Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.03.2008., 11:59   #1
4 ciljana ginekološka brisa u životu jedne žene

Prije dvije godine na slučajnom pregledu kod svoje ginekologice pitala me ja da li sam radila ikada 4 ciljana ginekološka brisa ?

Stajala sam zbunjeno i molila pojašnjenje na što misli? Rekla mi je da svaka seksualno aktivna žena trebala bi barem jedamput u životu napraviti 4 ciljana ginekološka brisa i to:

- bris na klamidiju
- bris na HPV
- bris na ureaplazmu
- bris na mikroplazmu

Odgovorila sma da nisam i da to meni nije potrebno jer su mi PAPA uredne da urednije ne mogu biti, na što mi je odgovorila da npr ureaplazma i mikroplazma te HPV se mogu otkriti samo ciljaniim ginekološkim brisevima.

nisam ju shvaćala ozbiljno ali kako je vrijeme odmicalo jedan dan sam ju nazvala i pitala da li bih ja mogla to obaviti. zakazala mi je pregled izvadila 4 ampule koje sam ja morala u roku od sat vremena sama odnjeti na zavod za javno zdravstvo.

čekala sam nalaze 14 dana i na moje ogromno čuđenje, mikroplazma negativna, ureaplazma negativna, klamidija negativna, HPV je bio pozitivan i to velikog velikog velikog rizika.

Zbunjena sam pogledala sve svoje nalaze PAPA testova proteklih godina i uvidjela da nikada nisam imala indikaciju na HPV u PAPA testu a da sam cijelo vrijeme nosioc HPV-a visokog rizika.

Zato draga moje žene, napravite te 4 ciljane pretrage pogotovo ako mislite zatrudnjeti (ureaplazma izaziva spontane pobačaje kao i mikroplazma), klamidija neliječena izaziva neplodnost i sterilitet, a o HPV-u postoji topic.

Stoga da vas pitam da li ste ikada to radile????
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 16:38   #2
uh, prepade me! rekli su mi da se inace taj hpv da ocitat iz papa testa, ne skroz, al da se da naslutit iz njega da je prisutan, pa na daljnje pretrage. a od briseva, sam radila samo onaj na aerobne i anaerobne bakterije (I think) i pozitivna sam na streptokok i sad je pokusavam izlijecit, al to je malo duzi proces kako cujem. ma totalno sam neinformirana o ovim pregledima, uh...thx na temi
stellaa0407 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 17:04   #3
Kad sam ostala trudna i sa prvom i sa drugom sam ih sve radila a jos i test na citomegalo virus i rubeolu.
snezana mk is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 22:12   #4
Quote:
snezana mk kaže: Pogledaj post
Kad sam ostala trudna i sa prvom i sa drugom sam ih sve radila a jos i test na citomegalo virus i rubeolu.
u Hrvatskoj postoji za to pretraga koja se zove TORCH

T- toxoplazmoza
O- (or)
R - rubeola
C - citomegalovirus
H - hepatitis

To su ubojite bolesti za djecu. Toxoplazmoza izaziva spontani pobačaj, rubeola teške deformacije djeteta, citomegalovirus također i hepatitis.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 11:25   #5
Quote:
snezana mk kaže: Pogledaj post
Kad sam ostala trudna i sa prvom i sa drugom sam ih sve radila .
Upravo tako je i kod mene.
Monica. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 14:30   #6
buduci da se borim sa neplodnoscu, non stop sam po brisevima, bar 4-5 puta godisnje, al znam da "normalne" cure briseve rade tek kad ostanu trudne...
fuzzster is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 18:00   #7
danas su mi dosli nalazi izolirana ureaplasma nevjerujem Moj doktor me pitao dali sma pila koje antibiotike Odgovorila sam potvrdno prije tjedan dana sam imalal terapiju klavocinom i medazolom Nasto mi je on rekao da trebam ponoviti bris ali samo na ureaplasmu Chlamidija je negativna Ali nije mi radio na anaerobne bakterije bris za sta sad smatram da mozda ni netrebam traziti jer sam poila kuru medazola koji je za takve bakterije
nety is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2008., 18:06   #8
Quote:
fuzzster kaže: Pogledaj post
buduci da se borim sa neplodnoscu, non stop sam po brisevima, bar 4-5 puta godisnje, al znam da "normalne" cure briseve rade tek kad ostanu trudne...
a što su normalne cure?

i koliko normalna cura treba imati po tebi godina kada zatrudni??
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 21:53   #9
Quote:
stellaa0407 kaže: Pogledaj post
uh, prepade me! rekli su mi da se inace taj hpv da ocitat iz papa testa, ne skroz, al da se da naslutit iz njega da je prisutan, pa na daljnje pretrage. a od briseva, sam radila samo onaj na aerobne i anaerobne bakterije (I think) i pozitivna sam na streptokok i sad je pokusavam izlijecit, al to je malo duzi proces kako cujem. ma totalno sam neinformirana o ovim pregledima, uh...thx na temi
ne. nije istina. Godinama imam uredan Papa a da imam HPV koji se nije nikada aktivirao jer mi je valjda imunitet dobar.

Kada se HPV aktivira to se može i ne mora vidjeti na PAPI.

Samo se sa ovim ciljenim testom može vidjeti da li imaš ove 4 beštije
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 17:04   #10
Pa da, i odredi se papa testom mada nije skroz osjetljiv. UStvari, papa test zavisi ne od samog testa vec od onog ko ti uzima uzorak. Ako je doktor iskusan, znat ce kako ce uzorak uzeti. A ako ne zna, onda ti moze papa test biti pozitivan a da se to ne pokaze na papa testu. To se kaze lazno negativan test.
Papa test jeste bris na HPV...koliko sam nedavno citala, da prave nekakav novi test na HPV ali koliko znam, to jos nije izaslo na trziste...
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 19:35   #11
Quote:
nordea kaže: Pogledaj post
Papa test jeste bris na HPV....
nije. Papa test će pokazati samo promjene uzrokovane HPV-om, tj. kad se virus aktivira, a neće prikazati samu njegovu prisutnost
ciganche is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 21:55   #12
Quote:
nordea kaže: Pogledaj post
Pa da, i odredi se papa testom mada nije skroz osjetljiv. UStvari, papa test zavisi ne od samog testa vec od onog ko ti uzima uzorak. Ako je doktor iskusan, znat ce kako ce uzorak uzeti. A ako ne zna, onda ti moze papa test biti pozitivan a da se to ne pokaze na papa testu. To se kaze lazno negativan test.
Papa test jeste bris na HPV...koliko sam nedavno citala, da prave nekakav novi test na HPV ali koliko znam, to jos nije izaslo na trziste...

ne. totlano si krivo informirana.

Test na HPV je prisutan već godinama ali masa djevojaka ne zna za tu mogućnost
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 21:59   #13
Quote:
nordea kaže: Pogledaj post
Pa da, i odredi se papa testom mada nije skroz osjetljiv. UStvari, papa test zavisi ne od samog testa vec od onog ko ti uzima uzorak. Ako je doktor iskusan, znat ce kako ce uzorak uzeti. A ako ne zna, onda ti moze papa test biti pozitivan a da se to ne pokaze na papa testu. To se kaze lazno negativan test.
Papa test jeste bris na HPV...koliko sam nedavno citala, da prave nekakav novi test na HPV ali koliko znam, to jos nije izaslo na trziste...
ovo da treba biti iskusan dr. slazem se......jako jaaako je bitno uzeti i bris endocervikalno....to je onaj mali pristupni unutrasnji dio cervikalnog kanala....na kojem se promjene najcesce i razvijaju...u stvari vise bi rekla da dr. mora biti savjestan nego iskusan...al eto...tu je to

i da...nije istina da je papa testi i ciljani test tipizacije na HPV jedno te isto...znaci...jedan bris ide u laboratorij za papa test a sasvim drugi za tipizaciju HPV....oboje se mora zasebno traziti....

lara potpuno si u pravu.....zahvaljujem ti na predhodnom postu
Yue is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 22:37   #14
Quote:
nordea kaže: Pogledaj post
Pa da, i odredi se papa testom mada nije skroz osjetljiv. UStvari, papa test zavisi ne od samog testa vec od onog ko ti uzima uzorak. Ako je doktor iskusan, znat ce kako ce uzorak uzeti. A ako ne zna, onda ti moze papa test biti pozitivan a da se to ne pokaze na papa testu. To se kaze lazno negativan test.
Papa test jeste bris na HPV...koliko sam nedavno citala, da prave nekakav novi test na HPV ali koliko znam, to jos nije izaslo na trziste...
Bris na hpv je određivanje tipa HPV-a, postoji HPV visokog te HPV niskog rizika.
Vi možete imati HPV a da se na papi kao cin nikad ne pojavi jer se virus nikad ne aktivira
Kao što možete imati CIN a da nemate HPV,
maja1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 22:50   #15
papa test je zapravo citološki pregled, bojenje stanica se vrsi po papanicolau, zato se tako i zove......hpv test je test na papiloma virus...ovi testovi se nadopunjavaju i trebalo bi raditi i jedan i drugi...
__________________
...di da potpisem?...ma nije problem ;)
Zlockica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 19:33   #16
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post

Stoga da vas pitam da li ste ikada to radile????
jesam, ali tek nekoliko godina od prvog pregleda. Jer- nijedan ginekolog mi nije rekao da to trebam napravit!!! Uvijek bi mi radili samo papa test na kojem se, naravno, takve stvari ne mogu vidjet. Par godina sam živjela u uvjerenju da sam zdrava, s povremenom gljivičnom infekcijom. Onda je nastupio šok - ureaplazma pozitivna, beta hemolitički streptokok (valjda se tako piše) i hpv!!!! Nisam mogla doći k sebi, a onda je naravno sa stresom došao i CIN 1 na papa testu pa herpes!!!
Mislim, ginekolozi to trebaju reć, odakle ja znam koji se pregledi obavljaju
ciganche is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 21:34   #17
Quote:
ciganche kaže: Pogledaj post
jesam, ali tek nekoliko godina od prvog pregleda. Jer- nijedan ginekolog mi nije rekao da to trebam napravit!!! Uvijek bi mi radili samo papa test na kojem se, naravno, takve stvari ne mogu vidjet. Par godina sam živjela u uvjerenju da sam zdrava, s povremenom gljivičnom infekcijom. Onda je nastupio šok - ureaplazma pozitivna, beta hemolitički streptokok (valjda se tako piše) i hpv!!!! Nisam mogla doći k sebi, a onda je naravno sa stresom došao i CIN 1 na papa testu pa herpes!!!
Mislim, ginekolozi to trebaju reć, odakle ja znam koji se pregledi obavljaju
stalno imam gljivicnu infekciju i ginekologinja mi je rekla da je to od streptokoka, al mislim da tu ima vise jer me sve zivo rasturi s vremena na vrijeme...a slazem se s tobom apsolutno, nisam ni ja znala sto sve treba i postoji, a njoj je ocito bilo lijeno spomenit. svaki put papa-test i ultrazvuk na moje ''hocu sve!'' i baj-baj. jel uopce postoji neki ginekolog koji malo pedantnije obavlja svoj posao, a ne samo da skine pacijente s vrata? katastrofa! sad cu je istlacit na slijedecem pregledu
stellaa0407 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 21:57   #18
Quote:
stellaa0407 kaže: Pogledaj post
stalno imam gljivicnu infekciju i ginekologinja mi je rekla da je to od streptokoka, al mislim da tu ima vise jer me sve zivo rasturi s vremena na vrijeme...a slazem se s tobom apsolutno, nisam ni ja znala sto sve treba i postoji, a njoj je ocito bilo lijeno spomenit. svaki put papa-test i ultrazvuk na moje ''hocu sve!'' i baj-baj. jel uopce postoji neki ginekolog koji malo pedantnije obavlja svoj posao, a ne samo da skine pacijente s vrata? katastrofa! sad cu je istlacit na slijedecem pregledu
ta 4 ciljana brisa koštaju zdravstvo oko 3000 kuna. Zato ti ih socijalni ginekolozi i ne propisuju i ne šalju ako ne moraju.

Kod privatnika se sve to plaća pa oni o tome i govore.

Ja apeliram svim seksualno aktivnim ženama da to naprave. Napravite cure zbog sebe samih.

Pogotovo ako zatrudnite, nedaj Bože da imate to
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2008., 00:51   #19
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
ta 4 ciljana brisa koštaju zdravstvo oko 3000 kuna. Zato ti ih socijalni ginekolozi i ne propisuju i ne šalju ako ne moraju.

Kod privatnika se sve to plaća pa oni o tome i govore.

Ja apeliram svim seksualno aktivnim ženama da to naprave. Napravite cure zbog sebe samih.

Pogotovo ako zatrudnite, nedaj Bože da imate to
hvala na odgovoru, pomazes i zao mi je zbog pobacaja, ne daj boze nikome, drzi se!
stellaa0407 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2008., 00:58   #20
Quote:
stellaa0407 kaže: Pogledaj post
hvala na odgovoru, pomazes i zao mi je zbog pobacaja, ne daj boze nikome, drzi se!
nije bio pobačaj, već porod u 27 tjednu (to je pred kraj 6 mjeseca trudnoće).

Hvala na podršci
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:37.