba. bitno da mi svoj kanader (valjda jedini) s ekipom profesionalaca šaljemo u grčku, da se još malo uližemo EU, a "lako ćemo" za hrvatsku i hrvate, tako to funkcionira...
1. Što je taj kanader konkretno mogao učiniti, ajde detaljno nam obijasni? Tamo je postojao kanader i letio. Nije imao kontakt s nikim na terenu.

2. Kako mogu učinkovito sva četiri gasiti jedan požar, bez da dođu u opasnost jedan za drugog (optimalan broj aviona za jedan požar nije četiri, sigurno znaš koji je kada ulaziš u procjene)?

Lijepo odgovori na ovih par pitanja i bitno ćeš pomoći Hrvatskom ratnom zrakoplovstvu, a sigurno i dobiti mjesto gost predavača na Prometnom fakultetu, zrakoplovni odjel. Možda i FER, radio-komunikacije.

U Hrvatskoj već par dana u biti nema velikih požara. Jedan avion je poslat u plemenitu, humanitarnu misiju državi koja je doslovno u katastofi, a ostala su još tri. Jedan je letio oko Kornata.

Sada, molim konkretno i detaljno - kakve konkretne i neposredne veze ima humanitarna misija Republike Hrvatske u Grčkoj s ovom tragedijom? Za tebe je pomaganje državi koja cijela gori, i kojoj pomaže pola Europe ulizivanje?

Ajmo:

a)
b)
c)
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 19:36   #11
Quote:
VILKO kaže: Pogledaj post
Kada bi tako radilo u hrvatskoj i osobe i svi bi se izmjenili, nekada davno 1945 tako se je zemlja poslije WW2 ponovo izgradila, sa dobrovoljnim radom svih starijih i mladjijih....nije se gledalo sta cu dobiti ....nego sta mogu pomoci.
Politika nije imala nista sa time , nego zelja osoba da to naprave.
Ima ih i u Hrvatskoj Vilko, ima ih, evo samo kod mene u gradu od 16.000 stanovnika:

Dobrovoljno vatrogasno društvo Deanovec
Dobrovoljno vatrogasno društvo Donji Šarampov
Dobrovoljno vatrogasno društvo Dubrovčak Lijevi
Dobrovoljno vatrogasno društvo Graberje Ivanićko
Dobrovoljno vatrogasno društvo Greda Breška
Dobrovoljno vatrogasno društvo Ivanić Grad
Dobrovoljno vatrogasno društvo Jalševec Breški
Dobrovoljno vatrogasno društvo Opatinec
Dobrovoljno vatrogasno društvo Poljana
Dobrovoljno vatrogasno društvo Posavski Bregi
Dobrovoljno vatrogasno društvo Prečno
Dobrovoljno vatrogasno društvo Prerovec
Dobrovoljno vatrogasno društvo Šumećani
Dobrovoljno vatrogasno društvo Tarno
Dobrovoljno vatrogasno društvo Topolje
Dobrovoljno vatrogasno društvo Trebovec
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 19:38   #12
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
1. Što je taj kanader konkretno mogao učiniti, ajde detaljno nam obijasni? Tamo je postojao kanader i letio. Nije imao kontakt s nikim na terenu.

2. Kako mogu učinkovito sva četiri gasiti jedan požar, bez da dođu u opasnost jedan za drugog (optimalan broj aviona za jedan požar nije četiri, sigurno znaš koji je kada ulaziš u procjene)?

Lijepo odgovori na ovih par pitanja i bitno ćeš pomoći Hrvatskom ratnom zrakoplovstvu, a sigurno i dobiti mjesto gost predavača na Prometnom fakultetu, zrakoplovni odjel. Možda i FER, radio-komunikacije.

U Hrvatskoj već par dana u biti nema velikih požara. Jedan avion je poslat u plemenitu, humanitarnu misiju državi koja je doslovno u katastofi, a ostala su još tri. Jedan je letio oko Kornata.

Sada, molim konkretno i detaljno - kakve konkretne i neposredne veze ima humanitarna misija Republike Hrvatske u Grčkoj s ovom tragedijom? Za tebe je pomaganje državi koja cijela gori, i kojoj pomaže pola Europe ulizivanje?

Ajmo:

a)
b)
c)
joj di me nađe, nisam mislila ništa loše, samo mi žao poginulih vatrogasaca
Zaara is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 19:51   #13
Quote:
Ame®icano kaže: Pogledaj post
Bez, obzira, ljude se ne salje na teren tek tako i bez plana kako ih povuci u slucaju potrebe.
Evo, dosta toga se razjasnilo. Komunikacije su bile katastrofalne: http://www.vecernji.hr/newsroom/news...06437/index.do

Ja to zovem oslanjanjem na jeftine komunikacije, umjesto pravih komunikacijskih sustava za izvanredne situacije kupe se mobiteli za 200 kn i podijele, a to je ništa od komunikacije u pusim područjima. Radi dok je sve u redu.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 14:57   #14
Vojki, ja cu tvoje postove printati pa cu citati djeci prije spavanja.
Motiv mladih ljudi da se prikluce DVD-u nije putovanje i provod i slicno. Odi pa pitaj decke zasto su tamo. Pa nam onda javi. Ne proljevaj post-komunisticku retoriku.
Decki su nastradali zbog nesposobnosti odgovornih ljudi koji su na pozicijama zabog veza i vezica a ne zbog strucnosti. Oprema im je nikakva jer je takva i organizacija. Lova se trosi na seminare za glavonje i pecene janjce. I onda glasnogovornici pricaju price za pred spavanje. Bio sam u vojsci u vodu sa vatrogascima koji su gasili vatru po Dalmaciji i dobro znam kako su bili obuceni (nikako) i kakva in je oprema (nikakva) i znam koji su im motivi da se prijave u DVD i da idu u vatrogasni vod u HV. A ti se raspitaj.
Profesija Vatrogasca u zapadnim zemljama se smatra jedna od najplemenitijih i ti ljudi su maksimalno obuceni i opremljeni. Opet se dogodi da vatrogasac nastrada, najcesce zbog nesebicnosi i hrabrosti dok spasava necijij zivot.
Laka zemlja deckima
Sumo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 17:20   #15
Quote:
Sumo kaže: Pogledaj post
Vojki, ja cu tvoje postove printati pa cu citati djeci prije spavanja.
Motiv mladih ljudi da se prikluce DVD-u nije putovanje i provod i slicno. Odi pa pitaj decke zasto su tamo. Pa nam onda javi. Ne proljevaj post-komunisticku retoriku.
Decki su nastradali zbog nesposobnosti odgovornih ljudi koji su na pozicijama zabog veza i vezica a ne zbog strucnosti. Oprema im je nikakva jer je takva i organizacija. Lova se trosi na seminare za glavonje i pecene janjce. I onda glasnogovornici pricaju price za pred spavanje. Bio sam u vojsci u vodu sa vatrogascima koji su gasili vatru po Dalmaciji i dobro znam kako su bili obuceni (nikako) i kakva in je oprema (nikakva) i znam koji su im motivi da se prijave u DVD i da idu u vatrogasni vod u HV. A ti se raspitaj.
Profesija Vatrogasca u zapadnim zemljama se smatra jedna od najplemenitijih i ti ljudi su maksimalno obuceni i opremljeni. Opet se dogodi da vatrogasac nastrada, najcesce zbog nesebicnosi i hrabrosti dok spasava necijij zivot.
Laka zemlja deckima

Decke su maltene gole i bose istovarili iz helikoptera na vrh brda da idu gasit - travu i makiju!!! Mobilna veza tamo je u qrcu ili je cak niti nema. Sta su imali, one spricalice na ledima? Neka vjetar malo promijeni smjer kao sto se vjerojatno i desilo i ode sve... Mislim, koja budala je dala zapovijed da se hrpica amatera (bez uvrede, ali netko tko je volonter i ima nekih godinu dana "iskustva" i nekakvu trc-mrc obuku za mene je amater) neadekvatno opremljenih istovari na vrh brda da gasi travu. Mislim, bolesno, idiotski bolesno!
__________________
rollin' rollin' rollin'...
-kuglica- is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 21:32   #16
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Evo, dosta toga se razjasnilo. Komunikacije su bile katastrofalne: http://www.vecernji.hr/newsroom/news...06437/index.do

Ja to zovem oslanjanjem na jeftine komunikacije, umjesto pravih komunikacijskih sustava za izvanredne situacije kupe se mobiteli za 200 kn i podijele, a to je ništa od komunikacije u pusim područjima. Radi dok je sve u redu.
Uključila sam se na ovaj forum samo da demantiram par izjava.
Neznam u kojoj državi živiš ali ti iz prve ruke mogu reći da u Hrvatskoj nitko nikome ne dijeli mobitele;ni profesionalnim vatrogascima ,ni DVD-u ---ukratko NIKOME(čak ni te od 200,00kn).
zaratinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 21:46   #17
Quote:
zaratinka kaže: Pogledaj post
Uključila sam se na ovaj forum samo da demantiram par izjava.
Neznam u kojoj državi živiš ali ti iz prve ruke mogu reći da u Hrvatskoj nitko nikome ne dijeli mobitele;ni profesionalnim vatrogascima ,ni DVD-u ---ukratko NIKOME(čak ni te od 200,00kn).
__________________
rollin' rollin' rollin'...
-kuglica- is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 21:49   #18
Quote:
-kuglica- kaže: Pogledaj post

Decke su maltene gole i bose istovarili iz helikoptera na vrh brda da idu gasit - travu i makiju!!! Mobilna veza tamo je u qrcu ili je cak niti nema. Sta su imali, one spricalice na ledima? Neka vjetar malo promijeni smjer kao sto se vjerojatno i desilo i ode sve... Mislim, koja budala je dala zapovijed da se hrpica amatera (bez uvrede, ali netko tko je volonter i ima nekih godinu dana "iskustva" i nekakvu trc-mrc obuku za mene je amater) neadekvatno opremljenih istovari na vrh brda da gasi travu. Mislim, bolesno, idiotski bolesno!
Slažem se s tobom da tako mlade i neiskusne ljude nisu smjeli poslati same na teren.Možda smatraš DVD-ovce amaterima ali zajedno s njima je bilo par profesionalaca iz JVP Šibenik(naime dvojica su danas pokopana).
Što se tiče "one špricalice na leđima" --- njezin naziv je BRENTAČA i jako je korisna vatrogascima na terenu poput onog na Kornatima(općenito u Dalmaciji) gdje se ne može prići kopnenim vozilima a kanaderi i slične letjelice trenutno nisu u mogućnosti gasiti.Jedini "problem" tih brentača je što moraju biti napunjene vodom a ne zrakom kao u ovom slučaju.Jebiga,gospodin Slavica je poslao ljude u vatru bez vode jer da su im brentače bile pune tada bi morao u helikopter poslati dva čovjeka manje.Ako ima imalo savjesti vjerujem da jako dugo zbog toga neće mirno spavati.
Toliko od mene.Btw.nemam namjeru nikoga vrijeđati,ali ako jesam...SORRY!
zaratinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 21:58   #19
Quote:
Sumo kaže: Pogledaj post
Vojki, ja cu tvoje postove printati pa cu citati djeci prije spavanja.
Motiv mladih ljudi da se prikluce DVD-u nije putovanje i provod i slicno. Odi pa pitaj decke zasto su tamo. Pa nam onda javi. Ne proljevaj post-komunisticku retoriku.
Decki su nastradali zbog nesposobnosti odgovornih ljudi koji su na pozicijama zabog veza i vezica a ne zbog strucnosti. Oprema im je nikakva jer je takva i organizacija. Lova se trosi na seminare za glavonje i pecene janjce. I onda glasnogovornici pricaju price za pred spavanje. Bio sam u vojsci u vodu sa vatrogascima koji su gasili vatru po Dalmaciji i dobro znam kako su bili obuceni (nikako) i kakva in je oprema (nikakva) i znam koji su im motivi da se prijave u DVD i da idu u vatrogasni vod u HV. A ti se raspitaj.
Profesija Vatrogasca u zapadnim zemljama se smatra jedna od najplemenitijih i ti ljudi su maksimalno obuceni i opremljeni. Opet se dogodi da vatrogasac nastrada, najcesce zbog nesebicnosi i hrabrosti dok spasava necijij zivot.
Laka zemlja deckima
Dosta toga si istinito napisao ali mene zanima koje si godine bio u vojsci u vodu s vatrogascima.Ja ti mogu reći da se puno toga promjenilo.Profesionalni vatrogasci u Hrv. su jako dobro obučeni.Tehnika im nije zastarjela kao što ti misliš.Pogledaj JVP Zadra,Splita ,Zagreba,Rijeke...pa onda komentiraj.
zaratinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 22:00   #20
Quote:
-kuglica- kaže: Pogledaj post

Decke su maltene gole i bose istovarili iz helikoptera na vrh brda da idu gasit - travu i makiju!!! Mobilna veza tamo je u qrcu ili je cak niti nema. Sta su imali, one spricalice na ledima? Neka vjetar malo promijeni smjer kao sto se vjerojatno i desilo i ode sve... Mislim, koja budala je dala zapovijed da se hrpica amatera (bez uvrede, ali netko tko je volonter i ima nekih godinu dana "iskustva" i nekakvu trc-mrc obuku za mene je amater) neadekvatno opremljenih istovari na vrh brda da gasi travu. Mislim, bolesno, idiotski bolesno!
Slažem se s tobom da tako mlade i neiskusne ljude nisu smjeli poslati same na teren.Možda smatraš DVD-ovce amaterima ali zajedno s njima je bilo par profesionalaca iz JVP Šibenik(naime dvojica su danas pokopana).
Što se tiče "one špricalice na leđima" --- njezin naziv je BRENTAČA i jako je korisna vatrogascima na terenu poput onog na Kornatima(općenito u Dalmaciji) gdje se ne može prići kopnenim vozilima a kanaderi i slične letjelice trenutno nisu u mogućnosti gasiti.Jedini "problem" tih brentača je što moraju biti napunjene vodom a ne zrakom kao u ovom slučaju.Jebiga,gospodin Slavica je poslao ljude u vatru bez vode jer da su im brentače bile pune tada bi morao u helikopter poslati dva čovjeka manje.Ako ima imalo savjesti vjerujem da jako dugo zbog toga neće mirno spavati.
Toliko od mene.Btw.nemam namjeru nikoga vrijeđati,ali ako jesam...SORRY!
zaratinka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:50.