Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2014., 20:04   #2161
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Svedska ima najnizi standard u Skandinaviji.
http://www.numbeo.com/cost-of-living...ty2=Copenhagen

Local Purchasing Power in Copenhagen is 1.77% lower than in Stockholm.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 22:44   #2162
Pozdrav dragi forumaši.

Imam 17. godina i idem u treći razred srednje škole ( Grafička škola ). I nedavno sam se zainteresirao za studiranje u Švedskoj.Imali slučajno tko da živi tamo ili pokušao upisati?

Svaki razred sam prošao s prosjekom od 4.3-4.6 ( Nadam se sličnom uspijehu i sada ) Poznavanja raznih programa i mnogo praktičnih vještina.

Vjerojatno bih se želio okušati u IT ili računalstvu.
( Od studentskih poslova do svega, ja sam se malo raspitao , ali bih želio čuti informacije iz prve ruke)
Svaka informacija je korisna i zahvaljujem unaprijed svima
(Ako sam falio mjesto unaprijed se ispričavam, nov sam )
LifeIsHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 22:57   #2163
Quote:
liuskekivi kaže: Pogledaj post
Mislila sam da Švedska nema zakonski minimalac... Pogotovo jer znam osobu koji tamo radi za malo više od 10000 kn (plus smještaj). Ali opet, ne znam detalje.

Postoje li neke agencije koje imigrantima nalaze NKV poslove? Jer guglam na engleskom i ne mogu naći ništa.
Ovaj minimum je reguliran preko sindikata.
Naravno da nisu nu blizu svi poslodavci u ugovorima sa sindikatima i da ima iskorištavanja i zloupotrebe. Pogotovo male privatne firme.
Eto ta tvoja isoba i ima rak mun, 10+ stan i bude blizu 15
A agencije ovakve koliko ja znam ne postoje.
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 23:33   #2164
Traže li se TK inženjeri u Švedskoj, i da li je uopće moguće očekivati posao bez da se ima iskustva?
Nevjerna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2014., 10:49   #2165
Quote:
Septembar kaže: Pogledaj post
Ovaj minimum je reguliran preko sindikata.
Naravno da nisu nu blizu svi poslodavci u ugovorima sa sindikatima i da ima iskorištavanja i zloupotrebe. Pogotovo male privatne firme.
Eto ta tvoja isoba i ima rak mun, 10+ stan i bude blizu 15
A agencije ovakve koliko ja znam ne postoje.
A koliko je teško naći sobu za do cca 8000?
liuskekivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2014., 23:47   #2166
Quote:
liuskekivi kaže: Pogledaj post
A koliko je teško naći sobu za do cca 8000?
Nimalo. Za 8000 mozes lako naci 1-2 sobni stan. Mozda cak i3... Zavisi koji grad.
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 00:06   #2167
Quote:
Septembar kaže: Pogledaj post
Nimalo. Za 8000 mozes lako naci 1-2 sobni stan. Mozda cak i3... Zavisi koji grad.
A polog?
Puno hvala na odgovorima.
liuskekivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 09:24   #2168
Zavisi od izdavaca stanja stana, lokacije.... Neki ne traze nista, neki 1-3 mjeseca unaprijed.

Ja npr izdajem 2 stana. Jedan jednosobni za 8000 bez pologa, i jedan dvosobni za 9000 sa 1 mj polog.
Ä živim u trosobnom za 7000 bez pologa (prva ruka)

Ps. Ovo nije oglas, samo radi ilustracije
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota

Zadnje uređivanje Septembar : 26.11.2014. at 09:52.
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 11:19   #2169
Quote:
Septembar kaže: Pogledaj post
Zavisi od izdavaca stanja stana, lokacije.... Neki ne traze nista, neki 1-3 mjeseca unaprijed.

Ja npr izdajem 2 stana. Jedan jednosobni za 8000 bez pologa, i jedan dvosobni za 9000 sa 1 mj polog.
Ä živim u trosobnom za 7000 bez pologa (prva ruka)

Ps. Ovo nije oglas, samo radi ilustracije
Koliki je avgift u tom trosobnom, a koliki u jednosobnom ili dvosobnom?

Ako sam dobro skužio, pod izdaješ misliš na to da si najmodavac, tj. kupila si ta dva stana i sad ih daješ u najam?
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 16:03   #2170
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Koliki je avgift u tom trosobnom, a koliki u jednosobnom ili dvosobnom?

Ako sam dobro skužio, pod izdaješ misliš na to da si najmodavac, tj. kupila si ta dva stana i sad ih daješ u najam?
"avgift" u kupljenim i iznamljenim stanovima nije isti, tako da ne bgih poredila kruske i jabuke

i da skuzio si dobro, investirala sam u buducnost kupnjom nekretnina (bostadsrätt), a zivim u hyresrätt
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 16:47   #2171
Quote:
Septembar kaže: Pogledaj post
"avgift" u kupljenim i iznamljenim stanovima nije isti, tako da ne bgih poredila kruske i jabuke

i da skuzio si dobro, investirala sam u buducnost kupnjom nekretnina (bostadsrätt), a zivim u hyresrätt
U buducnost da cete imati gdje da zivite?
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 16:55   #2172
Quote:
Septembar kaže: Pogledaj post
"avgift" u kupljenim i iznamljenim stanovima nije isti, tako da ne bgih poredila kruske i jabuke

i da skuzio si dobro, investirala sam u buducnost kupnjom nekretnina (bostadsrätt), a zivim u hyresrätt
Zar avgift nije naknada za održavanje zgrade (pričuva)? Možeš li mi objasniti što je ustvari avgift i zašto se razlikuje u kupljenim i iznajmljenim zgradama? Možda me buni to što je u Hr običaj da najmoprimac plaća pričuvu, iako bi je teoretski trebao plaćat vlasnik.

Možeš li mi reći koliko bi me ovaj stan izašao mjesečno

http://www.lagenhetsbyte.se/Annons/249781

Te koliko bi me ovaj stan izašao za kupnju

http://www.blocket.se/stockholm/Balt...l=blocket_maps

Jer po mojoj računici treba dat 8.5m kr za kupnju (što je MÅNADSAVGIFT 4 710 kr i tko to plaća?), da od mjesečnog najma dobijem 20.000kr čisto, ispada da sam prošao mnogo lošije nego što u Hr prolazim na štednji u banci (i ne zovu me ako pukne vodovodna cijev).

Zadnje uređivanje Guud : 26.11.2014. at 17:00.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2014., 17:55   #2173
pise ti sve.... platis stan 8.5 milja i poslje toga mjesecno jos placas avgift.... avgift nije pricuva, to je sve ukupno za stan, ali ovisi od zgrade do zgrade sta je ukljuceno to je obicno voda grijanje i sl. ali dodatno je internet i struja a ponegdje je i to dvoje ukljuceno s time da moze biti popusti nekakvi ako tvoj förening tako odluci, npr imas internet za 80kr umjesto 400 jer oni subvencioniraju dio tj imaju deal sa providerom....

kod najma sve je ista cijena, dakle stan kosta 6000 to je to nista dodatno....(ili plus struja internet i hemförsäkring)
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2014., 17:59   #2174
Quote:
Septembar kaže: Pogledaj post
"avgift" u kupljenim i iznamljenim stanovima nije isti, tako da ne bgih poredila kruske i jabuke

i da skuzio si dobro, investirala sam u buducnost kupnjom nekretnina (bostadsrätt), a zivim u hyresrätt
tvoj förening dopusta najam? na godinu i sl uz obrazlozenje zasto ili?
U malmö npr HSB ne dopusta najam tvoj stana koji si kupio osim ako npr ne kazes da putujes na godinu dana pa onda mozes iznajmit


u slucaju da iznajmljujes na crno, zanemari pitanja
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2014., 20:20   #2175
Förening mi prevodi kao spoj?? Koliko dodje, u prosjeku, najam onog stana od 8.5m?
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2014., 09:23   #2176
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Förening mi prevodi kao spoj?? Koliko dodje, u prosjeku, najam onog stana od 8.5m?
förening znaci udruga, drustvo, koncern, firma .... kosta onoliko koliko ti odredis da kosta jer je to stan za kupnju i kad je tvoj rentas za koliko hoces
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2014., 12:11   #2177
Quote:
romantic_ass kaže: Pogledaj post
förening znaci udruga, drustvo, koncern, firma .... kosta onoliko koliko ti odredis da kosta jer je to stan za kupnju i kad je tvoj rentas za koliko hoces
Nisi skužila, pitam za odnos prodajne cijene stane i cijene najma istog.

Pitam zato jer taj najam visi kao mač nad glavom u slučaju odlaska u Swe. Ispada da bi se trebao zaposlit isti dan kad se iskrcam iz aviona, što je nemoguće, dok pribavim dokumentaciju, upišem taj tečaj jezika (znam eng) itd.. Ako se dogodi da u roku 3mj., ne uspijem naći posao (što je realna mogućnost, jer ne bi išao za nkv, iako je i tu ogromna konkurencija) postavlja se pitanje što dalje, vratit se u hr s minustom od 50 i više tisuća kn ili i dalje riskirat i možda nabit još minusa. A kako imam neke kune od prodaje nekretnine razmišljao sam o tome da kupim tamo stan (dvosoban, 65m2 cca.) i živim u njemu tako da uštedim tih 7000-8000 mjesečno koje bi plaćao za najam (i troškovi života su mi tako neznatno veći nego u Hr), a kad/ako se odlučim vratiti prodam ga po mogućnosti za istu ili veću cifru.

Samo što su cijene prodaje ogromne, ne općenito već naspram cijene najma. U hr na oročenju (vjerujem hr bankama) dobijem više nego što bih dobio da dignem lovu s banke i tamo kupim stan te ga dam u najam.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2014., 15:14   #2178
ja uopce ne razumjem tvoje pitanje...sta hoces ti? kupiti ili unajmiti??
gledaj razlicite kategorije na blocketu, ako te zanima kupnja gledaj ovo http://www.blocket.se/bostad/saljes?...b&ca=23_10&w=3


ako te zanima samo najam gledaj ovo http://www.blocket.se/bostad/uthyres...b&ca=23_10&w=3

neces iste stanove naci na ovim linkovima....i da ovo je stokholm ti si biraj gradove gore....
dakle säljes ili uthyres kategorija ?
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2014., 15:19   #2179
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Nisi skužila, pitam za odnos prodajne cijene stane i cijene najma istog.
ooo ok...sad sam tek skuzila sta mislis.... ne, ne mozes ovdje na to gledat kao kod nas jer koncept stanovanja nije ni blizu isti.... dapace nema uopce poveznice nikakve.... to mozes s kucama raditi ali sa stanovima ne.

teoretski mozes stan kupiti za 350.000kr od 80m2 i da za njega plazas avgift 6000kr mjesecno.... a istovremeno u istom kvartu mozes unajmiti stan iste kvadrature za isto toliko para a da ga uopce ne kupujes (dakle ustedis 350.000kr)....dakle kupnja bi po nekim standardima bila apsolutno promasena.... NO! Ono sto je bitno je da zgrade u kojima su kupovni stanovi su puno bolje odrzavane, osigurane, imas nekakve povlastice ovo ono... ali ipak opet ne mozes sa svojim stanom radit sta te volja, iznajmit bilo kome, premjestat sobe, cijevi i sl. drndanja
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2014., 16:09   #2180
Da, možeš to shvatit i kao investiciju u kupnju nekretnine s ciljem da je iznajmljujem i od toga imam profit. Da bude jednostavnije.

Samo me opet avgift zbunjuje, kažeš "teoretski mozes stan kupiti za 350.000kr od 80m2 i da za njega plazas avgift 6000kr mjesecno.... a istovremeno u istom kvartu mozes unajmiti stan iste kvadrature za isto toliko para a da ga uopce ne kupujes (dakle ustedis 350.000kr)...

To mi nije baš jasno (iako mi se čini vrlo jednostavno), ako ja plaćam 6000kr za najam vlasniku tog stana koji je on platio 350.000 kr i uz to on plaća još avgift 6000kr, ispadne da vlasnik stana ili ne dobije ni ore za najam, ili je avgift mnogo niži tj. nema ga. Ako ga nema, gubim tu uslugu koju obuhvaća avgift. Ako sam dobro primjetio avgift plaća vlasnik stana, najmoprimac plaća trošak najma. Jasno, prilikom određivanja cijene najma vlasnik uračuna i taj avgift koji mora platiti.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:28.